Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn gru 16, 2019 11:04 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1168 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 78  Następna strona
 Ateista, czyli kto? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Ateista, czyli kto?
Witam, jestem nowy na tym forum, ale po lekturze paru wątków (tu i nie tylko) nasunęło mi się jedno takie pytanie:

Kim jest ateista według was, tj. jakie cechy/światopogląd musi/powinna/prawdopodobnie ma osoba zwąca się ateistą?

Zwracam uwagę, ze w wielu wątkach już udzielacie odpowiedzi na takie pytania, ale robicie to niewprost. Interesuje mnie na ile te (podświadome) wypowiedzi oddają wasze faktyczne wyobrażenia na temat ateistów.

Cz lip 31, 2014 9:08 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ateista, czyli kto?
Co to za pytanie? Ateista to ten, kto niestety uważa, że nie ma Boga.

Cz lip 31, 2014 9:20 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Widzisz -- ale jak wchodzę na portal katolik.pl to od razu widzę też "ateizm staje się religią" i że "to już pewne". Więc jeśli ateizm jest religią to ateista w coś wierzy, a nie tylko jak mówisz "uważa że nie ma Boga".

I właśnie o te aspekty tutaj mi chodzi -- co jeszcze w waszej opinii (a przynajmniej części osób tutaj takie opinie posiada) oznacza bycie ateistą.

Cz lip 31, 2014 9:23 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Ateista "wierzy" że Boga nie ma. Udowodnić tego nie jest w stanie. Na tej podstawie można przyjąć że to religia. Zresztą są kraje jak np. Francja w których ateizm jest religią panującą. Można powiedzieć że Francja jest państwem wyznaniowym.

Cz lip 31, 2014 9:53 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
pies napisał(a):
Widzisz -- ale jak wchodzę na portal katolik.pl to od razu widzę też "ateizm staje się religią" i że "to już pewne". Więc jeśli ateizm jest religią to ateista w coś wierzy, a nie tylko jak mówisz "uważa że nie ma Boga".

Z perspektywy wiary ateizm jest błędnym wyborem, mimo braku dowodów - tak, własnie braku dowodów - na to, że Boga nie ma. Dlatego niekiedy przyrównuje się ateizm do swego rodzaju "religii", której "wyznawcy" oddają "cześć" swojemu rozumowi albo rozumowi naukowców itp.

Oczywiście ateiści czują się urażeni, bo niczego tak nie nienawidzą, jak religii.

Cz lip 31, 2014 9:59 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Nie do końca zgadzam się,że PRAWDZIWY ateista nienawidzi wiary. Jest mu ona raczej obojętna. I nie mam na uwadze tych,którzy cechują się mianem ateistów. Ci zwykle nie wiedzą o co im dokładnie chodzi. Za to kochają krzyczeć hasła.
Znam jednego ateistę,który odszedł od wiary po wielu rozmowach z księdzem,który nie potrafił rzeczowo odpowiadać na nurtujące go pytania. Spotkałem go kilka razy na ślubach,raz na pogrzebie. Zapytałem - stary,co Ty tu robisz? I odpowiedział bardzo mądrze. Jestem tu dla tych ludzi. Stają przed ołtarzem, cieszę się ich radością. Jednak nie siadam,nie klękam,a stoję. Stoję, by nie podwarzać swych przekonań,nie siadam aby nie lekceważyć waszych wzniosłych chwil.

Cz lip 31, 2014 10:45 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Powoli dochodzimy do czegoś.

Ateista "wierzy" w nieistnienie Boga. Przy czym sami używacie tutaj cudzysłowu, więc chyba też uważacie, że to zdanie jest ... powiedzmy wątpliwe?

Dalej: ateista niczego tak nie nienawidzi jak religii.

Ktoś kto nie nienawidzi religii zatem nie jest już ateistą? Według srebrnego nie. srebrny uważa, że PRAWDZIWY ateista jest obojętny wobec religii.

Ale żeby nie zatrzymywać się tylko w tej jednej kwestii -- pytanie dodatkowe -- czy ateista może wierzyć w magię, czary, astrologię?

Cz lip 31, 2014 10:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Obawiam się że do niczego nie dojdziesz :wink:
Bo bycie ateistą nie jest podstawową tożsamością człowieka a nadto poza tym że nie wierzy w Boga jest zawsze przecież jeszcze "jakiś". Jeden może i wysoce niechętnie podchodzić do religii - ale czy dlatego że jest ateistą czy też dlatego że jest antyklerykałem albo albo że wierzący jawią mu się odstręczająco bo ma takie a nie inne doświadczenia, to jest pytanie - drugi nie wierzy ani w Boga ani w istnienie jakichkolwiek zjawisk nadprzyrodzonych, trzeci zaś nie wierzy w Boga, ale wierzy w zabobony, magię, liczby czy co tam jeszcze.
Mówienie że ateista to ktoś kto wierzy (w cudzysłowiu czy nie) że Bóg nie istnieje, bo dowodów nie ma rodzi pytania dotyczące rozkładu ciężaru dowodów, w tym czy osoba zaprzeczająca czemuś ma obowiązek dowodzić tego co zaprzecza?

Pt sie 01, 2014 11:48 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
No własnie - bergamotka - mi też się zawsze wydawało, że powiedzenie o sobie ateista to niewielka ilość informacji. A mimo to wierzący bardzo chętnie widzą ateistów jako jedną grupę, czasem wręcz monolit. Tworzą też jakieś opisy prawdziwego czy może archetypowego ateisty.

Ateiści to grupa którą tworzymy na podstawie cechy której NIE POSIADAJĄ. Ateistą jesteś jesli nie wierzysz w żaden byt boski. A mimo to często się spotykam z przypisywaniem dalszych cech które niby miałyby koniecznie wypływać z ateizmu.

Dla przykładu materializm czy koniecznie głęboka nienawiść lub koniecznie całkowita obojętność wobec religii (sprzeczność tych wyobrażeń mi się naprawdę podoba).

Tak samo czasem słyszę o "ateistycznym lobby" itp. pomysłach, co też jest dziwaczne. Jeśli powstaje jakaś grupa która można określić słowem lobby to musi ją coś faktycznie łączyć i musiałaby dzielić wspólny cel.

Ale jeśli jakaś grupa ma faktycznie wspólną ideologię - np. racjonalizm - to powinniśmy nazywać ich "lobby racjonalistyczne" a nie "ateistyczne".

W sumie temat ten założyłem też z osobistych potrzeb (i nie uważam go za zamknięty). Chodzi o to, że kiedy mówię, że jestem ateistą to chcę wiedzieć co ludzie wierzący przez to rozumieją. Znam przypadki ateistów którzy nigdy nie użyją względem siebie tego słowa, ponieważ nie zgadzają się z tymi cechami dodatkowymi które społeczeństwo im od razu przypisze po takiej deklaracji.

Pt sie 01, 2014 12:25 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Oj nie wiem, do czego właściwie zmierzasz. Napisałem, że ateista nienawidzi religii - może wyolbrzymiłem, bo są różni ateiści, zapewne są i tacy, którzy prawie w ogóle o Bogu nie myślą. Ale tak naprawdę, jak napisała Bergamotka, jest tysiąc rodzajów ateistów, z których niektórzy mogą wierzyć nawet w horoskopy (bo w sumie założenie o nieistnieniu Boga nie wyklucza związków pomiędzy gwiazdami a naszym życiem...).
pies napisał(a):
Ale żeby nie zatrzymywać się tylko w tej jednej kwestii -- pytanie dodatkowe -- czy ateista może wierzyć w magię, czary, astrologię?

Jeżeli jesteś ateistą, to sam najlepiej wiesz.

So sie 02, 2014 12:55 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
pies napisał(a):
Kim jest ateista według was, tj. jakie cechy/światopogląd musi/powinna/prawdopodobnie ma osoba zwąca się ateistą?

Ateista jest osobą nie wierzącą Bogu, a więc osobą nie wierzącą, że Dobro istnieje.
Ateista myśli i postępuje zawsze w opozycji do Boga, który jest Żródłem Dobra.
100% ateistą jest diabeł. Niektórzy ludzie dążą do tej setki, ale diabeł nie da się wyprzedzić i zawsze to on będzie tym większym "sk...ielem"
ps.
jaki sobie dajesz procent, porównując się do diabelskiej setki?

So sie 02, 2014 1:28 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Watchman czy na pewno zdajesz sobie sprawe o czym piszesz z gory zakladajc ze ateista reprezentuje soba tylko zlo. Ateista ta czlowiek.. ktory widzi dobro i zlo jak i wierzacy. Nie ma wiekszego znaczenia czy jestes wierzacy w jakiegos Boga, bostwa czy tez nie. Nawet w tym temacie przeprowadzane byly badania..przez uczonych z Harvard University ktore ni mniej ni wiecej wykazaly... ze ateisci pod wzgledem moralnym i zachowan etycznych nie roznia sie w niczym od wierzacych.. osobiscie spotkalam ateistow ktorzy posiadaja wiecej empatii w stosunku do innych niz Ci bardzo wierzacy... wiec mowienie ze ateista reprezentuje soba tylko zlo jest totalna bzdura i nieznajomoscia rzeczywistosci. Umiejetnosc wspolczucia innym, czynienie dobra... nie wiele ma wspolnego z tym czy jestesmy wierzacy czy tez nie.. To raczej cecha charakteru, wychowania.

So sie 02, 2014 7:07 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
lidka napisał(a):
Watchman czy na pewno zdajesz sobie sprawe o czym piszesz z gory zakladajc ze ateista reprezentuje soba tylko zlo.

Zdaję sobie z tego sprawę i to co piszę jest logiczne.
Bóg = Dobro. Ateista = przeciwnik Boga = przeciwnik Dobra.
Przeciwnik Dobra nie może być zwolennikiem Dobra.
Lata temu: słowo "ateista" miało zdecydowane zabarwienie pejoratywne.
Nikt rozsądny nie szczycił się tym, że jest ateistą.
Równie "mądre" byłoby szczycenie się tym, że się jest psychopatą..
Prawdziwym 100% ateistą jest diabeł.
Definicja ateisty, który to czyni Dobro, jest definicją bzdurną, nielogiczną..

So sie 02, 2014 9:51 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Solano -- powiem Ci, że są też ateiści mający całkiem pozytywny stosunek do religii. A do czego zmierzam to już poniekąd napisałem. Chcę się dowiedzieć co słowo ateista oznacza dla ludzi wierzących. I się powoli dowiaduję.

Nienawiść, obojętność, "religia", satanizm.

watchman -- mnie na religii uczono że Szatan wie o istnieniu Boga, więc nie może być ateistą. Jeśli Twój Szatan jest nieświadomy istnienia Stwórcy to pewnie mówimy o dwóch różnych Szatanach.

A "Dobro" nie równa się "dobro". Tak samo jak "Prawda" z wielkiej litery to nie to samo co "prawda" z małej.

Ja wolę dobro i prawdę od Dobra i Prawdy.

So sie 02, 2014 9:54 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ahh -- jeszcze to: "Nikt rozsądny nie szczycił się tym, że jest ateistą."

No pewnie -- mogłeś zostać za to zamordowanym, a na pewno mogłeś oczekiwać szykanowania, więc oczywiście, że była to tajemnica.

So sie 02, 2014 10:15 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1168 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 78  Następna strona