Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N paź 25, 2020 7:18 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 190 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 13  Następna strona
 Człowiek - nie zakazana psychologia (wydzielony) 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Człowiek - nie zakazana psychologia (wydzielony)
Szary,

1) ładnie to ująłeś . Każde ego jest bowiem oszustem haha

2) Ironia- tak, ale taka sensowna, na temat- a nie zmieniająca czyjeś wypowiedzi.. a o czym ja piszę ?? jak nie o obserwacji własnych pomysłów w głowie ? To zwykłe śmietnisko

3) punt czwarty to tylko wskazówka, która ulega autodestrukcji, zapomnij więc o podmiocie :)

So lis 15, 2014 5:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Advaita
Tak ładnie można w głowie, sobie układać wolną przestrzeń, by używać ją do spraw bieżących, potem wymiatać, tylko że to nie inaczej cały czas z nami wygląda, to tak po prostu, tak jest. Ja obserwując kapłanów, którzy uczą o Bogu, jednocześnie widzę ich beztroskę, nonszalancję, radość z tego wynikającą. Dawno zadałem sobie pytanie, że przecież, nie o to chodzi, jak by wynikało z treści nauk religijnych, że trzeba obowiązkowo cierpieć, ponosić trudy, by cokolwiek osiągnąć. Poddawać się trudom których nie mało.
Nie widzę tu nic nowego jako zasada, no choć można uznać za nowość, warunkowo to, że to wymiatanie i używanie ma dotyczyć wszystkiego bezwzględnie.
Być może wielu kapłanom zależy na ofiarności na ich rzecz, a są to zwykli ludzie. Więc na rękę im jest, przedstawianie obrazu zachowań ludzkich w kategorii, jak największych trudów, w połączeniu z ofiarą.
Tylko że tu, nie jest to jednoznaczne z obowiązkiem, chcę mogę, warta dany ksiądz dostaje. A jeszcze dochodzi tu polska nie ułożona, poplątana rzeczywistość, typu co kogo obchodzi jak masz, masz pomimo tego się starać być użyteczny, inaczej sam sobie jeszcze pogorszysz. Jeśli by było inaczej, życie by było sielanką, wtedy można zrobić to co ty proponujesz. By nie troskać się o przyszłość, czuć się tym samym swobodnie. Można oczywiście odrzucić, wszystkie uwarunkowania, te ludzkie, można olać, wszystkich pozostałych ludzi, na tym świecie, włącznie z najbliższymi. Wtedy sam człowiek decydował by, o tym co jemu jest korzystne. Miał by swobodę myśli, więc mógłby się wyciszyć. Lecz ja takiej możliwości nie widzę, chyba że się uzbroję, a jak ktoś się do mnie zbliży, to do niego z bronią. Wtedy ja rozdaję karty, ktoś przychodzi do mnie po co, co tylko ja mogę jemu dać, jest to racjonalna, obopólna wymiana, na moich warunkach.
Odpada stres i niepewność, przykładowo tak mają księża, inni władcy, są w zorganizowanym systemie. On to im zapewnia stały dochód, na pewnym poziomie, nawet jeśli jest to niski poziom, to na samo przeżycie wystarcza. Po tym jak piszesz też wnioskuję, że masz ułożone warunki, wiec jedno co tobie pozostaje, przeżyć jak najspokojniej swe życie. Choć wiara w Boga, była dyktowana, przez tamtych, możnych tamtego świata. Ma więc formę upomnienia, typu ochrony przed, pogonią za bogactwem. To teraz, również u nas w Polsce, lgną ludzie do niej ubodzy, by chociaż się pocieszyć, bo ich spraw, nikt nie rozwiązuje, poza nielicznymi wyjątkami.
A obecni bogaci, których upomnienie ewangeliczne dotyczy, to zwykle olewają wiarę, bądź udają pobożnych. Już nie powiem co, się otwiera w kieszeni, na taką sytuację. Więc nie ma mowy o spokój i nie-kompulsywność, dla tych ludzi, a w efekcie dla każdego innego, na tym świecie. Tak wiec czy się chce czy nie, wielu ludzi staje się ofiarą, na rzecz innych. W Kościele się o tym mówi, więc, choć taki, jest magnes dla tych nieszczęśników, że przychodzą tam, gdzie są dostrzegane ich problemy. Co do rozwiązań, to już pisałem, że nie są one całkowicie rozwiązane, także przez Kościół. Żyją więc nadzieją liczni, do końca swych dni.
Tu widzę, podstawowy problem tego świata.

So lis 15, 2014 10:03 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Advaita napisał(a):
Szary,

1) ładnie to ująłeś . Każde ego jest bowiem oszustem haha

Właśnie. Doszliśmy do tego bardzo ogólnego stwierdzenia gdzie możemy się zgodzić. Dobrnęliśmy drogą spekulacji myślowych (to będzie istotne :wink: ), odwoływania się do doświadczeń własnych i cudzych, wyciągania wniosków i ze spekulacji i z doświadczeń. Ego jest oszustem. Co z tym można zrobić. Trzeba, można, ograniczyć ego / przekroczyć własne ego, ponieważ człowiek to coś więcej niż ego! Jak?. Biorąc pod uwagę, że wszystko "w życiu" ma dwie strony, może poprzez myślenie (własne oraz korzystając z osiagnięć innych). Jedna strona myślenia to jego kompulsywność, jałowość, zdolność do odciągnięcia do bycia tu i teraz, optymalnego przeżywania własnego życia. Z drugiej strony to doskonałe narzędzie do przekroczenia ego (skoro potrafi "oszusta zdemaskować"), tyle, że musi być świadomie, celowo użyte, jak to narzędzie. Jak z niego korzystać? Podpowiedzi można szukać w filozofii, teologii, kulturze, naukach. W sposób celowy, świadomy (chodzi o przekroczenie ego), uważny, trzeba tez wykazać się obecnością w sensie determinacji, realizacji własnej woli. Można również sobie pomoc taką czy inna techniką redukującą "spam mentalny".

N lis 16, 2014 12:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
szary,

sam wgląd to, że ego jest oszustem powstał na poziomie głębszym niz umysł. Jest w nas niezmienny świadek, który obserwuje grę ego.. potem jednak umysł zamienił ten wgląd na grupę argumentów. Wiec nie dotarliśmy do tego punktu za pomoca spekulacji myślowych, a w wyniku wyjścia poza ten umysł i spojrzenia na niego z dystansu.

kto chce przekroczyć ego ? kto chce je ograniczyć ?

kolejne ego :)

musisz być więc świadom tej gry, gdzie ego dzieli się na kilka zwalczających siebie nawzajem obozów.
stąd nacisk na pasywną obserwacje, zaniechanie prób przekroczenia czegokolwiek. Bo wówczas ego wkroczy kuchennym oknem..

Myśleniem nie przekroczysz ego, tak jak nie zagasisz pożaru benzyną :)
Musisz mieć w sobie pierwiastek niedualnej obecności, czystej świadomości- ona wówczas rozpuszcza sen umysłu i naszą fałszywą tożsamość ( ego) .

Co do technik, pomocy - zgadzam się- ale ona mają na celu " wyczerpanie" poszukującego. Wtedy gdy umysł rozpędzi się na maxa jest po pewnym czasie szansa na chwilę odpoczynku, nie-umysłu - i wówczas taki wgląd może się zdarzyć. To zdarzyło isę np Buddzie.

N lis 16, 2014 1:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
1. Jeżeli istnieje coś co przekracza nasze ego, oraz sami potencjalnie jesteśmy czymś więcej niż ego, to 'odwołując' się do tego czegoś możemy stać się "tu i teraz" czymś więcej niż ego. Zrealizować tą naszą potencjalność. W tej hipotezie istnieje byt różny, przekraczający nas samych, istnieją osiągnięcia jednostek i grup, przekraczające nas samych. Istotny jest zewnętrzny punk odniesienia.

2. Jeżeli jesteśmy czymś więcej niż ego i to coś więcej to "niezmienny świadek", nasze istnienie na "głębszym poziomie" i nie ma nic co przekracza owego "niezmiennego świadka" którym jesteśmy, to pojawia się pytanie... jakim sposobem durne ego krępuje istotę tak doskonałą? Nizsze przekracza wyższe? Nie muszę dodawać, że jedna z tych hipotez wydaje się być realistyczna a druga nie :lol:

N lis 16, 2014 3:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
1) jeśli ? Byłeś świadkiem rozwoju swojego ego i jesteś świadkiem gdy ego znika w świetle świadomości tu i teraz. Czy obserwator może być obserwowanym przez siebie zmiennym fenomenem ?
Potencjalność ? Punkt odniesienia ? osiągniecie ?
nie, już w tej chwili TYM jesteś.. nawet zanim myśl o potencjalnosci/osiągnięciu pojawi sie w Twoim umyśle.

2) To tylko sen... we śnie ego Cie krępuje, we śnie pojawia się istota doskonała, wyższe czy niższe.
w rzeczywistości nie ma nikogo, kogo możnaby skrępować i nikogo , kogo możnaby obdarzyć atrybutem- doskonały.

Tak więc ego krępuje tylko postać ze snu z którą się utożsamiasz.

a dlaczego sen się pojawia ?

a dlaczego pojawiają sie fale w oceanie ? skąd ten taniec oceanu ?
Dam Ci na to kilka odpowiedzi od najlepszej do najgorszej.

1)
2) nie wiem
3) Istnienie specjalnie identyfikuje się z umysłem, aby go przekroczyć.. zdobywa narzędzie zdając sobie sprawę ze skutków ubocznych.. wszystko po to aby udoskonalić formy , które przybiera.

N lis 16, 2014 7:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To ustaliliśmy dawno temu nie jesteśmy ego jesteśmy czymś więcej więc po co ta gadka. Możesz podać co to zaznaczy "TYM jesteś", najlepiej bardziej precyzyjnie niż "niezmienny świadek", "fala oceanu", "obecność" oraz jakiś argument, że akurat to że nie jesteśmy ego / jesteśmy czymś więcej niż ego, świadczy o tym że jesteśmy "TYM". :| Widzisz pisałeś, że nie dbasz o logikę, rozumiem jesteś zdystansowany, wolny, ale żeby aż tak, chcesz dyskutować ale czujesz się wolny od logicznej argumentacji.

N lis 16, 2014 8:54 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
szary napisał(a):
To ustaliliśmy dawno temu nie jesteśmy ego jesteśmy czymś więcej więc po co ta gadka. Możesz podać co to zaznaczy "TYM jesteś", najlepiej bardziej precyzyjnie niż "niezmienny świadek", "fala oceanu", "obecność" oraz jakiś argument, że akurat to że nie jesteśmy ego / jesteśmy czymś więcej niż ego, świadczy o tym że jesteśmy "TYM". :| Widzisz pisałeś, że nie dbasz o logikę, rozumiem jesteś zdystansowany, wolny, ale żeby aż tak, chcesz dyskutować ale czujesz się wolny od logicznej argumentacji.

Ustalenie czegoś nie ma większego znaczenia. Bo to tylko intelektualne porozumienie/zgoda. a tak naprawdę czujesz to ? Doświadczasz tego na co dzień ? Bo tylko to ma wartość.

To tylko mistyczny żargon. jeżeli ' TYM" Ci w jakiś sposób przeszkadza, wyrzuć to słowo na śmietnik :)

no dobra, zamknij oczy i obserwuj swoje myśli, patrz jak one zanikają.. widzisz teraz pustą przestrzeń świadomości.. mega subtelne poczucie własnej egzystencji..

i własnie ten swiadek nawet tych mega subtelnych uczuć czy indywidualnej świadomości jest TYM

TYM- czyli podmiotem który widzi te wszystki rzeczy sam nie moze być ujrzany
podmiotem, ktory doświadcza tylu rzeczy, ale sam nie moze byc doswiadczeniem
który jest świadomy tylu rzeczy, sam jednak nie moze stać się uświadomiona formą.

N lis 16, 2014 9:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Advaita napisał(a):
...no dobra, zamknij oczy i obserwuj swoje myśli, patrz jak one zanikają.. widzisz teraz pustą przestrzeń świadomości.. mega subtelne poczucie własnej egzystencji...
Oczywiście przecież to poczucie dostępne z definicji wszystkim, wystarczy trochę uspokojenia połączonego ze skupieniem. A teraz się skoncentruj, pytałem dlaczego z poczucia własnej egzystencji, świadomości, obecności, spokoju, skupienia, intensywności bycia połączonej z dystansem do świata zewnetrznego, poczucia pewności, jedności, szczęścia, ciepła, odprężenia,......, wyciągasz wniosek, że to co nas określa to bycie TYM, równie dobrze można wyciągnąć z tych odczuć inne wnioski na temat tego kim jesteśmy, lub w ogóle nie znaleźć tutaj informacji na ten temat.

N lis 16, 2014 9:44 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Weźmy to TYM w ręce i wrzućmy wspólnie do ognia :)
a wiesz dlaczego ? Bo już zredukowałeś to do określenia i wniosku..
a tu była tylko wskazówka.
i to nie są odczucia, bo odczucia są po stronie obserwowanych fenomenów.
ja bym to nazwał doświadczeniem bez doświadczenia, intuicją bez intuicji.

i nie wyciągajmy żadnych wniosków na temat tego kim jesteśmy..

wszystko to bowiem bedzie jedyna uwarunkowana gra mentalną.

N lis 16, 2014 9:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jak TYM jest Ci na rękę to ok, jak nie to chcesz wyrzucić do ognia, dla Ciebie odczucia są "czymś tam" dla mnie po prostu odczuciami, Tobie TO :D wystarcza, mi nie. Pozostaje życzyć powodzenia ja wracam do obecności w realnym życiu.

N lis 16, 2014 10:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
szary napisał(a):
Jak TYM jest Ci na rękę to ok, jak nie to chcesz wyrzucić do ognia, dla Ciebie odczucia są "czymś tam" dla mnie po prostu odczuciami, Tobie TO :D wystarcza, mi nie. Pozostaje życzyć powodzenia ja wracam do obecności w realnym życiu.

tak, bo to tylko martwa wskazówka :)Nie przywiązuję sie do słów- wiec jak tylko widze, że nie spełniły one swojej roli, to je wyrzucam ,. i to dotyczy każdego słowa- bez wyjątku. Nie-dualizm na charakter lingwistycznej autodestrukcji :)
Odczucia to odczucia- nie wystawiam ich na piedestał

oo, no i dobrze :)

N lis 16, 2014 10:30 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Advaita napisał(a):
oo, no i dobrze :)
Na jakiś czas... a zresztą co się będę przywiązywał do słów :D

N lis 16, 2014 10:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
szary napisał(a):
Na jakiś czas... a zresztą co się będę przywiązywał do słów :D

:) zwłaszcza, że rzeczywistość jest pozbawiona słów, a słowa pozbawione rzeczywistości :)

N lis 16, 2014 10:54 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Advaita napisał(a):
i nie wyciągajmy żadnych wniosków na temat tego kim jesteśmy..

wszystko to bowiem bedzie jedyna uwarunkowana gra mentalną.
Spoko, śnijmy dalej i niech w tym śnie ego rozdyma sie coraz bardziej, im więcej go będzie tym bardziej my będziemy.

Pn lis 17, 2014 10:07 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 190 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 13  Następna strona