Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz lis 21, 2019 1:25 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Czemu Chrystus nie przekazał ludziom wiedzy medycznej ? 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Czemu Chrystus nie przekazał ludziom wiedzy medycznej ?
Zastanawiam sie czemu Chrystus nie przekazał ludziom wiedzy medycznej, psychologicznej i tym podobnych...

- nie posiadał jej
- nie chciał przekazać
- ludziom sie ona nie należy
- nikt nie zapytał
- pomoc w tym zakresie nie wchodzi w skład miłosci człowieka
- ludzie nie powinni sie leczyć

Jestem ciekaw Waszego zdania na ten temat.

N sty 11, 2015 1:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czemu Chrystus nie przekazał ludziom wiedzy medycznej ?
Moim zdaniem temat powinien byc nieco szerszy i miec tytul mniej wiecej jak: 'Czemu Chrystus zmarnowal swoj czas na Ziemi?' Mityczny Jezus leczyl slepcow zamiast slepoty itp.

(ciach obrażanie chrześcijan -J)

N sty 11, 2015 1:35 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Też bym chciał to wiedzieć.
Wygląda na to że samo zdrowie fizyczne, jest bardziej powodem do rozproszeń, typu nie rozumienia czegoś w prawdzie. To widać, choćby po raju, po tym jak inni mając zdrowie, oraz możliwości, nie umieją tego uszanować, mnie też się to zdarza w jakimś zakresie. Poprzez cierpienie, staję do pionu. Wiedza medyczna, była by ucieczką od prawdziwego poznania co jest co. Jest ona stosowana tylko w ostateczności, by pacjent przeżył. Promowanie jej przez Pana Jezusa, skończyło by się, z powodu naśladowania, na sposób rozkazu, którego się słucha a nie analizuje. A jak wyżej napisałem, uszczerbki na zdrowiu są dla nas, najskuteczniejszą lekcją zrozumienia.

N sty 11, 2015 1:40 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Bo Jezus przyszedł przekazać wiedzę niezbędną do zbawienia. Bóg pozwolił nam żyć "po swojemu", rozwijać się itd. To też przejaw naszej wolnej woli. Misją Boga nie była danie nam wszelkiej wiedzy a przekazanie tego czego potrzebujemy by dojść do życia wiecznego.

N sty 11, 2015 1:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
(ciach offtop i obrażanie w konsekwencji ostrzeżenie -J)

N sty 11, 2015 1:48 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
dienicy
Jak nie masz nic w tym temacie, do powiedzenia to nie mów.
Co to według ciebie, nie można samodzielnie myśleć na dowolny temat.
Podoba ci się dyktat czyjkolwiek czy co?
Kadzenie by było, jak bym namawiał do czegokolwiek.
Pytanie było podałem własną odpowiedź, podałeś swoja czy ci przeczyłem, choć się z nią nie zgadzam?

N sty 11, 2015 2:14 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
bogdank67 napisał(a):
Zastanawiam sie czemu Chrystus nie przekazał ludziom wiedzy medycznej, psychologicznej i tym podobnych...

- nie posiadał jej
- nie chciał przekazać
- ludziom sie ona nie należy
- nikt nie zapytał
- ludzie nie powinni sie leczyć

Jestem ciekaw Waszego zdania na ten temat.

Naprawdę jesteś pewny,że Chrystus nie przekazał ludziom jakiejś wiedzy psychologicznej?

N sty 11, 2015 2:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Cytuj:

Z tego samego powodu co narkomanowi proponuje się leczenie, a nie podaje narkotyk dla uśmierzenia głodu.

N sty 11, 2015 2:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
witoldm napisał(a):
dienicy
Jak nie masz nic w tym temacie, do powiedzenia to nie mów.
Co to według ciebie, nie można samodzielnie myśleć na dowolny temat.
Podoba ci się dyktat czyjkolwiek czy co?
Kadzenie by było, jak bym namawiał do czegokolwiek.
Pytanie było podałem własną odpowiedź, podałeś swoja czy ci przeczyłem, choć się z nią nie zgadzam?
Myslalem, ze w tym temacie juz powiedzialem co mialem do powiedzenia i mialem juz wiecej nie mowic, ale skoro nalegasz...
Czyz to nie jest forum dyskusyjne, czy napisalem diatrybe, czy zglosilem twoj post do usuniecia?

N sty 11, 2015 2:36 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
dienicy napisał(a):
(...) Mityczny Jezus (...)

Masz jakieś luki w historii. Jezus Chrystus to postać historyczna a nie mityczna.

N sty 11, 2015 3:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
_as_ napisał(a):
dienicy napisał(a):
(...) Mityczny Jezus (...)

Masz jakieś luki w historii. Jezus Chrystus to postać historyczna a nie mityczna.
Tez tak kiedys myslalem, ale zaczalem miec watpliwosci dzieki argumentom chrzescijan z tego forum. Jestem sceptykiem, wiec banalnie latwo przekonac mnie do zmiany zdania, wystarczy dowod.
Ten temat jest o czym innym, moze sie postarasz, zalozysz odpowiedni i wypelnisz me luki?

N sty 11, 2015 3:41 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
bogdank67 napisał(a):

1.Kiedyś analizowałam przypowieści Jezusa pod kątem terapii psychologicznych. Dokonywalam porównań. Zbieżność wskazałam.

2. Zapominasz o meritum- to wolność,* rozum z jego poszukiwaniem prawdy i ewolucja...tak napisana jest Biblia i to zadania dla człowieka oraz jego dziejów w czasie**. Na ziemi mamy zadania- jako osoba i członek społeczności. Jedno pokolenie przekazuje paleczkę doświadczeń i i wiedzy następnemu.

To samo prezentuje pit CK- tak sprecyzowane pytania wskazują na brak zrozumienia ludzkiej wolności i dobra człowieka, szukanie wygodnej niewoli w klatce wypełnionej produktami pożądania, to poziom zwierzęcych oczekiwań. Pragnienia bowiem otwierają człowieka na wolność i jej nienasycone 'to jeszcze nie to', prowadzą ku Transcendencji.

Nie jest dobrze jak dziecko ma nadopiekuńczego rodzica, zwłaszcza matkę (dlaczego Bóg mialby nas krzywdzić taką nadopiekuńczością?). Wychowa kalekę życiowego, które wciąż woła, ciemu ja, ciemu nie ktoś inny, idem sobie, jesteś gupi, oni powinni mi dać, bo mi siem należy

3. Wierzący naukowiec cieszy się, że Bóg pozwolił mu odkryć, zobaczyć. Dlaczego Bóg miałby odbierać człowiekowi radość płynącą z poszukiwań i odkrywania?

4. Człowiek jest zakorzeniony w świat, ale i wyrasta ponad świat. Budując świat buduje również siebie. Działając napotyka na granice zwierzęcości i potrafi je przekraczać, tworząc wartości.

5. Człowiek powinien pamiętać jednak, że nie jest samowystarczającym absolutem. Jest skończonym podmiotem. Pragnie jednak nieskończoności, więc może to ta droga?

Wierzący chirurg prosi rodzinę oraz sam się modli - ja zrobię wszystko co potrafię zgodnie ze sztukę medyczną, Ty, Boże prowadź sprawnie moje ręce.
Cytuj:

Miłość to pomoc w czynieniu dobra, to podawanie wędki, nie ryby. Dostaje więc człowiek natchnienia, budzi się wiedząc jak rozwiązać problem.

Człowiek przeciętny oczekuje recept, kreatywny sam ich szuka. Ten kreatywny uczy się też siebie, widzi jak reaguje na sukces: wbija go w pychę, czy uczy pokory wobec tego czego jeszcze nie wie, widzi, że odkrywa nie tworzy z niczego, widzi, że rozwiązania były, ale ich nie dostrzegał.
Cytuj:
ludzie nie powinni sie leczyć

Ludzie powinni wiedzieć, że nie piszą swego scenariusza życia, ich zadanie polega na poszukiwaniu drogi do spełnienia...czyli zbawienia.
Za swe zycie i zdrowie ponoszą też odpowiedzialność (nie zabijaj siebie), ale nie są wieczni. Choroba to czasem czas błogosławiony dla chorego oraz jego rodziny, bo spełniamy się w relacjach z innymi. A szczegółów nie znamy, poznamy jak przyjdzie stosowny moment.
**Człowiek uczestniczy w dziejach w ten sposób, ze wybiera: siega w przeszłość, aby dla potrzeb przyszłości kontynuować rozpoczete przez innych dzieło. Magazynuje więc DNA wymarłych nawet organizmów, by to ewentualnie kiedyś wykorzystać, dziś nawet nie wie dokładnie jak.

Mam odczucie chaotyczności wypowiedzi, ale piszę w biegu.
Jezus pokazał nam człowieka w jego człowieczeństwie. To punkt odniesienia, by wiedzieć jak żyć oraz czego unikać.

N sty 11, 2015 3:54 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
witoldm napisał(a):
Też bym chciał to wiedzieć.
Wygląda na to że samo zdrowie fizyczne, jest bardziej powodem do rozproszeń, typu nie rozumienia czegoś w prawdzie...

Z tego co piszesz to wynika, ze choroba jest cenniejszą wartością niz zdrowie, zdrowie stoi nizej w tej hierarchii i dlatego Chrystus wiedzy medycznej nie przekazał, aczkolwiek uzdrawiał, tylko po co ?

Zastanawiam sie, czy aby stanowisko Koscioła tego nie potwierdza. Usiłuje sobie przypomnieć (bez skutku), czy są jakieś przykazania nakazujące pomoc chorym, w sensie leczenia ? Przykazanie "chorych nawiedzac" nic nie mowi o pomocy, tym bardziej leczeniu. Moze faktycznie, w swietle tego czego uczy religia poddanie sie leczeniu jest poddaniem sie ? Moze trzeba cierpiec a nie leczyc sie.

Amandir napisał(a):
Misją Boga nie była danie nam wszelkiej wiedzy a przekazanie tego czego potrzebujemy by dojść do życia wiecznego.

Potrzebujemy czasu na nawrócenie, a ten czas moze nam dac leczenie. Danie czasu jest efektem milosiedzia, a Bóg jest miłosierny. Nie widze związku zbawienia z wiedzą np. astronomiczną, ale juz z leczeniem fizycznym widzę.

Boro napisał(a):
Cytuj:

Z tego samego powodu co narkomanowi proponuje się leczenie, a nie podaje narkotyk dla uśmierzenia głodu.

Co rozumiesz pod pojeciem leczenie, a co jako podanie narkotyku ? Mam wrażenie, ze mieszasz leczenie duszy z leczeniem ciała. Nie ma tu przełozenia, wyleczenie duszy nie uzdrawia ciała, to są sprawy niezalezne. Gdyby były zależne, to św. Jan Paweł II by nie chorował.

N sty 11, 2015 4:04 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Wierzący naukowiec cieszy się, że Bóg pozwolił mu odkryć, zobaczyć. Dlaczego Bóg miałby odbierać człowiekowi radość płynącą z poszukiwań i odkrywania?

A dlaczego odchodzi od tej reguły w przypadku poszukiwania i odkrywania drogi do Niego i podaje rybę na talerzu w postaci niezliczonych reguł postepowania, głoszonych przez Koscioł, sakramentów ?
Przeciez dał człowiekowi wędkę (czytaj: sumienie)

N sty 11, 2015 4:12 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
dienicy napisał(a):
Jestem sceptykiem, wiec banalnie latwo przekonac mnie do zmiany zdania, wystarczy dowod.

Sceptyk powinien być także sceptycznie nastawiony do sceptycyzmu :)

Piszesz, że łatwo Cię przekonać do zmiany zdania, ale czy są chęci, czy jesteś otwarty na ewentualną zmianę zdania?

N sty 11, 2015 4:14 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona