Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 05, 2020 12:18 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Wszystko co wiemy na temat boga pochodzi z jednego zrodla. 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszystko co wiemy na temat boga pochodzi z jednego zrodl
dienicy napisał(a):
Wciaz nieprecyzyjnie, brakuje chociazby uzasadnienia. Mozewsz to rozwinac?

Wikipedia:
Cytuj:
Według Tomasza za istnieniem Boga przemawia pięć argumentów, nazywanych drogami (łac. via – droga)
1) jeśli istnieje ruch, to istnieje pierwszy poruszyciel – Bóg (łac. ex motu)
2) jeśli każda rzecz ma swą przyczynę, istnieje pierwsza przyczyna sprawcza – Bóg (łac. ex ratione causae efficientis)
3) jeśli byty przygodne nie istnieją w sposób konieczny (pojawiają się na świecie i przemijają), musi istnieć byt konieczny – Bóg (łac. ex possibili et necessario)
4) jeśli rzeczy wykazują różną doskonałość, to istnieje byt najdoskonalszy – Bóg (łac. ex gradibus perfectionis)
5) jeśli celowe działanie jest oznaką rozumności, to ład i porządek w działaniu bytów nieożywionych, lub pozbawionych poznania, świadczą o istnieniu Boga, kierującego światem nieożywionym. (łac. ex gubernatione rerum)

dienicy napisał(a):
(A Marcin powiedzial, ze jego tata powiedzial...) Juz sie zaczynam gubic. Kto w koncu jest bogiem, Pawel czy Rzymian?

Nie trolluj. Pytałeś, gdzie w Biblii jest o wrodzonej moralności wśród ludzi, to wskazałem Ci to miejsce.

Śr sie 20, 2014 9:01 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
1), 3), 5) Nie rozumiem. Brakuje definicji uzytych terminow. Najwyrazniej nieprecyzyjnie sie wyraziles, nie bylby to pierwszy raz.
2) 'jeśli każda rzecz ma swą przyczynę' - nie jestesmy w stanie odpowiedziec na pytanie czy kazda rzecz ma swoja przyczyne ani nawet okreslic prawdopodobienstwa, dlatego niekoniecznie 'istnieje pierwsza przyczyna sprawcza'.
4) Juz uzgodnilismy, ze to nie moze byc prawda. Przypominam: Moralnosci Boga tak daleko brakuje do idealu, ze nawet wielu ludzi przewyzsza go swoim standardem moralnosci.

Solny napisał(a):
Nie trolluj. Pytałeś, gdzie w Biblii jest o wrodzonej moralności wśród ludzi, to wskazałem Ci to miejsce.
Nie trolluje, sniadanie jem.
Aha, to teraz nie rozumiem tego jak fakt, ze Biblia jest wytworem ludzkim, przez co niejednokrotnie przeczy sama sobie ma pomoc w zademonstrowaniu tego, ze nieprawda jest, ze 'wszystko co wiemy na temat boga pochodzi od czlowieka' (OP). Do tej pory sadzilem, ze sprzeciwiasz sie temu twierdzeniu, ale wtedy nie uzylbys takiego argumentu. Zmieniles zdanie w ktoryms momencie a ja nie zauwazylem?

Śr sie 20, 2014 10:01 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
dienicy napisał(a):
Aha, to teraz nie rozumiem tego jak fakt, ze Biblia jest wytworem ludzkim

Nie jest. Autorem pism natchnionych jest Bóg, który posłużył się ludźmi do sporządzenia Ksiąg.

Na resztę Twojej wypowiedzi nie odpowiadam, bo narusza podstawowe zasady dyskusji. Nie pytaj mnie o jakie zasady chodzi, bo sam wiesz.

Śr sie 20, 2014 10:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
-̶ ̶m̶a̶m̶y̶ ̶o̶b̶j̶a̶w̶i̶e̶n̶i̶e̶ ̶B̶o̶ż̶e̶ ̶(̶k̶t̶ó̶r̶e̶ ̶b̶y̶ł̶o̶ ̶i̶ ̶j̶e̶s̶t̶ ̶p̶o̶ś̶r̶e̶d̶n̶i̶o̶ ̶p̶r̶z̶e̶k̶a̶z̶y̶w̶a̶n̶e̶ ̶p̶r̶z̶e̶z̶ ̶l̶u̶d̶z̶i̶)̶,̶
-̶ ̶ś̶w̶i̶a̶t̶ ̶s̶t̶w̶o̶r̶z̶o̶n̶y̶ ̶j̶e̶s̶t̶ ̶r̶ó̶w̶n̶i̶e̶ż̶ ̶z̶n̶a̶k̶i̶e̶m̶ ̶B̶o̶ż̶e̶g̶o̶ ̶d̶z̶i̶a̶ł̶a̶n̶i̶a̶,̶ ̶w̶i̶ę̶c̶ ̶d̶a̶j̶e̶ ̶n̶a̶m̶ ̶i̶n̶f̶o̶r̶m̶a̶c̶j̶e̶ ̶o̶ ̶B̶o̶g̶u̶,̶
-̶ ̶m̶a̶m̶y̶ ̶s̶u̶m̶i̶e̶n̶i̶e̶,̶ ̶c̶z̶y̶l̶i̶ ̶p̶e̶w̶n̶ą̶ ̶w̶r̶o̶d̶z̶o̶n̶ą̶ ̶m̶o̶r̶a̶l̶n̶o̶ś̶ć̶ ̶-̶ ̶o̶t̶r̶z̶y̶m̶a̶n̶ą̶ ̶o̶d̶ ̶B̶o̶g̶a̶.̶

A̶ ̶s̶k̶ą̶d̶ ̶w̶i̶a̶d̶o̶m̶o̶ ̶ż̶e̶ ̶d̶a̶n̶y̶ ̶o̶d̶c̶i̶n̶e̶k̶ ̶m̶a̶ ̶d̶ł̶u̶g̶o̶ś̶ć̶ ̶1̶0̶0̶1̶ ̶m̶e̶t̶r̶ó̶w̶?̶

Powyzsze mozemy skreslic. PeterW co prawda nie odpowiedzial, ale sadze, ze sie zgodzi, ze odcinek 1001m ma 1001m +/- 0,00001m gdyz jest to spowodowane wlasciwosciami fizycznymi materii jak i niedoskonaloscia ludzkich narzedzi pomiarowych.

Cz sie 21, 2014 12:19 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Probowalem cos wyluskac z pozostalych postow, ale nie dalem rady. O Duszy wiemy tak niewiele, ze nie ma o czym rozmawiac. Z reszta, wszystkie informacje jakie mozna zebrac i tak pochodza z jednego zrodla - jest nim czlowiek.

Cz sie 21, 2014 12:43 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
A psinco! :P
Informacja wcale nie będzie prawdziwa (że 1001 m). Masz tylko dosyć duże prawdopodobieństwo że być może pomiędzy (zależne od klasy przyrządu) np. 995 a 1005 m.. W 5 przypadkach (z reguły) na sto przypadków może to być całkiem inna prawda..

Skąd czerpiesz swą wiedzę? Odwołujesz się do mechaniki kwantowej? Tylko, że to nie o takie skale chodzi. A może chcesz powiedzieć, że współczesne urządzenia pomiarowe są niedokładne?
Doprawdy nie wiem do czego zmierzasz. Ulokuj logicznie swoją myśl w jakimś kontekście.
Mamy rozmawiać o technikach pomiarowych?

Cz sie 21, 2014 5:39 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
dienicy napisał(a):
Wiemy, ze posiadanie innych ludzi na wlasnosc jest niemoralne. Jednak, jesli zawartosc Biblii prawidlowo obrazuje Boga (Biblia jest wytworem ludzkim), to Bog jest przeciwnej opinii.
S
Oczywiście, że niemoralne jest traktowanie innych ludzi jak psów albo krzeseł. Bóg dopuszczał niewolnictwo z poszanowaniem godności niewolnika, tak jak dopuszcza (a nawet zaleca) władzę rodziców nad dziećmi, czyli "niewolnictwo" dzieci. Nieraz niewolnikami zostawali po prostu dłużnicy, którzy nie byli w stanie spłacić swoich należności. Pan niewolników mógł dysponować pracą niewolników, a nie ich całym ciałem itd. (zasady: nie zabijaj, nie cudzołóż itd. obowiązywały również między panem a niewolnikiem). Było to znacznie lepsze podejście niż w innych krajach starożytnych.

Niewolnictwo z poszanowaniem godności człowieka? Władza rodziców nad dzieckiem? Cóż za zasady moralne próbujesz przedstawiać? Podsyłam linki do standardów moralnych współczesnego świata. Wypadało by się z nimi zapoznać zanim zaczniesz dyskusję na temat etyki i moralności. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka
dienicy napisał(a):
Nie wiem skad zes to wzial - wedlug Biblii moralnosc nie jest wrodzona tylko ciezkim kosztem zdobyta. Poza tym nie rozumiem jaki ma to zwiazek z tematem.
S
Wrodzone i powszechne jest poczucie podstawowej moralności (prawo naturalne). Świadczy ono w pewien sposób o nadprzyrodzonym źródle moralności, którym jest Bóg.

Twoje naturalne prawo moralne dopuszcza niewolnictwo? Przedstaw zatem zasady tej moralności.
Solny napisał(a):
Mam na myśli to, że zasady działania tego świata kierują nasze myśli ku Bogu
D
Sprawdzilem, to nie moze byc prawda - Zasady dzialania tego swiata nie kieruja naszych mysli ku Bogu
S
Nieprecyzyjnie się wyraziłem. Zasady działania tego świata są silną przesłanką wskazującą na istnienie Boga.

No właśnie, że nie są, a jeżeli są to przedstaw jakiś przykład. Badania naukowe nie korzystają z teorii bogów.
Solny napisał(a):
Według Tomasza za istnieniem Boga przemawia pięć argumentów, nazywanych drogami (łac. via – droga)
1) jeśli istnieje ruch, to istnieje pierwszy poruszyciel – Bóg (łac. ex motu)
2) jeśli każda rzecz ma swą przyczynę, istnieje pierwsza przyczyna sprawcza – Bóg (łac. ex ratione causae efficientis)
3) jeśli byty przygodne nie istnieją w sposób konieczny (pojawiają się na świecie i przemijają), musi istnieć byt konieczny – Bóg (łac. ex possibili et necessario)
4) jeśli rzeczy wykazują różną doskonałość, to istnieje byt najdoskonalszy – Bóg (łac. ex gradibus perfectionis)
5) jeśli celowe działanie jest oznaką rozumności, to ład i porządek w działaniu bytów nieożywionych, lub pozbawionych poznania, świadczą o istnieniu Boga, kierującego światem nieożywionym. (łac. ex gubernatione rerum)

No i... To ma być jakiś argument, ale w jakiej sprawie. 5 dowodów (dróg) rozumowego poznania Boga, to jedna z setek koncepcji poznania Boga przewijających się w filozofii. Żadna nie została potwierdzona dowodami, bo nie było takiej potrzeby. Są one źródłem (podstawami) wyznawanych religii. Nie próbuj zatem przedstawiać tych koncepcji jako naukowego dowodu w sprawie... bo to żenujące najzwyczajniej.

Cz sie 21, 2014 6:38 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Rafał Kozłowski napisał(a):
Niewolnictwo z poszanowaniem godności człowieka? Władza rodziców nad dzieckiem? Cóż za zasady moralne próbujesz przedstawiać?

O, święte oburzenie, jeden z ulubionych świętych ateistów :wink: Powiedz mi zatem, czym jest władza, jeśli nie prawem do mówieniu komuś, co ma robić? Czy rodzice nie mają prawa powiedzieć dziecku: ubierz buty i kurtkę, albo: idź do szkoły, albo: nie pal papierosów? Przecież jest to ten sam schemat, jak między panem a niewolnikiem. ALE: nie oznacza to, że mogę np. znęcać się nad dzieckiem! Absolutnie nie mogę!

Tak samo z niewolnictwem kiedyś: było powszechne w świecie, ale Izraelici (a następnie chrześcijanie) wprowadzili moralne standardy, gdy inni o tym nie myśleli.
Wypadało by się z nimi zapoznać zanim zaczniesz dyskusję na temat etyki i moralności. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka

Ehe... Ten stek bzdur naprawdę jest dla kogoś moralnym odniesieniem? Jeśli chcesz, mogę znaleźć w tej deklaracji z marszu kilka sprzeczności samych w sobie.
Twoje naturalne prawo moralne dopuszcza niewolnictwo? Przedstaw zatem zasady tej moralności.

A Twoje nie dopuszcza? Zatem zamykamy więzienia? :wink:
No i... To ma być jakiś argument, ale w jakiej sprawie. 5 dowodów (dróg) rozumowego poznania Boga, to jedna z setek koncepcji poznania Boga przewijających się w filozofii.

Różne głupoty przewijają się w filozofii, tak samo jak w nauce. Nie ma sensu stawiać ich na równi z mądrością (sophia - mądrość).
Nie próbuj zatem przedstawiać tych koncepcji jako naukowego dowodu w sprawie... bo to żenujące najzwyczajniej.

A kto mówi o dowodzie naukowym? Jest to dowód filozoficzny, albo rozumowy, jak wolisz. Rozumiem, że nie akceptujesz np. dowodów w sądzie, bo są "nienaukowe" i nie można ich przeprowadzić za pomocą eksperymentu?

Cz sie 21, 2014 9:47 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Lokalizacja: Mojego motta nauczyłem się w Kościele Rzymsko-Katolickim
Odpowiedz z cytatem
Janikt napisał:
Nie da się tego sprawdzić, dlatego tak mało wiemy, ale w wierze w
Boga istotne jest szukanie drogi do Niego.

Wydaje mi się, że jest odwrotnie, to nie ludzie szukają Boga,
tylko Pan Bóg szuka ludzi, którym odda Ziemie na własność.
Podaje im różne myśli i bada reakcje na nie.
Jeżeli ktoś akceptuje dobre (nie znaczy, że od razu daje rade je wypełnić),
a odrzuca złe (nie znaczy, że od razu daje rade je odrzucić),
to dostaje więcej.
I tak to przebiega.

Cz sie 21, 2014 11:27 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
hen napisał(a):
Janikt napisał:
Nie da się tego sprawdzić, dlatego tak mało wiemy, ale w wierze w
Boga istotne jest szukanie drogi do Niego.

Wydaje mi się, że jest odwrotnie, to nie ludzie szukają Boga,
tylko Pan Bóg szuka ludzi, którym odda Ziemie na własność.
to dostaje więcej.
I tak to przebiega.
Ludzie często używają sformułowania
"powołanie" lub że "Bóg ich wybrał", bo niewątpliwie stawia ich
to w dużo lepszym świetle, niż mieliby przyznać że to oni sami
wybrali Boga i sami znaleźli drogę do Niego.Przez takie stawianie
błędnie sprawy, Kościół nieustannie musi się tłumaczyć
za duchownych, których rzekomo Bóg wybrał, a rzeczywistość okazała
się zupełnie inna.
Nie wystarczy akceptować dobra, trzeba je wypełniać.

Cz sie 21, 2014 12:21 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
A psinco! :P
Informacja wcale nie będzie prawdziwa (że 1001 m). Masz tylko dosyć duże prawdopodobieństwo że być może pomiędzy (zależne od klasy przyrządu) np. 995 a 1005 m.. W 5 przypadkach (z reguły) na sto przypadków może to być całkiem inna prawda..

Skąd czerpiesz swą wiedzę? Odwołujesz się do mechaniki kwantowej? Tylko, że to nie o takie skale chodzi. A może chcesz powiedzieć, że współczesne urządzenia pomiarowe są niedokładne?
Doprawdy nie wiem do czego zmierzasz. Ulokuj logicznie swoją myśl w jakimś kontekście.
Mamy rozmawiać o technikach pomiarowych?

Zaczęło się od Twojego:
Cytuj:
No ale skąd wiadomo czy Komunikator mówi prawdę. Przecież może skłamać, że niby miał objawienie, głosy, wizje.
Tego nie da się sprawdzić. Jak więc uzyskać pewność czy prawda pochodzi od Boga?

na to ja:

Cytuj:
A skąd wiadomo że dany odcinek ma długość 1001 metrów? (pytanie być może podchwytliwe)

Chodzi o to że nawet dokonując fizycznego pomiaru musisz temu pomiarowi zawierzyć, a z praw statystyki wynika że nigdy nie będziesz miał 100% pewności że informacja uzyskana z obserwacji jest prawdziwa.
I wcale nie trzeba do tego zaprzęgać mechaniki kwantowej

Cz sie 21, 2014 1:09 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
@ Solny

Cytuj:
RK
Niewolnictwo z poszanowaniem godności człowieka? Władza rodziców nad dzieckiem? Cóż za zasady moralne próbujesz przedstawiać?
S
O, święte oburzenie, jeden z ulubionych świętych ateistów :wink: Powiedz mi zatem, czym jest władza, jeśli nie prawem do mówieniu komuś, co ma robić? Czy rodzice nie mają prawa powiedzieć dziecku: ubierz buty i kurtkę, albo: idź do szkoły, albo: nie pal papierosów? Przecież jest to ten sam schemat, jak między panem a niewolnikiem. ALE: nie oznacza to, że mogę np. znęcać się nad dzieckiem! Absolutnie nie mogę!
Tak samo z niewolnictwem kiedyś: było powszechne w świecie, ale Izraelici (a następnie chrześcijanie) wprowadzili moralne standardy, gdy inni o tym nie myśleli.

cyt. S. „Oczywiście, że niemoralne jest traktowanie innych ludzi jak psów albo krzeseł. Bóg dopuszczał niewolnictwo z poszanowaniem godności niewolnika, tak jak dopuszcza (a nawet zaleca) władzę rodziców nad dziećmi, czyli "niewolnictwo" dzieci. Nieraz niewolnikami zostawali po prostu dłużnicy, którzy nie byli w stanie spłacić swoich należności. Pan niewolników mógł dysponować pracą niewolników, a nie ich całym ciałem itd. (zasady: nie zabijaj, nie cudzołóż itd. obowiązywały również między panem a niewolnikiem). Było to znacznie lepsze podejście niż w innych krajach starożytnych.”
Będziesz miał dzieci, to zmienisz „optykę”.
Władza określa zakres praw i obowiązków. Sposób i „obszar” jej sprawowania określa społeczeństwo w stworzonym przez siebie prawie – trzeba to Tobie tłumaczyć?
Władza też jest po to, aby nie dopuszczać (zgodnie z prawem) do władzy osób z takimi poglądami jak Twoje (bez urazy oczywiście). Jeżeli ktoś w demokratycznym społeczeństwie popiera niewolnictwo (z różnych przyczyn), to niech głosi swoje poglądy w imię wolności słowa, ale wpływu na prawo w państwie mieć nie będzie. I po to jest władza, że jeżeli będziesz chciał kogokolwiek zniewolić, to spotka Cię zasłużona kara.
Cytuj:
Ehe... Ten stek bzdur naprawdę jest dla kogoś moralnym odniesieniem? Jeśli chcesz, mogę znaleźć w tej deklaracji z marszu kilka sprzeczności samych w sobie.

Ależ bardzo proszę. O to właśnie chodzi w dyskusji. Wysil się, gdzie widzisz sprzeczności? Póki co to tylko „paplasz” bez żadnych argumentów. Zalinkowałem Tobie Deklarację, to nie będziesz miał kłopotu żeby ją odszukać.

cyt. S „Ehe... Ten stek bzdur naprawdę jest dla kogoś moralnym odniesieniem?”
Przykład wzorowego katolika.
Cytuj:
RK
S
A Twoje nie dopuszcza? Zatem zamykamy więzienia? :wink:

Boże dodaj mi cierpliwość... O czym Ty piszesz? Jakie niewolnictwo w więzieniach? Jest takie arabskie powiedzenie: cyt. „człowiek ma dwoje uszu i jedne usta”, zastanów się dwa razy zanim coś napiszesz.
Cytuj:
RK
No i... To ma być jakiś argument, ale w jakiej sprawie. 5 dowodów (dróg) rozumowego poznania Boga, to jedna z setek koncepcji poznania Boga przewijających się w filozofii.
S
Różne głupoty przewijają się w filozofii, tak samo jak w nauce. Nie ma sensu stawiać ich na równi z mądrością (sophia – mądrość).

No toż teraz wymyślił. Może studiowałeś filozofię, że masz kompetencje w ocenie, co jest głupie, a co mądre. Skoro filozofia to głupota to „5 dowodów rozumowego poznania Boga Tomasza z Akwinu” również jest głupotą.
Cytuj:
RK
Nie próbuj zatem przedstawiać tych koncepcji jako naukowego dowodu w sprawie... bo to żenujące najzwyczajniej.
S
A kto mówi o dowodzie naukowym? Jest to dowód filozoficzny, albo rozumowy, jak wolisz. Rozumiem, że nie akceptujesz np. dowodów w sądzie, bo są "nienaukowe" i nie można ich przeprowadzić za pomocą eksperymentu?
--------------------------------
S
Mam na myśli to, że zasady działania tego świata kierują nasze myśli ku Bogu - vide pięć dróg św. Tomasza.
D
Sprawdzilem, to nie moze byc prawda - Zasady dzialania tego swiata nie kieruja naszych mysli ku Bogu.
S
Nieprecyzyjnie się wyraziłem. Zasady działania tego świata są silną przesłanką wskazującą na istnienie Boga.

To o jakich ty u licha zasadach mówisz. Przytoczone przez Ciebie „5 dowodów rozumowego poznania Boga” mówi o poznaniu Boga a nie zasadach istnienia świata.
Do książek kolego... do książek.

Cz sie 21, 2014 2:37 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
hen napisał(a):
...Pan Bóg szuka ludzi...
Coś w tym jest. "Musi" szukać żeby wiara miała sens. "Musi" mieć własne drogi. Dzięki temu każdy może na Niego liczyć :)
janikt napisał(a):
Nie wystarczy akceptować dobra, trzeba je wypełniać.
Też coś w tym jest, jezeli wiara ma być jakąś relacją.

hen napisał(a):
to dostaje więcej.
I tak to przebiega.
Tak? A "ktoś" nie stara się wyciszyć/okiełznać własnych myśli po to aby usłyszeć (jakkolwiek by to nie zabrzmiało)"głos Boga" :wink:? Po to aby siebie oprzeć o Niego i "stworzyć przy pomocy bożej łaski i własnej dobrej woli" nowego siebie.

Cz sie 21, 2014 3:40 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Rafał: zastanówmy się najpierw, kim w ogóle jest niewolnik, bo chyba nie do końca się rozumiemy w kwestii samej definicji. Czy niewolnik to:

1) ktoś, kto nie może robić ze swoim ciałem i swoją własnością tego, co mu się podoba? Ale w takim razie wszyscy Polacy są niewolnikami, bo nie mogą palić marihuany, sprzedawać towarów bez zezwolenia, jeździć samochodem bez prawa jazdy itp. itd.
2) ktoś, kto podlega władzy drugiego człowieka? Ale wówczas również wszyscy Polacy są niewolnikami, bo podlegają władzy funkcjonariuszy III RP.
3) ktoś, kto został przez kogoś innego kupiony i musi przez określony czas robić to, co ustalono podczas umowy kupna? Ale w takim razie piłkarze nożni są niewolnikami, bo są kupowani i sprzedawani przez kluby oraz muszą wywiązać się z kontraktu.
4) ktoś, kto musi robić to, co ktoś drugi każe pod groźbą kary? Ale w takim razie wszyscy Polacy w wieku 7-18 lat są niewolnikami, bo muszą chodzić do szkoły pod groźba kary.
5) ktoś, kto nie może iść dokąd chce, bo ktoś inny mu zabrania? Wówczas wszyscy więźniowie są niewolnikami.
6) ktoś, kto może być bezkarnie bity i poniżany, i kto musi bezwzględnie wykonywać polecenia swojego przełożonego? Ale już Ci pisałem, że Bóg takiej relacji się sprzeciwiał, tak samo chrześcijanie od samego początku!

Jeżeli więc zarzucasz mi, że popieram niewolnictwo w wersji nr 6, to albo jesteś trollem, albo nie czytasz ze zrozumieniem. A jeżeli tylko ostatnia definicja odnosi się wg Ciebie do niewolnictwa - to ja też jestem oczywiście przeciwny niewolnictwu.

Jeśli chodzi o sprzeczności w Deklaracji: muszę się trochę pokajać, bo czytałem Deklarację dość dawno i wydawało mi się, że jest klarowniej napisana, więc i łatwiej wyłapać sprzeczności :wink: Ma ona jednak jedną zasadniczą wadę. Przez wszystkie artykuły wymienia się, jakie to prawa posiada człowiek (na ogół słusznie, np. prawo do wolności itd.), a na końcu jest taki ustęp:
Cytuj:
W korzystaniu ze swych praw i wolności każdy człowiek podlega jedynie takim ograniczeniom, które są ustalone przez prawo wyłącznie w celu zapewnienia odpowiedniego uznania i poszanowania praw i wolności innych i w celu uczynienia zadość słusznym wymogom moralności, porządku publicznego i powszechnego dobrobytu demokratycznego społeczeństwa.

Teraz pod ten porządek publiczny i dobrobyt możemy wstawić dowolną zachciankę (np. "porządek publiczny wymaga, żeby katolicy nie nosili krzyżyków na wierzchu").

Ale okej, zwracam honor - mogą te prawa być jakimś odniesieniem współczesnej, laickiej moralności.

Cz sie 21, 2014 4:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Solny napisał(a):
6) ktoś, kto może być bezkarnie bity i poniżany, i kto musi bezwzględnie wykonywać polecenia swojego przełożonego? Ale już Ci pisałem, że Bóg takiej relacji się sprzeciwiał, tak samo chrześcijanie od samego początku!
Za malo wykrzyknikow!!! Juz ci pisalem, ze Bog uregulowal bicie. Chyba jestes trollem :P

Cz sie 21, 2014 4:26 pm
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona