Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So lip 04, 2020 5:26 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Dlaczego człowiek uważa, że "zna" Boga? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego człowiek uważa, że "zna" Boga?
Powrot napisał(a):
_as_
Podaj definicję mitu na którą się powołujesz. Bo ta definicja z wikipedii pasuje w 100% do wielu fragmentów biblii.

Cytuj:
...opowieść o otaczającym ludzkość świecie, opisująca historię bogów, zjawisk paranormalnych, demonów, legendarnych bohaterów oraz historię stworzenia świata i człowieka...

No więc, Biblia nie opisuje historii bogów...

Czytales kiedyś Mitologie Grecką, bądź Rzymską? Biblia nie ma ksiąg pisanych takim stylem, że z głowy jednego boga wyskakuje inny bog, itp.

Bibliści nazywają to opowieściami dydaktycznymi. Czyli to jakaś forma bajki, która ma za zadanie o czymś pouczyć.

Jesli upierasz się, że w Biblii sa jakies mity, no to podaj jakis przyklad?

Poza tym, to zmierzasz, do tego, że występujące w Biblii "bajki" powoduja, że jest ona mniej wartościowa?

Kazdy chrześcijanin, który ma jakies pojęcie o Biblii, wie, ze to nie jest podręcznik do nauki i że niektórych fragmentów nie czyta się dosłownie, jak choćby ten o stworzeniu świata.

Pn sty 05, 2015 12:19 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
azdy chrześcijanin, który ma jakies pojęcie o Biblii, wie, ze to nie jest podręcznik do nauki i że niektórych fragmentów nie czyta się dosłownie, jak choćby ten o stworzeniu świata.

Czyli Doktorowie Kościoła Katolickiego -- wielcy święci i uczeni teologowie którzy odczytywali Biblię dosłownie "nie mieli o Biblii pojęcia".

Zaskakujące jak bardzo znieważasz tych ludzi.

Pn sty 05, 2015 12:49 pm
Milczek
Milczek

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Dziękuje P Mochyła za odwołanie się do tematu wątku, bo się tu trochę rozmyło.

Cytuj:
Druga osoba nie może mówić, co ktoś powinien, a co nie, ale samu sobie, indywidualnie można mówić co się powinno a co nie (czy taka postawa nie prowadzi do ubóstwienia człowieka) ?

Moim zdaniem, podkreślam "moim"... Życie to sztuka wyboru i dopóki ktoś nie odnajdzie Boga w "sobie" (jako swojego przewodnika) to błądzi i jest dlatego boleśnie doświadczany. Będzie popełniał błędy i będzie doświadczany, do momentu w którym ... i tu już kwestia nazewnictwa.
W chrześcijaństwie to się nazywa zbawieniem, opieczętowanie duchem świętym. W buddyzmie przebudzeniem, oświeceniem. W bardziej świeckim języku to uwierzenie w siebie. itp. itd. W każdym bądź razie następuje przełom, w którym pycha zostaje wypchnięta przez pokorę i zaufanie.

Cytuj:
Bądz konsekwentny, jeśli Boga w żaden sposób wg Ciebie nie można pojąć, to odnalezienie swego powołania czy indywidualnej relacji z Bogiem też jest mrzonką, bo kto zagwarantuje, że właśnie to, a nie inne powołanie jest tym właściwym, czy ta a nie inna relacja z Bogiem jest prawidłowa, Ty ?

Każdy sam czuje wewnętrznie czy idzie dobrą drogą. Czyn który nie podoba się Bogu "nie jest nagradzany". W skrócie wierząc w jakieś kłamstwo "złego", nie otrzymasz wewnętrznego spokoju. Dlatego dalej "szukasz". To również moje zdanie wynikające z mojego duchowego doświadczenia. To jest bardzo subiektywne dlatego ja nikomu nie mówię "taka jest wola Boża dla Ciebie".

Cytuj:
Jeśli nie można pojąć Boga, to w jaki sposób pomagać innym ludziom dotrzeć do pełnego uczestnictwa w Bogu, w jaki sposób można doświadczać jego dzieł ?

Jeżeli jesteś wewnętrznie pogodzony z tym kim jesteś i jaka jest Twoja rola, oraz ufasz w każdej chwili (można mówić wierzysz) i akceptujesz to co Cię spotyka to dajesz świadectwo innym ludziom. Czyny mówią więcej niż jakakolwiek logiczna argumentacja.

Cytuj:
Przed kim się ukorzyć kumu zaufać jeśli nie można pojąć Boga, człowiekowi, jego kolejnym pomysłom ?

Ufaj. Bezosobowo. Coś Cię spotyka, ufaj, że to jest część większego planu, a Ty jako człowiek nie jesteś w stanie pojąć wszystkiego. MOIM zdaniem Bogu na nic są ofiary mszalne jeśli brak wiary (zaufania). Po co Bogu te wszystkie pochwały wynikające z chęci wkupienia się w jego łaski? Jak już chwalić Pana to z radości serca, z przekonania, że nad nami czuwa.

Mógłbym się nawet powołać na konkretne fragmenty nowego testamentu które popierają moje słowa, ale ja nie piszę tutaj wyłącznie do chrześcijan.

Pn sty 05, 2015 1:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
pies napisał(a):
Czyli Doktorowie Kościoła Katolickiego -- wielcy święci i uczeni teologowie którzy odczytywali Biblię dosłownie "nie mieli o Biblii pojęcia".

Zaskakujące jak bardzo znieważasz tych ludzi.

Zaskakujące to jest to, ile jest w Tobie zajadłości.

Może podaj jakies konkrety, źródła, a nie takie ogólne stwierdzenia.

Pn sty 05, 2015 1:45 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Proszę:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Hieronim_ze_Strydonu

Cytuj:
The shortness of man’s life is the punishment for man’s sin; and the fact that even on the very threshold of the light death constantly overtakes the new-born child proves that the times are continually sinking into deeper depravity. For when the first tiller of paradise had been entangled by the serpent in his snaky coils, and had been forced in consequence to migrate earthwards, although his deathless state was changed for a mortal one, yet the sentence of man’s curse was put off for nine hundred years, or even more, a period so long that it may be called a second immortality. Afterwards sin gradually grew more and more virulent, till the ungodliness of the giants brought in its train the shipwreck of the whole world.

Mityczne olbrzymy pochodzące zdaje się ze związku ludzi z aniołami... A Wielki Doktor Kościoła mówi o nich jak o fakcie historycznym.

Pn sty 05, 2015 1:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Lokalizacja: Mojego motta nauczyłem się w Kościele Rzymsko-Katolickim
Odpowiedz z cytatem
_as_ napisał(a):
hen napisał(a):
Ty _as_ piszesz sobie tak jak Ci się wydaje,
bo w Księdze Rodzaju Pan Bóg powiedział inaczej dokładnie tak:

„Nie podnoś ręki na chłopca i nie czyń mu nic złego!
Teraz poznałem, że boisz się Boga, bo nie odmówiłeś Mi nawet twego
jedynego syna”
Pan Bóg tak właśnie powiedział, a nie tak jak Ty sobie wyobrażasz.

Jest wiele takich fragmentów, które sugerowałyby, że Bóg czegoś nie wie. Ale przecież ma wszelka wiedzę, bo jest początkiem (Alfa i Omega).

Warto jest poznać też komentarze lub wstępy do ksiąg, żeby tak ślepo nie czytać Pisma Świętego.

jedynego syna”

Tak Powiedział Pan Bóg przez Wysłannika (Anioła).

Powiedz mi _as_ jak Słowa Pana „Teraz poznałem, ...”
dzisiaj należy rozumieć według wykładni Kościoła Rzymsko-Katolickiego?

Pn sty 05, 2015 2:11 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
@Powrót

Cytuj:
Jeżeli jesteś wewnętrznie pogodzony z tym kim jesteś i jaka jest Twoja rola, oraz ufasz w każdej chwili (można mówić wierzysz) i akceptujesz to co Cię spotyka to dajesz świadectwo innym ludziom. Czyny mówią więcej niż jakakolwiek logiczna argumentacja.

Cytuj:
Ufaj. Bezosobowo. Coś Cię spotyka, ufaj, że to jest część większego planu, a Ty jako człowiek nie jesteś w stanie pojąć wszystkiego. MOIM zdaniem Bogu na nic są ofiary mszalne jeśli brak wiary (zaufania). Po co Bogu te wszystkie pochwały wynikające z chęci wkupienia się w jego łaski? Jak już chwalić Pana to z radości serca, z przekonania, że nad nami czuwa.

Ja się z tym zgadzam w stu procentach.

@_as_

Cytuj:
Gdybyś zbadał historię każdego z ludzi Mu wiernych , dostrzegłbyś coś więcej niż tylko to zohydzone cierpienie...

Co masz dokładnie na myśli?

Cytuj:
Ateiści się buntują na cierpienie i trudno im się dziwić, wszak dla nich życie, cierpienie, miłość przyjaźń, śmierć, nie mają żadnego, najmniejszego sensu. Śmierć kończy życie i po ptakach.

Mnie się wydaje, że za bardzo uogólniasz. Część ateistów może tak żyć, lecz większość; zaprzeczając istnieniu Boga stara się do maksimum wykorzystać czas, który im pozostał na Ziemi. Z tego powodu bardziej doceniają życie.

Ateistą nie jestem, ale rozumiem takie podejście.

Pozostałych odpowiedzi nie będę komentował.

Pn sty 05, 2015 2:54 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
pies napisał(a):
Proszę:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Hieronim_ze_Strydonu

Cytuj:
The shortness of man’s life is the punishment for man’s sin; and the fact that even on the very threshold of the light death constantly overtakes the new-born child proves that the times are continually sinking into deeper depravity. For when the first tiller of paradise had been entangled by the serpent in his snaky coils, and had been forced in consequence to migrate earthwards, although his deathless state was changed for a mortal one, yet the sentence of man’s curse was put off for nine hundred years, or even more, a period so long that it may be called a second immortality. Afterwards sin gradually grew more and more virulent, till the ungodliness of the giants brought in its train the shipwreck of the whole world.

Mityczne olbrzymy pochodzące zdaje się ze związku ludzi z aniołami... A Wielki Doktor Kościoła mówi o nich jak o fakcie historycznym.

Nie znam angielskiego, ani kontekstu. Znajdź coś po polsku. Albo podaj źródło i stronę

Pn sty 05, 2015 3:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
hen napisał(a):
jedynego syna”

Umiem czytać, a sens jest dokladnie taki sam jak powiedziałam. Bóg wie wszystko. Nie trzeba mu nic udowadniać.

Ale w Piśmie Św jest kilka fragmentów które są tak napisane, że sugerują jakoby Bóg czegoś nie wiedział.

Co wcale nie znaczy że tak jest :)

Wiem, też, że to CIe nie przekonuje.

Pn sty 05, 2015 3:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
_as_ napisał(a):
Nie znam angielskiego, ani kontekstu. Znajdź coś po polsku. Albo podaj źródło i stronę

List świętego Hieronima:

http://www.sermonindex.net/modules/bibl ... pter=35022

Wersji w języku polskim nie widzę. Na to, że nie rozumiesz języka to pretensje miej do Boga i tego co zrobił pod Wieżą Babel.

Zacytowany fragment to wynurzenia jak to od czasu Adama (rozumianego literalnie, jako żywa osoba wygnana z Raju) nasz świat coraz głebiej pochałania się w grzechu co prowadzi do skócenia żywota ludzkiego (Adam żył 900 lat, co ponownie Hieronim bierze za niepodważalny fakt historyczny), jak również powoduje śmiertelność niemowląt.

Hieronim kończy ten akapit westchnieniem, że bezbożne czasy gigantów były tym momentem kiedy życie ludzkie stało się tak krótkie jak to ma miejsce za czasów współczesnych Hieronimowi.

Tak więc masz tutaj:
- literalne odczytywanie historii o Adamie.
- traktowanie jego życia i informacji o nich jako faktów historycznych (łącznie z długością zycia Adama i jego potomków).
- pisanie o biblijnych gigantach -- spłodzonych w związkach aniołów z ludzkimi kobietami jako o fakcie historycznym.

Tak więc -- najwyraźniej św Hieronim nie miał bidula pojęcia o Biblii, a Ty jesteś od niego mądrzejsza.

Gratulacje!

Pn sty 05, 2015 3:40 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Lokalizacja: Mojego motta nauczyłem się w Kościele Rzymsko-Katolickim
Odpowiedz z cytatem
_as_ napisał(a):
hen napisał(a):
jedynego syna”

Umiem czytać, a sens jest dokladnie taki sam jak powiedziałam. Bóg wie wszystko. Nie trzeba mu nic udowadniać.

Ale w Piśmie Św jest kilka fragmentów które są tak napisane, że sugerują jakoby Bóg czegoś nie wiedział.

Co wcale nie znaczy że tak jest :)

Wiem, też, że to CIe nie przekonuje.

Sens jest taki jak Pan Bóg powiedział,
obojętnie co ty sobie myślisz.
Powiem Ci, że dawniej myślałem, że moderniści to ateiści,
teraz przekonuję się, że są czymś dużo gorszym.
No i pytanie na które nie odpowiedziałaś:

Twoje modernistyczne widzi mi się, to mnie nie interesuje.
Powiedz jak w Kościele teraz się naucza na lekcjach religii?

Pn sty 05, 2015 6:30 pm
Odpowiedz z cytatem
Powrot napisał(a):
To trochę zalatuje pychą gdy człowiek opisuje cechy charakteru Boga. W ogóle traktowanie go "po ludzku" jest dużym nadużyciem.

Oczywiście.

Pt sty 09, 2015 11:44 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
hen napisał(a):
Sens jest taki jak Pan Bóg powiedział,
obojętnie co ty sobie myślisz.
Powiem Ci, że dawniej myślałem, że moderniści to ateiści,
teraz przekonuję się, że są czymś dużo gorszym.
No i pytanie na które nie odpowiedziałaś:

Twoje modernistyczne widzi mi się, to mnie nie interesuje.
Powiedz jak w Kościele teraz się naucza na lekcjach religii?

:)

So sty 10, 2015 11:26 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
pies napisał(a):
List świętego Hieronima:

http://www.sermonindex.net/modules/bibl ... pter=35022

Wersji w języku polskim nie widzę. Na to, że nie rozumiesz języka to pretensje miej do Boga i tego co zrobił pod Wieżą Babel.

Zacytowany fragment to wynurzenia jak to od czasu Adama (rozumianego literalnie, jako żywa osoba wygnana z Raju) nasz świat coraz głebiej pochałania się w grzechu co prowadzi do skócenia żywota ludzkiego (Adam żył 900 lat, co ponownie Hieronim bierze za niepodważalny fakt historyczny), jak również powoduje śmiertelność niemowląt.

Hieronim kończy ten akapit westchnieniem, że bezbożne czasy gigantów były tym momentem kiedy życie ludzkie stało się tak krótkie jak to ma miejsce za czasów współczesnych Hieronimowi.

Tak więc masz tutaj:
- literalne odczytywanie historii o Adamie.
- traktowanie jego życia i informacji o nich jako faktów historycznych (łącznie z długością zycia Adama i jego potomków).
- pisanie o biblijnych gigantach -- spłodzonych w związkach aniołów z ludzkimi kobietami jako o fakcie historycznym.

Tak więc -- najwyraźniej św Hieronim nie miał bidula pojęcia o Biblii, a Ty jesteś od niego mądrzejsza.

Gratulacje!

Szkoda, że posty ateistów są tylko uzewnętrznianiem ich niechęci i agresji, zamiast chęci zrozumienia.

Po raz kolejny widać, że ateiści nie pytaja wierzących, po to, żeby poznać ich wiarę (nie mówię o uwierzeniu w Boga ale o poznaniu wiary "na zimno", czysto rozumowo) ale po to, żeby ich kopać, że wierzą w to, co wierzą.

Każda następna próba odpowiedzi na pytania, prowokuje kolejne kopniaki. Nie mam ochoty "rozmawiać" w taki sposób.

Albo się nawzajem szanujemy i rozmawiamy, jeśli was to faktycznie interesuje, albo każde wasze pytanie jest powodowane tylko i wyłącznie chęcią podważania i kopania.

Jeśli chcecie zachowywać się jak smarkacze, to ok, ale ja się w to nie bawię. Bawcie się sami.

So sty 10, 2015 11:38 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jak by odpowiedzieć na pytanie tematu, to ja bym odpowiedział tak.
Bo człowiek uważa że zna siebie, niezależnie czy rzeczywiście tak dobrze siebie zna. Dlatego uważa że zna Boga.
A na marginesie, to ta znajomość jest zwykle taka, że znam, lecz będę mówił jeszcze o czymś, czego nie znam, by inni to uzupełnili sprostowali.
Taki jest kierunek poznawczy ludzi, którzy chcą poznać coś jeszcze lepiej.

So sty 10, 2015 1:39 pm
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona