Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn lip 13, 2020 11:14 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 412 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 28  Następna strona
 Rozważania biblijne (wydzielony) 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozważania biblijne (wydzielony)
sam2 napisał(a):
Gregor, jesli to bylo by wszystko co wazne, to niepotrzebna byla by cala reszta Biblii.
Jak myslisz po co tyle zapisanych stron ma Biblia?

sam2, zbawienie jest najważniejszym przesłaniem Biblii już od pierwszej księgi.

Na Twoje pytanie masz również w Biblii odpowiedź:
[II Tym.3.15]: I ponieważ od dzieciństwa znasz Pisma święte, które cię mogą obdarzyć mądrością ku zbawieniu przez wiarę w Jezusa Chrystusa.
To jest nadrzędny cel Pisma: obdarzyć czytających mądrością ku zbawieniu przez wiarę w Jezusa.

Pozostałe cele:
[Tym.3.16-17]:16. Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości,
17. Aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany.

[Rzym.15.4]:Cokolwiek bowiem przedtem napisano, dla naszego pouczenia napisano, abyśmy przez cierpliwość i przez pociechę z Pism nadzieję mieli.
Yarpen Zirgin napisał(a):
Ja Ci zacytowałem to, co powiedział Chrystus, a nie interpretacje. Nie moja wina, że to odrzucasz, bo Ci nie pasuje do protestanckich przekonań.

To co zacytowałeś jest spójne z tym co ja przytoczyłem, ale nie w interpretacji Twojego kościoła.

Śr kwi 17, 2019 11:53 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
A Chrystus powiedział: "Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ten ma życie wieczne, a ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym."
No cóż, kolejny raz okazuje się, że słuchasz siebie, a nie Boga

Mnie nie interesuje katolicka interpretacja tych słów w oderwaniu od kontekstu Biblii.

Przede wszystkim to Kościół stworzył ten wers, a zatem nie ma możliwości, żeby oceniać materiały Kościoła poza nim. Zarówno zapisanie, jak i interpretacja tego wersu, są integralną częścią przekazu Kościoła i z tych to oczywistych względów to do Kościoła należy dalsze przekazywanie treści znaczenia tego wersu.

Cz kwi 18, 2019 8:21 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Ja Ci zacytowałem to, co powiedział Chrystus, a nie interpretacje. Nie moja wina, że to odrzucasz, bo Ci nie pasuje do protestanckich przekonań.

To co zacytowałeś jest spójne z tym co ja przytoczyłem, ale nie w interpretacji Twojego kościoła.

To, co zacytowałem, jest spójne z wydarzeniami, które miały miejsce w czasie Ostatniej Wieczerzy i 1 Listem do Koryntian, a nie Twoimi przekonaniami.

Cz kwi 18, 2019 8:58 am
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
feelek napisał(a):
Przede wszystkim to Kościół stworzył ten wers, a zatem nie ma możliwości, żeby oceniać materiały Kościoła poza nim. Zarówno zapisanie, jak i interpretacja tego wersu, są integralną częścią przekazu Kościoła i z tych to oczywistych względów to do Kościoła należy dalsze przekazywanie treści znaczenia tego wersu.
Kościół (jako byt poapostolski rozumiany jako określone osoby) ustalił sam fakt, które księgi mają wejść w skład kanonu (a nie stworzył ten wers). Nie ma tu szczegolnej Jego zasługi, ponieważ wartość tych tekstów mowi sama za siebie. Co do meritum: autorem tych słów jest Jezus, natomiast zanotował je ewangelista. Idąc tropem Twojej logiki, ale w ramach mojego wywodu, to tylko dwa podmioty mają autoryzację do interpretacji tych słów: autor Jezus i ewangelista (opcjonalnie Kościół apostolski).Jako że nie ma współcześnie autoryzowanym swiadków Jezusa, natomiast samo Pismo funkcjonuje w powszechnego obiegu to już choćby z tego powodu istnieje możliwość czytania go i interpretowania przez każdą zainteresowaną osobę (funkcje pomocniczą pełni tutaj modlitwa). Nie ma tutaj jakiegoś specyficznego kodu, który utrudniałby zrozumienie ewangelii, co już samo w sobie stanowi przesłankę do odrzucenia monopolu w tym obszarze. Tak więc stosowanie zasłony dymnej w postaci pojęć nieostrych jest de facto roszczeniem do ekskluzywizmu egzegetycznego. Brak jakichkolwiek jednoznacznych norm personalnych tym zakresie (w Piśmie), pozwala odrzucić ten postulat.

Cz kwi 18, 2019 10:54 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
A tak przy okazji, to Twój kościół pozbawił Cię udziału w kielichu, mówiąc że w chlebie jest również krew, chociaż Pan Jezus wyraźnie to rozgraniczył podczas wieczerzy, a Ap. Paweł też to potwierdza - udział w chlebie i kielichu

https://www.youtube.com/watch?v=iN23PNuQfII

Cz kwi 18, 2019 11:02 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):

Na Twoje pytanie masz również w Biblii odpowiedź:
[II Tym.3.15]: I ponieważ od dzieciństwa znasz Pisma święte, które cię mogą obdarzyć mądrością ku zbawieniu przez wiarę w Jezusa Chrystusa.
To jest nadrzędny cel Pisma: obdarzyć czytających mądrością ku zbawieniu przez wiarę w Jezusa.

Pozostałe cele:
[Tym.3.16-17]:16. Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości,
17. Aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany.

[Rzym.15.4]:Cokolwiek bowiem przedtem napisano, dla naszego pouczenia napisano, abyśmy przez cierpliwość i przez pociechę z Pism nadzieję mieli.

Pytalem czy ty rozumiesz, bo ja dobrze wiem po co jest cala tresc Biblii.

Choc podales cytaty, to pewnie ich nie rozumiesz, albo myslisz ze sa tylko do odpowiedzi innym, a nie dotycza ciebie, bo gdybys rozumial to zauwazyl bys ze sama protestancka pewnosc zbawienia nie wystarczy, zwlaszcza mowi o tym koncowka ostatniego zacytowanego przez ciebie zdania z Biblii.
Pewnosc jest jedynie w Obietnicy Jezusa, a w nas moze byc jedynie nadzieja ze wlasciwie zrozumiemy i spelnimy to co w Biblii zapisane i wymagane.

Cz kwi 18, 2019 11:13 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
@Maxik

Jeśli cokolwiek wynika z Twojego posta (poza tym, że znasz dużo trudnych słów) to to, że dziś nikt nie ma autorytetu by interpretować Pismo Święte. Bo wbrew pozorom to nie jest książka łatwa do zrozumienia czego dowodzi np idąca w tysiące liczba odłamów protestantyzmu interpretujących Pismo w sprzeczny sposób. Jeśli Biblia przekazuje nam Prawdę to istnienie sprzecznych interpretacji kompromituje wszystkie interpretacje. No chyba, że któraś może jakoś dowieść, że jest tą prawdziwą.

Może więc Gregor (albo Maxik jeśli stoi po jego stronie) wytłumaczy nam dlaczego ich konkretna interpretacja pisma jest lepsza od innych protestanckich (nie musicie do tego nawet mieszać katolicyzmu).

Cz kwi 18, 2019 11:19 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Maxik napisał(a):
Kościół (jako byt poapostolski rozumiany jako określone osoby) ustalił sam fakt, które księgi mają wejść w skład kanonu (a nie stworzył ten wers). Nie ma tu szczegolnej Jego zasługi, ponieważ wartość tych tekstów mowi sama za siebie.

Pismo powstało w Kościele, powstało dla Kościoła i tylko Kościół wie po co powstało. Nie ma dyskusji o tym tekście, poza jego właścicielem, czyli Kościołem. Interpretacja należy do tego, do kogo należy Pismo.

Cz kwi 18, 2019 12:01 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
jim napisał(a):
Może więc Gregor (albo Maxik jeśli stoi po jego stronie) wytłumaczy nam dlaczego ich konkretna interpretacja pisma jest lepsza od innych protestanckich (nie musicie do tego nawet mieszać katolicyzmu).
Generalnie rzecz ujmując staram się unikać absolutyzowania wartościowania w tym zakresie (typu gorsza/lepsza). Preferuje raczej tryb bardziej racjonalny (np:inna) mając na uwadze sam fakt moich ograniczeń. Jest takie powiedzenie, "że każdy ma rację że swojego punktu widzenia". W bardziej formalnym trybie można to ująć w ten sposób: "Każde twierdzenie jest prawdziwe, ale tylko w ramach jego określonego rozumienia". W takim ujęciu, sprzeczność w obrębie jakiegokolwiek systemu myślowego (np kilku jego wariantów) jest bardzo trudna do identyfikacji. Bierze się to chociażby stąd, że określona przesłanka niesie za sobą określony wniosek. W przypadku sprzeczności logicznej musi być spełniona pewna konieczność, która bezpośrednio neguje to, do czego się odnosi. Taki warunek zachodzi bardzo rzadko. Dlatego nie uważam za zasadne, jakoby w obrębie denominacji protestanckich (przynajmniej tych o zbliżonym zakresie normatywnym ) dochodziło do sprzeczności. Ale w sumie i tak wszystko leży od tego jaką definicję przyjmiemy. Dlatego stawianie na dwóch różnych biegunach tez de facto "innych" jest nośne emocjonalnie, ale przy bardziej formalnym spojrzeniu już niekoniecznie. Ja osobiście preferuje oczywiscie określone spectrum wierzeń, ale staram się do nich podchodzić spokojnie i racjonalnie. No i oczywiście jak każdy, bardzo lubię, jak mój rozmówca zgadza się z moimi poglądami. :-D

Cz kwi 18, 2019 12:03 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To tak jak ze stara zagadka, "to bylo tak, bociana drapal szpak, a potem zaszla zmiana, szpak drapal bociana".
Ile razy byl szpak drapany? :-)
Jak ktos czyta nieuwaznie to innaczej zrozumie niz ten kto czyta uwaznie.

Cz kwi 18, 2019 12:13 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
feelek napisał(a):
Pismo powstało w Kościele, powstało dla Kościoła i tylko Kościół wie po co powstało. Nie ma dyskusji o tym tekście, poza jego właścicielem, czyli Kościołem. Interpretacja należy do tego, do kogo należy Pismo.
Pozwól że zapytam: jak rozumiesz słowo "Kościół", tzn. jakie (i (dlaczego) wspólnoty wchodzą w zakres tego pojęcia?

Cz kwi 18, 2019 12:29 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Maxik napisał(a):
feelek napisał(a):
Pozwól że zapytam: jak rozumiesz słowo "Kościół", tzn. jakie (i (dlaczego) wspólnoty wchodzą w zakres tego pojęcia?

Kontynuacja Apostolska.

Cz kwi 18, 2019 12:35 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Maxik napisał(a):

Dlaczego o to pytasz? Jezus założył swój Kościół jako jeden, święty, katolicki i apostolski. Innych nie ma.

Cz kwi 18, 2019 1:10 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
feelek napisał(a):
Maxik napisał(a):

Dlaczego o to pytasz? Jezus założył swój Kościół jako jeden, święty, katolicki i apostolski. Innych nie ma.
Pytam aby się upewnić czy jest zgodność między tym co piszesz, a nauką KK.

Kościół – Lud Boży

KKK 802 Jezus Chrystus "wydał samego siebie za nas, aby odkupić nas od wszelkiej nieprawości i oczyścić sobie lud wybrany na własność" (Tt 2,14).

KKK 804 Do Ludu Bożego wchodzi się przez wiarę i chrzest. "Do nowego Ludu Bożego powołani są wszyscy ludzie" (Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 13). aby w Chrystusie "tworzyli jedną rodzinę i jeden Lud Boży" (Sobór Watykański II, dekret Ad gentes, 1).

Jest on Ludem Bożym: Bóg nie jest własnością żadnego narodu. To On nabył dla siebie lud tych, którzy kiedyś nie byli ludem: "wybrane plemię, królewskie kapłaństwo, naród święty" (1 P 2, 9);

– Członkiem tego Ludu staje się człowiek nie przez narodzenie fizyczne, ale przez "narodzenie z wysoka", "z wody i z Ducha" (J 3, 3-5), to znaczy przez wiarę w Chrystusa i chrzest;

[i] Kościół - Lud kapłański, prorocki i królewski

KKK 803 "Wy... jesteście wybranym plemieniem, królewskim kapłaństwem, narodem świętym, ludem Bogu na własność przeznaczonym" (1 P 2, 9).

Kościół – misterium zjednoczenia ludzi z Bogiem

KKK 810 "Tak to cały Kościół okazuje się jako lud zjednoczony jednością Ojca i Syna, i Ducha Świętego" (Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 4).

Kościół – Oblubienica Chrystusa

KKK 808 Kościół jest Oblubienicą Chrystusa. Chrystus umiłował ją i samego siebie wydał za nią. Obmył ją swoją krwią. Uczynił z niej plodną Matkę wszystkich dzieci Bożych.

Kościół i niechrześcijanie

KKK 839 "Także ci, którzy jeszcze nie przyjęli Ewangelii, w rozmaity sposób przyporządkowani są do Ludu Bożego" (Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 16.:

KK 836 "Do tej katolickiej jedności Ludu Bożego... powołani są wszyscy ludzie)). należą lub są jej przyporządkowani zarówno wierni katolicy, jak inni wierzący w Chrystusa, jak wreszcie wszyscy w ogóle ludzie, z łaski Bożej powołani do zbawienia" (Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 13).

http://www.teologia.pl/m_k/kkk1k09.htm#1a

Jak widzisz, samo pojęcie "Kościół" obejmuje tak szerokie spektrum osób, że można zaliczyć do niego wszystkich wierzących w Chrystusa, a nawet tych którzy jeszcze nie przyjęli Ewangeli !

Cz kwi 18, 2019 2:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To nie jest szerokie spektrum tylko opis cech Ludu Bozego.
Jesli spelniasz tylko pierwsze przykazanie to nie znaczy ze jestes bezgrzeszny bo lamiac ktorekolwiek inne lamiesz takze to pierwsze.

Cz kwi 18, 2019 2:44 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 412 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 28  Następna strona