Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt lip 10, 2020 9:35 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 84 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Przepych w KK - Boży nakaz, czy wypaczenie? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przepych w KK - Boży nakaz, czy wypaczenie?
gabriel napisał(a):
Barney
Cytuj:
Czy biskupa obowiązuje ubóstwo?
Nie więcej niż każdego z nas, chyba że jest zakonnikiem

1 List do Tymoteusza
Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, 3 nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, 4 dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. 5 Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży? 6 Nie [może być] świeżo ochrzczony, ażeby wbiwszy się w pychę nie wpadł w diabelskie potępienie. 7 Powinien też mieć dobre świadectwo ze strony tych, którzy są z zewnątrz, żeby się nie naraził na wzgardę i sidła diabelskie

No, przecież mówiłem, że tak jak każdego z nas:
1Co 6:9-10 bt "(9) Czyż nie wiecie, że niesprawiedliwi nie posiądą królestwa Bożego? Nie łudźcie się! Ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani rozwiąźli, ani mężczyźni współżyjący ze sobą, (10) ani złodzieje, ani chciwi, ani pijacy, ani oszczercy, ani zdziercy nie odziedziczą królestwa Bożego."

Inna rzec, czy nie widzisz różnicy pomiędzy "nie byciem ubogim" a byciem "chciwym na grosz" ?

Wt gru 09, 2014 9:06 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney
Cytuj:
Inna rzec, czy nie widzisz różnicy pomiędzy "nie byciem ubogim" a byciem "chciwym na grosz" ?

Czy jezdzenie samochodem za 30 tys zl a nie za 150 tys zl oznacza ubostwo ?
Czy jesli kuria posiada biura w biurowcach a nie w wygladu przypominajace palace oznacza ze udaje uboga ?

Wt gru 09, 2014 9:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gabrielu, skup się. Odpowiadałem na pytanie "Czy biskupa obowiązuje ubóstwo?" i, kiedy odpowiedź okazała się nie po Twojej mysli, interpretujesz ją jako odpowiedź na inne pytanie.
Prosta, prymitywna manipulacja. Wysil się na coś bardziej finezyjnego :oops:

Wt gru 09, 2014 10:05 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Gabrielu, skup się. Odpowiadałem na pytanie "Czy biskupa obowiązuje ubóstwo?" i, kiedy odpowiedź okazała się nie po Twojej mysli, interpretujesz ją jako odpowiedź na inne pytanie.

Ja wiem ze biskupa nie obowiazuje ubostwo , ale to nie oznacza ze ma sie obnosic bogactwem i kuria to samo

Wt gru 09, 2014 10:30 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
undo napisał(a):
skąd wziął się przepych w Kościele Katolickim?
W czwartym, czy piatym wieku naszej ery w Imperium Rzymskim zakazano wyznawania innych religii a ich majatki przejeto. Chrzescijanie wykorzystali ta sytuacje. Od tamtej pory coraz wiekszy przepych.

Wt gru 09, 2014 10:42 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Derayes napisał(a):
Ani chybi zaraz będzie o Maybachu którego nikt na oczy nie widział i że po co w Polsce tyle kościołów.
Ja bym zadal podobne pytanie, interesuje mnie i moze ktos wie: Po co na Jamajce tyle kosciolow?

Wt gru 09, 2014 10:47 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
gabriel napisał(a):
Barney napisał(a):

Ja wiem ze biskupa nie obowiazuje ubostwo , ale to nie oznacza ze ma sie obnosic bogactwem i kuria to samo
Oczywiście że tak.
Jednak nie mieszajmy wątków.
Cytuj:
W czwartym, czy piatym wieku naszej ery w Imperium Rzymskim zakazano wyznawania innych religii a ich majatki przejeto. Chrzescijanie wykorzystali ta sytuacje. Od tamtej pory coraz wiekszy przepych.
To może najpierw zajrzyj: w którym wieku, co zrobiono i kto przejął majątki. A potem pisz.

Wt gru 09, 2014 11:57 pm
Zobacz profil WWW
Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
Powiedz mi, undo, jedną rzecz:
Czy gdyby biskupi nie mieszkali w tych, notabene nie swoich, "pałacach" i nie jeździli "limuzynami", to byś się nawrócił i uwierzył w Boga?

A cóż to ma do rzeczy? A Ty byś wstąpił do PO, gdyby byli tam sami uczciwi i prawi ludzie 'bez skazy'?

Przecież jestem ateistą, odrzucam wiarę w Boga.

Rozmawiamy o wystawnym życiu hierarchów kościelnych, a nie o moich przekonaniach. Sorry, taki mamy wątek :D

Śr gru 10, 2014 9:31 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Czyli po prostu masz zwykłą, dziecinną pretensję, że ksiądz lub biskup jeździ dobrym samochodem i mieszka w czymś, co akurat ty uznajesz za luksus.

Śr gru 10, 2014 9:38 am
Odpowiedz z cytatem
gabriel napisał(a):
undo
Cytuj:
Ja zastanawiam się nad inną kwestią: skoro takie przypadki mają miejsce, to gdzie jest tego źródło?

W Tradycji KK jest to zrodlo !
Biskupi zyja Tradycja ktora broni przed patologiami i obecna nowomowa szeroko pojetego lewactwa ale tez i jest zrodlem przepychu jaki otaczal od prawie zawsze urzedy biskupow ,arcybiskupow i kardynalow
Przepych tez od niepamietnych czasow oznaczal wladze takze duchowna ,stad tez np wizerunek np Boga tj zloty tron , zlota brama ktora pilnuje sw Piotr itd

Ach, czyli wszystkie obrazy przedstawiają prawdę?! :D :D

Czyli obrazy to też dowód na istnienie Jahwe? :D

Ciekawi mnie w takim razie, czemu Jezus urodził się rzekomo w żłóbku i żył w ubóstwie...

Taaak, życie w pałacach, drogie fury, futra i purpura 'bronią przed patologiami' :D

Ubawiłeś mnie :D

Śr gru 10, 2014 9:40 am
Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
Czyli po prostu masz zwykłą, dziecinną pretensję, że ksiądz lub biskup jeździ dobrym samochodem i mieszka w czymś, co akurat ty uznajesz za luksus.

Nie, nie ja uznaję za luksus, ale nawet Wasz papież. I zdaje się, że nawet on brzydzi się takim wystawnym zyciem, które wg Ciebie jest całkiem normalne i zgodne z doktryną KK. Czy się mylę?

Śr gru 10, 2014 9:44 am
Odpowiedz z cytatem
JolaSz napisał(a):
undo napisał(a):
Pytanie wynika z mojego przekonania, ze duchowni w KK przypisują sobie bardzo szczegolną rolę/misję. Mówi się wręcz o 'posłudze' i 'duszpasterstwie' - twierdzi się też, że zostali 'powołani' do tej roli.

Skoro zostali powołani, to powołanie to musi być jasno i szczegółowo określone, czy się mylę?
Jeśli mam rację, to gdzie w tych szczegółach jest określony 'styl życia' duchowieństwa?

Ależ powołanie kapłańskie jest szczegółowo określone. Tylko mnie o to nie pytaj, bo ja nie osoba duchowna.
Każdy człowiek ma swoje zasady życia jasno określone zgodnie z 10 przykazaniami - to także dotyczy i mnie i Ciebie.

Mnie nie :D Ja nie muszę 'dnia świętego święcić'. No i jeśli mi się zamarzy, mogę mieć nawet 1000 'cudzych bogów' przed Jahwe :D

A co do meritum: jak widać, tak szczegółowo nie jest określone. Są księża zyjący skromnie, są księża żyjący wystawnie, są też tacy, którzy żyją jak książęta.

JolaSz napisał(a):

Nie ma czegoś takiego (na dzień dzisiejszy życia cywilizowanego) jak określenie zasad "stylu życia" duchowieństwa, wiec nie masz się do czego odnosić.
Ja zapewne wiesz, nie ma określonego "stylu życia" dla posłów, dla samorządu i dla wielu innych. Być może kiedyś jako społeczeństwo wypracujemy takie zasady.

Ach, czyli jesli poseł coś robi tak i siak, to biskupowi wolno tym bardziej? :)

Co to za logika?

JolaSz napisał(a):

Cytuj:
Moje zainteresowanie tym tematem nie wynika z czystej ciekawości, ale z faktu, że część pieniędzy z (także moich) podatków przekazywane jest do tzw. Funduszu Kościelnego.

Ogólny rachunek zysków i strat z obecności Kościoła w naszym kraju nie da się przecenić. Ta sprawa nie powinna w ogóle podlegać dyskusji.
Nawet państwo świeckie docenia rolę KK i nie dyskutuje na ten temat.

Udowodnij to. Bez dowodów to czysty populizm.

JolaSz napisał(a):

Ale i inni ludzie mogą zadawać pytania podobne do Twego;
- np dlaczego z moich pieniędzy jest robione in vitro
- dlaczego jednakową składką obarcza się ludzi palących i nie palących papierosy (ja też płace na ZUS)
- dlaczego np są kominy emerytalne dla ludzi, którzy wg mnie na nie, nie zasługują
- itp...
widzisz, może kiedyś wiele innych spraw także się unormuje i będzie mniej tych dlaczego...

Zapraszam do zadawania takich pytań na odpowiednich forach, w odpowiednich wątkach.

Tutaj rozmawiamy o kwestii przepychu w KK.

Śr gru 10, 2014 9:53 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
undo napisał(a):
Nie, nie ja uznaję za luksus, ale nawet Wasz papież. I zdaje się, że nawet on brzydzi się takim wystawnym zyciem, które wg Ciebie jest całkiem normalne i zgodne z doktryną KK. Czy się mylę?
Zaczynam się o ciebie niepokoić, jeszcze trochę, a zostaniesz papistą. :mrgreen:

Śr gru 10, 2014 9:54 am
Odpowiedz z cytatem
jedwab napisał(a):
To że papiez Franciszek upodobał sobie chodzenie w zniszczonych butach, jedzenie ze słuzbą, spanie w hotelu, bratanie się z oddźwiernymi i szoferami, umywanie nóg kobietom, usprawiedliwianie małżeństw mieszanych itd. świadczy o tym że ma swoje kapłaństwo daleko tam gdzie wzrok nie sięga.
Przedewszystkim jeżeli pełni swój urząd jako przedstawiciel Boga na Ziemi to powinien to robić godnie z zachowaniem ustalonej od wieków Hierarchi w Kosciele.
A strofowanie biskupów przed wiernymi na pokaz jest co najmniej nie na miejscu.
Kto atakuje swój dom (Kościół) przyczynia się do jego upadku. Sprawa znana jak świat długi i szeroki.

Oj cóż za ostre słówka wobec NIEOMYLNEGO w kwestiach wiary i OBYCZAJÓW papieża.

To Franciszek jest nieomylny, czy nie jest?

Zdecydujcie się w końcu.

Śr gru 10, 2014 10:00 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
jedwab napisał(a):
To że papiez Franciszek ...
Kto atakuje swój dom (Kościół) przyczynia się do jego upadku. Sprawa znana jak świat długi i szeroki.
Więc nie atakuj. :dokitu:

Śr gru 10, 2014 10:08 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 84 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona