Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn lip 06, 2020 3:55 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 193 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 13  Następna strona
 Czy religia może być naukowa? (wydzielony) 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy religia może być naukowa? (wydzielony)
gabriel napisał(a):
Koran byl podyktowany przez Lucypera ( szatana ) ktory sie podal jako ojciec klamstwa za aniola Gabriela ( patrz szatanskie wersety )
Koran nie ma nic wspolnego z natchnieniem Boga
A ze Lucyper byl swiadkiem stworzenia ziemi ,to jakiej ziarno prawdy w tym koranie podyktowal
Ta powiesc nie ma nic wspolnego z tym co napisalem. W zaden sposob nie wplywa na to co napisalem (patrz Szatanskie wersety).
Jezeli przeczytasz wystarczajaca ilosc razy to zauwazysz, ze napisalem, ze Koran nie ma nic wspolnego z natchnieniem Boga (patrz post 960062), wiec twoja uwaga jest przynajmniej niepotrzebna. W tym przypadku brak natchnienia niczego Koranowi nie ujmuje, wrecz przeciwnie.

Śr gru 31, 2014 5:14 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
dienicy
Cytuj:
Jezeli przeczytasz wystarczajaca ilosc razy to zauwazysz, ze napisalem, ze Koran nie ma nic wspolnego z natchnieniem Boga (patrz post 960062)

Tylko ze napisales ze byl to jakis aniol "pacholek" Boga a wiec posluszny Bogu

To nie byl aniol posluszny Bogu a zbuntowany przeciwko Bogu

Śr gru 31, 2014 8:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
gabriel napisał(a):
Tylko ze napisales ze byl to jakis aniol "pacholek" Boga a wiec posluszny Bogu
No, Gabriel na niego wolaja.

To, ze zes sie uparl, ze jakas powiesc to dokument historyczny to niczyja wina tylko twoja. Widze, ze ciezko ci bedzie pomoc. Obejrzyj sobie Passio z Danny Fox to moze ci przejdzie!
Sie rozladujesz troche. ;)

Śr gru 31, 2014 10:57 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
dienicy
Cytuj:
To, ze zes sie uparl, ze jakas powiesc to dokument historyczny

Nie o powiesc Rushidiego chodzi a o to
http://pl.wikipedia.org/wiki/Szata%C5%84skie_wersety

Śr gru 31, 2014 11:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
No dobra, to teraz wez mi pokaz ktory z tych wersow wymienilem w moim poscie.

Cz sty 01, 2015 12:05 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
dienicy napisał(a):
No dobra, to teraz wez mi pokaz ktory z tych wersow wymienilem w moim poscie.

Ty nie wymieniles zadnego wersetu ale twierdzisz ze Koran podyktowal aniol podporzadkowany Bogu , a ja pokazujac Ci tzw "szatanskie wersety" twierdze ze caly koran byl dzielem szatana a nie tylko kilka wersetow

Cz sty 01, 2015 1:28 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
gabriel napisał(a):
Ty nie wymieniles zadnego wersetu ale twierdzisz ze Koran podyktowal aniol podporzadkowany Bogu , a ja pokazujac Ci tzw "szatanskie wersety" twierdze ze caly koran byl dzielem szatana a nie tylko kilka wersetow
Na co zes pokazywal tzw. "szatanskie wersety", to nie popiera twoich wymyslow. Rownie dobrze moglbys pokazac rurke z kremem albo po prostu nic.
Co do wersow, ktore podalem to daleko przewijac nie trzeba, ale masz:
dienicy napisał(a):
Koran 51:47
Koran 6:101
Koran 36:81-82
Koran 21:30
Moze lepiej poopowiadaj o gwiazdkach, z Koranem nic ciekawego raczej juz nie wymyslisz, tylko zaczynasz brzmiec jak MJ.

Cz sty 01, 2015 1:49 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mahomet
Cytuj:
Na co zes pokazywal tzw. "szatanskie wersety", to nie popiera twoich wymyslow. Rownie dobrze moglbys pokazac rurke z kremem albo po prostu nic.

Jak to nie popiera ? Mahomet sam przyznal ze te tzw "szatanskie wersety" podyktowal mu szatan , stad nazwa ich nazwa "szatanskie wersety"!

Skad wiec wiadomo ze reszte wersetow nie jest podyktowane tez przez szatana ?
Aha ,bo tak Mahometowi powiedzial aniol Gabriel , tak jakby szatan nie mogl sklamac i nie mogl podac sie za aniola Gabriela

Cz sty 01, 2015 4:36 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
pies napisał(a):
A po drugie -- jeśli chodzi o to że Biblia to tylko podręcznik do nauki wiary.

Przez tysiące lat ludzie czytali Biblię i traktowali ją jako prawdę objawioną pochodzącą od Doskonałego Boga.

I tylko jakoś ostatnio tak wyszło, że ta prawda objawiona to jest kompilacja bajeczek.

Tak nie było, że Biblia zawsze była czytania tylko i wyłącznie literalnie. Kościół zawsze czytał Biblie różnie w różnych miejscach. Już św Piotr ostrzega przed czymś co bym określił wyciąganiem pochopnych wniosków z Biblii przez ludzi.

pies napisał(a):
I nawet dzisiaj nie wiecie które z tych bajeczek są prawdziwe, a które nie.

W jakim sensie prawdziwe?

Są prawdziwe, bo przekazują prawdy wiary.

Nigdy nie zrozumiesz tej perspektywy, dopóki nie wyjdziesz z typowo europejskiego paradygmatu myślenia empirycznego. To znaczy trzeba sobie zadawać pytanie czego dana historia uczy, a nie czy faktycznie miała miejsce.

pies napisał(a):
Jeśli twierdzisz, że Biblia była odczytywana szerzej niż powinna, że to ludzie popełnili błąd... to dlaczego nadal popełniacie ten błąd? Dlaczego ten ksiądz mówi o Abrahamie jakby ta postać istniała?

Bo mógł istnieć i myśle, że istniał. W istnienie innych, słabiej udokumentowanych postaci historycznych także wierze, więc nie widze powodu, by w istnienie Abrahama nie wierzyć.

Natomiast poza paroma wyjątkami, które moim zdaniem są udokumentowane na tyle, by wierzyć, że się wydarzyły, to czy ludzie odczytują Biblie literalnie, czy nie, nie ma znaczenia w kontekście rozumienia prawd wiary. Po prostu tu dotykamy innej płaszczyzny rozumienia.

pies napisał(a):
Wyjaśnij mi -- w tej całej swojej mądrości jaką masz, z tą wiedzą jaką masz -- czy historia o ucieczce Żydów z Egiuptu jest prawdziwa tak jak opowieści o Jezusie... czy jest to opowiastka taka jak ogólnoświatowa powódź i Arka Noego.

Myśle, że ta historia jest prawdziwa, bo nie znalazłem przekonujących dowodów ze świata nauki, które by mnie przekonały, że nie jest prawdziwa. Nie w takie rzeczy wierzymy, tzn. mamy niejednokrotnie mniejszą ilość świadectw na temat jakich wydarzeń historycznych, a wierzymy w nie bez zwątpienia.

pies napisał(a):
Czy jesteś w stanie spojrzeć do Biblii i rozróżnić co jest prawdą, a co jest fałszem?

Nie w takim stopniu, w jakim jestem w stanie stwierdzić, że szklanka, której dotykam jest szklanką, choć i to nie jest do końca pewne. Ale w ten kierunek dyskusji nie chce zmierzać, żeby nikt nie powiedział, że jestem jakiś upierdliwy, bo ten temat to już sowicie przerobiłem z Acro.

Natomiast posiłkując się odkryciami z różnych nauk jestem w stanie wyciągnąć wnioski, które pozwalają mi na snucie pewnych rozróżnień, natomiast staram się być w tej materii ostrożny.

Wiem, że pewne wydarzenia muszą być literalne, jeśli wiara chrześcijańska ma mieć sens - tak jak historia Jezusa Chrystusa i w tej materii nie znalazłem przekonujących mnie dowodów na jej fałszywość.

Cz sty 01, 2015 11:29 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Twierdzisz, że Biblia nie jest zapisem historycznym... ale po chwili uznajesz ją za zapis historyczny i jej do tego ufasz, że jest rzetelna:

Cytuj:
To znaczy trzeba sobie zadawać pytanie czego dana historia uczy, a nie czy faktycznie miała miejsce.

(...)

Bo mógł istnieć i myśle, że istniał. W istnienie innych, słabiej udokumentowanych postaci historycznych także wierze, więc nie widze powodu, by w istnienie Abrahama nie wierzyć.

Czyli dla historii Biblijnych nie ma znaczenia czy miały miejsce, ale jednak jak mówią o kimś to jest to "udokumentowana postać historyczna"!

To jest farsa z logiki. Sam w tym momencie bierzesz ten swój podręcznik matematyki i próbujesz kupić bilet na pociąg opisany w zadaniu.

Jeśli nie widzisz potrzeby aby historie Biblijne były prawdziwe, to bądź konsekwentny -- nie argumentuj mi, że Biblia jest wiarygodnym źródłem historycznym.

Pt sty 02, 2015 12:09 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Biblia składa się z różnych opowieści, które powstawały w różnych odcinkach czasu. Jedne z nich są opowieściami historycznymi i tak je należy czytać, inne są alegoriami i należy je czytać w tym duchu. To znaczy, że Biblie należy czytać w tym duchu, w którym została napisana. Moim zdaniem takie postrzeganie Biblii nie zasadza się na niekonsekwencji, a na roztropności. W końcu wiersza z morałem, nie będę czytać w taki sam sposób, jak przekazu historycznego bitwy pod grunwaldem. Siłą rzeczy będę to czytał w innym nastawieniu. Nie znaczy to, że jestem niekonsekwentny podczas gdy nie czytam bitwy pod grunwaldem jako alegorii, bądź wiersza z morałem jako literalnej, historycznej opowieści.

Pt sty 02, 2015 2:12 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
To znaczy, że Biblie należy czytać w tym duchu, w którym została napisana.

Tylko, że nie wiesz która część Biblii była w którym "duchu" napisana. Potrafisz mi jednoznacznie wskazać posługując się wyłącznie tekstem Biblii dlaczego Arkę Noego nalezy rozumieć alegorycznie, ale istnienie Abrahama i Exodus to już wydarzenia historyczne?

Pt sty 02, 2015 2:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
pies napisał(a):
Cytuj:
To znaczy, że Biblie należy czytać w tym duchu, w którym została napisana.

Tylko, że nie wiesz która część Biblii była w którym "duchu" napisana. Potrafisz mi jednoznacznie wskazać posługując się wyłącznie tekstem Biblii dlaczego Arkę Noego nalezy rozumieć alegorycznie, ale istnienie Abrahama i Exodus to już wydarzenia historyczne?

Informacje historyczne czy geograficzne w Biblii jesli sa to sluza tylko po to aby ludziom bardziej zobrazowac dana sytuacje
To dopiero wlasciwe XX wiek przyjal ze ze starozytnch tekstow mozna uczyc sie historii czy geografii a ze Biblia jest nieomylna to informacje historyczne i geograficzne powinny byc w 100 % prawdziwe
Nieomylnosc Bibli polega na nauczaniu moralnosci a nie historii czy geografii

Tak samo jak kiedys dla Platona nie bylo istotne gdzie lezy Troja albo kiedy bylo oblezenie Troji
Co bylo istotne to to ze wojna toczyla sie o Helene , ze zwyciezyli Spartowie i pokonali Trojan za pomoca podstepu w postaci konia trojanskiego

Pt sty 02, 2015 3:30 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
KarzełReakcji napisał(a):
Myśle, że ta historia jest prawdziwa, bo nie znalazłem przekonujących dowodów ze świata nauki, które by mnie przekonały, że nie jest prawdziwa. Nie w takie rzeczy wierzymy, tzn. mamy niejednokrotnie mniejszą ilość świadectw na temat jakich wydarzeń historycznych, a wierzymy w nie bez zwątpienia.
Piekne, smutne, ale prawdziwe. Tu mamy odpowiedz dlaczego niektorzy sa religijni a inni nie. Religia to odrzucenie sceptycyzmu.

Pt sty 02, 2015 4:18 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dienicy
Cytuj:
Religia to odrzucenie sceptycyzmu.

Nic podobnego , gdyby tak bylo zaden naukowiec a juz napewno osoba duchowna nie bylaby naukowcem ( fizykiem, astronomem czy matematykiem )

Pt sty 02, 2015 4:30 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 193 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 13  Następna strona