Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn cze 17, 2019 9:30 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 437 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 30  Następna strona
 Bóg wszechmocny? Aby napewno? 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Bóg wszechmocny? Aby napewno?
Witam wszystkich.

Dzisiaj natrafiłem na obrazek, który skłonił mnie do zastanowienia się nad tymi z pozoru banalnymi stwierdzeniami, ale jednak dającymi do myślenia i nie dającymi jednoznacznych odpowiedzi.

Co o tym sądzicie?

http://static.bezuzyteczna.pl/static/co ... f8b1e3.jpg

Wt lis 04, 2014 12:44 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Bóg wszechmocny? Aby napewno?
Kluczem do odpowiedzi jest tu Miłość. Jeśli postępowanie z miłością jest wszechmocne to tak a jeśli nie to i Bóg nie jest wszechmocny w takim sensie w jakim jakieś działanie wykracza poza miłość. Tak będę twierdzić choćby nie wiem jakie księgi czy mądrzy ludzie mówili inaczej. Miłość jest potężniejsza od śmierci - to napewno, ale czy wszechmocna tj. wszystkiego może sobie dokonać, tego nie wiem. Jednak jaka jest Miłość taki też jest Bóg - i to jedno jest pewne, przynajmniej dla mnie.

Wt lis 04, 2014 2:01 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Rise napisał(a):
Witam wszystkich.

Dzisiaj natrafiłem na obrazek, który skłonił mnie do zastanowienia się nad tymi z pozoru banalnymi stwierdzeniami, ale jednak dającymi do myślenia i nie dającymi jednoznacznych odpowiedzi.

Co o tym sądzicie?

Zieeeeeeeeew... Baaanał.. ;-)

Odpowiedz sobie na pytanie co to jest zło, w kontekście istnienia Boga.
Czy zło to byt osobowy by Bóg musiał (lub nie) z nim walczyć?
Bóg stwarzając inne istoty dał im wolność wyboru: czy chcą być z Nim, czy nie. Bóg jest ostatecznym Bytem, Istnieniem i Dobrem. Poza Bogiem, wbrew Niemu jest Zło.
To co Bóg stworzył jest dobre - nawet taki upss.. Szatan.. Tylko że Szatan wybrał (miał ku temu pełne prawo) w sposób definitywny istnienie poza Bogiem, czyli wybrał zło.
Bóg nie musi walczyć ze złem, bo zło to po prostu brak dobra.

My przez całe życie przygotowujemy się do ostatecznego wyboru, w czym (niestety) "pomaga" nam Szatan, podsuwając nam złe rozwiązania, odciągając nas od wyboru dobra. I tutaj jest miejsce na prośby o pomoc Boga, by pomógł (tym razem na prawdę) nam wybrać Jego.

Tak logicznie musi istnieć obok Dobra i zło, bo jako istoty wolne musimy mieć możliwość jakiegoś wyboru.

Wt lis 04, 2014 2:04 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Rise napisał(a):
Witam wszystkich.

Co o tym sądzicie?

Dzięki złu, Bóg może się przekonać ile nasza dusza jest warta, a to
jest podstawą do sądu, jaki się nad nami kiedyś odbędzie.

Wt lis 04, 2014 2:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Czyli nasza wolność w wybieraniu zła jest tak ważna, że Bóg woli nie ratować katowanych dzieci, ludzi umierających z głodu i chorób, woli nie pomagać ludziom torturowanym przez oprawców.

Wychodzi, że możliwość czynienia zła i zadawania bólu innym jest wśród najważniejszych "praw" jakie Bóg nam dał.

Pytanie tylko czy ktoś go o to prawo prosił.

Wt lis 04, 2014 2:51 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Dobre argumenty podajecie. Oczywiście że każdy ma prawo wyboru czy chce iść za dobrem czy złem.

A co jeśli..
dziecko urodzi się w Syrii, w rodzinie terrorystycznej, jako dziecko dżihadystów i będzie miało wpajane od małego że trzeba zabijać wszystkich niewiernych (nie wyznających [tfu] islamu). Takie dziecko ma wpajane zło do głowy od początku. W jaki sposób ma wybrać dobro, skoro mówią mu że to co oni wyprawiają to dobro?
Jak takie dziecko ma się nawrócić i wejść na tą dobrą drogę? Bo chyba zabijanie niewiernych i wpajanie że Islam to jedyna słuszna religia (niekiedy mowa o religii "Pokoju") to nie jest droga, z której Bóg byłby dumny i szczęśliwy.

Inny przykład:

Jedzie autokar z weirzącymi katolikami do miejsc Swiętych żeby się pomodlić, umocnić wiarę. W drodze powrotnej dochodzi do wypadku, w którym wszyscy giną.

Giną ludzie głęboko wierzacy, nie przygotowani na śmierć, na zostawienie swoich rodzin.
Powiecie, że Bóg tak chciał?

Wt lis 04, 2014 3:03 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
pies napisał(a):
Czyli nasza wolność w wybieraniu zła jest tak ważna, że Bóg woli nie ratować katowanych dzieci, ludzi umierających z głodu i chorób, woli nie pomagać ludziom torturowanym przez oprawców.

Wychodzi, że możliwość czynienia zła i zadawania bólu innym jest wśród najważniejszych "praw" jakie Bóg nam dał.

Pies - ocknij się! ;-)
Życie nie kończy się na Ziemi po naszej śmierci. Ono trwa wiecznie. TO co wieczne jest ważne, a nie to co chwilowe.

Wt lis 04, 2014 3:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
pies napisał(a):

Pytanie jest tego samego typu jak Twoje pytanie do rodzicow kto ich prosil aby Ciebie powolali do zycia

Wt lis 04, 2014 3:19 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Taki wszechmocny ze nawet porzadnej "instrukcji" nie potrafil stworzyc?
Niedorobki w ludzkim ciele - a przecie "na obraz i podobienstwo"..

Wt lis 04, 2014 3:21 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
pies napisał(a):

Wiem, że to zabrzmi strasznie, ale czy Bóg ratuje wszystkie katowane
dzieci, uzdrawia wszystkich proszących Go o zdrowie lub
przywraca życie tym którzy nagle je stracili, a są potrzebni tu na ziemi
bliskim. Żyjemy jak każda inna żywa istota, podlegamy tym samy prawom
biologicznym.Każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu
organizuje sobie to miejsce na Ziemi, ale wiele rzeczy, czynników nie
zależy od nas.Ale Bóg dał nam przecież duszę wolną i to właśnie tu możemy się wykazać.Czynienie zła niestety też wchodzi w wolną wole,
ale za wszystko przyjdzie kiedyś nam zapłacić.

Wt lis 04, 2014 3:22 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
janikt napisał(a):
pies napisał(a):

Wiem, że to zabrzmi strasznie, ale czy Bóg ratuje wszystkie katowane
dzieci, uzdrawia wszystkich proszących Go o zdrowie lub
przywraca życie tym którzy nagle je stracili, a są potrzebni tu na ziemi
bliskim. Żyjemy jak każda inna żywa istota, podlegamy tym samy prawom
biologicznym.Każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu
organizuje sobie to miejsce na Ziemi, ale wiele rzeczy, czynników nie
zależy od nas.Ale Bóg dał nam przecież duszę wolną i to właśnie tu możemy się wykazać.Czynienie zła niestety też wchodzi w wolną wole,
ale za wszystko przyjdzie kiedyś nam zapłacić.

Hm.. no to takie dzieci urodzone w kręgach terrorystycznych będą płacić za to, że nie miały wpływu na swoje wychowanie i ukształtowanie?

Niektórzy sa z góry skazani na potępienie?

Gdzieś czytałem, że Bóg nie będzie osądzać ludzi innych wyznań, jeżeli za życia dobrze postępowali i żyli miłością, pomagali innym.

W takim razie można być ateistą/agnostykiem dobrze żyjącym miłującym bliźnich, szanującym ich, dobrze czynić i liczyć na łaske Bożą?

Wt lis 04, 2014 3:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Swiftlark napisał(a):
Taki wszechmocny ze nawet porzadnej "instrukcji" nie potrafil stworzyc?
Niedorobki w ludzkim ciele - a przecie "na obraz i podobienstwo"..

Instrukcja jest porzadna tylko nie kazdemu sie ona podoba
"Na obraz i podobienstwo" oznacza ze jest sie istota odrebna posiadajaca swiadomosc swojego istnienia i wolna wole a nie ze fizycznie jest sie podobnym do Boga

Wt lis 04, 2014 3:31 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Rise napisał(a):
Dobre argumenty podajecie. Oczywiście że każdy ma prawo wyboru czy chce iść za dobrem czy złem.

A co jeśli..
dziecko urodzi się w Syrii, w rodzinie terrorystycznej, jako dziecko dżihadystów i będzie miało wpajane od małego że trzeba zabijać wszystkich niewiernych (nie wyznających [tfu] islamu). Takie dziecko ma wpajane zło do głowy od początku. W jaki sposób ma wybrać dobro, skoro mówią mu że to co oni wyprawiają to dobro?
Jak takie dziecko ma się nawrócić i wejść na tą dobrą drogę? Bo chyba zabijanie niewiernych i wpajanie że Islam to jedyna słuszna religia (niekiedy mowa o religii "Pokoju") to nie jest droga, z której Bóg byłby dumny i szczęśliwy.

Jeśli na prawdę chce szukać Prawdy, to ma szansę ją znaleźć. Zdarzają się nawet wśród nich nawrócenia.. Przykład:
http://www.piotrskarga.pl/relikwie-odku ... 870,p.html

Cytuj:
Inny przykład:

Jedzie autokar z weirzącymi katolikami do miejsc Swiętych żeby się pomodlić, umocnić wiarę. W drodze powrotnej dochodzi do wypadku, w którym wszyscy giną.

Giną ludzie głęboko wierzacy, nie przygotowani na śmierć, na zostawienie swoich rodzin.
Powiecie, że Bóg tak chciał?

Jeśli głęboko wierzący to byli przygotowani na śmierć. Życie się nie kończy, oni żyją nadal - z Bogiem

Wt lis 04, 2014 3:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tak gwoli ścisłości, zastanowiło mnie że coś z tym obrazkiem i cytatem mi nie pasuje.
Poprawnie powinno być :” Czy Bóg chce zapobiegać złu, lecz nie może? Zatem nie jest wszechmocny. Czy może, ale nie chce? Jest więc niemiłosierny. Czy może i chce? Skąd zatem zło? Czy nie może i nie chce? Dlaczego więc nazywać go Bogiem? „.

Czyli wszelkie nawiązania do szatana są bezsensowne i zbędne, wprowadzające zamieszanie.
Chodzi o bezosobowe zło jako takie nie jakieś personalne byty.

W kontekście Epikura trzeba by też chyba zrezygnować z wtrętów o życiu pośmiertnym, ten nie wierzył w takowe .

Ciekawym jest że ktoś jeszcze przed powstaniem Katolickiego Boga zakwestionował jego istnienie.
Epikur żył jakieś 200-300 lat przed domniemanym urodzeniem pewnego cieśli z Nazaretu. :D :D :D

Wt lis 04, 2014 4:03 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Taka porzadna instrukcja, ze nakazuje zabijanie zbierajacego chrust w szabas? Pochwala niewolnictwo? Pisze o Ziemi wspartej na slupach? Nieparzystokopytnym wielbladzie?
Cos w tym wspanialym dziele nie wypalilo...

W konstrukcji czlowieka mozna by sporo rzeczy poprawic. Jakby byl zaprojektowany to mozna by np, dac oczy drapieznego ptaka z tego samego budulca. duzo mniejsze a lepsze. Poprawic krazenie np, w konczynach, ktore dziwnym trafem nie wytrzymuje postawy pionowej. i tak dalej.. Partacz z tego Boga.

Wt lis 04, 2014 4:08 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 437 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 30  Następna strona