Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz paź 29, 2020 9:41 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 190 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona
 Człowiek - nie zakazana psychologia (wydzielony) 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Człowiek - nie zakazana psychologia (wydzielony)
Z umysłem jak ze spadochronem- działa jak jest otwarty (Krecia)

Wysoka samoocena podstawą sukcesu!

Wt lis 11, 2014 5:48 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: TE bajeczką dla dorosłych?
Tomcio Paluszek napisał(a):
Wysoka samoocena podstawą sukcesu!

Powiedziałabym raczej, że twardość człowieka. Wysoka samoocena może prowadzić do frustracji, ja wolę używać terminu- poczucie własnej wartości. Jest w sam raz, tak jak być powinno. Poczucie własnej wartości nie pozwlala też na spychanie się do kąta i daje motywację do działania. I znów niektórzy z nas zostali przez biologię wyróżnieni.

Śr lis 12, 2014 10:35 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Człowiek - nie zakazana psychologia (wydzielony)
JolaSz napisał(a):
Jeśli masz chęć, to napisz o tym zdaniu coś, ale tak normalnie....

Nie jesteśmy swoimi myślami... Myśli sa tylko tym czym mamy

człowiek jednak wraz z rozwojem swojego umysłu zaczał sie z tymi myślami utożsamiać..

człowiek zredukował isę więc do własnych wyobrażeń/etykietek/konceptów/filozofii

ta identyfikacja spowodoała powstanie pasożytniczego fantomu mentalnego- zwanego ego

zapomnieliśmy więc, ze jesteśmy rodzajem świadomej przestrzeni, w której myśli przychodzą i odchodzą..

zapomnieliśmy, ze słowa sa tylko umowną konwencją

wskazówki mistyczne wskazuję na tego świadka.. na ten podmiot, który obserwuje mysli, ale nie jest żadna z nich

które obserwuje formy, ale nie jest żadna z nich

który widzi zmianę, ale sam jest poza zmianą itd

Bycie w stanei egotycznej identyfikacji to bycie zanurzonym w kompulsywnych myślach.. o przeszłosci i przyszłosci

skrystalizowanie się jako świadek/podmiot to przebywanie tu i teraz , ponad myślami, poza kompulsywnym uzależnieniem redukcji tego co odbierają zmysły do martwych konceptów

myśl nadal jest czymś co stosujemy

ale ta myśl już nami nie rządzi..

generalnie- myślimy tylko wtedy , kiedy chcemy i co chcemy.

radio w głowie ma wreszcie przycisk " stop"

a my jesteśmy wolni od tego głosu ..niczym dzieci widzimy magię dookoła..

ale jednak nie jak dzieci- bo mamy umysł i inteligencje dorosłej osoby.

Śr lis 12, 2014 9:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Bóg wszechmocny? Aby napewno?
Pit CK napisał(a):
Nie zmienia to faktu, że aby coś zrozumieć musisz o tym pomyśleć. I tak nie zdecydujesz się na coś o czymś wcześniej nie pomyślałeś. Nie da się działać bezmyślnie.

Myśl w praktycznym znaczeniu nadal będzie funkcjonowała.. usuwamy tylko niepotrzebny spam mentalny,, i wraca do nas poczucie świadomej przestrzeni bez niepotrzebnego głosu w głowie.

Śr lis 12, 2014 10:20 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie da się go usunąć, da się nad nim zapanować, kiedy tego chcemy (myśląc konkretnie o czymś, relaksując się itp.) Ale on jest produkowany automatycznie, nawet podczas snu.

Śr lis 12, 2014 10:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Pit CK napisał(a):
Nie da się go usunąć, da się nad nim zapanować, kiedy tego chcemy (myśląc konkretnie o czymś, relaksując się itp.) Ale on jest produkowany automatycznie, nawet podczas snu.

Ty i ja go produkujemy :) ten spam mentalny nie ma żadnego innego źródła mocy/paliwa... my sami nim jesteśmy .. robimy to oczywiście nieświadomie.

gdy stajesz się coraz bardziej świadomy, uważny, zakorzeniony tu i teraz to masz mniej tego spamu

to samo z identyfikacją.. czym mniej identyfikujesz się z głosem w głowie, tym go mniej- czysta matematyka :)

Nie jesteśmy więc bezbronni.. wszystko jest kwestią uzależnienia :)

i mała , aczkolwiek istotna uwaga- czym bardziej go chcesz usunąc, czym bardziej chcesz go opanować- tym bardziej intensywny się staje. Spam mentalny żyje bowiem z naszej wewnętrznej szarpaniny

gdy natomiast popatrzysz na niego z dystansem, z pewna świadomą obojętnością, nie inwestując w niego poczucia tożsamości- to wówczas zabierasz mu energię
i ta energia staje się częścią wzmożonej świadomości.

Śr lis 12, 2014 10:52 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Advaita napisał(a):
i mała , aczkolwiek istotna uwaga- czym bardziej go chcesz usunąc, czym bardziej chcesz go opanować- tym bardziej intensywny się staje. Spam mentalny żyje bowiem z naszej wewnętrznej szarpaniny

gdy natomiast popatrzysz na niego z dystansem, z pewna świadomą obojętnością, nie inwestując w niego poczucia tożsamości- to wówczas zabierasz mu energię
i ta energia staje się częścią wzmożonej świadomości.

Ogólnie się zgadzam, ale ktoś może powiedzieć, że zagłuszasz swoje sumienie, duszę... Jak odróżniasz go od tych dwóch?

Śr lis 12, 2014 11:26 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Niczego nie zagłuszasz.. bo Ty tylko patrzysz, obserwujesz, próbujesz poznać- ale bez identyfikacji, całkowicie na luzie.. jak jakiś obraz w galerii.

potrzebujesz ognia inteligencji, świadomości, intuicji - to jest Twoja prawdziwa dusza i sumienie

a cała reszta to produkt społeczny, rodzaj chipa, który ma zadanie Cie zniewolić w jakieś ograniczonej ideologii.

Bo chyba nie chcesz mi powiedzieć, że jesteś dobrym człowiekiem ,który nie krzywdzi innych bo boisz się głosu sumienia ??

Raczej jesteś na tyle pełen świadomości, inteligencji, współczucia i szacunku dla innych, ze tego po prostu nie robisz..

wiec jest to duuuzo głębsze miejsce w nas samych

głębsze niż gadka w głowie i ideologicznie wykreowane sumienia czy też martwa definicja duszy.

Śr lis 12, 2014 11:35 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Advaita napisał(a):
Bo chyba nie chcesz mi powiedzieć, że jesteś dobrym człowiekiem ,który nie krzywdzi innych bo boisz się głosu sumienia ??

Nie, robię tak, bo lubię pomagać innym i nie lubię zła. Ale z drugiej strony wyrzuty sumienia też nie są przyjemne...

Cytuj:
a cała reszta to produkt społeczny, rodzaj chipa, który ma zadanie Cie zniewolić w jakieś ograniczonej ideologii.
Ale wiesz, że jest tym również religia. (przepraszam, podpiąłem się na szybko do tematu i nie czytałem całego, jeśli już o tym pisałeś, podeślij link)

Śr lis 12, 2014 11:44 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dobra, teraz sobie odpowiedz- gdyby jutro zniknęły wszystkie wyrzuty sumienia, to nadal byś pomagał ludziom i nie lubił zła ? Potrzebne są Ci te wyrzuty ?/ czy to raczej niepotrzebny, trujący spam, bo masz własną inteligencje ?

pewnie , że tak ! Religia z którą sie identyfikujesz jest zwykłym więzieniem !
jednak wskazówki religijne, które używasz w praktycznym wymiarze życia mogą Ci pomóc w kreowaniu świadomości i wewnętrznej inteligencji.

Śr lis 12, 2014 11:53 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gdyby nie zniknęły też byłbym dobry. Wyrzuty mi nie są potrzebne, ale może miały wpływ na kształtowanie się mojego charakteru do czasu, kiedy stałem się świadomy? Może nie cały spam powstaje z przekazu społecznego, część może być wytworem ewolucji i może ma w czymś pomagać?

Cytuj:
Religia z którą sie identyfikujesz jest zwykłym więzieniem !
jednak wskazówki religijne, które używasz w praktycznym wymiarze życia mogą Ci pomóc w kreowaniu świadomości i wewnętrznej inteligencji.

Tak, religia bardzo zakłóca mój spokój ducha i w wielu miejscach się z nią nie identyfikuję.

Cz lis 13, 2014 12:04 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wiesz, wyobraź sobie, że ktoś ma w swojej kieszeni scyzoryk .. od czasu do czasu go wyjmuje i dziobie nim swoja rękę- czasem mocniej, czasem słabiej :)
Pytany dlaczego to robi- tłumaczy, że ten scyzoryk ma go dyscyplinować, kształtować jego charakter i być może ta jego inklinacja do kłucia się to sprawka ewolucji :)

to samo jest z wyrzutami sumienia ;)

Cz lis 13, 2014 12:18 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Advaita napisał(a):
Wiesz, wyobraź sobie, że ktoś ma w swojej kieszeni scyzoryk .. od czasu do czasu go wyjmuje i dziobie nim swoja rękę- czasem mocniej, czasem słabiej :)
Pytany dlaczego to robi- tłumaczy, że ten scyzoryk ma go dyscyplinować, kształtować jego charakter i być może ta jego inklinacja do kłucia się to sprawka ewolucji :)

to samo jest z wyrzutami sumienia ;)
dowcip dnia.

Cz lis 13, 2014 1:41 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey,

tak, to jest dowcip , że ludzie jeszcze nie przejrzeli tego mechanizmu.
scyzoryk powoduje rany na skórze, powierzchowne. wyrzuty sumienia dyskomfort, który ma negatywny wpływa na naszą psychikę, prace serca, czy żołądka ( tzw ściśnięcie w żołądku)
Wiec jeżeli ktoś chce hodować tego uwarunkowanego policjanta w głowie- wolna wola. Zawsze można dobrać do pary tasiemca uzbrojonego :)
witamy w świecie masochistów :)

Cz lis 13, 2014 2:28 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Toż to zderzenie dwóch lub trzech kultur :D . W niektórych aspektach, konstatacjach się zazębiających ale w innych, bliższych sednu ludzkiej egzystencji, przeciwstawnych (czasem skrajnie).

Chrześcijański, wszechmocny Bóg. Wymykający się ludzkim ramkom i przeróżnym, siłą rzeczy sprzecznym życzeniom. Wszechmocny, sprawiedliwy ale i miłosierny oraz święty. Jedno wydaje się być pewne, wbrew obawom, zastrzeżeniom, braku zrozumienia ten zestaw cech powoduje, że można Mu zaufać. Po prostu musi mieć dobra wolę, możliwości i plan. Musi też być odpowiedzialny i w jakimś sensie współodczuwający, bezpośrednio zaangażowany. W takiego Boga wierzymy, możemy tez przypuszczać, że Bóg jest bardziej przyjazny człowiekowi niż to się często zdaje. Jeżeli nie wierzymy w bożą opatrzność, boski plan, nie wierzymy Bogu, nie wierzymy w Boga, lub wierzymy w boga niegodnego naszego zaufania to wstawiamy siebie (lub kogoś lub coś) w miejsce należne Bogu, wymyślając własny plan.

Wydaje się, że Advaita wyciąga dokładnie przeciwstawne wnioski i przyjmuje dokładnie przeciwstawne postawy niż chrześcijanie. Co, przyznam, jest dla mnie dość szokujące. Mam tu na myśli choćby stosunek do: zafiksowania na punkcie własnego ego, sumienia, filozofii, życia w społeczności, Boga, no i rzecz jasna siebie samego. Dla mnie człowiek to ciało, psychika i dusza. Dusza posługuje się ciałem, psychiką (rozumem, umysłem, pamięcią, wolą, inteligencją, czym tam jeszcze) ale też sumieniem rozumianym również w kategoriach duchowych, umożliwiającym jakąś formę kontaktu z samym Bogiem. Rożne przejawy życia psychicznego, umysłowego (korzystne lub nie korzystne, świadome lub nie, będące skutkiem naszego wyboru lub kompulsywne, rozwijające lub ograniczające) wpływają na nasze funkcjonowanie jako całości. Ale to ja mam decydujący głos :wink: ponieważ to ja mogę wpływać na owe przejawy życia psychicznego (myśli, wybory, postawy, zachowania uczucia). Bóg, sumienie, inni ludzie, filozofia, etyka, zasady współżycia społecznego są tutaj niezbędne (niekoniecznie wszystkie razem choć to pewnie ideał), stanowiąc punkt odniesienia i oparcia, wyznaczając kierunek i sposoby mojego wpływu na "fenomeny" związane z moim istnieniem. Oczywiście równie niezbędny jestem JA sam, "obserwator", "podmiot", ale "w zestawie" bo taka moja natura.

Cz lis 13, 2014 2:32 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 190 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona