Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn gru 09, 2019 8:12 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 104 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Poszanowanie wolności 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Poszanowanie wolności
Cytuj:
Czy to znaczy że dzieci ateistów, nie przyuczane od dzieciństwa do wiary, traktujące Biblię jako jedną z mitologii, nie znają zasad życia w społeczeństwie?

Nie, nie znaczy. Religia jest/ może jednym ze składników. Z wypowiedzi Tartaglii nie wynika to, co jest w Twoim pytaniu.

Pt cze 13, 2014 5:36 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
@Medusa

Cytuj:
Czy to znaczy że dzieci ateistów, nie przyuczane od dzieciństwa do wiary, traktujące Biblię jako jedną z mitologii, nie znają zasad życia w społeczeństwie?

Nie.

Kusiło mnie, żeby sypnąć jakąś głupią odpowiedzią na głupie pytanie, ale się powstrzymam.

Pt cze 13, 2014 7:11 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Jeśli religia (zakładając nie jej rolę kulturową, bo tę ma każda nauczana mitologia, choćby grecka; tylko tę związaną z wiarą) jest koniecznym i niezastąpionym składnikiem wychowania do życia w społeczeństwie, wtedy wszystkie dzieci/dorosłe dzieci ateistów miałyby deficyty w zakresie życia społecznego - bo nie wierzą.
Czy mają?
Do życia w społeczeństwie przygotowują rodzice (lub opiekunowie). Oraz społeczeństwo :).
Religia jest czynnikiem stabilizującym społeczeństwo a wiara daje szereg korzyści emocjonalnych, to wszystko prawda. Problem jest tylko jeden: kiedy złoży się to wszystko razem, widać jak bardzo ludzie potrzebują w coś wierzyć. Tak bardzo, że bogowie powstawali w każdym społeczeństwie. Nie było w praktycznie w historii społeczności, która by się do czegoś albo kogoś nie modliła. Formy i etos bóstw bywały różne, co je łączyło, to ze skupiały ludzkie emocje.

Pt cze 13, 2014 10:38 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozmowy nie - dokończone
ks_Pawel napisał(a):
Wpadł mi ostatnio w oko ciekawy tekst: Ateista – osoba, która wierzy w nieistnienie Boga, który ją stworzył. Ateista ma zawsze przesrane, bo jeśli Boga nie ma, to po śmierci nigdy nie dowie się, że miał rację, a jeżeli Bóg istnieje, to znaczy, że przez całe życie się mylił. ;)

Kim byliby katolicy gdyby nie mogli się dowartościować tym jak to ateiści mają przesrane.

A może taka teoria -- katolicy mają przesrane, bo całe życie poświęcają w imię czegoś lepszego czego nigdy nie dostaną?

A może w ateizmie nie chodzi o to aby ks_Pawłowi udowadniać rację tylko o to aby uczciwie przed samym sobą zmierzyć się z rzeczywistością?

Śr gru 10, 2014 11:17 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
pies
Cytuj:
A może w ateizmie nie chodzi o to aby ks_Pawłowi udowadniać rację tylko o to aby uczciwie przed samym sobą zmierzyć się z rzeczywistością?

Abys uczciwie chcial sie zmierzyc z ta rzeczywistoscia musialbys zalozyc ze jestes nieomylny i wszystko wiedzacy

Śr gru 10, 2014 3:24 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
pies napisał(a):
ks_Pawel napisał(a):
Wpadł mi ostatnio w oko ciekawy tekst: Ateista – osoba, która wierzy w nieistnienie Boga, który ją stworzył. Ateista ma zawsze przesrane, bo jeśli Boga nie ma, to po śmierci nigdy nie dowie się, że miał rację, a jeżeli Bóg istnieje, to znaczy, że przez całe życie się mylił. ;)

Kim byliby katolicy gdyby nie mogli się dowartościować tym jak to ateiści mają przesrane.

Czytaj wypowiedzi w kontekście w którym zostały napisane i z pewnym poczuciem humoru, jeśli przytacza się żart :P

A dla tych, którzy mają do siebie dystans i potrafią się śmiać, zaczerpnięte z nonsensopedii:
Kościół katolicki – firma konkurencyjna do hipermarketów; w odróżnieniu od tych drugich nie występują w niej koszyki, a funkcję kasy spełnia tzw. taca. :D
Lefebrysta o sytuacji Kościoła: Nie ma już prawdziwego Kościoła katolickiego, walczącego. Kościół przedsoborowy był prawdziwy, a posoborowy nie jest prawdziwy. Pozostała tylko paskudna ohyda spustoszenia. 8O

Cz gru 11, 2014 1:24 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
pies napisał(a):
Z tego do widzę, to siedzisz na forum katolickim od dłuższego czasu próbując wszystkim wokół (i sobie...) udowodnić wyższość ateistów, więc wygląda na to że ten zarzut to projekcja :wink:

Cz gru 11, 2014 1:42 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney -- gdzie ja udowadniam wyższość ateistów? Jestem tutaj aby się czegoś dowiedzieć, skonfrontować swoje poglądy.

A od projekcji to masz merss która ciągle coś komuś psychologizuje.

ks_Pawel -- może i uważasz że Twój tekst był ciakwy i zabawny, ale ja go takim nie widzę. Nie mam w zwyczaju też przytaczać różnych "zabawnych i ciekawych" tekstów o katolikach.

Dość się nasłuchałem takich od drugiej strony -- jak to mamy przesrane, jesteśmy pasożytami, plugawym robactwem, fabrykami gówna.

To pewnie też "ciekawe i zabawne" wypowiedzi i pewnie z powodu ich zabawności normalnie wiszą sobie na tym forum i moderacja się nimi nie przejmuje.

Pewnie poczucie humoru mamy odmienne.

Cz gru 11, 2014 10:46 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
pies napisał(a):
A może taka teoria -- katolicy mają przesrane, bo całe życie poświęcają w imię czegoś lepszego czego nigdy nie dostaną?

Z gruntu fałszywa :P "Przypuśćmy, że my naprawdę tylko wyśniliśmy albo wymyśliliśmy sobie te wszystkie rzeczy: drzewa i trawę, słońce i księżyc, gwiazdy i samego Aslana. Przypuśćmy, że tak jest. Ale jeśli tak, to mogę tylko powiedzieć, że te wymyślone rzeczy wydają mi się o wiele bardziej ważne niż tamte prawdziwe. Przypuśćmy, że ta wielka czarna dziura, twoje królestwo, JEST prawdziwym światem. No cóż, muszę wyznać, że to bardzo żałosny świat.(...) Jeśli masz rację, to jesteśmy tylko dziećmi, które sobie wymyśliły zabawę. Ale czworo bawiących się dzieci może stworzyć fantastyczny świat, który sprawia, że twój prawdziwy świat staje się pusty. Dlatego zamierzam pozostać przy tym świecie z zabawy. Jestem po stronie Aslana, nawet jeśli nie ma żadnego Aslana. Chcę żyć jak Narnijczyk, tak jak potrafię, nawet jeśli nie ma żadnej Narnii."

Cz gru 11, 2014 12:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Czyli wolisz nacpać się nieisntiejącą rzeczywistością niż żyć w tej która jest?

OK. Nie mam z tym problemu.

Ja mam inaczej -- bolesna prawda daje mi więcej satysfakcji niż najmilsze kłamstwo.

Ale co najważniejsze:

Ja nie uważam aby ta prawda była w jakimkolwiek stopniu gorsza od waszej Narnii.

Ja naprawdę nie tęsknię do waszego Boga, Nieba itd. Mi się bardziej podoba ta rzeczywistość która istnieje.

Cz gru 11, 2014 1:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
pies napisał(a):
Czyli wolisz nacpać się nieisntiejącą rzeczywistością niż żyć w tej która jest?

Nie zrozumiałeś albo nie chcesz. Ja nie żyję mniej realnie w tej rzeczywistości którą mamy niż Ty - skąd taki wniosek - ale to jak żyję jest kwestią wyboru.
pies napisał(a):
Ja mam inaczej -- bolesna prawda daje mi więcej satysfakcji niż najmilsze kłamstwo.

Znaczy się ktoś był u Ciebie i wybrałeś czerwoną pigułkę? "Co to znaczy: „prawdziwe”? Jak możesz zdefiniować „rzeczywistość”? Jeśli mówisz o tym, co możesz poczuć, co możesz powąchać, spróbować lub zobaczyć, to rzeczywistość jest tylko elektrycznymi impulsami interpretowanymi przez twój mózg." że posłuże się innym klasykiem.
pies napisał(a):
Ja nie uważam aby ta prawda była w jakimkolwiek stopniu gorsza od waszej Narnii.

Ja naprawdę nie tęsknię do waszego Boga, Nieba itd. Mi się bardziej podoba ta rzeczywistość która istnieje.

Dziwne byłoby gdybyś uważał inaczej. Ale jaki z tego wniosek - może taki że nie znasz Narnii.

Cz gru 11, 2014 1:51 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Narnię znam -- przecież kiedyś w niej też "mieszkałem". Ateistą stałem się w trakcie życia, w wieku już dorosłym.

Narnia nie ma mi nic do zaoferowania.

Cz gru 11, 2014 2:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
No to jak to wreszcie jest z Tobą. Odrzuciłeś Narnie jako nieistniejącą rzeczywistość - "Ja mam inaczej -- bolesna prawda daje mi więcej satysfakcji niż najmilsze kłamstwo." czy odrzuciłeś bo oferta uznałeś za słabą - "Narnia nie ma mi nic do zaoferowania".
jak by nie było
pies napisał(a):
Narnię znam -- przecież kiedyś w niej też "mieszkałem". Ateistą stałem się w trakcie życia, w wieku już dorosłym.
To nie dowodzi że Narnię znasz.

Cz gru 11, 2014 2:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
To nie dowodzi że Narnię znasz.

Znam ją równie dobrze jak Ty.

Cytuj:
Odrzuciłeś Narnie jako nieistniejącą rzeczywistość (...) czy odrzuciłeś bo oferta uznałeś za słabą

Fałszywa dychotomia. Odrzuciłem z powodu pierwszego, ale drugie zdanie też jest prawdziwe -- ta iluzja nie przemawia do mnie.

Cz gru 11, 2014 2:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
pies napisał(a):
Znam ją równie dobrze jak Ty.

Jeśli tak jest (jak to oceniłeś?) to niestety Narnii nie znasz zbyt dobrze - czasem myślę że nie znam jej w ogóle jeszcze i czuje się jak poganka.

Cz gru 11, 2014 2:52 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 104 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona