Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt lip 10, 2020 10:52 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 "Wolna wola a przeznaczenie" 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Wolna wola a przeznaczenie"
Erst chodziło mi czy łaski mogą pochodzić od diabła i także od Boga .Na przykład takie talenty Bóg może nas nim obdarzyc tak pisze Biblia ale czy może nas jakis talentem obdazyc szatan.Wiem ,że jest podstepny i np daje komuś bogactwo aby go zniszczyć.Wtedy chyba można rozpoznac ,że bogactwo pochodzi od szatana.A kiedy ktoś jest bogaty może byc to także łaska Boża.Wiec chyba znalazłam odpowiedz.

Pt maja 30, 2014 4:44 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
mindmonkey napisał(a):
Erst chodziło mi czy łaski mogą pochodzić od diabła i także od Boga .

Od diabła to nie łaska a kredyt. I to wysoko oprocentowany.
mindmonkey napisał(a):
Wtedy chyba można rozpoznac ,że bogactwo pochodzi od szatana.A kiedy ktoś jest bogaty może byc to także łaska Boża.

Jeżeli bogactwo przynosi szczęście, pochodzi od Boga.
Częściej jednak ludzie bogaci są bardzo nieszczęśliwi, pieniądz powoduje przywiązanie, pieniądze powodują lęk przed ich utratą.

Pięknie jest to opisane w księdze Hioba. Biedny czy bogaty Hiob pozostał sobą, nie bluźnił Bogu, choć Go nie rozumiał.

Pt maja 30, 2014 4:54 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zgadza się szczególnie karierowicze którzy stawiaja pieniadze na pierwszy miejscu.Wydaje mi się ,że potrafie rozpoznac czyje Bogactwo pochodzi od Boga a czyje od szatana.Jeśli ktos wykorzystuje innych dosłownie ich okrada ,dorabia się czyims nieszczescie trudno aby sam był szczesliwy.Np dla mnie pół Warszawy jest ludzmi nieszczesliwymi i własnie z tej kategori szatana dlatego tak warszawy nie lubie.Jednak gdzies na dnie mego serca jest teskota za Polska.Można powiedziec ,że nigdy tam nie byłam.

Moim zdaniem jest własnie jak piszesz jesli kogos bogactwo czyni go nieszczesliwym znaczy sie ,że ktos na drodze do jego zdobycie bym nieuczciwy .Moim zdaniem nie powinno sie obrazac Boga gdyz on wie lepiej co jest dla nas ważne .Uczono mnie takze na rekolekcjach ,ze bogactwo jest złe pomyslałam sobie kurcze niedługo bede grzebac po smietnikach po tych rekolekcach a ja po prostu zrozumiałam ,ze bogactwo moze byc takze dobre .

Pt maja 30, 2014 5:10 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Przeznaczenie nie musi wykluczać istnienia wolnej woli. Załóżmy, że przeznaczenie zna tylko Bóg. Wolna wola może być mechanizmem, według którego dany przeznaczony wynik zostaje wybrany, jako ten, który reprezentuje przeznaczenie.

Poza tym jakby się zastanowić to wiara w przeznaczenie nie musi być automatycznie antychrześcijańska jak się sugeruje. Co więcej nieraz niewiara w przeznaczenie, a wyłączenie we własną wszechmoc jest antychrześcijańska!

Załóżmy, że człowiek ma umrzeć danego dnia, a on oczywiście o tym nie wie. Umrze tego dnia i koniec. Nie może zdecydować o tym, czy będzie żył, choć jeden dzień dłużej, czy krócej. Czy nie można powiedzieć, że zostało mu przeznaczone umrzeć tego dnia? Tego dnia zostanie zabrany, a może głupiec uważa, że jest wyłącznie kowalem własnego losu, od nikogo nie zależy i tylko od niego wszystko zależy?

Jednakże ten człowiek może nie wiedząc kiedy umrze np. w zgodzie z zasadami wolnych wyborów zdrowo się odżywiać chcąc przedłużyć sobie życie. Cóż z tego, skoro spotykamy się z sytuacjami, gdy człowiek nałogowo palący papierosy żyje dłużej, niż człowiek zdrowo odżywiający się? Tak czy siak trzeba uznać istnienie jakiegoś przeznaczenia, choćby do godziny śmierci, na którą ostatecznie nie mamy wpływu.

Cz gru 31, 2015 3:12 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Przeznaczenie -śmierć.Każdy wie że umrze.

Wolna wola? Możliwość wyboru w prawo czy w lewo .

Wolna wola jest ograniczona.Nie możesz wybrac aby nie umrzeć - to twoje przeznaczenie, jakkolwiek możesz wybrać droge która na dłuższą metę da ci szanse powstania po śmierci.Lub tą na której śmierć bedzie definitywnym końcem twojej egzystencji.

Ot cała filozofia fatum.

Cz gru 31, 2015 3:20 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Wolna wola? Możliwość wyboru w prawo czy w lewo .

Wolna wola jest ograniczona.Nie możesz wybrac aby nie umrzeć - to twoje przeznaczenie, jakkolwiek możesz wybrać droge która na dłuższą metę da ci szanse powstania po śmierci.Lub tą na której śmierć bedzie definitywnym końcem twojej egzystencji.

Ot cała filozofia fatum.

To że przed Tobą zmarły miliony, miliardy ludzi wcale nie oznacza, że Ty lub ktokolwiek w przyszłości umrze. Co najwyżej jest prawdopodobieństwo graniczące z pewnością.
Jasne, że każdy wie że umrze, ale ściśle wiedza ta nie jest pewna a jedynie jest prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością.
Więc właściwie nie ma czego wybierać, bo nie ma stuprocentowej pewności, że każdy człowiek umrze.

Wmawianie ludziom, że ich przeznaczeniem jest śmierć to zwykłe uprawianie demagogii na użytek m. in. religijnych, społecznych ideologów w celu manipulowania ludzmi.

Cz gru 31, 2015 10:53 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Każda komórka naszego organizmu podlega apoptozie. Telomery się skracają po każdym jej podziale. Zabawy logiczne ( i forumowe konecznego) nie mają zastosowania w grze - śmierć to tylko prawdopodobieństwo, więc mogę się jej wymknąć z objęć.
Mamy też spojrzenie inne. Z tego co mi wiadomo, nikt nie umarł na starość. Przyczyną śmierci nie staje się zmęczenie materiału (potrzeba ok 170 lat, tu można bawić się w rachunki), ale czynnik zewnętrzny, który zaburza możliwości naprawcze organizmu. I cała logika marzeń, że śmierć to tylko prawdopodobieństwo (są bowiem i inne możliwości) się rozsypuje.
Przeznaczeniem człowieka jest śmierć jego biologicznego organizmu, musi wejść w biologiczny obieg pierwiastków.
Lekarze i księża zdobywają doświadczenie, że wiele ludzi wie, że umiera, nawet jak nic na to nie wskazuje i lekarze nadal widzą nadzieję. I umierają wbrew prawdopodobieństwu, że mogą żyć, logicznym grom i nadziei innych. Wiedzą, że to koniec.
Matematyka jest królową nauk, tylko nauk.

Cz gru 31, 2015 1:54 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Wygląda na to, że w przyszłości zaistnieje konflikt między religią a medycyną.

Cz gru 31, 2015 2:39 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Każda komórka naszego organizmu podlega apoptozie. Telomery się skracają po każdym jej podziale. Zabawy logiczne ( i forumowe konecznego) nie mają zastosowania w grze - śmierć to tylko prawdopodobieństwo, więc mogę się jej wymknąć z objęć.
Mamy też spojrzenie inne. Z tego co mi wiadomo, nikt nie umarł na starość. Przyczyną śmierci nie staje się zmęczenie materiału (potrzeba ok 170 lat, tu można bawić się w rachunki), ale czynnik zewnętrzny, który zaburza możliwości naprawcze organizmu. I cała logika marzeń, że śmierć to tylko prawdopodobieństwo (są bowiem i inne możliwości) się rozsypuje.
Przeznaczeniem człowieka jest śmierć jego biologicznego organizmu, musi wejść w biologiczny obieg pierwiastków.

Owszem organizm się starzeje ale praw logiki takie rozumowanie nie zmieni. Jeśli piszesz o naukach empirycznych, Twoja wola. Jednak nie mieszaj tej empirii z logiką, bo wtedy pozostaje prawa logiki ignorować, że są to zabawy logiczne. A są to dwie różne dziedziny rzeczy.

Logika mówi tyle, że przeznaczeniem człowieka jest wiele rzeczy a śmierć jest tylko jedną z nich, sprowadzanie przeznaczenia człowieka wyłącznie do jego śmierci "pachnie" jakąś psychopatyczną nienawiścią do człowieka (nie twierdzę tego o Tobie, ale przede wszystkicm o tych którzy wylansowali takie tezy)

Cz gru 31, 2015 3:03 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
koneczny napisał(a):
Cytuj:
Logika mówi tyle, że przeznaczeniem człowieka jest wiele rzeczy a śmierć jest tylko jedną z nich, sprowadzanie przeznaczenia człowieka wyłącznie do jego śmierci "pachnie" jakąś psychopatyczną nienawiścią do człowieka (nie twierdzę tego o Tobie, ale przede wszystkicm o tych którzy wylansowali takie tezy)

Każdy ma prawo wierzyć w to co przyjmie osobiście za właściwe.
Ja nie uważam filozofi za nauke , tymbardziej logiki.
Natomiast wiedząc że wielu z was to poruszy negatywnie - uważam że religia (nauczana w szkole lub poza nią) - jest nauką.Opiera sie przecież na histori i na biblii - a jak juz kilkakroć starałem sie przekazać biblia jest zgodna też z biologia i astronomią.

W moim świecie logika = racjonalne myślenie - często błędne, aczkolwiek bardzo potrzebne.

Myśląc więc racjonalnie można snuć wiele tez:
Przykład 2:

Załóżmy że istnieje przeznaczenie - chociaż nie wiem jaki sens to zakładać ale niech będzie.

Przeznaczeniem moze być zbawienie - życie wieczne poprzez życie wegłóg zasad przekazanych nam w piśmie lub potępienie poprzez ich nieprzestrzeganie. Jesli spojrzysz na to tak, wówczas wolna wola to faktor decydujący o twoim przeznaczeniu.

Więć jako chrześcjianin myślący jedyną rzeczą którą uważam za pewną jest to że umre.

Ktos tam napisal ze śmierć nie jest pewna? że niekoniecznie każdy umrze? Proszę was - nie oszukujmy sie i nie piszmy frazesów.

Jesteśmy śmiertelnikami!! Cały sens mojej wiary leży właśnie w tym żeby tą śmierc zwyciężyc.

Cz gru 31, 2015 3:37 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
... biblia jest zgodna też z biologia i astronomią

Biblia pokazuje w jaki sposób być zbawionym a nie np. w jaki sposób przestrzeń ulega zakrzywieniu.

Ale trudno się dziwić, jeśli dla kogoś logika nie ma znaczenia. Wtedy sprzeczności , implikacje, koniunkcje, alternatywy itd. również nie mają większego znaczenia, pozostaje bełkot.

So sty 02, 2016 2:44 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
koneczny napisał(a):
Biblia pokazuje w jaki sposób być zbawionym a nie np. w jaki sposób przestrzeń ulega zakrzywieniu.

Ale trudno się dziwić, jeśli dla kogoś logika nie ma znaczenia. Wtedy sprzeczności , implikacje, koniunkcje, alternatywy itd. również nie mają większego znaczenia, pozostaje bełkot.

Widocznie jej nie czytasz.
Owszem daje mam wskazówki jak sie zbawić.Podaje nam tez m innymi historie (stworzenie ziemi, potop, ewolucja)- oczywiście po łebkach i w wielkim skrócie - w gruncie rzeczy biblia to drogowskaz na drodze do zycia wiecznego nie dzieło naukowe o biologi i astronomi czy jak powstał wszechświat.Tego raczej nie daloby się pomieścić na kartkach papieru w księdze która zmieściła by sie na ziemi. Nie mniej jednak zawiera wiele faktów historycznych i troche informacji o początkach układu słonecznego. Warto poczytać.

No cóż trudno się dziwic skoro ktos ma na celu atak pod przykrywka logiki (kwasowej zresztą)na wartości moralne i blade pojęcie o biblii.

Skoro juz jesteśmy cyniczni:)

So sty 02, 2016 3:11 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jeśli twierdzisz ze wątek z KR nie jest zgodny ze współczesną nauką napisz mi jak i gdzie? Bo ja nie widze żadnej rozbieżności.

A ty piszesz cyt:

"Na podstawie tego co wiemy dzieki biologii i astronomii jest to bzdura."

Więc co ty takiego wiesz że tak twierdzisz?

So sty 02, 2016 7:03 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Ciąg dalszy rozmów przeniosłam tu

So sty 02, 2016 11:04 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Attyla napisał(a):
Bzdura. Przeznaczenie wyklucza akty woli. W tym sensie przeznaczeniem każdego człowieka jest śmierć, sąd i zmartwychwstanie. Przeznaczeniem kobiety jest kobiecość a mężczyzny męskość (czyli to, co wynika z fizycznej budowy naszych ciał). Cała reszta to kwestia aktu woli. Dotyczy to także powołania. "Być powołanym" to tyle, co mieć szczególne inklinacje do czegoś. To jednak nie wyklucza wolnej woli.
Możesz np. być przeznaczonym do stanu kapłańskiego, ale bolszewickie otoczenie cię od tego powołanie odciągnie i zamiast kapłanem Boga zostaniesz kapłanem "ludzkości", czyli dziennikarzem albo - nie wiem - górnikiem.

Nie sądzę aby kobiecość wynikała z budowy ciała. Kobiecość tkwi w umyśle, a ta jest pochodną procesów dziejących się w mózgu. Nawet jeśli doprawię sobie biust z miseczką E, to nie stanę się kobietą o ile się nią wewnętrznie (i nad czym nie mam żadnej kontroli) nie czuję. A i Twoja "cała reszta" nie jest aktem woli... Czy kolor skóry jest aktem woli? Czy seksualność (homo lub hetero) jest aktem woli? Mogę się spierać o narodowość - czy jest aktem woli... ale nie wytłumaczysz nikomu, że nie jest Polakiem, bo on czuje się Polakiem.

Śr sty 06, 2016 2:14 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona