Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr kwi 01, 2020 10:02 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Wszystko co wiemy na temat boga pochodzi z jednego zrodla. 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszystko co wiemy na temat boga pochodzi z jednego zrodl
Rafał Kozłowski napisał(a):
PeterW napisał(a):
Powątpiewasz w prawdziwość objawień, wierzysz w twarde, niezależne fakty. To więc jak z tym odcinkiem (jego długością)? Prawda że ma 1001 metrów, czy fałsz?

Tak. Powątpiewam, bo nie wiem czy to objawienie, czy choroba umysłu. A co do wiary, to wierzę w naukę. Nauka jednak nie wyklucza istnienia Boga - to taka zagwozdka.
A co do tego odcinaka, to nadal nie wiem o co chodzi. Jestem prostym człowiekiem, oświeć mnie.
pozdrawiam

Rany.. Eksperyment myślowy. Wyobraź sobie że masz pewien odcinek, potrzebujesz zdobyć wiedzę na temat jego długości. Kiedy informację o jego długości uznasz za prawdziwą? Czy jeśli ktoś Ci poda (lub zmierzysz) że długość wynosi 1001 metrów to ta informacja będzie prawdziwa?

Śr sie 20, 2014 3:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jesli w to uwierzysz to tak.

Śr sie 20, 2014 3:15 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
mindmonkey napisał(a):
Jesli w to uwierzysz to tak.

Otóż to.

Śr sie 20, 2014 3:18 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
PeterW napisał(a):
Powątpiewasz w prawdziwość objawień, wierzysz w twarde, niezależne fakty. To więc jak z tym odcinkiem (jego długością)? Prawda że ma 1001 metrów, czy fałsz?

Tak. Powątpiewam, bo nie wiem czy to objawienie, czy choroba umysłu. A co do wiary, to wierzę w naukę. Nauka jednak nie wyklucza istnienia Boga - to taka zagwozdka.
A co do tego odcinaka, to nadal nie wiem o co chodzi. Jestem prostym człowiekiem, oświeć mnie.
pozdrawiam

Rany.. Eksperyment myślowy. Wyobraź sobie że masz pewien odcinek, potrzebujesz zdobyć wiedzę na temat jego długości. Kiedy informację o jego długości uznasz za prawdziwą? Czy jeśli ktoś Ci poda (lub zmierzysz) że długość wynosi 1001 metrów to ta informacja będzie prawdziwa?

W przypadku Boga, nie mierzymy nic sami, tylko ktoś nam "to" podaje.

Śr sie 20, 2014 3:23 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
janikt napisał(a):
Nasze życie wytyczają dwa składniki ciało i dusza.
Ciało to biologia, dlatego podlega wszelkim biologicznym prawom i
to jest ten świat, o którym dużo wiemy,ale o duszy wiemy mało.

Zjawisko uduchowienia może mieć podstawy naukowe. Jednakże może się okazać, że jego istota jest inna niż się wydaje. Zauważ każda religia inaczej określa świat duchowy. Dla każdej jest to coś innego. Przeanalizuj to sobie w chwili wolnego czasu. Jak duchowość określa buddyzm, hinduizm, chrześcijaństwo.
Zjawiskiem oddziaływań energetycznych zajmuje się póki co paranauka. To mało sprecyzowane kierunki badań. Chciałbym zaznaczyć, że nauka niczego nie pozostawia bez zainteresowania.
pozdrawiam

Śr sie 20, 2014 3:24 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
janikt napisał(a):
PeterW napisał(a):

W przypadku Boga, nie mierzymy nic sami, tylko ktoś nam "to" podaje.

No oczywiście. Chodzi mi tylko o to że nawet jeśli coś sami zmierzymy w świecie materialnym, będziemy zmuszeni do uwierzenia wynikowi pomiaru.
Chodzi mi o to że niezbyt rozumne jest stawianie w opozycji wiary w Boga, do nauki opierającej się na obserwacjach i pomiarach

Śr sie 20, 2014 3:29 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):

Aha...
teraz rozumiem.
Tak ta informacja będzie prawdziwa. Dokonana za pomocą wystandaryzowanego przyrządu pomiarowego jakim jest miara. Wzorzec jednostki miary służy do standaryzowania urządzeń pomiarowych.

Śr sie 20, 2014 3:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tak jak sie stanie wszytcy myslimy wtedy racjionalnie.

Śr sie 20, 2014 3:34 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
janikt napisał(a):
Nasze życie wytyczają dwa składniki ciało i dusza.
Ciało to biologia, dlatego podlega wszelkim biologicznym prawom i
to jest ten świat, o którym dużo wiemy,ale o duszy wiemy mało.

Zjawisko uduchowienia może mieć podstawy naukowe. Jednakże może się okazać, że jego istota jest inna niż się wydaje. Zauważ każda religia inaczej określa świat duchowy. Dla każdej jest to coś innego. Przeanalizuj to sobie w chwili wolnego czasu. Jak duchowość określa buddyzm, hinduizm, chrześcijaństwo.
Zjawiskiem oddziaływań energetycznych zajmuje się póki co paranauka. To mało sprecyzowane kierunki badań. Chciałbym zaznaczyć, że nauka niczego nie pozostawia bez zainteresowania.
pozdrawiam

Ja wierzę,że całym światem rządzi jeden Bóg, a różnice w Jego obrazie,
czy inny świat duchowy, czy też inną drogę do Niego stworzyli ludzie,
którzy w dawnych czasach żyjąc w izolacji (ograniczona możliwość komunikowania się), na podstawie swoich regionalnych objawień i przemyśleń tworzyli religię.
religię

Śr sie 20, 2014 3:58 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
dienicy napisał(a):
Solny napisał(a):
Nieprawda, ponieważ:
- mamy objawienie Boże (które było i jest pośrednio przekazywane przez ludzi),
Czyli nie, bo jednak zrodlem jest czlowiek.

Czy jeśli dowiesz się od Kowalskiego, że elektron krąży wokół protonu, to pierwszym źródłem tej wiedzy jest dla Ciebie Kowalski, czy jednak naukowcy, którzy to odkrycie rozpowszechniają?
dienicy napisał(a):
Solny napisał(a):
- świat stworzony jest również znakiem Bożego działania, więc daje nam informacje o Bogu,
Nie jestem pewien czy rozumiem. Masz na mysli to, ze nasze dni sa policzone, bo nieuniknionym jest to, ze temperatura na powierzchni planety bedzie przypominac ta jaka teraz mamy w jej wnetrzu?

Mam na myśli to, że zasady działania tego świata kierują nasze myśli ku Bogu - vide pięć dróg św. Tomasza.
dienicy napisał(a):
Wiemy, ze posiadanie innych ludzi na wlasnosc jest niemoralne. Jednak, jesli zawartosc Biblii prawidlowo obrazuje Boga (Biblia jest wytworem ludzkim), to Bog jest przeciwnej opinii.

Oczywiście, że niemoralne jest traktowanie innych ludzi jak psów albo krzeseł. Bóg dopuszczał niewolnictwo z poszanowaniem godności niewolnika, tak jak dopuszcza (a nawet zaleca) władzę rodziców nad dziećmi, czyli "niewolnictwo" dzieci. Nieraz niewolnikami zostawali po prostu dłużnicy, którzy nie byli w stanie spłacić swoich należności. Pan niewolników mógł dysponować pracą niewolników, a nie ich całym ciałem itd. (zasady: nie zabijaj, nie cudzołóż itd. obowiązywały również między panem a niewolnikiem). Było to znacznie lepsze podejście niż w innych krajach starożytnych.
Cytuj:
Nie wiem skad zes to wzial - wedlug Biblii moralnosc nie jest wrodzona tylko ciezkim kosztem zdobyta. Poza tym nie rozumiem jaki ma to zwiazek z tematem.

Wrodzone i powszechne jest poczucie podstawowej moralności (prawo naturalne). Świadczy ono w pewien sposób o nadprzyrodzonym źródle moralności, którym jest Bóg.

Śr sie 20, 2014 6:15 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):

Aha...
teraz rozumiem.
Tak ta informacja będzie prawdziwa. Dokonana za pomocą wystandaryzowanego przyrządu pomiarowego jakim jest miara. Wzorzec jednostki miary służy do standaryzowania urządzeń pomiarowych.

A psinco! :P
Informacja wcale nie będzie prawdziwa (że 1001 m). Masz tylko dosyć duże prawdopodobieństwo że być może pomiędzy (zależne od klasy przyrządu) np. 995 a 1005 m.. W 5 przypadkach (z reguły) na sto przypadków może to być całkiem inna prawda..

Śr sie 20, 2014 6:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
janikt napisał(a):
Ja wierzę,że całym światem rządzi jeden Bóg, a różnice w Jego obrazie,
czy inny świat duchowy, czy też inną drogę do Niego stworzyli ludzie,
którzy w dawnych czasach żyjąc w izolacji (ograniczona możliwość komunikowania się), na podstawie swoich regionalnych objawień i przemyśleń tworzyli religię.
religię
Watpie, ze jest to dobre wyjasnienie. Jesli przeanalizujemy informacje to zauwazamy, ze sa ze soba sprzeczne i/lub wykluczaja sie wzajemnie.
Aby roztrzygnac te problemy potrzebowalibysmy zweryfikowac informacje uzywajac najwyzszych standardow. Jak do tej pory nie istnieje zadna rzetelna metoda weryfikacji.
Na jakiej podstawie tak wierzysz? Uwierzyles ludziom, wierzysz w ksiazki, ktore napisali?
•••
Solny napisał(a):
Czy jeśli dowiesz się od Kowalskiego, że elektron krąży wokół protonu, to pierwszym źródłem tej wiedzy jest dla Ciebie Kowalski, czy jednak naukowcy, którzy to odkrycie rozpowszechniają?
Przeciez Kowalski jest na forum i jest naukowcem (!?) Poza tym wcale nie musze sie dowiadywac od Kowalskiego, bo moge sam sprawdzic. Teraz opowiedz jak sprawdzic to co ty twierdzisz albo opowiedz dlaczego twoja analogia analogia nie jest.
Solny napisał(a):
Mam na myśli to, że zasady działania tego świata kierują nasze myśli ku Bogu
Sprawdzilem, to nie moze byc prawda - Zasady dzialania tego swiata nie kieruja naszych mysli ku Bogu.
Solny napisał(a):
Oczywiście, że niemoralne jest traktowanie innych ludzi jak psów albo krzeseł. Bóg dopuszczał niewolnictwo z poszanowaniem godności niewolnika, tak jak dopuszcza (a nawet zaleca) władzę rodziców nad dziećmi, czyli "niewolnictwo" dzieci. Nieraz niewolnikami zostawali po prostu dłużnicy, którzy nie byli w stanie spłacić swoich należności. Pan niewolników mógł dysponować pracą niewolników, a nie ich całym ciałem itd. (zasady: nie zabijaj, nie cudzołóż itd. obowiązywały również między panem a niewolnikiem). Było to znacznie lepsze podejście niż w innych krajach starożytnych.
Tak, bic tak, zeby umieral dluzej niz dwa lub trzy dni. Bicie, niezaleznie czy czlowiek jest wlasnoscia czy nie moralnym nie jest. Bog jest przeciwnej opinii.
Solny napisał(a):
Wrodzone i powszechne jest poczucie podstawowej moralności (prawo naturalne). Świadczy ono w pewien sposób o nadprzyrodzonym źródle moralności, którym jest Bóg.
Pytalem skad to wiesz, bo jest to sprzeczne z rzeczywistoscia i Biblia...
•••
PeterW napisał(a):
Informacja wcale nie będzie prawdziwa (że 1001 m). Masz tylko dosyć duże prawdopodobieństwo że być może pomiędzy (zależne od klasy przyrządu) np. 995 a 1005 m.. W 5 przypadkach (z reguły) na sto przypadków może to być całkiem inna prawda..
Ty luskom od karabinu ten odcinek mierzyles?
(regule moglbys podac)

Śr sie 20, 2014 7:44 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
dienicy napisał(a):
PeterW napisał(a):
Ty luskom od karabinu ten odcinek mierzyles?
(regule moglbys podac)

Możesz mierzyć super laserowym dalmierzem, może wyjść 1001 +/- 0,00001, nie chodzi o konkretną wartość ale nigdy nie będziesz miał DOKŁADNEGO wyniku - czyli "najprawdziwszej prawdy". Nadal poziom ufności będzie jakiś ograniczony (zwykle 95%)

Śr sie 20, 2014 8:01 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
dienicy napisał(a):
Sprawdzilem, to nie moze byc prawda - Zasady dzialania tego swiata nie kieruja naszych mysli ku Bogu.

Nieprecyzyjnie się wyraziłem. Zasady działania tego świata są silną przesłanką wskazującą na istnienie Boga.
dienicy napisał(a):
Tak, bic tak, zeby umieral dluzej niz dwa lub trzy dni. Bicie, niezaleznie czy czlowiek jest wlasnoscia czy nie moralnym nie jest. Bog jest przeciwnej opinii.

Co? Kiedy Bóg nakazywał, żeby bić tak, aby niewolnik umierał dłużej niż dwa lub trzy dni?
dienicy napisał(a):
Solny napisał(a):
Pytalem skad to wiesz, bo jest to sprzeczne z rzeczywistoscia i Biblia...

Z Listu Pawła do Rzymian:
Cytuj:
Bo gdy poganie, którzy Prawa nie mają, idąc za naturą, czynią to, co Prawo nakazuje, chociaż Prawa nie mają, sami dla siebie są Prawem. Wykazują oni, że treść Prawa wypisana jest w ich sercach, gdy jednocześnie ich sumienie staje jako świadek, a mianowicie ich myśli na przemian ich oskarżające lub uniewinniające. (Rz 2,14-15)

Śr sie 20, 2014 8:20 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Możesz mierzyć super laserowym dalmierzem, może wyjść 1001 +/- 0,00001, nie chodzi o konkretną wartość ale nigdy nie będziesz miał DOKŁADNEGO wyniku - czyli "najprawdziwszej prawdy". Nadal poziom ufności będzie jakiś ograniczony (zwykle 95%)
Nie jeste eksperte, ale wydaje mi sie, ze posiadamy znacznie dokladniejsze urzadzenia niz 0,00001. Poza tym roznice w pomiarach nie powinny nikogo dziwic. Materia we wszechswiecie jest w ciaglym ruchu, inaczyj by nas nie bylo.
Poza tym jakie to ma znaczenie? Niech nawet bedzie, ze odcinek ma 1001 metrow +/- 0,00001m (mozemy zmierzyc znacznie dokladniej). O jakiej dokladnosci mowimy w kwestii poruszonej przez Rafał Kozłowski i janikt?
•••

Solny napisał(a):
Nieprecyzyjnie się wyraziłem. Zasady działania tego świata są silną przesłanką wskazującą na istnienie Boga.
Wciaz nieprecyzyjnie, brakuje chociazby uzasadnienia. Mozewsz to rozwinac?
Solny napisał(a):
Co? Kiedy Bóg nakazywał, żeby bić tak, aby niewolnik umierał dłużej niż dwa lub trzy dni?
Nie wiem kiedy i jakie ma to znaczenie. Istotne jest to, ze bicie ludzi jest niemoralne.
Solny napisał(a):
Z Listu Pawła do Rzymian:
(A Marcin powiedzial, ze jego tata powiedzial...) Juz sie zaczynam gubic. Kto w koncu jest bogiem, Pawel czy Rzymian?

Śr sie 20, 2014 8:39 pm
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona