Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn cze 24, 2019 11:46 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 412 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 28  Następna strona
 Rozważania biblijne (wydzielony) 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Istota chrześcijaństwa
wybrana napisał(a):
szatan zasiał kąkol w dzieło stwórcze Boże, a Bóg nic przez siebie wcześniej stworzonemu aniołowi nie może zrobić tylko sam rodzi się na ziemi i jeszcze pozwala, by ten upadły Jego anioł próbował nawet Jego kusić próbując mu obiecać wszystkie królestwa świata, gdy odda mu pokłon.

Skąd wniosek, że Bóg nie może nic Szatanowi zrobić? A scena kuszenia Chrystusa - nic zdrożnego jak dla mnie. W pewnien sposób to ukazuje też ludzką naturę Chrystusa.
wybrana napisał(a):
Czyli walka duchowa między stworzeniem, którego miał Bóg stworzyć - trwa z samym Bogiem? - ciekawe wnioski?

W sensie, czy Bóg zwalcza Szatana? Jak najbardziej.
wybrana napisał(a):
I jeszcze przyjęto twórczość mityczną, że synowie Boży współżyli z ziemskimi kobietami i dlatego powstały upadłe anioły.
Ciekawe, jak istoty duchowe mogły fizycznie współżyć z ziemskimi kobietami?

Pomijając to, że nie jestem pewna, czy nie bierzesz tego zbyt dosłownie, to istoty duchowe mogły pewnie sobie "załatwić" jakieś ciało. Taka luźna spekulacja.
wybrana napisał(a):
Świat jest w mocy niegodziwca, bo mimo, że Jezus narodził się na ziemi, by dać świadectwo prawdzie - tej prawdy świat nie przyjął.
Nie poznał Boga - Jego miłości, ale karmi się nauką Starego Testamentu - uczonych w piśmie, którzy tak jak potwierdził Jezus służyli swojemu ojcu, którym był szatan. Jezus narodził się w ciemności, by światłość wstąpiła na ziemię, ale ziemia woli pogrążać się w ciemności i służyć niegodziwcowi.

Brzmi patetycznie, ale ciężko mi określić, czy mówisz tak ogólnie, czy też raczej m. in. przez to, że nie wszyscy sądzą, że Szatan jest odwieczny.
Poza tym, Stary Testament i Nowy Testament stanowią integralną całość.

N lis 25, 2018 2:41 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Viridiana napisał(a):
Brzmi patetycznie, ale ciężko mi określić, czy mówisz tak ogólnie, czy też raczej m. in. przez to, że nie wszyscy sądzą, że Szatan jest odwieczny.
Poza tym, Stary Testament i Nowy Testament stanowią integralną całość.

Światłość i ciemność, to nie jedność.
Chrześcijanin przyjmuję prawdę daną nam przez Boga, którą zawierają spisane Ewangelie Nowego Testamentu. Tylko prawda ma znaczenie. Jezus Chrystus narodził się na ziemi po to, byśmy poznali prawdę, bo tylko ta prawda nas wyzwoli z mocy ciemności. Właśnie za prawdę - prawdę Bożą - został ukrzyżowany, bo ta prawda parzyła jak ogień właśnie ludzi, którzy uważali się za bardzo wierzących. Ci, co uważali się za bardzo wierzących nie służyli Bogu, ale szatanowi, bo nie przyjmowali prawdy Bożej, która wyrażała wolę Bożą.
Za bardzo wierzących uważają się chrześcijanie, ale czy oni idą drogą prawdy?
Czy ludziom wierzącym można zarzucić, że są bez wiary?
Czy uczonym w piśmie i faryzeuszom można zarzucić, że żyli bez wiary?
Otóż nie - mieli wiarę i wszystko co czynili było łączone z wiarą, ale czy spełniali wolę i prawa Boże? - nie, nie wypełniali, nie służyli Bogu, bo nie było w nich prawdy. Prawdę - prawdę Bożą dopiero poznaliśmy przez Syna Bożego, który narodził się na ziemi - by dać świadectwo prawdzie.
Jeżeli nie przyjmiemy danej nam prawdy objawionej, to dalej żyjemy w ciemności i w mocy szatana.

A co jest prawdą?
To, że Bóg jest miłością i to miłość ma królować w naszym życiu.

Wt lis 27, 2018 5:50 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
wybrana napisał(a):
Światłość i ciemność, to nie jedność.

W jaki sposób taka zależność pomiędzy światłem i ciemnością wpływa na Stary i Nowy Testament?
wybrana napisał(a):
Chrześcijanin przyjmuję prawdę daną nam przez Boga, którą zawierają spisane Ewangelie Nowego Testamentu. Tylko prawda ma znaczenie.

A Stary Testament prawdy nie zawiera?
wybrana napisał(a):
Czy ludziom wierzącym można zarzucić, że są bez wiary?
Czy uczonym w piśmie i faryzeuszom można zarzucić, że żyli bez wiary?

Nie każdy chrześcijanin musi być od razu uczonym w Piśmie czy faryzeuszem.
wybrana napisał(a):
A co jest prawdą?

Oczywiście tak, natomiast nie jest to jedyna prawda o Bogu. ;)

Biblia niemalże z definicji jest Starym i Nowym Testamentem.

Cz lis 29, 2018 4:57 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Viridiana napisał(a):
wybrana napisał(a):

Oczywiście tak, natomiast nie jest to jedyna prawda o Bogu. ;)

Biblia niemalże z definicji jest Starym i Nowym Testamentem.

Jedyną prawdą dla chrześcijanina o Bogu są nauki Jezusa Chrystusa, bo Jezus po to się narodził na ziemi, by dać świadectwo prawdzie, by światłość zaświeciła w ciemności.
Wiemy, że wąż skusił w Edenie człowieka do grzechu.
Wąż starodawny - to szatan.
Wiemy, że w II przykazaniu Dekalogu, Bóg Ojciec Wszechmogący zabronił czynić jakiekolwiek obraz lub rzeźbę tego, co na niebie, ziemi, w morzu i pod ziemią.

A jak to wytłumaczysz?
IV Mojżeszowa
W pewnym momencie tej długiej i uciążliwej drogi lud Izraela „zaczął mówić przeciw Bogu i Mojżeszowi” (Lb 21, 5). To mówienie przeciw Bogu oznaczało niezgadzanie się na wędrówkę i trud pobytu na pustyni oraz marny codzienny posiłek. Wówczas: „Zesłał więc Pan na lud węże o jadzie palącym, które kąsały ludzi, tak, że wielka liczba Izraelitów zmarła (Lb 21, 6). Jednak w tym trudnym czy wręcz dramatycznym położeniu Mojżesz nie pozostał obojętnym na cierpienie ludu Izraela. Prosił Boga o pomoc i na Jego polecenie miało miejsce wywyższenie miedzianego węża na wysokim palu (Lb 21, 8-9). Jak zostało zapisane w Księdze Liczb: „wtedy każdy ukąszony, jeśli tylko spojrzał na niego, został przy życiu” (Lb 21, 8).

Nie oskarżam Mojżesza, bo wiem, że te księgi pisali różni autorzy powołując się na Mojżesza - ale szatan już w tym prawie zbierał swoje żniwo.

Wąż - symbol szatana wywyższony na pustyni.

I jeszcze jeden wąż
3Wtedy rozkazał: "Rzuć ją na ziemię". A on rzucił ją na ziemię, i zamieniła się w węża. Mojżesz zaś uciekał przed nim. 4 Pan powiedział wtedy do Mojżesza: "Wyciągnij rękę i chwyć go za ogon". I wyciągnął rękę i uchwycił go, i stał się znów laską w jego ręku. 5 "Tak uczyń, aby uwierzyli, że ukazał tobie Pan, Bóg ojców ich, Bóg Abrahama Bóg Izaaka i Bóg Jakuba". (Wj 4, 3-5)

Same węże w tym Starym Testamencie?

So gru 01, 2018 12:13 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Istota chrześcijaństwa?
Powiem tak: nie jestem biblistką. Niejednokrotnie to podkreślam. Natomiast teraz nie jestem nawet pewna, co konkretnie mam ci wyjaśnić w związku z tymi cytatami.
Stary Testament też opowiada o Bogu. Tylko nie zawsze jest to klarowne. Ale Stary Testament pomaga nam w rozumieniu Nowego.

So gru 01, 2018 1:38 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Istota chrześcijaństwa?
Viridiana napisał(a):
Powiem tak: nie jestem biblistką. Niejednokrotnie to podkreślam. Natomiast teraz nie jestem nawet pewna, co konkretnie mam ci wyjaśnić w związku z tymi cytatami.
Stary Testament też opowiada o Bogu. Tylko nie zawsze jest to klarowne. Ale Stary Testament pomaga nam w rozumieniu Nowego.

W czym pomaga?

So gru 01, 2018 2:51 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
wybrana napisał(a):
Wiemy, że w II przykazaniu Dekalogu, Bóg Ojciec Wszechmogący zabronił czynić jakiekolwiek obraz lub rzeźbę tego, co na niebie, ziemi, w morzu i pod ziemią.

Wskaż, proszę, fragment Pisma Świętego, który stwierdza, że Wj 20,4-6 to II przykazanie. Zaś jak już to zrobisz, to wyjaśnij dlaczego Bóg nie tylko nie protestował przeciwko wizerunkom i rzeźbom w Świątyni Salomona, ale także sam nakazał je robić (vide Arka Przymierza i wąż miedziany).

So gru 01, 2018 4:43 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
wybrana napisał(a):

Wskaż, proszę, fragment Pisma Świętego, który stwierdza, że Wj 20,4-6 to II przykazanie. Zaś jak już to zrobisz, to wyjaśnij dlaczego Bóg nie tylko nie protestował przeciwko wizerunkom i rzeźbom w Świątyni Salomona, ale także sam nakazał je robić (vide Arka Przymierza i wąż miedziany).

To nie Bóg - Ojciec Jezusa Chrystusa, kazał im robić, ale - szatan.
Wejdź w orginalny hebrajski przekład Dekalogu, a to przykazanie znajdziesz.

So gru 01, 2018 7:29 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
wybrana napisał(a):
wybrana napisał(a):

Intrygujące. Powiedz mi, proszę, gdzie znalazłaś naukę, iż polecenia z Lb 21,8 (wąż miedziany) i Wj 25,18-21 wyszły z ust szatana, a nie Jahwe?

Cytuj:
Wejdź w orginalny hebrajski przekład Dekalogu, a to przykazanie znajdziesz.

Jeżeli wezmę tekst hebrajski Dekalogu, to będzie to oryginał, a nie przekład. Natomiast tak się pechowo składa, że w tekście hebrajskim Wj 20,2-17 nie ma podziału na poszczególne przykazania. Ba! Nie ma nawet podziału na zdania, nie mówiąc o wersach. Dlatego powtórzę:
Wskaż lub zacytuj fragment Pisma Świętego, w którym zapisano, iż fragment oznaczany przez nas jako Wj 20,4-6, to II przykazanie.

So gru 01, 2018 7:46 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Powiedz mi, proszę, gdzie znalazłaś naukę, iż polecenia z Lb 21,8 (wąż miedziany) i Wj 25,18-21 wyszły z ust szatana, a nie Jahwe?

Księga Jeremiasza
:4I powiesz im: Tak mówi Pan: Gdy ktoś upadnie, czy się znowu nie podniesie? Gdy ktoś odejdzie, czy znowu nie powraca?
8:5Dlaczego więc ten lud jeruzalemski trwa nieustannie w odstępstwie? Trzymają się kłamstwa, nie chcą się nawrócić.
8:6Uważałem na to, co mówią, i słyszałem: Mówią nieprawdę. Nikt nie ubolewa nad swoją złością w słowach: Cóż to uczyniłem? Każdy pędzi na oślep w swoim biegu, jak koń cwałujący w bitwie.
9:12A Pan rzekł: Dlatego że porzucili mój zakon, który im dałem, nie słuchali mojego głosu i według niego nie postępowali,
9:13Lecz kierowali się uporem swojego serca i szli za Baalami, jak ich nauczyli ich ojcowie.

Żydzi pochodzą od ludu znanego jako Kananejczycy, którzy w czasach starożytnych mieszkali we współczesnej Palestynie. Kananejczycy czcili pogańskiego boga o imieniu „Moloch”- do którego praktykowali składanie ofiar z dzieci. Kananejczycy także praktykowali jedzenie ludzkiego mięsa jako część ich rytuałów okultystycznych. Słowo „kanibalizm” pochodzi od „Kanaan” i demona boga „Baal,” innego z kananejskich bożków.

Wiemy z opisu nie tylko biblijnego, że ofiary były składane przez wszystkie okoliczne ludy, które mieszkały obok wybranego narodu, tak samo jak POWSZECHNE BYŁO I JEST DO DZISIAJ obrzezanie mężczyzn, a także barbarzyńskie okaleczanie kobiet i małych dziewczynek.

Składane ofiary na ołtarzu ze zwierząt nie były przeznaczone dla Boga, ale dla szatana i jego demonów.
To szatan przejął władzę nad tym Izraelskim narodem i prowadził go swoją mocą.

Jezus po to narodził się na ziemi, byśmy poznali obraz prawdziwego Boga - kochającego, miłosiernego, sprawiedliwego.
Izraelici będąc we władaniu szatana - zamordowali Go, bo prawda ich parzyła jak ogień.
To, że ich ojcem jest szatan- stwierdził osobiście Jezus.
E.Mateusza
23:33Węże! Plemię żmijowe! Jakże będziecie mogli ujść przed sądem ognia piekielnego?
23:34Oto dlatego Ja posyłam do was proroków i mędrców, i uczonych w Piśmie, a z nich niektórych będziecie zabijać i krzyżować, innych znowu będziecie biczować w waszych synagogach i przepędzać z miasta do miasta.
23:35Aby obciążyła was cała sprawiedliwa krew, przelana na ziemi - od krwi sprawiedliwego Abla aż do krwi Zachariasza, syna Barachiaszowego, którego zabiliście między świątynią a ołtarzem.
23:36Zaprawdę powiadam wam, spadnie to wszystko na ten ród.

So gru 01, 2018 10:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
wybrana napisał(a):
Powiedz mi, proszę, gdzie znalazłaś naukę, iż polecenia z Lb 21,8 (wąż miedziany) i Wj 25,18-21 wyszły z ust szatana, a nie Jahwe?

Księga Jeremiasza [8,4-6, 9,12-13

Przykro mi, ale w tych cytatach nie ma stwierdzenia, iż polecenia, które w Wj 25,18-21 i Lb 21,8 mamy opisane jako wydane przez Boga, w rzeczywistości zostały wydane przez szatana. Nawiasem mówiąc, to twierdząc tak zaprzeczasz temu, co jest zapisane w Biblii.

Cytuj:
Żydzi pochodzą od

Nie rozmawiamy o tym, od kogo pochodzą żydzi, ale o Twojej tezie, iż polecenia uczynienia węża miedzianego i cherubów na Arce Przymierza, wydał szatan, a nie Jahwe.

Aha... To cię nie minie:

Wskaż lub zacytuj fragment Pisma Świętego, w którym zapisano, iż fragment oznaczany przez nas jako Wj 20,4-6, to II przykazanie.

So gru 01, 2018 11:14 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
wybrana napisał(a):

Księga Jeremiasza [8,4-6, 9,12-13

Przykro mi, ale w tych cytatach nie ma stwierdzenia, iż polecenia, które w Wj 25,18-21 i Lb 21,8 mamy opisane jako wydane przez Boga, w rzeczywistości zostały wydane przez szatana. Nawiasem mówiąc, to twierdząc tak zaprzeczasz temu, co jest zapisane w Biblii.

Cytuj:
Żydzi pochodzą od

Nie rozmawiamy o tym, od kogo pochodzą żydzi, ale o Twojej tezie, iż polecenia uczynienia węża miedzianego i cherubów na Arce Przymierza, wydał szatan, a nie Jahwe.

Aha... To cię nie minie:

Szybko zrezygnowałeś z tematu, który cię przerasta.
A 10 przykazań powinieneś znać z Biblii Tysiąclecia.
Nie znasz i prowadzisz dyskusję?

Księga Wyjścia 20,1
20:1Wtedy mówił Bóg wszystkie te słowa:
20:2Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
20:3Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!
20:4Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią!
20:5Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą.
20:6Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.
20:7Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, gdyż Pan nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy.
20:8Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić.
20:9Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia.
20:10Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana, Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram.
20:11W sześciu dniach bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go za święty.
20:12Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie.
20:13Nie będziesz zabijał.
20:14Nie będziesz cudzołożył.
20:15Nie będziesz kradł.
20:16Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek.
20:17Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego. Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego.

Nie interesuje mnie, czy ty je odczytujesz jako drugie, czy trzecie, czy czwarte. Mnie interesuje treść.

N gru 02, 2018 12:32 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
wybrana napisał(a):
Szybko zrezygnowałeś z tematu, który cię przerasta.

Tak, jak mam o w zwyczaju, po prostu ignoruję to, co jest offtopem lub odwracaniem uwagi od postawionych pytań. Zaś pierwsze z nich brzmi tak:
wybrana napisał(a):
(....)wyjaśnij dlaczego Bóg nie tylko nie protestował przeciwko wizerunkom i rzeźbom w Świątyni Salomona, ale także sam nakazał je robić (vide Arka Przymierza i wąż miedziany).

Intrygujące. Powiedz mi, proszę, gdzie znalazłaś naukę, iż polecenia z Lb 21,8 (wąż miedziany) i Wj 25,18-21 wyszły z ust szatana, a nie Jahwe?

Cytuj:
A 10 przykazań powinieneś znać z Biblii Tysiąclecia.

Nie rozmawiamy o tym, jaka jest treść przykazań, tylko o podziale Wj 20,2-17 na dziesięć nakazów i zakazów. Napisałaś tak:
wybrana napisał(a):

To teraz poproszę o wskazanie miejsca, z którego zaczerpnęłaś informację, że Wj 20,4-6 to II przykazanie (już nie proszę o Biblię, bo swoimi unikami jasno pokazałaś, że zdajesz sobie sprawę z faktu, iż w Piśmie Świętym tego nie ma).

N gru 02, 2018 8:34 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Rozważania biblijne (wydzielony)
wybrana napisał(a):
Viridiana napisał(a):

W czym pomaga?

Tu masz przykład kazania, które tłumaczy Nowy Testament z pomocą Starego:
https://www.youtube.com/watch?v=yUsEilj82QQ

Ostatnio edytowano N gru 02, 2018 3:08 pm przez merss, łącznie edytowano 1 raz

korekta tytułu wątku

N gru 02, 2018 2:55 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak wygląda BÓG?
hen napisał(a):
merss napisała:
„Proszę o powrót do rozmowy o Bogu.”

Pani merss, dwóch ludzi oskarżyło tutaj największego
Proroka Starego Testamentu o morderstwo
i skoro Pani merss zabrania nam obrony Mojżesza
i wytłumaczenia tym ludziom, że Mojżesz mordercą nie jest,
to teraz Pani jako moderator musi sama
obronić Mojżesza od tego bezpodstawnego oskarżenia.
.

Ale Mojżesz mordercą był nim Go powołał Bóg. I nie tylko Mojżesz był mordercą, bo Dawid też był mordercą, i Szaweł też mordercą, a to przecież najwięksi bohaterowie historii zbawienia! Nie czcimy ich dlatego, że byli mordercami, ale czcimy w nich Boga, który potrafił z mordercy zrobić opokę dla ludu Bożego.

N gru 02, 2018 7:06 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 412 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 28  Następna strona