Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz gru 12, 2019 10:14 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 193 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13
 Czy religia może być naukowa? (wydzielony) 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy religia może być naukowa? (wydzielony)
zawi napisał(a):
jak tu dyskutować o tym, że dla religijnych ludzi nauka jest obojętna.
A dla łysych ciasteczka nie mają znaczenia! Tyle samo sensu jest w tych zdaniach i równie silną implikację opisują.
Mysle, ze calkiem standardowo. Dla ulatwienia ja zaczne i postaram sie dodac wskazowki, zebys wiedzial co sie dzieje i co z tym zrobic. ;)
Na przyklad gdy w religii osoba posiadajaca autorytet przedstawi pewne zalozenie i dolozy, ze to jest prawda (lub Prawda) to wyznawcy przyjma to jako prawde nawet jesli w wyniku tego rzeczywistosc ich bedzie za to zabijac. Autorytet ma wyzsza wartosc niz naukowe odkrycie.

As I shared with my professors years ago when I was in college, if all the evidence in the universe turns against creationism, I would be the first to admit it, but I would still be a creationist because that is what the Word of God seems to indicate. Here I must stand.
Kurt Wise

Teraz sprawdz czy ta osoba istnieje i cos takiego powiedziala.

Inny przyklad: Louis Pasteur nie zyje juz ponad sto lat. W wielu miejscach na Ziemi mamy obowiazkowa edukacje, internet czy inne zrodla informacji a takze szpitale i apteki no i ludzi, ktorzy w nich pracuja. Krotko mowiac wyobrazam sobie, ze jezeli ktos w dzisiejszych czasach nie akceptuje teorii chorob zakaznych, to albo musi sie mocno postarac, byc religijnym albo oba.LINK

Teraz sprawdz czy takie wydarzenia mialy rzeczywiscie miejsce i czy osoby biorace w nich udzial istnieja.

No i mi starczy na razie, moglbym znalesc jeszcze tych co pija wache i im smakuje jak sok z ananasow (moze nigdy nie probowali ananasa) i tych co sie dali pokasac grzechotnikowi, ale po co, na tym forum jest pewnie przynajmniej setka sytuacji o takiej budowie LINK. Jezeli to co podalem wyzej nie jest produktem mojej wyobrazni i rzeczywiscie sie stalo, napisz mi co lysi maja do ciastek i postaraj sie by nie bylo to tylko produktem czyjejs wyobrazni.
Powodzenia.

Pt sty 09, 2015 9:50 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Odpowiem Ci dużo krócej i dużo prościej.

Faktem jest, że sformułowałeś twierdzenie brzmiące następująco:
dienicy napisał(a):
dla religijnych ludzi odkrycia naukowe nie maja znaczenia.

Jeśli byś twierdził, że "jabłka są czerwone" to wystarczy podać przykład koszteli by obalić twierdzenie, gdyż kosztele są zielone (żółtawe gdy mocno dojrzeją, ale nie czerwone).

Dla obalenia twierdzenia wystarczy podać jeden kontrprzykład. Ja podaję - jestem nim ja sam, gdyż będąc religijnym uważam odkrycia naukowe za bardzo znaczące dla mnie i dla całej ludzkości. Twierdzenie obalone!
Dla wzmocnienia dodam, że gdyby chciało Ci się spojrzeć do wątku o teorii ewolucji, która zdaniem niektórych jest bajeczką dla dorosłych, to byś jednoznacznie stwierdził, iż wielu katolików przyjmuje ewolucjonizm, interesuje się zdobyczami nauki itd. My nie widzimy sprzeczności między wiarą i nauką - również w zakresie teorii ewolucji jak i innych teorii naukowych (nasz papież Franciszek również nie widzi tych sprzeczności co jednoznacznie powiedział nie tak dawno - cytaty są podlinkowane w tamtym wątku).
Faktem jest, że istnieje pewna grupa ekstremistów czytających Biblię dosłownie, a nawet jeden czy dwóch na forum, którzy prorokują i straszą piekłem tych, którzy nie chcą przyznać im racji. Ale to nie jest powód by twierdzić, że "dla religijnych ludzi odkrycia naukowe nie maja znaczenia". Raczej nauka nie ma znaczenia dla ludzi ograniczonych intelektualnie i wiara bądź jej brak nie mają zasadniczego wpływu na ten stan rzeczy. Wśród tych ograniczonych są oczywiście także ludzie wierzący i religijni.

Pt sty 09, 2015 11:39 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Chciałbym tylko zaznaczyć - bo czuję się poniekąd adresatem wypowiedzi Zawiego, który pisze o "ekstremistach" - że dla mnie również odkrycia naukowe mają duże znaczenie, choćby z tego prostego powodu, że ze skutków tych odkryć codziennie korzystam. Natomiast z teorią ewolucji są co najmniej dwa problemy natury czysto naukowej:

1) jej "odkrycie" nie daje żadnego wymiernego skutku - tzn. nie ma żadnego wynalazku, który nie mógłby powstać bez teorii ewolucji. To oczywiście jeszcze nie przeczy jej prawdziwości, ale przeczy tezie, jakoby jej przeciwnicy byli zamkniętymi na postęp ciemnogrodzianami. Postęp naukowo-techniczny jest zupełnie niezależny od TE;
2) jest zupełnie nieweryfikowalna - tzn. nie da się przedstawić żadnego dowodu, który nie opierałby się na bardzo ulotnych założeniach (np. takim, że "wszystkie formy życia musiały się powoli rozwijać, aby osiągnąć dzisiejszy stan"). Co więcej: nawet, gdyby udało się wykazać eksperymentalnie, że np. po 1000 lat w populacji jakichś ryb wykształcą się odnóża - to i tak nie byłby to dowód za tym, że tak właśnie powstała cała różnorodność gatunków w przeszłości; jedynie drobna przesłanka.

So sty 10, 2015 12:39 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
W sumie 'duzo' to pojecie wzgledne, ja przy 20% roznicy bym nie uzyl. Jakbys dal rade 40% to napisalbys 'ogromnie'?
Zakladam, ze sie pomyliles i napisales ekstremistow a miales na mysli fundamentalistow, te 1/5 chrzescijan. Szczerze mowiac, gdybym wierzyl, ze mam przewodnik po wszechswiecie napisany przez wykonawce, to jesli tylko dalbym rade to poznalbym go tak dokladnie, ze moglbym recytowac wspak. Dlatego sie im nie dziwie.
zawi napisał(a):
Ja podaję - jestem nim ja sam, gdyż będąc religijnym uważam odkrycia naukowe za bardzo znaczące dla mnie i dla całej ludzkości.
Brzytwa Hitchensa.
Moze tylko ci sie wydaje, ze jestes religijny?

Ja wiem, ze nie widzicie sprzecznosci. Jednakze, nie widziec sprzecznosci a byc w harmonii z nauka to zasadnicza roznica. Sporadycznie ogladam VaticanTV bo jest interesujaca jak obrady sejmu, ale wydaje mi sie, ze nie potrzebuje. Gdyby papiez naprawde powiedzial, ze rzeczywiscie wyewoluowalismy od brudnych malpoludow a nie Bog nas stworzyl, to w mediach byloby o tym glosniej niz o eboli.
Nie mam pojecia jakie ty szkoly pokonczyles, ale wedlug mojego standardu 'ludzie ograniczeni intelektualnie' nie dostaja sie na Harvard o ukonczeniu juz nie wspomne.

Nie wiem czy akceptujesz teorie matematyki, ale postawiles znak rownosci i po jednej stronie rownania wstawiles 'dla religijnych ludzi odkrycia naukowe nie maja znaczenia' a po drugiej 'dla lysych ciasteczka nie maja znaczenia' i udajesz, ze zapomniales. :)
Nie podniecaj sie za bardzo wartosciami ponad cytatem, sa bardzo na oko.

So sty 10, 2015 1:44 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
dienicy napisał(a):
Gdyby papiez naprawde powiedzial, ze rzeczywiscie wyewoluowalismy od brudnych malpoludow a nie Bog nas stworzyl, to w mediach byloby o tym glosniej niz o eboli.
.

A jakie jest stanowisko Kościoła odnośnie TE? :)

So sty 10, 2015 1:53 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sylvian napisał(a):

Na podstawie 'Creation and Evolution: A Conference with Pope Benedict XVI in Castel Gandolfo' papiez twierdzi, ze TE nie jest udowodniona i nauka niepotrzebnie marginalizuje poglady na temat kreacjonizmu.

So sty 10, 2015 2:08 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
dienicy napisał(a):
sylvian napisał(a):

Na podstawie 'Creation and Evolution: A Conference with Pope Benedict XVI in Castel Gandolfo' papiez twierdzi, ze TE nie jest udowodniona i nauka niepotrzebnie marginalizuje poglady na temat kreacjonizmu.

Cyt:

''Stanowisko Kościoła katolickiego
[edytuj | edytuj kod]
[i]Oficjalne stanowisko Kościoła katolickiego zostało wyrażone po raz pierwszy w encyklice Humani generis (1950) Piusa XII, który napisał, że "nie ma sprzeczności między ewolucją a nauką wiary o człowieku i jego powołaniu, pod warunkiem, że nie zagubi się pewnych niezmiennych prawd" uznając teorię ewolucji "za poważną hipotezę, godną rozważenia i pogłębionej refleksji na równi z hipotezą przeciwną".

W 1992 Jan Paweł II zwracając się do przedstawicieli Papieskiej Akademii Nauk zwrócił uwagę, że poprawna interpretacja Pisma Świętego wymaga stosowania ściśle określonej hermeneutyki "odrzucając bezpodstawne interpretacje, które przypisują mu to, co jest sprzeczne z jego intencjami" zaś egzegeta i teolog powinien na bieżąco śledzić najnowsze odkrycia nauki. W 1992 r. powtórzył, że "dzisiaj, prawie pół wieku po publikacji encykliki, nowe zdobycze nauki każą nam uznać, że teoria ewolucji jest czymś więcej niż hipotezą" oraz, że słuszność teorii ewolucji potwierdzają liczne, prowadzone niezależnie badania naukowe[15][16].

Podczas jednej z audiencji generalnych w 2005 roku papież Benedykt XVI powiedział "Pan poprzez Pismo Święte rozbudza uśpiony w nas rozum i mówi: na początku było stwórcze Słowo […], które stworzyło ten inteligentny projekt, jakim jest Wszechświat"[17]. Komentarze papieża zostały przywołane przez obrońców teorii inteligentnego projektu, którzy utrzymują, że wszechświat jest tak skomplikowany, że musiał być stworzony przez siłę wyższą. Zwolennicy tej koncepcji dążą w USA do wprowadzenia jej nauczania w publicznych szkołach jako część programu zajęć z nauk przyrodniczych[18]

W 2007 roku papież w komentarzu do nowego wydania książki "Kreacja i Ewolucja" ("Creation and Evolution") stwierdził, że teoria Darwina o stopniowym udoskonalaniu się form życia na Ziemi jest "nie do końca udowodniona", a także że "nauka niepotrzebnie marginalizuje poglądy na temat kreacjonizmu"[19].''

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ewolucja_%28biologia%29[/i]

I do tego możemy dołączyć wypowiedzi obecnego papieżą Franciszka.

So sty 10, 2015 11:51 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
http://natemat.pl/122033,teoria-ewolucj ... naukowcami

Cyt:

''
– Big Bang, umieszczany dziś u początku świata, nie zaprzecza Bożej interwencji stwórczej, ale jej wymaga – oznajmił Franciszek. Chwilę później Ojciec Święty odniósł się także do teorii ewolucji. – Ewolucja natury nie jest przeciwna pojęciu stworzenia, bo zakłada stworzenie bytów ulegających ewolucji – zauważył papież''.

So sty 10, 2015 11:58 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Solny napisał(a):
Chciałbym tylko zaznaczyć - bo czuję się poniekąd adresatem wypowiedzi Zawiego, który pisze o "ekstremistach" - że dla mnie również odkrycia naukowe mają duże znaczenie...

Nie - pisałem o innych dwóch ekstremistach prorokujących i złorzeczących "innowiercom". Za innowiercę uznają każdego, kto nie podziela ich poglądów.
Ty akurat wypisujesz o TE rzeczy, z którymi nijak się zgodzić nie można, ale daleko im do ekstremy i do tego podajesz argumenty. Co prawda chybione, ale jednak podajesz. Tamci dwaj to dopiero odjazd (z naciekiem na jednego).

Co do dalszych punktów 1 i 2, które przytaczasz to nie zgodzę się, ale chyba zbytnio odbiegają od tematu by tu o nich rozmawiać. Mamy nieśmiertelny wątek o TE, który jest długi jak Rów Mariański i tylko szkoda, że głębokością niektórych myśli mu nie dorównuje.

So sty 10, 2015 3:01 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
zawi napisał(a):
Co do dalszych punktów 1 i 2, które przytaczasz to nie zgodzę się, ale chyba zbytnio odbiegają od tematu by tu o nich rozmawiać.

Okej, jak chcesz, to możesz odpowiedzieć w nieśmiertelnym wątku :wink:

So sty 10, 2015 3:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Moze miec miejsce ograniczenie w naszym rozumieniu wszechswiata ze wzgledu na sposob w jaki dzialaja nasze mozgi a chrzescijanom juz tak sie stalo. :)

sylvian, moze jeszcze tez ten drugi, ale chyba juz zakonczyl dyskusje.

No a gdzie chociazby plany uaktualnienia Pisma i prawa uwzgledniajace 'nowe' odkrycia naukowe? Pewnie nie ma i nie bedzie, bo religia nie moze byc naukowa. Czemu spodziewac sie, ze Katolicki Kosciol cokolwiek w tym kierunku zrobi jesli nawet na tym forum takiej aktualizacji nie ma?
To co dales ma bardzo niewiele wspolnego z nauka. To po prostu tak jakby prezydent (czy jaki tam ma tytul) KKK powiedzial 'lubimy czarnuchow', albo prezydent (czy jaki tam ma tytul) stowarzyszenia pedofili powiedzial, ze 'pedofilia nie jest przeciwna Kosciolowi Katolickiemu, bo w watykanie mozna torturowac/kochac dzieci' (tj. gdyby tak powiedzial przed polowa 2013 roku).
Dlatego tez napisze jeszcze raz: Gdyby papiez naprawde powiedzial, ze rzeczywiscie wyewoluowalismy od brudnych malpoludow a nie Bog nas stworzyl, to w mediach byloby o tym glosniej niz o eboli.
Nie zrozum mnie zle, kazda proba przyblizenia ludziom procesow zachodzacych we wszechswiecie jest widziana pozytywnie jednakze, to co widzimy tutaj nie robi duzego wrazenia, bo jesli slowa nie sa poparte czynem to nie ma w tym nic poza PR.
Ta sytuacja jest podobna do tego co pokazane w filmie 'The ring' gdzie zle duszki poszly z duchem czasu i zaczely uzywac technologii VHS i linni telefonicznych.

N sty 11, 2015 1:42 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Nie widzę żadnego problemu, by cuda upowszechnić. Ba! Jestem za, podpisuję tymi ręcami i palcyma!! Jeśli modlitwa może doprowadzić do remisji u terminalnie chorych, to trzeba natychmiast wydobyć cuda z niszy, gdzie zazwyczaj się dokonują (mam przykre wrażenie, że głównie chodzi o pustkowia albo ogarnięte religijnym uniesieniem tłumy) i wprowadzić do każdego szpitala!

Ach, zapomniałem, mały warunek.

To się musi potwierdzić zgodnie z metodologią naukową. Należy przecież wiedzieć, czy w danym przypadku modlić się do św. Pawła czy św. Antoniego! Za potwierdzenie, że koronka odmówiona przez osobę X leczy na mierzalnych parametrach skuteczniej niż nawet 10 zdrowasiek osoby Y można dostać Nobla! A przynajmniej o niego wystąpić. Co więcej, nie będę skąpiradłem, odpalę stuzłotowego grancika ze swoich dochodów. Okaże się przecież, że żyłem w błędzie! Łuski spadną mi z oczu, gdy przekonam się, że ogólnoświatowa kasta kapłanów nie składa się z guślarzy, snujących niepotwierdzone narracje w zamian za wygodne życie! To jest warte nędznych stu złotych, do których dorzucę górką parę drożdżówek.

No, poproszę te cuda!

Pn lut 23, 2015 10:48 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Czy religia może być naukowa

Nie może dlatego że nauka pyta a religia udziela odpowiedzi. Tego nie da się pogodzić.

N mar 01, 2015 12:43 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 193 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13