Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt paź 15, 2019 11:38 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 412 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 28  Następna strona
 Rozważania biblijne (wydzielony) 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozważania biblijne (wydzielony)
Yarpen Zirgin napisał(a):
Wskazałem 13 przykładów wskazujących na sprzeczności wewnątrz sola scriptura. :)
Nie wykazałeś wewnętrznej sprzeczności. Podałeś jedynie spis nauk, które arbitralnie zaliczyłeś do tej kategorii.

N maja 05, 2019 7:14 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Intrygujące. Co zaliczasz do "prawd wiary nienaruszalnych dla chrześcijanina"?

N maja 05, 2019 7:16 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Ofiara Jezusowa, zmartwychwstanie, itp.

N maja 05, 2019 7:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Maxik napisał(a):

Tak? A skąd wiesz, że to jest nienaruszalne? Wszak opierasz się tutaj na świadectwie ludzi. Miałeś objawienie od Boga?

N maja 05, 2019 7:42 pm
Odpowiedz z cytatem
Maxik napisał(a):
Wskazałem 13 przykładów wskazujących na sprzeczności wewnątrz sola scriptura. :)
Nie wykazałeś wewnętrznej sprzeczności. Podałeś jedynie spis nauk, które arbitralnie zaliczyłeś do tej kategorii.

Jako że czekam na admina to mogę sobie jeszcze podyskutować

Sola Scriptura naucza że jedynym i arbitralnym odniesieniem w kwestii wiary jest Biblia. Ergo Sola Scriptura musi wynikać z Biblii. Minęło 500 lat a jak soli scriptury w Biblii nie było tak nie ma :(

N maja 05, 2019 7:44 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Maxik napisał(a):

Tak? A skąd wiesz, że to jest nienaruszalne? Wszak opierasz się tutaj na świadectwie ludzi. Miałeś objawienie od Boga?
Nienaruszalne, bo oparte na świadectwie samego Jezusa i Pawła (Mat 20:28, 1 Ko15:3-15). Zaprzeczasz?
Quinque napisał(a):
Sola Scriptura naucza że jedynym i arbitralnym odniesieniem w kwestii wiary jest Biblia. Ergo Sola Scriptura musi wynikać z Biblii. Minęło 500 lat a jak soli scriptury w Biblii nie było tak nie ma 
Kluczowy to wpis. Bardzo mi się podoba jego arbitralność ;)

N maja 05, 2019 8:50 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Maxik napisał(a):
Barney napisał(a):
A wszystko przez to, że przyjęto niebiblijną, sprzeczną z samą sobą zasadę "sola scriptura". Która zresztą kompletnie się nie sprawdziła - czego owocem jest 40 000 denominacji protestanckich, z których przynajmniej 9/10 twierdzi, ze kieruje się "tylko Biblią".
Nie bardzo rozumiem, jaką chciałbyś zastosować procedurę weryfikacyjną do udowodnienia sprzeczności Sola Scriptura z "samą sobą" Logika formalna raczej się nie nadaje, logika dialektyczna również. To w takim razie co? Po drugie, dlaczego sam fakt kierowania się "tylko Biblią" przez 40 000 denominacji protestanckich nie sprawdził się? Czy owoc ten jest sprzeczny wewnętrznie?

Widzę że "mądre" wyrazy mają zamazać proste sprawy:
  1. Zasada, która mówi "tylko Biblia", której to zasady nie ma w Biblii jest nieważna w myśl samej siebie.
  2. Ponieważ w Biblii są zawarte nakazy stosowania się do Tradycji pozabiblijnej, zasada ta jest sprzeczna z Biblią
  3. Ponieważ w Piśmie nie mamy jego spisu treści, stosując zasadę sola scriptura nie wiemy co jest Biblią a co nie - a więc SS nie może zostać zastosowana, co czyni tę zasadę błędną (w tym sensie Twój powyższy wpis o "nienaruszalności" jest - jeżeli stosujemy zasadę SS - błędny, bo z SS nie wynika iż to co jest w tych pismach jest prawdziwe)

N maja 05, 2019 8:56 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Maxik napisał(a):
Nienaruszalne, bo oparte na świadectwie samego Jezusa i Pawła (Mat 20:28, 1 Ko15:3-15). Zaprzeczasz?

Ja nie zaprzeczam, ale chciałbym zobaczyć to świadectwo Jezusa. Mógłbyś je nam udostępnić? Zresztą świadectwo św. Pawła też by się przydało.

N maja 05, 2019 9:05 pm
Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Kluczowy to wpis. Bardzo mi się podoba jego arbitralność

Aha. Czyli nie jesteś w stanie napisać nic merytorycznego. Niektórzy protestanci rzucają przynajmniej cytaty które rzekomo nauczają soli scriptury :(

N maja 05, 2019 9:08 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
  1. Zasada, która mówi "tylko Biblia", której to zasady nie ma w Biblii jest nieważna w myśl samej siebie.
  2. Ponieważ w Biblii są zawarte nakazy stosowania się do Tradycji pozabiblijnej, zasada ta jest sprzeczna z Biblią
  3. Ponieważ w Piśmie nie mamy jego spisu treści, stosując zasadę sola scriptura nie wiemy co jest Biblią a co nie - a więc SS nie może zostać zastosowana, co czyni tę zasadę błędną (w tym sensie Twój powyższy wpis o "nienaruszalności" jest - jeżeli stosujemy zasadę SS - błędny, bo z SS nie wynika iż to co jest w tych pismach jest prawdziwe)
Czyli faktycznej sprzeczności nie dowiodłeś :wink: Zasada która mówi "tylko Biblia" jest wynikiem zastosowania procedury redukującej autorytet nienatchnionej Tradycji KK, na rzecz natchnionego kanonu Pisma (stąd partykuła" tylko") ustalonego przez tenże Kościół, (plus 2 Tym 3:16 I inne). Gdyby zakres programowy Sola Scriptura rzeczywiście dotyczył tego co napisałeś, to możnaby mówić o pewnych trudnościach. Natomiast stan faktyczny jest zupełnie inny. Polemizujecie nie z treścią postulatów głoszonych przez protestantów, tylko ze swoją imaginacją mającą jeden cel: deprecjonowanie konkurentów :wink: Nie dociera do was, że pojęcie "tradycja" w rozumieniu reformowanych nie odnosi się bezpośrednio do ustnego przekazu apostołów (o której brak bezposrednich wzmianek i co de facto wyklucza jakiekolwiek niezgodności z samym Pismem), tylko do treści wobec nich wtórnych (z wykluczeniem postanowień o ich kanonicznosci). Polemika z tezami nie dowodzonymi przez adwersarzy jest chwytem erystycznym zwanym: "fabrykowaniem konsekwencji" . Warto to sobie uświadomić zanim podejmiecie kolejną próbę manipulacji.

Pn maja 06, 2019 2:37 am
Odpowiedz z cytatem
Jesteś kryptokatolikiem i chcesz za wszelką cenę ośmieszyć protestantów? Bo razem z Gregorem robicie to świetnie

Pn maja 06, 2019 6:36 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Quinque napisał(a):
Jesteś kryptokatolikiem i chcesz za wszelką cenę ośmieszyć protestantów? Bo razem z Gregorem robicie to świetnie
Czytając wasze wpisy dowiedziałem się, że istnieje jeszcze jeden wariant Sola Scriptura :-) Czego to ludzie nie wymyslą. :-D

Pn maja 06, 2019 8:46 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Maxik napisał(a):
Barney napisał(a):
Czyli faktycznej sprzeczności nie dowiodłeś :wink:
Czyli idziesz w zaparte.
Cytuj:
Zasada która mówi "tylko Biblia" jest wynikiem zastosowania procedury redukującej autorytet nienatchnionej Tradycji KK, na rzecz natchnionego kanonu Pisma (stąd partykuła" tylko") ustalonego przez tenże Kościół, (plus 2 Tym 3:16 I inne).
1. Po pierwsze - nie na temat. Po drugie - zawiera fałszywe założenie ("nienatchniona Tradycja"), które w przypadku przyjęcia za dobrą monetę musiałoby doprowadzić do stwierdzenie że Pismo jest nienatchnione (jak wiadomo, spisane zostało kilka dziesięcioleci po wydarzeniach, w międzyczasie było przekazywane przez Tradycję.
Cytuj:
Gdyby zakres programowy Sola Scriptura rzeczywiście dotyczył tego co napisałeś, to możnaby mówić o pewnych trudnościach. Natomiast stan faktyczny jest zupełnie inny. Polemizujecie nie z treścią postulatów głoszonych przez protestantów, tylko ze swoją imaginacją mającą jeden cel: deprecjonowanie konkurentów :wink:

Serio?
No to sprawdźmy:

Artykuły Szmalkaldzkie:
„Słowo Boże (oczywiście, mówią tu jedynie o Piśmie - przyp. Barney) ma stanowić zasadę wiary i nikt poza tym, nawet gdyby to był anioł”

Protestanckie tzw. Londyńskie wyznanie wiary.
„Wszystkie spory religijne mają być rozstrzygnięte przez Pismo Święte i jedynie przez Pismo Święte.”

Luteranie:

„Kościół Ewangelicki odrzuca więc tradycję, o ile zawiera ona nauki ludzkie (Mat. 15,3), nie uzasadnione w Piśmie Św.…”

Ewangelicy:
„Pismo Święte jest jedyną podstawą wiary i kształtowania się norm moralnych. Uczy o upadku człowieka i łasce Boga. Punktem wyjściowym jest Dzieło Zbawienia. Stąd wywodzi się pojęcie Sola Scriptura” (bp. ewangelicki Zdzisław Tranda na sympozjum w Odrze)
„Reformacja powstała więc pod hasłem powrotu do czterech zasad: tylko Chrystus, tylko łaska, tylko przez wiarę, tylko Pismo - i to z akcentem na słowo tylko, wyłącznie.”

„Sola Scriptura - jedynym źródłem wiary i normą życia jest Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu, które zawiera wszystko, co jest potrzebne człowiekowi do zbawienia i stanowi jedyny autorytet nauczający.

Myślę, że doskonale widac kto tu manipuluje.
A do pozostałych kwestii się nie odniosłeś? Zapomniałeś? ;)

Pn maja 06, 2019 9:06 am
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Czyli idziesz w zaparte.
Nie idę.Proponuję abyś wykazał właściwości tych sprzeczności. W zakresie logiki formalnej do sprzecznośći dochodzi wtedy, gdy jedno zdanie jest bezpośrednią negacja drugiego. A zatem, które konkretnie zdania wykazują choćby znamiona powyższego?
Cytuj:
 Po pierwsze - nie na temat. Po drugie - zawiera fałszywe założenie ("nienatchniona Tradycja"), które w przypadku przyjęcia za dobrą monetę musiałoby doprowadzić do stwierdzenie że Pismo jest nienatchnione (jak wiadomo, spisane zostało kilka dziesięcioleci po wydarzeniach, w międzyczasie było przekazywane przez Tradycję.
To Ty niestety zakładasz fałszywie, że protestanci negują wszystkie komponenty Tradycji. Moje założenie jest jak najbardziej zasadne. Jeżeli Kościół wyodrębnił określone Pisma jako natchnione, to znaczy, że ich status jest szczególny - zawierają objawienie Boże. Dlaczego w takim razie KK nie obdarzył takim samym zaufaniem innych Pism, skoro funkcjonowały w powszechnym obiegu? Odpowiem ci: nie było ku temu istotnych przesłanek. A sam fakt, że wchodzą w ramy odmiennej terminologii tylko napędza wniosek, że treść Tradycji nie jest natchniona. Reszty można się domyśleć. ;)
Cytuj:
Serio?
No to sprawdźmy:

Artykuły Szmalkaldzkie:
„Słowo Boże (oczywiście, mówią tu jedynie o Piśmie - przyp. Barney) ma stanowić zasadę wiary i nikt poza tym, nawet gdyby to był anioł” 

Protestanckie tzw. Londyńskie wyznanie wiary.
„Wszystkie spory religijne mają być rozstrzygnięte przez Pismo Święte i jedynie przez Pismo Święte.”

Luteranie: 
„Kościół Ewangelicki odrzuca więc tradycję, o ile zawiera ona nauki ludzkie (Mat. 15,3), nie uzasadnione w Piśmie Św.…”

Ewangelicy: 
„Pismo Święte jest jedyną podstawą wiary i kształtowania się norm moralnych. Uczy o upadku człowieka i łasce Boga. Punktem wyjściowym jest Dzieło Zbawienia. Stąd wywodzi się pojęcie Sola Scriptura” (bp. ewangelicki Zdzisław Tranda na sympozjum w Odrze)
„Reformacja powstała więc pod hasłem powrotu do czterech zasad: tylko Chrystus, tylko łaska, tylko przez wiarę, tylko Pismo - i to z akcentem na słowo tylko, wyłącznie.” 

„Sola Scriptura - jedynym źródłem wiary i normą życia jest Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu, które zawiera wszystko, co jest potrzebne człowiekowi do zbawienia i stanowi jedyny autorytet nauczający.” 

Myślę, że doskonale widac kto tu manipuluje.
A do pozostałych kwestii się nie odniosłeś? Zapomniałeś? 
Słowo Boże stanowi zasadę wiary. Zgadza się.
Wiesz, uważam że strzeliłeś sobie samobója :-D. Przecież te cytaty są komplementarne z moją tezą :no: A jeżeli masz jakieś obiekcje w tym temacie, to wskaż konkretnie, gdzie manipuluje, bo tylko w ten sposób będę miał jasność o co Ci chodzi. Aha, do jakiej to niby kwestii się nie odniosłem?

Pn maja 06, 2019 10:23 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Maxik napisał(a):
Barney napisał(a):
Czyli idziesz w zaparte.
Nie idę.Proponuję abyś wykazał właściwości tych sprzeczności.
Wykazałem. Ale póki będziesz zamykał oczy i uszy i powtarzał mantrę "nie udowodniłeś, nie udowodniłeś" to nie zobaczysz.
Cytuj:
W zakresie logiki formalnej do sprzecznośći dochodzi wtedy, gdy jedno zdanie jest bezpośrednią negacja drugiego.
Nie tylko. Również wówczas, gdy zasada - tak jak zasada sola scriptura - prowadzi w wyniku jej zastosowania do wlasnego zaprzeczenia.
Tu mamy zasadę "tylko Biblia" nieobecną w Biblii - a więc nieważną w myśl samej siebie.

Cytuj:
 Po pierwsze - nie na temat. Po drugie - zawiera fałszywe założenie ("nienatchniona Tradycja"), które w przypadku przyjęcia za dobrą monetę musiałoby doprowadzić do stwierdzenie że Pismo jest nienatchnione (jak wiadomo, spisane zostało kilka dziesięcioleci po wydarzeniach, w międzyczasie było przekazywane przez Tradycję.
To Ty niestety zakładasz fałszywie, że protestanci negują wszystkie komponenty Tradycji. [/quote]Podałem cytaty protestanckie, w których jest to jasno wyłożone. A Ty na to napisałeś: "Przecież te cytaty są komplementarne z moją tezą".

Szkoda czasu na taką "dyskusję" w której przekręcasz własną zasadę, by nadac jej pozory niesprzeczności.

Cytuj:
Moje założenie jest jak najbardziej zasadne. Jeżeli Kościół wyodrębnił określone Pisma jako natchnione, to znaczy, że ich status jest szczególny - zawierają objawienie Boże. Dlaczego w takim razie KK nie obdarzył takim samym zaufaniem innych Pism, skoro funkcjonowały w powszechnym obiegu? Odpowiem ci: nie było ku temu istotnych przesłanek. A sam fakt, że wchodzą w ramy odmiennej terminologii tylko napędza wniosek, że treść Tradycji nie jest natchniona.
Z przesłanki nie wynika wniosek. I Ty piszesz oś o logice formalnej? :o :mrgreen:

Kościół uznał pewne ksiegi za nieomylne (a nie "zawierające Objawienie" - Objawienie zawiera bardzo wiele pism, nawet jeśli teraz napiszę "Jezus nas zbawił" to będzie "zawierało Objawienie").
Uznał, że inne spisane księgi nie są nieomylne. Tyle, aż tyle i tylko tyle.
A samo to uznanie i lista tych Ksiąg to jest element Tradycji.
I tu Kolego się wywracasz, bo nie masz Pisma bez tej Tradycji właśnie.

Pn maja 06, 2019 12:13 pm
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 412 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 28  Następna strona