Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 05, 2020 12:23 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 193 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Następna strona
 Czy religia może być naukowa? (wydzielony) 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy religia może być naukowa? (wydzielony)
Znów chciałbym coś uświadomić. jeśli chodzi o cuda medyczne.
W medycynie jest znany efekt placebo. Czyli coś jak pozornej terapii, organizm bierze to za lek, choć to nie organizm, lecz mózg pacjenta. I tak wiele z objawów, tudzież zmian chorobowych ustaje. Bo nawet i rak, nie raz ma podłoże wymuszone przez psychikę człowieka. Wtedy znika po takiej terapii, także znikł by, po wizycie u psychologa, także po modlitwach tej osoby, z prośbami o uleczenie, bądź po wiadomości, o takich modlitwach innych osób. Ja noszę zmiany rakowe od dzieciństwa, one się nasilały i łagodniały, są do tej pory. Nie zagroziło to mojemu życiu, no bo nic z tym nie robiłem, nawet nie starałem się, o operacyjne tego usunięcie. Po prostu powiedziałem sobie , mój organizmie broń się sam, masz do tego możliwości. Oczywiście mam dyskomfort, z powodu bólów, z takim rakiem związanych, męczy to mnie. Nie ustąpiło to do końca, lecz da się żyć. Teraz jeśli bym się z tym nie pogodził, szukał leczenia, to być może, sprzeciwił by się on, poczynił przeżuty i już bym nie żył. A takie informacje pochodzące z obserwacji moich znajomych mam. Już nie żyją, a nie mało dodatkowo cierpiały, poprzez zabiegi medyczne. To oczywiście jest brane pod uwagę, w trakcie prac komisji Kościelnych i medycznych, dotyczących cudów. Wszystko więc zależy od wiedzy medycznej, oraz rzetelnej analizy. Zwróciłem uwagę na jeden rodzaj zachowań, ludzkiej psychiki, który może być uznany za cud, bo przyczynia się do takich wyzdrowień. Jako bezpośrednich oddziaływań ludzi wierzących, a medycyna zna to jako efekt placebo.

Cz sty 08, 2015 11:22 am
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Solny
Cytuj:
No to jeszcze raz. Wyobraźmy sobie dwie religie. Jedna ma 3 dogmaty A, B i C a druga również trzy dogmaty B, C i D. Jak widać, mają dwa wspólne dogmaty. Czy można jednocześnie wyznawać szczerze jedną i drugą religię? Nie można. Czy te religie całkowicie się wykluczają? Nie, ponieważ mają dwa wspólne dogmaty. Jeżeli dodatkowo przyjmiemy, że pierwsza religia jest prawdziwa (dogmaty A, B i C są słuszne), to wówczas widzimy, że religia druga jest częściowo prawdziwa.

I tak jest w rzeczywistości. Jest jedna religia prawdziwa (co nie oznacza, że podaje całą wiedzę o Bogu) i różne inne religie w różnym stopniu prawdziwe. Co w tym dziwnego?

Ahaaa..
Czyli, jak istnieje Latający Potwór Spaghetii, to chrześcijaństwo jest "częściowo prawdziwe", bo istnieje tylko jeden Bóg.
Tak, to jest ten moment, kiedy przeważnie kończę rozmowę mówiąc "Okeeeey".
Ale wyjątkowo spróbuję pomęczyć się troszkę, jeszcze.

"Częściowo prawdziwe" oznacza nieprawdziwe. Wystarczy, aby jedno z założeń chrześcijaństwa było nieprawdziwe, by można było powiedzieć, że chrześcijaństwo jest nieprawdziwe.

Jeżeli chrześcijaństwo jest prawdziwe, to Islam z całą pewnością prawdziwy nie jest i odwrotnie.
I to właśnie oznacza dla mnie "całkowite wykluczanie"

Ale to tylko taka dygresja, zostawmy to już proszę, bo i tak nic nie wnosi do meritum.

Cytuj:
Weźmy dwóch matematyków. Jeden udowadnia twierdzenie Pitagorasa zgodnie z logiką matematyczną, a drugi próbuje udowodnić twierdzenie Talesa, ale popełnia błędy w logice. Czy wniosek z tego, że dowód z logiki jest nice nie wart? Nie, wniosek taki, że jeden z matematyków się myli. To samo z cudami. Są cuda, które czegoś dowodzą, i są cuda, które nie dowodzą. A Ty wrzucasz wszystkie do jednego wora.

Czyli cud, cudowi nierówny. Ok.
W końcu udało Ci się napisać coś z sensem.
To teraz tylko wskaż istotne różnice, między "cudami, które czegoś dowodzą", a "cudami, które nie dowodzą", tak aby można było je rozróżnić.
Następnie wykaż, że cuda dotyczące chrześcijaństwa właśnie te pożądane cechy posiadają, a wszystkie inne cuda nie.
Wtedy będzie można uznać, że cuda (te, które czegoś dowodzą rzecz jasna) rzeczywiście jakąś wartość dowodową posiadają.

Cz sty 08, 2015 12:30 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Znów chciałbym coś uświadomić. jeśli chodzi o cuda medyczne.
W medycynie jest znany efekt placebo. Czyli coś jak pozornej terapii, organizm bierze to za lek, choć to nie organizm, lecz mózg pacjenta. I tak wiele z objawów, tudzież zmian chorobowych ustaje. Bo nawet i rak, nie raz ma podłoże wymuszone przez psychikę człowieka. Wtedy znika po takiej terapii, także znikł by, po wizycie u psychologa, także po modlitwach tej osoby, z prośbami o uleczenie, bądź po wiadomości, o takich modlitwach innych osób.

Zgadza się. I to niewątpliwie jest pozytywny aspekt religii.
Nie dostrzegam jednak związku efektu placebo z cudami (choć zależy to od definicji cudu)

Kod:
Ja noszę zmiany rakowe od dzieciństwa, one się nasilały i łagodniały, są do tej pory. Nie zagroziło to mojemu życiu, no bo nic z tym nie robiłem, nawet nie starałem się, o operacyjne tego usunięcie. Po prostu powiedziałem sobie , mój organizmie broń się sam, masz do tego możliwości. Oczywiście mam dyskomfort, z powodu bólów, z takim rakiem związanych, męczy to mnie. Nie ustąpiło to do końca, lecz da się żyć. Teraz jeśli bym się z tym nie pogodził, szukał leczenia, to być może, sprzeciwił by się on, poczynił przeżuty i już bym nie żył. A takie informacje pochodzące z obserwacji moich znajomych mam. Już nie żyją, a nie mało dodatkowo cierpiały, poprzez zabiegi medyczne. To oczywiście jest brane pod uwagę, w trakcie prac komisji Kościelnych i medycznych, dotyczących cudów. Wszystko więc zależy od wiedzy medycznej, oraz rzetelnej analizy.

Nie znam się na tym, ale "Nie zagroziło to mojemu życiu, no bo nic z tym nie robiłem" wydaje mi się być zbyt pochopnym wnioskiem. Przyczyn mogło być wiele.

Cytuj:
Zwróciłem uwagę na jeden rodzaj zachowań, ludzkiej psychiki, który może być uznany za cud, bo przyczynia się do takich wyzdrowień. Jako bezpośrednich oddziaływań ludzi wierzących, a medycyna zna to jako efekt placebo.

Nie wiem, jak trzeba by zdefiniować cud, aby efekt placebo można nazwać cudem właśnie.

-------------------------------

Gabrielu
Apeluję raz jeszcze o zdefiniowanie cudu.
Bo przecież skoro mówisz o cudzie, to chyba wiesz o czym mówisz? Zdefiniowanie więc tego nie powinno być problemem.
No i skoro nazywasz coś cudem, to musisz wiedzieć jak to zweryfikować, czyż nie?

Myślę, że podjęcie takiej próby powinno Ci uświadomić Twój błąd.

Cz sty 08, 2015 12:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Thunder
Cytuj:
Jeśli zostanie wynaleziona metoda obliczania, obliczę. Tak samo jak została wynaleziona metoda metoda obliczania żywotności gwiazd i ktoś to obliczył

A skad wiesz ze wogole jest to mozliwe ?
Cytuj:
Odrzucam, bo nie ma na to dowodów. Dlaczego Ty odrzucasz, że Wielki Jednorożec odwiedza szpitale onkologiczne i leczy raka? Przecież nie masz dowodu na to, że tego nie robi.
Ba, od poniedziałku do środy raka może leczyć Jednorożec, od czwartku do soboty Jahwe, a w niedziele mają wolne i wtedy dzieci chore na białaczkę umierają. Skąd wiesz, że tak nie jest?

Wielki Jednorozec to tylko slowo tak samo jak slowo Bog.Pytanie jest kogo to slowo uosabia ? Jaka istote , o jakich przymiotach
Opisz mi kto to jest Wielki Jednorozec to podysutujemy dalej
Cytuj:
A kto mi ma definiować(pewnie miałeś na myśli wybierać) kryteria, jeśli nie ja sam? Kto Tobie wybiera kryteria? Twoja mama?

Kto Ci definiuje kryteria ? Ja nie wiem, ale jednym kryteria definiuja redaktorzy GW , innym dziennikarze z TVN24 a jeszcze innym media z prawicowej strony sceny politycznej
W kazdym razie na obecnym etapie wydaje sie ze media maja zasadniczy wplyw na poglady ludzi
Cytuj:
A szatan, który potrafi czytać w ludzkich myślach nie byłby w stanie tego dokonać?

Nie, szatan w ludzkich myslach czytac nie potrafi .Moze jako inteligentny stwor przewidywac reakcje ale czytac w myslach potrafi tylko Bog

Cz sty 08, 2015 3:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
I never said
Cytuj:
Apeluję raz jeszcze o zdefiniowanie cudu.
Bo przecież skoro mówisz o cudzie, to chyba wiesz o czym mówisz? Zdefiniowanie więc tego nie powinno być problemem.
No i skoro nazywasz coś cudem, to musisz wiedzieć jak to zweryfikować, czyż nie?

Sa rozne definicje cudow w zaleznosci od danej dziedziny wiedzy
Np przyklad cudu medycznego polega na niemozliwym do zrozumienia zjawisku cofniecia sie choroby z ktora organizm ludzki zawsze przegrywa
Jednym slowem wg wiedzy medycznej taki czlowiek powinien nie zyc a zyje

Cz sty 08, 2015 3:30 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Sa rozne definicje cudow w zaleznosci od danej dziedziny wiedzy
Np przyklad cudu medycznego polega na niemozliwym do zrozumienia zjawisku cofniecia sie choroby

niemożliwym do zrozumienia przy obecnym stanie wiedzy? o to chodzi?

Cytuj:
z ktora organizm ludzki zawsze przegrywa

No najwyraźniej nie zawsze, bo jak sam napisałeś przed chwilą mają miejsce sytuacje w których choroba ustępuje.

Cytuj:
Jednym slowem wg wiedzy medycznej taki czlowiek powinien nie zyc a zyje

Obecny poziom wiedzy medycznej nie jest wystarczający do tego, aby znaleźć przyczynę. O to Ci chodziło?

Cz sty 08, 2015 3:40 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
I never said
Cytuj:
niemożliwym do zrozumienia przy obecnym stanie wiedzy? o to chodzi?

Tak , dokladnie
Gdyby przeniesc kogos w czasy sredniowiecza to taki ktos tez moglby robic cuda maja ze soba obecna technike
Cytuj:
No najwyraźniej nie zawsze, bo jak sam napisałeś przed chwilą mają miejsce sytuacje w których choroba ustępuje

No wlasnie to wyjatkowe "nie zawsze" jest cudem bo wg wszelkiej wiedzy medycznej ten czlowiek nie powinien zyc
Cytuj:
Obecny poziom wiedzy medycznej nie jest wystarczający do tego, aby znaleźć przyczynę. O to Ci chodziło?

Tak

Cz sty 08, 2015 4:51 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Czyli według tej definicji, zjawiska, które jeszcze 100, 1000, czy 2000 lat temu, można było nazywać cudami, obecnie już cudami nazywać nie można.

I jaki, tak zdefiniowany cud, ma związek z religią chrześcijańską?
Kiedyś, aby dane zjawisko zaszło potrzebna była boska interwencja, a obecnie, do zajścia identycznego zjawiska boska interwencja już potrzebna nie jest, tak?

Cz sty 08, 2015 4:57 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
I never said
Cytuj:
Czyli według tej definicji, zjawiska, które jeszcze 100, 1000, czy 2000 lat temu, można było nazywać cudami, obecnie już cudami nazywać nie można.

Zgadza sie
Cytuj:

Taki ze np ktos kto sie modli do chrzescijanskiego Boga tego cudu doswiadcza np
http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/ ... l?cookie=1

ale takich jest wiecej
Cytuj:
Kiedyś, aby dane zjawisko zaszło potrzebna była boska interwencja, a obecnie, do zajścia identycznego zjawiska boska interwencja już potrzebna nie jest, tak?

Tak , dokladnie jaki rozwoj cywilizacji takie cuda
Cuda ktore Bog czyni sa dostosowywane do percepcji i wiedzy ludzi

Cz sty 08, 2015 5:01 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
I Never Said... napisał(a):
"Częściowo prawdziwe" oznacza nieprawdziwe. Wystarczy, aby jedno z założeń chrześcijaństwa było nieprawdziwe, by można było powiedzieć, że chrześcijaństwo jest nieprawdziwe.

Zupełnie nie rozumiem Twojego toku myślenia. Jeszcze inny przykład: jakiś naukowiec napisał artykuł, w którym dwie tezy są prawdziwe - udowodnił je lub zacytował - a trzecia nieprawdziwa (pomylił się). Czy to oznacza, że cały artykuł jest do wyrzucenia? Wręcz przeciwnie, jeżeli te dwie tezy prawdziwe mają doniosłe znaczenie dla jego dziedziny, to ten artykuł jest bardzo istotny, chociaż prawdziwy tylko "częściowo".

Jeszcze inaczej: jeżeli muzułmanin wypowie zdanie: "Bóg jest jeden i Jezus Chrystus nie jest Bogiem" - to zgodnie z logiką zdanie to jest nieprawdziwe. Ale jeżeli muzułmanin powie tylko "Bóg jest jeden", to ma rację! I to zdanie jest jedną z części wspólnych chrześcijaństwa i islamu.
Jeżeli chrześcijaństwo jest prawdziwe, to Islam z całą pewnością prawdziwy nie jest i odwrotnie.

Ani chrześcijanie (rozsądni), ani muzułmanie (rozsądni) tak nie myślą. W tej części, którą islam dzieli z chrześcijaństwem, muzułmanie się nie mylą.

Z jakiegoś dziwnego powodu wymyśliłeś sobie, że te dwie religie są zupełnie sprzeczne; żebyś chociaż zacytował jakiegoś biskupa albo znawcę Islamu, który by dzielił Twój pogląd - ale Ty jedynie trwasz przy jakiejś absurdalnej tezie. Szczerze mówiąc, nawet u ateisty pierwszy raz się z czymś takim spotykam.
To teraz tylko wskaż istotne różnice, między "cudami, które czegoś dowodzą", a "cudami, które nie dowodzą", tak aby można było je rozróżnić.

Po pierwsze, co to jest cud? Cud to zjawisko niewytłumaczalne zwyczajną nauką; może być (ale nie musi) wytłumaczalne nauką świętą (teologią). Wyrażenie: "niewytłumaczalne zwyczajną nauką" nie oznacza, że nie da się tego zjawiska tylko teraz wytłumaczyć zwyczajną nauką; oznacza, że nigdy nie da się go wytłumaczyć zwyczajną nauką (np. nigdy nie uda się wyjaśnić w oparciu o znane nam prawa fizyki, dlaczego Pan Jezus chodził po wodzie). Dodatkowo cud - oczywiście chrześcijański - musi być znakiem danym przez Boga. Innymi słowy, musi mieć określony cel - nie może to być po prostu jakieś nadzwyczajne zjawisko.

Istnieją również niewytłumaczalne zjawiska - których również nigdy nie uda się wytłumaczyć zwyczajną nauką - które jednak nie są cudami. Są to zjawiska wywołane przez szatana (np. różne zjawiska towarzyszące opętaniom).

I teraz wracając do cudów naszej religii i innych: prawdopodobnie (ale całkowicie pewny nie jestem) prawdziwe cuda zdarzają się również w innych religiach, w takim "zakresie", w jakim te religie są zgodne z prawdą (prawdziwą religią). Oprócz tego, zdarzają się w innych religiach "pseudocuda" wywołane przez szatana - kiedy np. posąg jakiegoś bożka zaczyna płakać albo mówić itp. Jeżeli więc np. jakiś muzułmanin zostałby cudownie uzdrowiony po modlitwie, która nie byłaby sprzeczna treściowo z naszą wiarą - to jest możliwe, że był to cud. Jeżeli jednak posąg jakiegoś bożka utworzony przez szamana afrykańskiego plemienia zacznie mówić - to prawdopodobnie jest to zjawisko szatańskie.

Czego dowodzą te różne zjawiska - cuda oraz "pseudocuda"?

Cuda dowodzą prawdziwości słów Bożych (gdy np. spełniają się proroctwa) oraz dowodzą miłości Boga (gdy np. ktoś zostaje uzdrowiony). Dowodzą również - ogólnie - istnienia zjawisk nadprzyrodzonych.

"Pseudocuda" dowodzą ogólnie istnienia zjawisk nadprzyrodzonych oraz m.in. działania szatana (np. podczas opętań).

OCZYWIŚCIE na ogół nie jest łatwą sprawą odróżnić cuda od "pseudocudów".

Cz sty 08, 2015 5:06 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
gabriel napisał(a):
I never said
Cytuj:

Zgadza sie
Cytuj:

Taki ze np ktos kto sie modli do chrzescijanskiego Boga tego cudu doswiadcza np
http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/ ... l?cookie=1

ale takich jest wiecej
Cytuj:

Tak , dokladnie jaki rozwoj cywilizacji takie cuda
Cuda ktore Bog czyni sa dostosowywane do percepcji i wiedzy ludzi

Ahh, no tak, przecież to oczywiste!
Kiedyś Bóg miotał piorunami, bo ludzie nie rozumieli schematu ich powstawania.
Teraz już nie musi, bo ludzie wiedzą jak to działa.

Myślę, że na tym możemy zakończyć dyskusję.

Cz sty 08, 2015 5:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
I never said
Cytuj:
Kiedyś Bóg miotał piorunami, bo ludzie nie rozumieli schematu ich powstawania.
Teraz już nie musi, bo ludzie wiedzą jak to działa.

Nie uciekaj z dyskusji jak sie zapedziles w kozi rog

A co Ty myslisz ze Bog to nierozumna istota i nie potrafi wybierac mozliwosci odzialywania tylko zawsze tak samo postepuje ?

Kto wie czy za 1000 lat Bog aby uczynic cud nie bedzie musial czlowieka przetransportowac z szybkosocia nadswietlna bo z szybksocia swiatla to beda latac ludzie
Jaka cywilizacja takie cuda powtarzam

Cz sty 08, 2015 5:18 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
@Solny
Cytuj:
Wyrażenie: "niewytłumaczalne zwyczajną nauką" nie oznacza, że nie da się tego zjawiska tylko teraz wytłumaczyć zwyczajną nauką; oznacza, że nigdy nie da się go wytłumaczyć zwyczajną nauką

Aha...
I jak chcesz to zweryfikować?

Cytuj:
I teraz wracając do cudów naszej religii i innych: prawdopodobnie (ale całkowicie pewny nie jestem) prawdziwe cuda zdarzają się również w innych religiach, w takim "zakresie", w jakim te religie są zgodne z prawdą (prawdziwą religią). Oprócz tego, zdarzają się w innych religiach "pseudocuda" wywołane przez szatana - kiedy np. posąg jakiegoś bożka zaczyna płakać albo mówić itp. Jeżeli więc np. jakiś muzułmanin zostałby cudownie uzdrowiony po modlitwie, która nie byłaby sprzeczna treściowo z naszą wiarą - to jest możliwe, że był to cud. Jeżeli jednak posąg jakiegoś bożka utworzony przez szamana afrykańskiego plemienia zacznie mówić - to prawdopodobnie jest to zjawisko szatańskie.

Czyli cuda związane w jakimś stopniu z religią chrześcijańską są prawdziwe, bo są związane z religią chrześcijańską, a cuda niezwiązane z religią chrześcijańską nie są prawdziwe, bo nie są związane z religią chrześcijańską.

JUST F'ING GREAT!

Cz sty 08, 2015 5:21 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
@gabriel
A jeśli za jakiś czas okaże się, że spontaniczna remisja raka miała jednak medyczne uzasadnienie przy tych rzekomych cudach, to w końcu była ona cudem, czy nie? Czy może jednak byłoby to po prostu nieznane wcześniej, całkiem naturalne zjawisko?
Ty w ogóle czytasz, co piszesz?

Cz sty 08, 2015 5:27 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Nie uciekaj z dyskusji jak sie zapedziles w kozi rog

A co Ty myslisz ze Bog to nierozumna istota i nie potrafi wybierac mozliwosci odzialywania tylko zawsze tak samo postepuje ?

Kto wie czy za 1000 lat Bog aby uczynic cud nie bedzie musial czlowieka przetransportowac z szybkosocia nadswietlna bo z szybksocia swiatla to beda latac ludzie
Jaka cywilizacja takie cuda powtarzam

Nawet nie potrafię tego skomentować...

Proponuję, abyś przedstawił swój punkt widzenia osobie wierzącej, która posiada w tej kwestii jakąś sensowną wiedzę. Może to Ci coś rozjaśni.

Cz sty 08, 2015 5:29 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 193 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Następna strona