Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N sie 09, 2020 7:44 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 412 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 28  Następna strona
 Rozważania biblijne (wydzielony) 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozważania biblijne (wydzielony)
Barney napisał(a):
Logiki formalnej w szkole nie było, czy nie słuchałeś o różnicy pomiędzy warunkiem wystarczającym a koniecznym?
Czy jesli napiszę „Bawełniane koszule są ładne” to czy z tego będzie wynikało „Tylko bawełniane koszule są ładne” ?
Teraz ja ci zadam pytanie: Jeżeli napiszę: "psy szczekają", to czy w tym trybie musi pojawić się kwantyfikaator "wszystkie" , aby spełniało wymóg którego oczekujesz?

Wt kwi 30, 2019 1:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Maxik napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Zaraz dojdziemy do tego, tylko odpowiedz mi, czy tylko do Pisma przypisane jest określenie "natchnione"?
Nie tylko. Na przykład natchniona może być mowa (Dz 6,10 ; Dz 11,28; 1 Kor 12,3; Mt 22,43), natchnione mogą być osoby do czynów (Łk 2,27; 2 Krn 29,36; Ne 7,5; Iż 28,6)

Maxik napisał(a):
Barney napisał(a):
Logiki formalnej w szkole nie było, czy nie słuchałeś o różnicy pomiędzy warunkiem wystarczającym a koniecznym?
Czy jesli napiszę „Bawełniane koszule są ładne” to czy z tego będzie wynikało „Tylko bawełniane koszule są ładne” ?
Teraz ja ci zadam pytanie: Jeżeli napiszę: "psy szczekają", to czy w tym trybie musi pojawić się kwantyfikaator "wszystkie" , aby spełniało wymóg którego oczekujesz?

Kolejny przykład Twoich kłopotów z logiką formalną; ponieważ wydaje Ci się, ze tylko psy szczekają, przyrównałeś zdanie o Piśmie do zdania o psach - tym samym usiłując przeprowadzić dowód przyjmując za przesłankę to, co miałeś udowodnić.
Bowiem jeśli wiemy z góry, że "tylko psy szczekają" to możemy przeprowadzić takie rozumowanie; w przypadku Biblii nie możemy wykorzystać przesłanki "tylko Biblia jest natchniona" w przypadku, kiedy właśnie taką tezę mamy udowodnić.
Tak więc zupełne pudło, Maxie.

Drugie pudło (ale to juz tylko formalne) to takie, że nieprawdą jest to, co założyłeś - nie tylko psy szczekają. Szczekają na przykład także hieny....

To jak będzie z podkreślaniem "jedynie" w 2 Tm 3,16? ;)

Wt kwi 30, 2019 2:02 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Maxik napisał(a):
Zaraz dojdziemy do tego, tylko odpowiedz mi, czy tylko do Pisma przypisane jest określenie "natchnione"?
Nie tylko. Na przykład natchniona może być mowa (Dz 6,10 ; Dz 11,28; 1 Kor 12,3; Mt 22,43), natchnione mogą być osoby do czynów (Łk 2,27; 2 Krn 29,36; Ne 7,5;
Dobrze prawisz. Mamy więc brak dowodu na natchnienie Tradycji :D A jak wiadomo, brak takiego dowodu, jest dowodem na brak. :) Reasumując: Dochodzimy tym samym do wniosku, że z tych dwóch podmiotów, tylko Pismo jest natchnione. Przykro mi :-) Natomiast jeżeli uważacie, że nie można dowodzić nieistnienia, to napiszcie, chętnie Was wyprowadzę z błędu. :-D
Cytuj:
Kolejny przykład Twoich kłopotów z logiką formalną; ponieważ wydaje Ci się, ze tylko psy szczekają, przyrównałeś zdanie o Piśmie do zdania o psach - tym samym usiłując przeprowadzić dowód przyjmując za przesłankę to, co miałeś udowodnić.
Co do zasad: sformalizowany Język logiki składa się z trzech komponentów: syntaktyki, semantyki i pragmatyki. Synteza i opanowanie tych trzech elementów jest niezbędnym czynnikiem do przeforsowania na swoją korzyść każdego sporu (naprawdę polecam ;)). Po drugie, rygorystyczna kontrola rozumowań jest oczywiście możliwa bez semantyki, ale tylko w językach formalnych, czyli de facto nie odnosi się do niczego innego poza samym językiem. Mógłbym jeszcze sobie popisać o logice percepcji języku, E Prime, logice dwuwartościowej czterech alternatyw i innych konstruktach, które warunkują sposób myślenia i wyciągania wniosków, ale zwyczajnie szkoda czasu. Tak więc proszę mi nie pisać, jakie to ja mam problemy, bo zwyczajnie nie przystoi :) Teraz wracam ad rem. Porównanie dotyczyło czego innego. Zwrot: "Psy szczekają" może dotyczyć dwóch różnych odniesień: jako normy gatunkowej, czyli cechy charakterystycznej dla wszystkich psów (niekoniecznie wszystkich literalnie, tzn wykluczam te które są chore) jak i zbioru psów nielimitowanych ilościowo. W przypadku zwrotu "Całe Pismo jest natchnione" sytuacja wygląda paralelnie. " Norma gatunkowa" w tym wypadku dotyczy cechy charakterystycznej, czyli natchnienia (Tylko Pisma w kontekscie Tradycji) i zbioru Pism natchnionych limitowanych ilościowo.
Cytuj:
Bowiem jeśli wiemy z góry, że "tylko psy szczekają" to możemy przeprowadzić takie rozumowanie; w przypadku Biblii nie możemy wykorzystać przesłanki "tylko Biblia jest natchniona" w przypadku, kiedy właśnie taką tezę mamy udowodnić.
Pudło :D Otóż wiemy z góry, że tylko Pismo jest natchnione, ponieważ Pismo nie mówi że wasza Tradycją jest natchniona, ani że inna również) Jeżeli moje rozumowanie oparte jest na tym co napisane, a nie na tym co nienapisane, to mogę wyprowadzić taki wniosekj .:) Kolejne przypomnienie: Nakładanie warunków formalnych na Pismo jest zabiegiem analogicznym, do wymuszenia na rzeczywistości aby doastosowała się do reguł języka, a jak wiadomo jest odwrotnie, czyli to język ingeruje w świat.
Cytuj:
Drugie pudło (ale to juz tylko formalne) to takie, że nieprawdą jest to, co założyłeś - nie tylko psy szczekają. Szczekają na przykład także hieny....
:no:
To sprawdźmy:
Psy szczekają, koty miauczą, a hieny się śmieją. Dźwięki wydawane przez zwierzęta to po prostu ich mowa. Jedne z tych dźwięków słyszymy jako warkot, inne jako chichot, a jeszcze inne jako wrzask. Zwierzęta doskonale się w tym języku rozumieją, słyszą różnice pomiędzy poszczególnymi odgłosami.

- Hieny chichocząc informują się np. że znalazły zdobycz i przywołują resztę stada. Gdy lew odbierze zdobycz hienie, to ona musi wtedy zawołać innych pobratymców na pomoc. O hierarchi w stadzie też informują się śmiechem.

https://www.polskieradio.pl/10/484/Arty ... -rozumieja

I Tyle jest warty Twój argument :P

Cytuj:
To jak będzie z podkreślaniem "jedynie" w 2 Tm 3,16? 

Czyżby Pismo wymuszało taką właściwość? Gdzie o tym czytamy? Jako że to pytanie nie może być odniesione wprost do Pisma, to należy je wykluczyć :-D.

Wt kwi 30, 2019 4:40 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dużo tekstu, z którego nadal nic nie wynika, bo w 2 Tym 3,16 nadal nie ma stwierdzenia, że Biblia jest jedynym autorytetem w kwestiach wiary, a jest wyłącznie zapis, iż Pismo Święte jest "pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania, do kształcenia w sprawiedliwości".

Wt kwi 30, 2019 4:42 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Dużo tekstu, z którego nadal nic nie wynika, bo w 2 Tym 3,16 nadal nie ma stwierdzenia, że Biblia jest jedynym autorytetem w kwestiach wiary, a jest wyłącznie zapis, iż Pismo Święte jest "pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania, do kształcenia w sprawiedliwości".
Nie ma w Biblii stwierdzenia, że Bóg jest Trójcą. Też w nią nie wierzysz?

Wt kwi 30, 2019 4:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Kiepska próba manipulacji. Poza tym, przypomnę, stwierdziłeś, że w tym fragmencie jest zapisana nauka o tym, iż Biblia jest jedynym autorytetem w kwestiach wiary, a jak się okazuje, jest tam wyłącznie stwierdzenie, że Pismo Święte jest pożyteczne do wyjaśniania, nauczania itd. :)

Wt kwi 30, 2019 4:58 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Biblia jest jedynym autorytetem w sprawie wiary, moralności i życia zgodnego z wolą Bożą z kilku prostych powodów:
1. Powstała z woli Bożej.
2. Autorem Biblii jest Bóg; (człowiek był tylko "narzędziem" do jej spisania)
3. Biblia = Słowo Boże
4. Słowo Boże jest prawdą [Jana. 17.17]
5. Na początku było Słowo i Bogiem było Słowo [Jana.1.1]
6. Bóg jest niezmienny, a Jego słowo trwa na wieki.
7. Biblia de facto nie jest z tego świata.
8. W niej jest zawarte całkowite objawienie Boże skierowane do człowieka.

Dlatego Biblia/Słowo Boże jest jedynym nieomylnym autorytetem w sprawie wiary i życia ludzkiego. Posiada ona Boży autorytet.

Nic i nikt nie ma takiego autorytetu.

Tą prawdę można albo przyjąć, albo odrzucić.
I to zamyka całą dyskusję.

Wt kwi 30, 2019 5:24 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Kiepska próba manipulacji. Poza tym, przypomnę, stwierdziłeś, że w tym fragmencie jest zapisana nauka o tym, iż Biblia jest jedynym autorytetem w kwestiach wiary, a jak się okazuje, jest tam wyłącznie stwierdzenie, że Pismo Święte jest pożyteczne do wyjaśniania, nauczania itd. :)
Gdzie stwierdziłem że, w Tym fragmencie jest zapisana nauka o tym, iż Biblia jest jedynym autorytetem w kwestiach wiary?

Wt kwi 30, 2019 5:26 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Maxik napisał(a):
Gdzie stwierdziłem że, w Tym fragmencie jest zapisana nauka o tym, iż Biblia jest jedynym autorytetem w kwestiach wiary?
Czyzbyś nie wyznawał "sola scriptura"? :mrgreen:

Jeśli nie jest ona zapisana w Biblii, w myśl samej siebie jest nieważna i nie istotna.

Wt kwi 30, 2019 6:26 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Biblia jest jedynym autorytetem w sprawie wiary, moralności i życia zgodnego z wolą Bożą z kilku prostych powodów:
3. Biblia = Słowo Boże

Dlatego Biblia/Słowo Boże jest jedynym nieomylnym autorytetem w sprawie wiary i życia ludzkiego. Posiada ona Boży autorytet.

Tą prawdę można albo przyjąć, albo odrzucić.
I to zamyka całą dyskusję.

Raczej otwiera. Z takim rozumieniem "Biblii", łatwo wpaść w pułapkę własnych projekcji. Wpadli w niąuczeni w Piśmie i faryzeusze.

Jezus im odpowiedział: Jesteście w błędzie, nie znając Pisma ani mocy Bożej.

Jak to nie znali Pisma, jak znali ? Coś ci Gregorze umyka. ;)

Wt kwi 30, 2019 7:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jozek, dobrze zauwazyles ze sola scriptura to dokladnie toczka w toczke faryzejskie rozumienie Pism i dokladnie do tego samego prowadzi.

Wt kwi 30, 2019 7:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tak po za dyskusją, to uważam jeszcze że każdy z nas powinien znać Pismo Święte "śpiewająco". Bez tego iść przez życie, to jak kroczyć w ciemną noc bez światła.

Wt kwi 30, 2019 9:51 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jozek napisał(a):
Jak to nie znali Pisma, jak znali ? Coś ci Gregorze umyka.

Niekoniecznie.
Ja przedstawiłem w punktach kwestię autorytetu Biblii, a nie jej rozumienia/poznania.
Cytat, który przytoczyłeś mówi przecież o tym, że bez rozeznania duchowego czytanie samej litery na nic się zdaje.

Biblia jest Słowem Bożym i ma w sobie naturę duchową - to żywe słowo [Hebr.4.12]. Bez Ducha Św. nie będziemy wzrastać w poznaniu Pisma, a On przyszedł w miejsce Pana Jezusa, aby być w wierzących i wprowadzać każde dziecko Boże we wszelką prawdę gdyż, tak jak Jezus, Duch Św. jest prawdą.

Śr maja 01, 2019 6:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):

Tak samo jak Kościół.
Cytuj:

W Kościele działa Duch Święty, a papież, biskupi i prezbiterzy są narzędziem w Jego rękach.

Cytuj:
3. Biblia = Słowo Boże

Kościół = mistyczne Ciało Chrystusa.

Cytuj:

Ten wers odnosi się do Chrystusa, a nie Pisma Świętego.

Cytuj:

Ten wers również odnosi się do Chrystusa, a nie Pisma Świętego.

Cytuj:

Prawda, ale nie dotyczy Pisma Świętego, które było kształtowane przez 10 stuleci.

Cytuj:

Śmiała teza w świetle faktu, że powstało na tym świecie. :)

Cytuj:

Teza protestancka. Apostołowie przekazali, że mamy zachowywać wszytko, co nauczanie pisemnie i ustnie, a nie tylko nauk spisanych w Biblii, i nie zmienią tego Twoje kuriozalne żądania, aby przedstawić tekst kazań apostołów z poszczególnych miejsc, w których głosili.

Cytuj:
Dlatego Biblia/Słowo Boże jest jedynym nieomylnym autorytetem w sprawie wiary i życia ludzkiego.

Przykro mi, ale nie. Już pomijam fakt, że dla Ciebie Biblia nie jest "jedynym autorytetem" bo tam, gdzie Pismo zaprzecza Twoim tezom, wybierasz własne nauki, a nie zapisane w Biblii.

Cytuj:

Mają: Bóg i Kościół, który rozpoznał i skompletował księgi spisane z natchnienia Ducha Świętego.

Śr maja 01, 2019 6:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):

Tak samo jak Kościół.

Biblia zawiera nieomylne prawdy, a Kościół składa się z grzesznych i omylnych ludzi.
cytuj:

W Kościele działa Duch Święty, a papież, biskupi i prezbiterzy są narzędziem w Jego rękach.

Po co powtarzasz co napisałem powyżej? Masło maślane.
Kościół = mistyczne Ciało Chrystusa.

Kościół nie jest Jezusem Chrystusem, który siedzi po prawicy Boga.
Jezus powiedział, że jego słowa nie przeminą, a nie słowa Kościoła.
Cytuj:

Ten wers odnosi się do Chrystusa, a nie Pisma Świętego.

Ten wers odnosi się do słowa Ojca - mówi o tym wers 14, które głosił Jezus i potem spisane w NT. Z resztą ST to również Słowo Boże.
Cytuj:

Ten wers również odnosi się do Chrystusa, a nie Pisma Świętego.

Werset 3 mówi: Wszystko przez nie powstało, a bez niego nic nie powstało, co powstało.
Skoro wszystko powstało przez Jezusa to Biblia również.
Prawda, ale nie dotyczy Pisma Świętego, które było kształtowane przez 10 stuleci.

Nie było kształtowane tylko spisywane i to przez ok 1500 lat - bazujesz na nieaktualnych danych. Potężna ilość manuskryptów Biblii świadczy o wierności tekstu, który dziś czytamy.
Cytuj:

Śmiała teza w świetle faktu, że powstało na tym świecie.

Ważne jest źródło pochodzenia - Bóg, a nie miejsce spisania.

Teza protestancka.

Fakt biblijny. Biblia zawiera w sobie objawiony: początek stworzenia, dzieło zbawienia, koniec stworzonego świata i początek nowego świata. Α i Ω
Apostołowie przekazali, że mamy zachowywać wszytko, co nauczanie pisemnie i ustnie, a nie tylko nauk spisanych w Biblii, i nie zmienią tego Twoje kuriozalne żądania, aby przedstawić tekst kazań apostołów z poszczególnych miejsc, w których głosili.

Zwyczajnie nie możesz udowodnić tezy o ustnym przekazywaniu nauki apostolskiej do dziś, bo coś takiego nie istnieje.

Ustne przekazywanie było do czasu powstania NT. Potem powoływano się na teksty NT uznane za natchnione.
Tzw. pierwsi Ojcowie Kościoła w swoich nauczaniach, komentarzach, traktatach powoływali się i cytowali teksty NT:ewangelie, listy, dzieje ap., apokalipsę.
1. Justyn Męczennik (133 r. po Chr.) cytuje NT 330 razy.
2. Ireneusz (140-202 r. po.Chr) cytuje NT 1819 razy.
3. Klemens z Aleksandrii (150-212 r. po.Chr) cytuje NT 2406 razy
4. Orygenes (185-253 r. po.Chr) cytuje NT 17 992 razy :!:
5. Tertulian (160-220 r. po.Chr) cytuje NT 7258 razy
6. Hipolit (170-235 r. po. Chr.) cytuje NT 1378 razy
7. Euzebiusz (283-371 r. po Chr.) cytuje NT 5176 razy
Daje to łączną ilość 36 389 cytatów z NT.
Ci Ojcowie Kościoła bazowali na Piśmie NT, a nie na ustnych przekazach.
Ustny przekaz do dziś do mit. Fakty są inne.
Cytuj:
Dlatego Biblia/Słowo Boże jest jedynym nieomylnym autorytetem w sprawie wiary i życia ludzkiego.

Przykro mi, ale nie.

Dla Ciebie nie jest. Odrzucasz słowa Jezusa o mojżeszowym autorstwie Tory, bazując na teoriach z przełomu XIX/XX w., które w świetle odkryć archeologicznych upadły, odrzucasz świadectwo Biblii o tym, że król Dawid był prorokiem, bo ktoś tak powiedział.
Nie dziwi więc, że nauczanie KRK i Tradycję stawiasz ponad słowa Jezusa i Biblię.
To smutne, ale jest jeszcze czas abyś zweryfikował swoją wiedzę i wiarę.
Cytuj:

Mają: Bóg i Kościół, który rozpoznał i skompletował księgi spisane z natchnienia Ducha Świętego.

Kościół tylko rozpoznał księgi posiadające Boży autorytet - nic więcej. Kościół jest sługą Słowa, a nie jego Panem.

Śr maja 01, 2019 8:13 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 412 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 28  Następna strona