Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz gru 12, 2019 7:12 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 412 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 28  Następna strona
 Rozważania biblijne (wydzielony) 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozważania biblijne (wydzielony)
A13 napisał(a):
Viridiana napisał(a):
Zależy, co uznamy za rytuał.

Np. Komunia Święta.

Co do Komunii nie mam wątpliwości, że jest ważna i potrzebna. ;)
Jam jest chleb życia. Ojcowie wasi jedli mannę na pustyni i pomarli. To jest chleb, który z nieba zstępuje: kto go spożywa, nie umrze. Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata». Sprzeczali się więc między sobą Żydzi mówiąc: «Jak On może nam dać [swoje] ciało do spożycia?»
Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim.
- J 6, 48 - 56

Pt kwi 12, 2019 11:41 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Proszę jeszcze o odpowiedż na poprzednie pytanie.

witoldm napisał(a):
Nie dotyczyło to tych, co prawidłowo się przemieniali w obrzędach religijmych.

Jak wygląda taka przemiana, czy już więcej nie grzeszą?

Viridiana napisał(a):

Ok :)

Czy Komunia jest konieczna do zbawienia?

So kwi 13, 2019 10:11 am
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Chciałbym jeszcze poruszyć inny fragment Pisma Świętego, tym razem Stary Testament, Księga Rodzaju.

Bóg stworzył człowieka i umieścił go w Edenie.
Pośrodku Edenu Bóg stworzył drzewo poznania dobra i zła.
Nastepnie wydał człowiekowi rozkaz by ten nie jadł z zakazanego drzewa.
Człowiek nie mając pojęcia co dobre a co złe został skuszony przez węża by zjeść z drzewa i złamać zakaz Boży.

Jak Bóg chciał, żeby człowiek przestrzegał jego rozkazu, jeżeli ten nie wiedzial czy złamanie rozkazu jest dobre lub złe?

N kwi 14, 2019 6:53 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
viewtopic.php?p=987884#p987884
Oni wszystko wiedzieli co wiedzieć powinni. To różnica między zwierzęciem a człowiekiem. Dostali takie polecenie, jakie byli w stanie zrozumieć i rozumieli.

N kwi 14, 2019 7:30 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Metanoja napisał(a):
Mnie nurtuje jedno bardzo. Może ktoś mi rozświetli? Czy zatwardziałość faraona wzięła się z Jego grzechu? W sensie: "Jestem bowiem świadom, że we mnie, to jest w moim ciele, nie mieszka dobro; bo łatwo przychodzi mi chcieć tego, co dobre, ale wykonać — nie. Nie czynię bowiem dobra, którego chcę, ale czynię to zło, którego nie chcę. Jeżeli zaś czynię to, czego nie chcę, już nie ja to czynię, ale grzech, który we mnie mieszka." (Rdz 7) Czy też rzeczywiście to Bóg to serce faraona zatwardził, w sensie nie udzielił mu swej łaski do czynienia dobra? Mógł tak zrobić niezależnie od tego, czy faraon byłby grzeszny czy też nie, czy miał dobrą wolę czy też nie. Czy zatwardził jego serce z powodu jego grzechu? Faraon nie mógł uczynić inaczej, choćby nawet chciał. Może się i miotał, wahał w swoim sumieniu, aby odpuścić, ale nie potrafił. Dlaczego? Jak Wy to rozumiecie? Bywacie pewnie w takich sytuacjach i co robicie wtedy? To są sytuacje, które trwają długo, procesy.

Biblia mówi, że Bóg zatwardził serce faraona, ale ta sama Biblia mówi, że faraon zatwardził swoje serce. Oba stwierdzenia są prawdą, tylko trzeba dobrze uchwycić sens.

Gdy ktoś mówi drugiemu Ewangelię, a ten po wysłuchaniu z wściekłością krzyczy: "Nigdy tego nie przyjmę", to w pewnym sensie głosiciel zatwardził serce słuchacza. A jednak nie uczynił słuchaczowi żadnej krzywdy, nie postąpił niesprawiedliwie czy niemiłosiernie i nie naruszył jego wolności wyboru. A jednak zatwardził jego serce, utwierdził go w sprzeciwie, w uporze. Wskazując mu jedyną drogę zbawienia, wzmógł jego niechęć do tej drogi. Ale gdyby nie wskazał tej drogi, byłby winny potępienia tamtego. Ukrywanie przed ginącym sposobu ratunku byłoby aktem niesprawiedliwości wobec niego. Mówienie Ewangelii jest więc niezbędnym aktem sprawiedliwości wobec ginącego, a jeśli łaska utwierdza go tylko w uporze (zatwardza serce), to nie jest to niesprawiedliwością, ponieważ dzieje się to bez naruszenia jego wolności woli. Skoro wybiera on odrzucenie miłosierdzia, to sam znieczula serce na łaskę. Głoszenie mu Ewangelii zatwardza jego serce, to znaczy powoduje, że on sam je zatwardza. Często jest tak, że głoszący z góry wie, że Ewangelia spowoduje u rozmówcy agresję, wzmoże upór. Głoszący może sobie pomyśleć: "Co osiągnę? Utwierdzę go tylko w sprzeciwie, zatwardzę jego serce." Mimo to sprawiedliwość wobec rozmówcy nie pozwala głoszącemu milczeć. Głoszący wykonuje wolę Boga.

To samo działanie łaski Bożej skierowane do dwóch ludzi może jednego skruszyć, a drugiego zatwardzić. O tym samym działaniu można powiedzieć, odnosząc je do skruszonego, że Bóg skruszył jego serce, i odnosząc je do zatwardzonego, że Bóg zatwardził jego serce. Zatem zatwardził nie w sensie, że to działanie było niesprawiedliwe wobec zatwardzonego, bo przecież Bóg zadziałał jednakowo wobec obydwóch, tylko w sensie, że gdyby zechciał, mógłby od razu zadziałać tak mocno, że i ten drugi by się natychmiast skruszył. Po prostu Bóg objawia siebie w taki sposób, że wystarcza to, by każde serce o dobrej woli się skruszyło, ale nie wystarcza, by zmusić do skruchy serce butne, o złej woli. Bo też Bóg nie chce zbawiać ludzi złej woli przez zmuszanie ich do uległości, tylko przez danie szansy na dobrowolną przemianę woli. Człowiek, który zostałby zmuszony do uległości jedynie przez przemoc, pozostałby zły, a zbawienie złego byłoby krzywdzeniem dobrych, z którymi obcowałby w Królestwie Niebios. Boże zbawienie polega na ofiarowaniu zbawienia ludziom dobrej woli, a ludziom złej woli daniu szansy na dobrowolną przemianę serca. Bóg chce, by ludzie przylgnęli do Niego i naśladowali Go dobrowolnie, z powodu umiłowania Jego dobrej natury. To samo działanie Boga kruszy serce jednego, zatwardza serce drugiego, lecz wciąż kusi wszystkich do przemiany ku dobremu. I dlatego każdy może być zbawiony, każdy może ulec tej dobrej pokusie, którą jest Ewangelia.

A zatem Bóg może zatwardzać dobrem, objawiając siebie i swoją wolę za pomocą perswazji, zamiast objawić się od razu w "burzy" jako karający Sędzia. Bóg zatwardza serca w ten sposób, że nie karze od razu, nie łamie oporu natychmiast, przez co zdaje się wzmagać upór i rozzuchwalać. Zatwardza serce cierpliwym oczekiwaniem i wstrzymywaniem kary: „Dlaczego upieracie się w sercach waszych tak, jak upierali się Egipcjanie i faraon? Czy nie pozwolili im [Izraelitom] odejść dopiero wtedy, gdy ich [Pan] ukarał?” (1 Sm 6:6, BT). Gdy Bóg widzi złe serce, o którym wiadomo, że sprzeciwi się łagodnej perswazji, a mimo to stosuje względem niego perswazję, to znaczy, że zatwardza to serce łaską, perswazją. A więc zatwardza nie łamiąc zasady sprawiedliwości i miłosierdzia i nie naruszając ludzkiej wolności woli, swobody wyboru. Bóg może zatwardzać również dopustem, tzn. dopuszczać, by ludzie sami kierowali sobą i wskutek tego degenerowali się, przez co ich serca stają się twarde i nieczułe (Rzymian 1). Bóg może też zatwardzać ludzi złej woli w ten sposób, że w odpowiedzi na ich ciężkie grzechy pozwala demonom wnikać w ludzkie serca i namawiać je do złego, zatwardzając je (1 Sm 16:14; 2 Krn 18:19-21). Nawet wtedy wolność woli jest zachowana, bo człowiek może zgadzać się z myślami demonicznymi lub nie.

Bóg znał serce faraona. Wiedział, że faraon jest tak zatwardziały, że jedynie bardzo mocny przymus jest w stanie przełamać jego wolę: "Wiem Ja, że król Egiptu nie pozwoli wam iść, jeśli nie zostanie [przymuszony] mocną ręką" (Wyj. 3:19). Bóg wiedział, że łagodna perswazja, a nawet mniejsze kary nie wystarczą, a jedynie utwierdzą faraona w uporze, zatwardziałości. Bóg zatem stał przed wyborem: użyć od razu przymusu łamiącego wolę faraona (śmierć pierworodnych) czy zacząć od łagodnej perswazji i stopniować nacisk. W tym pierwszym wariancie faraon od razu wypuściłby lud - pod wpływem objawienia się Bożej potęgi. W drugim wariancie faraon zatwardzałby serce coraz bardziej. Bóg wybrał opcję drugą i w tym sensie zatwardził serce faraona. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że jest sprawiedliwy i nikt nie może Mu zarzucić, że nie dał faraonowi szansy w postaci perswazji. Po drugie dlatego, żeby na faraonie (ubóstwiającym siebie człowieku złej woli, tyranie niewolącym lud Boży) ukazać wielkie cuda i znaki, a więc swą wielką chwałę, aby Izrael, a później Kościół, miał historyczny i duchowy fundament wiary. Bo tak jak Bóg ukarał faraona, tak ukarze Antychrysta.

Tak więc, po pierwsze, Bóg działa swą łaską, perswazją, znakiem, cudem. To samo działanie jednych zbawia, innych zatwardza, zgodnie z wyborem każdego. W takim właśnie sensie Bóg zatwardza tych drugich. Gdy widzą znaki i je odrzucają, stają się winni odrzucenia łaski, i wtedy - po drugie - Bóg może dodatkowo zatwardzać ich serca dopustami. Dopóki magowie egipscy umieli podrobić cuda Mojżesza, dopóty faraon mógł w te cuda wątpić. Ale w pewnym momencie magowie powiedzieli: palec Boży. Mimo tego świadectwa faraon zatwardził swoje serce (Wyj. 8:19, Wujek) i tak stał się winnym odrzucenia łaski. Odtąd Bóg mógł sprawiedliwie zatwardzać serce faraona dopustami w celu ukarania go w sposób spektakularny. Jest rzeczą sprawiedliwą, by ukarać tych, którzy odrzucają Boże nadprzyrodzone objawienie, światło, dobro, którzy nie chcą stać się dobrzy. Bóg ma prawo takich ludzi ukarać natychmiast - nie przeczy to sprawiedliwości. Ale też Bóg może takich skazanych na śmierć ludzi tolerować przez jakiś czas, by wykorzystać ich karę dla swych planów, może zatwardzać dodatkowo takie serca, które wcześniej same się zatwardziły.

Odnośnie Rz 7, 18–25, to ten fragment mówi o niemocy apostoła Pawła sprzed nawrócenia, zanim stał się chrześcijaninem. Chrześcijanie są narodzeni z wody i z Ducha i stąd czerpią moc do walki z pokusami. Ich stan ap. Paweł ukazał tutaj: "Bo jeżeli będziecie żyli według ciała, czeka was śmierć. Jeżeli zaś przy pomocy Ducha uśmiercać będziecie popędy ciała - będziecie żyli." (Rzym. 8:13)

N kwi 14, 2019 8:38 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A13 napisał(a):
Viridiana napisał(a):

Ok :)

Warunkiem zbawienia nie jest, jeśli dobrze się orientuję. ;)
Odchodząc od tego, znalazłam intrygujący werset:
Czyż nie wiecie, że będziemy sądzili także aniołów? O ileż przeto więcej sprawy doczesne!
- 1 Kor 6, 3

N kwi 14, 2019 8:39 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Owoc w dłoni Ewy odsłania swoje zło dopiero wtedy, gdy staje się przedmiotem dialogu z kusicielem.

Czy dobrze zrozumiałem, że zło ujawniło się jeszcze przed spożyciem owocu?

Viridiana napisał(a):
Warunkiem zbawienia nie jest, jeśli dobrze się orientuję. ;)

Dzięki za odpowiedż :)

N kwi 14, 2019 8:58 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Dziwnie wnioskujesz. Pokazano zło, które przyszło z zewnatrz w postaci propozycji. Rezonowało jednak z naturą. Wolność pozwoliła dokonać wyboru.

N kwi 14, 2019 9:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A13 napisał(a):
A jak myślisz?
(53) Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie jedli Ciała Syna Człowieczego ani pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie/J 6,53/

Pn kwi 15, 2019 10:52 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jeszcze co do Komunii, rozjaśnię moją główną myśl - jeżeli ktoś, kto Boga nie zna i w związku z tym nie uczestniczy w pełni w Eucharystii, to ma jakieś szanse na Niebo, ale do przyjmowania Ciała Chrystusa jesteśmy zobowiązani (nie ma takiej opcji, żeby być chrześcijaninem i godzić się na życie bez tego sakramentu, bo owszem, niby nadal istnieją jakieś szanse na zbawienie, ale są mniejsze).

Wt kwi 16, 2019 10:27 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
A13 napisał(a):

Oczywiście, że nie jest. Bez względu na wersję ( katolicka, prawosławna itd.).
Do zbawienia potrzebna jest wiara w zbawczą śmierć Pana Jezusa i Jego zmartwychwstanie jako dowód, że Bóg usprawiedliwił każdego z jego grzechów poprzez ofiarę Jezusa.

Biblia wskazuje jasno na wiarę jako wystarczającą postawę, aby Bóg zbawił człowieka:
[Jana 3.16]:16. Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny. 18. Kto wierzy w niego, nie będzie sądzony;(...)

[Rzym.10.9-10]:9. Bo jeśli ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i uwierzysz w sercu swoim, że Bóg wzbudził go z martwych, zbawiony będziesz.
10. Albowiem sercem wierzy się ku usprawiedliwieniu, a ustami wyznaje się ku zbawieniu.

[Gal.3.8]:A Pismo, które przewidziało, że Bóg z wiary usprawiedliwia pogan, uprzednio zapowiedziało Abrahamowi: W tobie będą błogosławione wszystkie narody.

[I Jana 5.13]: To napisałem wam, którzy wierzycie w imię Syna Bożego, abyście wiedzieli, że macie żywot wieczny.

Śr kwi 17, 2019 7:57 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
A13 napisał(a):

Oczywiście, że nie jest.

A Chrystus powiedział: "Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ten ma życie wieczne, a ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym."
No cóż, kolejny raz okazuje się, że słuchasz siebie, a nie Boga. :(

Śr kwi 17, 2019 7:58 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
A Chrystus powiedział: "Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ten ma życie wieczne, a ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym."
No cóż, kolejny raz okazuje się, że słuchasz siebie, a nie Boga

Mnie nie interesuje katolicka interpretacja tych słów w oderwaniu od kontekstu Biblii.

A tak przy okazji, to Twój kościół pozbawił Cię udziału w kielichu, mówiąc że w chlebie jest również krew, chociaż Pan Jezus wyraźnie to rozgraniczył podczas wieczerzy, a Ap. Paweł też to potwierdza - udział w chlebie i kielichu; [I Kor.10.16]:Kielich błogosławieństwa, który błogosławimy, czyż nie jest społecznością krwi Chrystusowej? Chleb, który łamiemy, czyż nie jest społecznością ciała Chrystusowego?

Więc popatrz raczej na siebie, co Ci odebrano i na to w co uwierzyłeś wbrew słowom Pana Jezusa i nauczaniu apostolskiemu.
Nie można mieć społeczności z Bogiem w 50% i nie można mieć życia w sobie w 50%.
rozważ to....

Śr kwi 17, 2019 8:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
A13 napisał(a):

Oczywiście, że nie jest. Bez względu na wersję ( katolicka, prawosławna itd.).
Do zbawienia potrzebna jest wiara w zbawczą śmierć Pana Jezusa i Jego zmartwychwstanie jako dowód, że Bóg usprawiedliwił każdego z jego grzechów poprzez ofiarę Jezusa.

Biblia wskazuje jasno na wiarę jako wystarczającą postawę, aby Bóg zbawił człowieka:
[Jana 3.16]:16. Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny. 18. Kto wierzy w niego, nie będzie sądzony;(...)

[Rzym.10.9-10]:9. Bo jeśli ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i uwierzysz w sercu swoim, że Bóg wzbudził go z martwych, zbawiony będziesz.
10. Albowiem sercem wierzy się ku usprawiedliwieniu, a ustami wyznaje się ku zbawieniu.

[Gal.3.8]:A Pismo, które przewidziało, że Bóg z wiary usprawiedliwia pogan, uprzednio zapowiedziało Abrahamowi: W tobie będą błogosławione wszystkie narody.

[I Jana 5.13]: To napisałem wam, którzy wierzycie w imię Syna Bożego, abyście wiedzieli, że macie żywot wieczny.

Gregor, jesli to bylo by wszystko co wazne, to niepotrzebna byla by cala reszta Biblii.
Jak myslisz po co tyle zapisanych stron ma Biblia?

Śr kwi 17, 2019 9:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
No cóż, kolejny raz okazuje się, że słuchasz siebie, a nie Boga

Mnie nie interesuje katolicka interpretacja tych słów w oderwaniu od kontekstu Biblii.

Ja Ci zacytowałem to, co powiedział Chrystus, a nie interpretacje. Nie moja wina, że to odrzucasz, bo Ci nie pasuje do protestanckich przekonań.

Śr kwi 17, 2019 9:25 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 412 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 28  Następna strona