Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So sty 18, 2020 3:44 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Czemu Chrystus nie przekazał ludziom wiedzy medycznej ? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czemu Chrystus nie przekazał ludziom wiedzy medycznej ?
bogdank67
Cytuj:
Z tego co piszesz to wynika, ze choroba jest cenniejszą wartością niz zdrowie, zdrowie stoi nizej w tej hierarchii i dlatego Chrystus wiedzy medycznej nie przekazał, aczkolwiek uzdrawiał, tylko po co ?

Zastanawiam sie, czy aby stanowisko Koscioła tego nie potwierdza. Usiłuje sobie przypomnieć (bez skutku), czy są jakieś przykazania nakazujące pomoc chorym, w sensie leczenia ? Przykazanie "chorych nawiedzac" nic nie mowi o pomocy, tym bardziej leczeniu. Moze faktycznie, w swietle tego czego uczy religia poddanie sie leczeniu jest poddaniem sie ? Moze trzeba cierpiec a nie leczyc sie.

Ja bym to inaczej ujął, że choroba fizyczna służy uleczeniu ducha.
W tym sensie, na ten czas priorytetem jest uzyskanie zdrowego ducha, a z choroby później można, bez problemu być wyleczony. Udowodnił to Pan Jezus swoimi cudami. Stosował ich wtedy, gdy nie było innego rozwiązania, ktoś by umarł. Było tak , że umarł Łazarz.

N sty 11, 2015 4:16 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
bogdank67 napisał(a):
zumiesz pod pojeciem leczenie, a co jako podanie narkotyku ? Mam wrażenie, ze mieszasz leczenie duszy z leczeniem ciała. Nie ma tu przełozenia, wyleczenie duszy nie uzdrawia ciała, to są sprawy niezalezne. Gdyby były zależne, to św. Jan Paweł II by nie chorował.

Pod pojęciem leczenie rozumiem pozbycie się nałogu. Jako podanie narkotyku, podanie rzeczy od której jest ktoś uzależniony.

Przełożenie istnieje, ponieważ problemem nie są same choroby, lecz cierpienie. Nie musimy pozbywać się chorób, jeśli pozbędziemy się cierpienia ogólnie. Podobnie jak narkomanowi wyleczonemu z nałogu jest obojętne czy ma dostęp do narkotyków, czy też nie.

Przyczyną wszelkiego cierpienia jest przywiązanie.

N sty 11, 2015 4:18 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Boro

Czy dasz rade wyjasnic na podanym przykladzie?
Przyklad.

N sty 11, 2015 4:29 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
bogdank67 napisał(a):
Zastanawiam sie czemu Chrystus nie przekazał ludziom wiedzy medycznej, psychologicznej i tym podobnych...
Z prostego powodu...bo "po drugiej stronie życia" nie jest ona człowiekowi potrzebna...

N sty 11, 2015 4:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
dienicy napisał(a):
Boro

Przyklad.

Nice try :P Jednak jeśli nie widzisz różnicy miedzy uzależnieniem np. od heroiny, alkoholu, seksu lub choćby gier komputerowych a koniecznością jedzenia, picia i oddychania, to niestety nie jestem w stanie tego wyjaśnić :wink:

N sty 11, 2015 4:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
dienicy napisał(a):
Boro

Przyklad.

Nice try :P Jednak jeśli nie widzisz różnicy miedzy uzależnieniem np. od heroiny, alkoholu, seksu lub choćby gier komputerowych a koniecznością jedzenia, picia i oddychania, to niestety nie jestem w stanie tego wyjaśnić :wink:
Ja nawet widze roznice miedzy uzaleznieniem np. od heroiny, alkoholu, seksu lub gier komputerowych, ale nie wiem co mialem zrozumiec przez to co napisales.

N sty 11, 2015 4:59 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
dienicy napisał(a):
Ja nawet widze roznice miedzy uzaleznieniem np. od heroiny, alkoholu, seksu lub gier komputerowych, ale nie wiem co mialem zrozumiec przez to co napisales.

Czego konkretnie nie rozumiesz z tego co napisałem? Postaram się wyjaśnić.

N sty 11, 2015 5:05 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
bogdank67 napisał(a):

A dlaczego odchodzi od tej reguły w przypadku poszukiwania i odkrywania drogi do Niego i podaje rybę na talerzu w postaci niezliczonych reguł postepowania, głoszonych przez Koscioł, sakramentów ?
Przeciez dał człowiekowi wędkę (czytaj: sumienie)

Jeśli przeczytasz encyklikę Redemptor hominis Jana Pawła II uznasz, że piszesz nieprawdę. Masz reguły postępowania jako drogowskazy. To dla tych co wybrali. Biblia jest dla wierzących*. Jeśli nie wiesz kim jesteś i po co są reguły, zawsze będą uwierały. Nie będziesz też wiedział jak je poukładać, bo cechuje je hierarchizacja.
Przyjazne okazują się jednak te, które oparte są na zwierzęcości, bo połączenia nerwowe są najsilniejsze i chęć wejścia na zwierzęce terytorium jest odczuwana jako wielkie dobro 'chcę', które odczytywane jest jako wolność, wzmacnia to dzisiejsza psychologia 'biologiczna' i umiejscowienie człowieka na poziomie zwierzęcia. One jednak prowadzą człowieka do śmierci (człowieczeństwa).

Może wybierać, może zawracać po próbach, może nie umieć wrócić, bo wciągną go w zmianę sumienia i nie odczyta nigdy dobra, nada mu inne znaczenie. Dostał ostrzeżenie...nie znamy siebie i nie wiemy czy cofniemy się tuż nad przepaścią, czy wpadniemy w nią idąc pewnie.

Proszę, z encykliki
Czy prawdę można narzucać innym?
Jan Paweł II wskazuje na Chrystusa i apostołów, którzy...w przepowiadaniu prawdy...,postępując z całą mocą ducha, równocześnie zachowują poszanowaniedla człowieka, dla jego rozumu i woli, dla jego sumienia i wolności. W ten sposób sama osobowa godność człowieka staje się treścią tego przepowiadania nawet bez słów, ale przez sposób odnoszenia się do niej.

Co to oznacza? To, że wierzę w posiadaną przeze mnie prawdę, wcale nie upoważnia mnie do przekreślania cudzej wolności. Żadna prawda nie może stać się prawdą dla człowieka i prawdą człowieka, jeśli za taką nie uzna jej jego wolność.
Kim ma być chrześcijanin? Ma być wzorem (światłem, solą), nie naganiaczem. Nie wolno podawać Ewangelii niewtajemniczonym, bo zostanie zadeptana a głoszący ośmieszony. Jeśli masz konkretną osobę, musisz zobaczyć ją, gdzie się ona znajduje. Ona ma prawo szukać, może ktoś jej obrzydził i skrzywił obraz, potrzebuje czasu. Ile razy powtarzałam, że człowiekowi nie można wrzucić na głowę żadnej prawdy. Musi jej chcieć sam.
A Kościół powołano dla wierzących, im podaje szczegółowe wytyczne. Nie zajmuje sie ateistami.
Lekarza też nie ucza szczegółów prawa i antropologii.
*zasady etyczne wiele osób uznaje za uniwersalne i przyjmują je mimo niewiary. To jednak dotyczy ludzi w wyrobionej już pewnej wrażliwości etycznej i widzących ludzi w kontekście dobrze funkcjonujących społeczeństw

N sty 11, 2015 5:07 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
dienicy napisał(a):

Czego konkretnie nie rozumiesz z tego co napisałem? Postaram się wyjaśnić.
Gdybym zobaczyl meme co podalem, to nie napisalbym tego co napisales. Dlatego podalem meme, zalozylem, ze nie widziales. Ty jednak nie zmieniles zdania, wrecz przeciwnie. Wyjasnij mi ta sytuacje.

N sty 11, 2015 5:34 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
_as_ napisał(a):
dienicy napisał(a):
Jestem sceptykiem, wiec banalnie latwo przekonac mnie do zmiany zdania, wystarczy dowod.

Sceptyk powinien być także sceptycznie nastawiony do sceptycyzmu :)

Piszesz, że łatwo Cię przekonać do zmiany zdania, ale czy są chęci, czy jesteś otwarty na ewentualną zmianę zdania?
Oczywiscie, zapoznam sie z tym co napiszesz i spedze czas na analizie jezeli w ogole zdecydujesz sie by cos takiego zrobic. I tu mam na mysli, ze naprawde to zrobie a nie 'zrobie to po chrzescijansku'.

N sty 11, 2015 5:40 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Gdybym zobaczyl meme co podalem, to nie napisalbym tego co napisales. Dlatego podalem meme, zalozylem, ze nie widziales. Ty jednak nie zmieniles zdania, wrecz przeciwnie. Wyjasnij mi ta sytuacje.

Człowiek musi zaspokajać potrzeby fizjologiczne aby żyć. Nałóg to coś innego. Uzależnienie sprawia, że bez danego czynnika cierpimy. Dostając go poczujemy chwilową ulgę, lecz zaraz potem niepokój i strach przed jego niedostatkiem w przyszłości. Następnie znowu będziemy na głodzie. Taki stan to nieustanne cierpienie przeplatane krótkimi chwilami ulgi i potrzebą przyjmowania coraz większych dawek.
Aby zaznać prawdziwego szczęścia należy uwolnić się od nałogów a nie zabiegać o stały dostęp do "narkotyku".

Życie większości ludzi przypomina zachowanie starca, który celowo nosi zbyt ciasne buty, ponieważ moment kiedy je zdejmuje to jego jedyna przyjemność w ciągu dnia.
Ty pytasz dlaczego nie pozwolić mu ściągać tych butów nie raz, lecz wiele razy dziennie, aby częściej odczuwał przyjemność. Ja odpowiadam, że nie tędy droga. Lepiej niech w ogóle tych butów nie zakłada.

N sty 11, 2015 5:45 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
Taki stan to nieustanne cierpienie przeplatane krótkimi chwilami ulgi i potrzebą przyjmowania coraz większych dawek.
Nie wiem jakie narkotyki bierzesz, ale z mojego doswiadczenia nie potrzebujesz coraz wiekszych dawek, wystarczaja mniejsze.

N sty 11, 2015 5:53 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
dienicy napisał(a):
Nie wiem jakie narkotyki bierzesz(...)

Sukces, akceptacja, pochwała, bezpieczeństwo, zysk, bycie lepszym od innych, posiadanie. I wiele innych.
dienicy napisał(a):
z mojego doswiadczenia nie potrzebujesz coraz wiekszych dawek, wystarczaja mniejsze.

Generalnie nie. Oczywiście istnieją narkotyki z tzw. odwrotna tolerancją, ale ogólny mechanizm uzależnienia sprawia, że ciągle chcemy więcej. Niezależnie czy chodzi o większą dawkę kokainy, czy bardziej wyuzdany seks.

N sty 11, 2015 6:04 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
ciach- offtop (merss)

N sty 11, 2015 6:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
dienicy napisał(a):
_as_ napisał(a):
dienicy napisał(a):
Jestem sceptykiem, wiec banalnie latwo przekonac mnie do zmiany zdania, wystarczy dowod.

Sceptyk powinien być także sceptycznie nastawiony do sceptycyzmu :)

Piszesz, że łatwo Cię przekonać do zmiany zdania, ale czy są chęci, czy jesteś otwarty na ewentualną zmianę zdania?
Oczywiscie, zapoznam sie z tym co napiszesz i spedze czas na analizie jezeli w ogole zdecydujesz sie by cos takiego zrobic. I tu mam na mysli, ze naprawde to zrobie a nie 'zrobie to po chrzescijansku'.
I takim oto sposobem historycznosc Jezusa Chrystusa przeszla do historii.

N sty 11, 2015 9:47 pm
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona