Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 05, 2020 12:07 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 95 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
 Definicja katolika 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Definicja katolika
WielkiMasakrator napisał(a):
ale przyjmijmy dla uproszczenia, że jest tak jak piszesz. Ilu Polaków jest zatem wg tej definicji katolikami?

Podejrzewam, że są tacy, którzy co prawda prawnie są katolikami ale w rzeczywistości nimi nie są.
Definicja katolika ma wymiar zewnętrzny i wewnętrzy, a jak wiadomo to co wewnątrz trudno ująć.

Pn lut 16, 2015 12:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: religia niechrześcijańska
Odpowiedz z cytatem
Ano właśnie, mamy przynajmniej DWIE definicje katolika. Jedną kościelną, a drugą, hmm, jak sam napisałeś, dotyczącą rzeczywistości.
Pierwsza definicja, ta formalnie uznawana przez Kościół i jego zwolenników (gdy wygodnie) mówi, poprawcie mnie jeśli się mylę, że katolikiem jest osoba, która została włączona do wspólnoty Kościoła poprzez obrzęd inicjacyjny zwany chrztem. I już. Dobrze napisałem?
Druga zaś, stosowana głównie przez osoby niezbyt przychylne Kościołowi (i jego wpływom) w życiu codziennym oraz przez moderatorów niektórych forów katolickich opiera się właśnie o "rzeczywistość", czyli faktyczne podejście człowieka do spraw wiary (w tym wypadku, katolickiej).

Co ciekawe, obie definicje są stosowane wymiennie, w zależności od potrzeby :) Coś jak korpuskularno-falową teorią światła :D

Pn lut 16, 2015 12:18 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Coś w tym jest. Zawsze dziwi mnie argument demokratyczny używany we wszelkich debatach, jeśli wiesz co mam na myśli. Swoją drogą szczególnie dziwi mnie on w ustach lewicowców, którzy zawsze tak pieczołowicie podkreślają wolę większości, a przy tym są przeciw karze śmierci, za którą opowiada się większość. Taka niekonsekwencja.

Wt lut 17, 2015 4:07 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: religia niechrześcijańska
Odpowiedz z cytatem
Jak widać, i jedni i drudzy są siebie warci.

Na marginesie, ja jestem lewicowcem, a jednocześnie zwolennikiem kary śmierci i chłosty (najlepiej publicznej) oraz wysokich mandatów (za wszystko, ale przede wszystkim za chamstwo i bezmyślność na drogach) :D

Cz lut 19, 2015 7:56 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Dziwne to buty, w które wsadzają cię za młodu, każą chodzić do końca życia i jeszcze wdzięcznym być. Anachronizmem i feudalizmem mnie tu pachnie.

Gdzie definicji mnogość, tam i mętność, w mętnej wodzie dobrze ryby łowić. Wyklaruje się tę wodę niebawem i jasność nadejdzie. Kto płaci za usługę, utrzymanie obiektów, szeregów katechetów kompetentnych i kolacji biskupich skromnych – widno katolik. Albo przynajmniej sympatyk, choć sympatia wyrażająca się soczystym wsparciem z własnego przychodu obstrzyżonego min. 19% dochodowym, solidna najpewniej być musi. Kto usługi kościelnej nie kupuje, a na zbytkach i zabytkach kościelnych mu nie zależy – widno nie katolik. No i się porachujemy wtedy, a czystość powszechna i uczciwość nastanie.

Tylko drogo pewno katolikom wypadnie, tak ze swojego wszystko utrzymywać. Z cudzego taniej jest.

Pn lut 23, 2015 7:01 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 95 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7