Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So paź 24, 2020 2:37 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 317 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 18, 19, 20, 21, 22  Następna strona
 Definicja Jahwe pilnie potrzebna. 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Definicja Jahwe pilnie potrzebna.
Karle -- sądzę, że ludzie nie są takimi prymitywami, że muszą mieć jednego najwyższego bożka któremu poświęcą wszystko. Sądzę że większość ludzi jest w stanie trzymać cały zestaw różnych wartości nadając im różne wagi i różną istotność w swoim życiu.

Cytuj:
Idąc tym torem argument z efektu Tomasza Hobbes'a, jaki zastosowałeś nadal nie rozwiązuje kwestii tego co jest dobre, a co złe.

Mogę rozstrzygnąć co jest dobre dla mnie, co jest dobre dla kogoś, mogę też ustalić co jest dobre dla nas obu.

Nie mogę ustalić co jest dobre globalnie, ale to dlatego, że słowo "dobry" bez kontekstu jest pozbawione znaczenia. Tak samo jak słowo duży. Możesz powiedzieć jednoznacznie co jest "duże"? Nie. Czy to przeszkadza w posługiwaniu się terminem "duży" w sposób sensowny? Nie.

Cytuj:
Nasza cywilizacja jednak nie musi przerabiać tego typu dylematów, bo została zbudowana na Dekalog

I dlatego, że została zbudowana na dekalogu mieliśmy wojny religijne, prześladowania i palenie ludzi na stosie.

Szczęśliwie w którymś momencie zaczęliśmy wychodzić poza etykę Pisma Świętego -- sięgnęliśmy po zdobycze rozumu. Dzięki temu udało się znieść niewolnictwo (w pełni popierane przez Biblię), dać równe prawa kobietom (wbrew Boskim nakazom dla Ewy), obciążyć rodziców odpowiedzialnością za dzieci (a nie tylko w drugą stronę jak to jest w Dekalogu) i zrobić mnóstwo innych wspaniałych rzeczy.

Więc uczciwie Ci powiem, że dekalog nie robi na mnie wrażenia, a ludzie którzy swoje normy moralne wyciągają wyłącznie z Pisma Świętego są po prostu źli.

So gru 20, 2014 4:34 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Przekręcasz w postmodernistyczny sposób, dokonując swoistego redukcjonizmu. Po prostu wszystko będziesz dopasowywał pod antyteistyczną wizję rzeczywistości. Dlatego EOT.

So gru 20, 2014 8:07 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
-- sądzę, że ludzie nie są takimi prymitywami, że muszą mieć jednego najwyższego bożka któremu poświęcą wszystko. Sądzę że większość ludzi jest w stanie trzymać cały zestaw różnych wartości nadając im różne wagi i różną istotność w swoim życiu.

To fajnie że tak sądzisz.
Ja sądzę że ludzie generalnie właśnie są prymitywami w porównaniu chociażby z Aniołem.
Bożka mogą nie muszą mieć. Natomiast co do trzymania "zestawów" wartości- wątpię.Zaden człowiek nie jest w stanie niczego utrzymać.
Z tego kwasu chleba nie będzie.

Pt maja 13, 2016 11:36 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Więc uczciwie Ci powiem, że dekalog nie robi na mnie wrażenia, a ludzie którzy swoje normy moralne wyciągają wyłącznie z Pisma Świętego są po prostu źli.

Zło nie istnieje, jest urojeniem.

Dekalog jest stary, ale wcale nie on ustalił prawa których przestrzegamy do dziś. Istnieją o wiele starsze kodeksy prawne, choćby ze starożytnej Mezopotamii lub Egiptu, które mówią dokładnie to samo co Dziesięć Przykazań. Żydzi po prostu wzięli podstawowe prawa ludzi, dorzucili kilka od siebie (te o czczeniu Jahwe jako super-uber-zaybistego boga) i dumnie oświadczyli, że to Bóg im je zesłał. Muzułmanie mają identyczne nakazy. Ameryki więc wcześni nomadzi czczciciele Jahwe, Aszery i Ela nie odkryli :D

Odnosząc się do tematu:

Jahwe to samowykluczający się, sprzeczny wewnętrznie transcendentny byt, którego nie da się zdefiniować, tak jak nie można zdefiniować kim właściwie jest żonaty kawaler.
Wiemy na przykład, że Jahwe jest wszechwiedzący (ale nie jest, bo mamy wolną wolę...?), wszechmocny (ale nie zrobi kwadratowego koła, ani nie zwalczy Diabła, ani nie stworzy patyka z jednym końcem) i jest stworzycielem wszystkiego. Potrafi być też jednym bytem w trzech osobach, Jezusa, Ducha Świętego i papy-Boga Jahwe. Na podstawie działań Jahwe w Biblii, można powiedzieć o nim tak:

Bóg Starego Testamentu to chyba jeden z najmniej sympatycznych bohaterów literackich: zawistny (i dumny z tego), małostkowy i niesprawiedliwy typ, z manią na punkcie kontrolowania innych i niezdolny do wybaczania, mściwy i żądny krwi zwolennik czystek etnicznych, mizogin, homofob i rasista, dzieciobójca o skłonnościach ludobójczych (oraz morderca własnych dzieci przy okazji), nieznośny megaloman, kapryśny i złośliwy tyran.

Śr maja 18, 2016 11:15 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To tylko źle świadczy o ludziach którzy tak Boga określali bądź określają.
Bo to są opisy, które władcy więc elity tworzyli dla celu łatwiejszego panowania, tudzież wyników tego panowania.
Takie im były opisy potrzebne.
Jeśliby ktoś z uciśnionych ludzi to pisał, zapis zawierał by opiekuńczego Boga, który nie pozwala nikogo krzywdzić.
W Biblii są oba rodzaje opisów, choć nie w tych samych proporcjach.
Cytuj:

Jak się walniesz młotkiem po raz kolejny w ten sam paluch, pomimo że się bardzo pilnowałeś, to też powiesz że zła nie ma, że to urojenie?

By Bóg był przyjazny wystarczy że my wobec siebie będziemy przyjaźni, będziemy wtedy Boga głosić jako przyjaznego.
Bo Bóg jest taki, jak konsekwencja naszej kondycji zmysłowej.

Śr maja 18, 2016 12:41 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:

Jak się walniesz młotkiem po raz kolejny w ten sam paluch, pomimo że się bardzo pilnowałeś, to też powiesz że zła nie ma, że to urojenie?

Oczywiście, że tak. Krzywda jest faktem, jeśli się skrzywdziłem to zaskakuje mi w mózgu przełącznik: ŹLE. Ale obiektywnie nie ma żadnych dowodów na to, że krzywda jest zła. Krzywda jest po prostu krzywdą.

Uprzedzam cię, że bez odwołania do Boga nie dasz rady uargumentować istnienia Zła i Dobra.

Cytuj:
By Bóg był przyjazny wystarczy że my wobec siebie będziemy przyjaźni, będziemy wtedy Boga głosić jako przyjaznego.

I co z tego? To jak będziemy głosić Boga nie ma znaczenia jaka jest jego prawdziwa natura. Biblijna natura Boga Jahwe nie jest zbyt przyjacielska... No, może Jezus w NT nie jest już tak sadystyczny, lecz z drugiej strony wprowadza koncept Piekła...

Śr maja 18, 2016 1:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Bądź konsekwentny w tym czego oczekujesz od życia.
Piszesz Boga nie ma, zła poza Bogiem nie ma, dobra poza Bogiem nie ma.
Pozostaje pasywność, obojętność, czysta wegetacja.
Tylko nie w społecznościach, a w takowej raczej żyjesz.
No chyba że na bezludnej wyspie, w to tobie jednak nie uwierzę bo piszesz w internecie, jego na bezludziu nie ma.

Niezależnie jak mało prawdopodobne mamy informacje o Bogu, bo nie da się wskazać Jego jak przedmiot.

To On skupia w sobie normy zachowań w społecznościach.
Ich nie możesz zanegować, czy pisać że ich nie ma.
A jeśli jest treść, to jest i autor tej treści.
Wolał byś by autorstwo treści, ważnej bo normującej zachowania przypisać normalnemu człowiekowi, którego po latach nie znasz.
Więc zlekceważysz jako dziwadło.

A normy są po to by był większy pożytek z tego że są ludzie w grupie.
Czy nie lekceważą ludzie przykłady życia innych z przeszłości, nawet tych uznanych za świętych, bo się bardzo w czymś wyróżnili?

Mówią to nie nasza sprawa, my mamy swoje inne życie.
Tak to sobie można wymyślać usprawnienia, niewielu je zaakceptuje.
Bo nie jesteśmy autorytetem dla innych.
Boga już tak wielu nie lekceważy, wielu uznaje jego zalecenia jako niepodważalne.
Więc jeśli się chce wspólnego dobra, to czy nie lepiej słuszne przepisy opierać na autorstwie Boga?

A jeśli tak jest lepiej, to po co negować istnienie Boga.
No chyba że chcesz tylko mieszać ludziom w usprawnieniach w ich życiu.
Nie wiem czy za to tobie ktoś podziękuje.

Śr maja 18, 2016 9:13 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Piszesz Boga nie ma, zła poza Bogiem nie ma, dobra poza Bogiem nie ma.
Pozostaje pasywność, obojętność, czysta wegetacja.

Tylko dla wyjałowionych przez teizm umysłów. Żadnej pasywności, żadnej obojętności. Żadnej wegatacji. Odwrotnie: życie na całość, aktywność nieprzerywana. Trzeba wycisnąć z życia tyle ile jest się w stanie!

Pt maja 20, 2016 5:25 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Może to niewłaściwe, ale zapytam - z czystej ciekawości:
Uważasz, że "wyciskasz z życia" pisując tu, na forum ?

Pt maja 20, 2016 9:02 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Oczywiście. Edukuję teistów, czerpię satysfakcję kiedy ich miażdżę. Prowadzę raczkujący jeszcze kanał na YT. Łażę po parafiach i szukam rozmówców. Odwiedziłem Kościół Latającego Potwora Sphagetti i nagrałem z nimi maksymalnie hejterski materiał wideo. Obnażam absurdy twierdzeń teistycznych od lat i znajduję wielu zwolenników, którzy pomagają mi w kolejnych przedsięwzięciach. Studiuję dwa kierunki, produkuję filmy i śpiewam w zespole. Czyż to nie jest wyciskanie ile się da? Dla mnie jest. Tak wiele aktywności pomogło mi wyjść z depresji którą miałem kilka lat temu.

Pisanie na forum nie jest może rozwijające - nikt tu nawet nie PRÓBUJE argumentować swoich przekonań religijnych - ale jako rozrywka i forma jeszcze większego dowartościowania się; sprawdza się znakomicie. To tak, jakby wejść do kółka analfabetów z wyboru i obserwować jak próbują ugryźć coś, czego nie mają szans dosięgnąć.

Pt maja 20, 2016 9:24 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
..a ja za chwilę muszę się temu bliżej przyjrzeć i napełnić kosz, bo od kakiegoś czasu leci offtop, który nawet do przeniesienia się nie nadaje. Tematów takich multum na forum.

Pt maja 20, 2016 9:42 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
chrysletY napisał(a):
Oczywiście. Edukuję teistów, czerpię satysfakcję kiedy ich miażdżę. Prowadzę raczkujący jeszcze kanał na YT. Łażę po parafiach i szukam rozmówców. Odwiedziłem Kościół Latającego Potwora Sphagetti i nagrałem z nimi maksymalnie hejterski materiał wideo. Obnażam absurdy twierdzeń teistycznych od lat i znajduję wielu zwolenników, którzy pomagają mi w kolejnych przedsięwzięciach. Studiuję dwa kierunki, produkuję filmy i śpiewam w zespole. Czyż to nie jest wyciskanie ile się da? Dla mnie jest. Tak wiele aktywności pomogło mi wyjść z depresji którą miałem kilka lat temu.

Pisanie na forum nie jest może rozwijające - nikt tu nawet nie PRÓBUJE argumentować swoich przekonań religijnych - ale jako rozrywka i forma jeszcze większego dowartościowania się; sprawdza się znakomicie. To tak, jakby wejść do kółka analfabetów z wyboru i obserwować jak próbują ugryźć coś, czego nie mają szans dosięgnąć.

Nic tak nie motywuje, jak konkretny cel i przekonanie o jego słuszności.

Dziękuję za Twoją wypowiedź, zaspokoiła moją ciekawość.

Pt maja 20, 2016 10:11 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Definicja Jahwe zawiera się w samym Jego Imieniu. Jest Tym, Który jest, Który był i Który przychodzi, Wszechmogący.

Jest Tym, który napełnia wszystko wszelkimi sposobami (Efez. 1,23)

Jest Tym, który jest (działa) we wszystkim i wszystkich

Jest Tym, który swą wszechmoc objawiając w dopełniających się przeciwieństwach*, poprzez cierpliwą, łaskawą, nie pamiętającą złego miłość, sprowadza upadek i zagubienie na powrót do wiecznego domu mianując je: tym co przywrócone ze śmierci życiu i tym co odnalezione z zagubienia.

Jest Tym wreszcie, który (nawet przez ogień)** oczyszczając***, wszystko zbawia ustanawiając nowe, wieczne przymierze (w 60) z tymi, którym wszystko wybaczywszy pozostawi jednak w ich pamięci złe uczynki aby byli świadomi (w 63) miłości jaką w stosunku do nich przejawiał. :-D
--------------------------
* Syracha 42:24,25
** Ap. 20,14
*** Zach 13,9

Pt maja 20, 2016 12:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
List do Efezjan to prawdopodobnie falszywka. Pomodliles sie zanim zacytowales, czy jakies standardowe metody poznania stosujesz? :?

So maja 21, 2016 10:01 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
dienicy napisał(a):
List do Efezjan to prawdopodobnie falszywka. Pomodliles sie zanim zacytowales, czy jakies standardowe metody poznania stosujesz? :?

przy takim podejściu to nie mamy co dyskutować... dla Kościoła List do Efezjan to Słowo Boga, natchnione przez Ducha pismo pozostawione jako część Tradycji dla Kościoła.

So maja 21, 2016 1:36 pm
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 317 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 18, 19, 20, 21, 22  Następna strona