Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt lis 19, 2019 1:31 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 885 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 55, 56, 57, 58, 59
 Dress code chrzescijanki 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dress code chrzescijanki
jotef napisał(a):
(...) Jak skupić się na mszy, skoro takie analizy same się nasuwają.

Siadać w pierwszej ławce i po problemie :)

Śr wrz 04, 2019 9:47 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gorzej jak ktoś nie chce siadać w pierwszej ławce, bo są zajęte albo zwyczajnie woli być "na tyłach" - wtedy jest "narażony". ;)

Nie znam się, więc co do tych sukienek i butów nie będę się odnosił.

Tak, na ślubach i chrzcinach wtedy jest pełen niemal kościół gości, różnych kuzynek, cioć, sióstr ciotecznych - normalnie rewia mody. Od razu rozpoznaje się, że to nie są ludzie z parafii, tylko przyjezdni, bo jest święto w ich rodzinie. Odnieść można wrażenie, że ważniejsze są wtedy zdjęcia, ubiór, kreacje itd. niż sam sakrament.

Zaraz potem przecież wesele lub spotkanie w restauracji - więc to niepraktyczne "w kółko" się przebierać :cfaniak:

Śr wrz 04, 2019 9:54 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
mniszek_pospolity napisał(a):
Gorzej jak ktoś nie chce siadać w pierwszej ławce, bo są zajęte albo zwyczajnie woli być "na tyłach" - wtedy jest "narażony". ;)

(...)

To może być bardzo dobre umartwienie pozwolić innym analizować swoją osobę w pierwszej ławce (w tym ubiór), niż samemu pozwolić sobie bezwiednie analizować innych. Z drugiej strony moja sąsiadka chodziła do pierwszej ławki wtedy, gdy miała na sobie futro. W innych sytuacjach ustawiała się z tyłu. To trochę dawało do myślenia, bo gdy miała futro, spóźniała się też na Mszę Świętą, hmmm. Różnie bywa :idea:

Śr wrz 04, 2019 10:05 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dobre umartwienie... zakładając, że oby na pewno byłoby się "analizowanym". Nie widzę powodu, żeby kogoś analizować w taki sposób - czasy Gierka minęły. Kiedyś, może i owszem. Nowa kurtka z Pewexu, szał, i uwaga na siebie zwrócona gwarantowana.

Dziś jest tyle możliwości, że każdego chyba stać raz w tygodniu porządnie się ubrać i na tyle przyzwoicie, żeby nie dawać jakichś pretekstów do "analizowania".

Poza tym Msza Święta to chyba nie czas, nie miejsce na analizowanie innych w czym przyszli ubrani i ocenianie. Nie znamy nigdy sytuacji konkretnego człowieka.

Może być tak, że jakiś człowiek wsiadł na rower w odpowiednim ubraniu i tak przemierzając kolejne kilometry zauważył kościół i akurat miała się zacząć Msza Święta. Wchodzi na sportowo, ale rok nie był w kościele, Bóg go tknął, coś w jego sercu się poruszyło, poszedł i pięknie. Wtedy ten strój schodzi zupełnie na dalszy plan.

Co innego jak ktoś doskonale wie, że będzie w niedzielę na Mszy, ma masę czasu, żeby odpowiednio się ubrać, przygotować, a mimo to przyłazi w jeansach spod których prześwitują stringi...

Śr wrz 04, 2019 10:12 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
mniszek_pospolity napisał(a):
Tak, na ślubach i chrzcinach wtedy jest pełen niemal kościół gości, różnych kuzynek, cioć, sióstr ciotecznych - normalnie rewia mody. Od razu rozpoznaje się, że to nie są ludzie z parafii, tylko przyjezdni, bo jest święto w ich rodzinie. Odnieść można wrażenie, że ważniejsze są wtedy zdjęcia, ubiór, kreacje itd. niż sam sakrament.

Na chrzcinach mam wrażenie że stroje są bardziej zachowawcze - ale może dlatego że z reguły bywałam na nich wiosną lub zimą. Wesela są głownie latem a wtedy pogoda sprzyja większym negliżom.
Najgorzej odbieram rewie mody wśród dzieci komunijnych, ale od kiedy widziałam dziecko w sukience w kolorze ecru chyba nic mnie nie zaskoczy. Podobają mi się dzieci w jednakowych skromnych albach. Ale stroje komunijne zależą od rodziców.
Ja nie zwracam uwagi na stroje wiernych i nie kojarzę ich z praktykami ich nosicieli. W zasadzie - niejako z konieczności bo nie sposób ich nie widzieć- dostrzegam stroje tych z ławki przede mną. Zwracam za to uwagę na szaty liturgiczne i to co pod nimi. I z tym niestety bywa różnie, choć muszę stwierdzić że akurat w tej parafii w której jestem z reguły na niedzielnej Mszy jest bez zarzutu.

Śr wrz 04, 2019 10:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Obecnie chyba wiele strojów komunijnych jest przechodnich, więc one wywołują u mnie coraz mniej emocji. Bardziej poruszają mnie niezwykle wymyślne fryzury z błyszczącymi tiarami. Dziewczynki są stylizowane niemal jak panny młode, co wydaje mi się całkowicie nie na miejscu.

Cz wrz 05, 2019 2:42 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tiary i to z welonami u dziewczynek komunijnych widywałam jedynie na zdjęciach - to mi się wydaje że występuje bardziej w krajach anglosaskich. Kiedyś oglądałam jakiś program o konkursach piękności dla dzieci w USA, w niektóre z nich określanych jako "z blichtrem" dziewczynki miały pełen makijaż (w tym sztuczne rzęsy), fryzury z dopinkami większe od ich głów, sztuczną opaleniznę, paznokcie i nakładki na zęby (bo mleczaki wypadły). Niektóre wyglądały jak miniatury Pin-up Girls. W Europie to raczej chyba nadal budzi pewne kontrowersje, a przynajmniej na taka skalę nie występuje. Ale ciekawe czy już dziewczynki komunijne zaczynają już mieć makijaż. A może już mają od dawna? O malowaniu włosów na komunię to słyszałam już kilka lat temu.

Cz wrz 05, 2019 12:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
bergamotka napisał(a):
(...) Ale ciekawe czy już dziewczynki komunijne zaczynają już mieć makijaż. A może już mają od dawna? O malowaniu włosów na komunię to słyszałam już kilka lat temu.

Trudno mi powiedzieć, czy mają makijaż. Nie rzuciło mi się to w oczy. Pomalowane włosy u dzieci widuję raczej pod szkołą. Po prostu zdarza się, że widać ciemne odrosty nawet u małych dzieci wymalowanych na blond, albo segment włosów wymalowany na rażący kolor (fioletowy, zielony, niebieski, czerwony). Ale dzieci z takimi włosami nie widuję w kościele.

Pt wrz 06, 2019 3:45 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Brandeisbluesky napisał(a):
Przypuszczam, że zdjęcie poniżej, to propozycja ubiorów na ślub, czy wesele. Jeśli tak, to raczej takie stroje należy dyskutować oddzielenie, chyba że się zakłada, że każdy może się przebrać pomiędzy kościołem a salą weselną.

Chyba te panie ubrać się zapomniały. :buja: :buja:

Pt wrz 06, 2019 10:06 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Brandeisbluesky napisał(a):
bergamotka napisał(a):
(...) Ale ciekawe czy już dziewczynki komunijne zaczynają już mieć makijaż. A może już mają od dawna? O malowaniu włosów na komunię to słyszałam już kilka lat temu.

Trudno mi powiedzieć, czy mają makijaż. Nie rzuciło mi się to w oczy. Pomalowane włosy u dzieci widuję raczej pod szkołą. Po prostu zdarza się, że widać ciemne odrosty nawet u małych dzieci wymalowanych na blond, albo segment włosów wymalowany na rażący kolor (fioletowy, zielony, niebieski, czerwony). Ale dzieci z takimi włosami nie widuję w kościele.

Jak tylko co napisałam, że nie widuję takich dzieci, to właśnie wczoraj ma Mszy Świętej pierwszy raz zobaczyłam dziewczęcą główkę może pięcioletniej blondynki z kolorowymi pasmami włosów. Może to wklejki, a może tak pomalowane włosy na papużkę arę żółtoskrzydłą.

Pn wrz 09, 2019 4:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
bergamotka napisał(a):
Tiary i to z welonami u dziewczynek komunijnych widywałam jedynie na zdjęciach - to mi się wydaje że występuje bardziej w krajach anglosaskich. .

Spokojnie, niedługo u nas też będą. :buja:

Śr wrz 11, 2019 6:22 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Natomiast jak się ma ten tekst do nauki Kościoła ,nie jest to pismo księdza ani biskupa więc jako katolik nie muszę uważa go za nieomylne .Czy Kościół bądź ksiądz się o nim wypowiedział kiedyś ?

http://godnosc.org/wiecej-o-godnosci-i-skromnosci.html

Pn wrz 16, 2019 3:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
random14 napisał(a):
Natomiast jak się ma ten tekst do nauki Kościoła ,nie jest to pismo księdza ani biskupa więc jako katolik nie muszę uważa go za nieomylne .Czy Kościół bądź ksiądz się o nim wypowiedział kiedyś ?

http://godnosc.org/wiecej-o-godnosci-i-skromnosci.html

W odniesieniu do tekstu, uważam, że kobiety już raczej ze spodni nie zrezygnują.

Wt wrz 17, 2019 7:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
W ostatnią niedzielę byłam w kościele w którym przy wejściu wisi informacja na temat godnego stroju. Byłam tam sporo przed rozpoczęciem Mszy i miałam czas na obserwacje. Parafianie raczej średnia przeciętna w polskim kościele, osoby starsze, wiadomo,jak to osoby starsze, w średnim wieku to już różnie - niektóre osoby, raczej przede wszystkim kobiety, niedostosowane do informacji przy wejściu, młodzież to już raczej modnie, bez wielkich szaleństw (ale to kościół w małym miasteczku, to może mieć wpływ, ale widziałam tam jednak nastolatkę w bardzo króciutkich szortach) ale raczej ta informacja nie miała na nich wpływu. Nie wiem czy księża tam w czasie kazań mówili/mówią na temat stroju ale ja teraz raczej jestem sceptyczna co do ich wpływu na parafian. Niewykluczenie że napomnienie "z ambony" ma większą siłę rażenia ale i tak... W sytuacji kiedy rodzice - bo nastolatki ubrane najgorzej nie były same - ignorują informację o godnym stroju obowiązującym w świątyni albo nie mają wpływu na własne dziecko to co poradzi ksiądz z kazaniem? Może urządzenie jakiegoś happeningu w postaci wypożyczalni strojów przy wejściu by pomogło i oferowanie go co gorzej ubranym osobom. Co niektórych by zawstydziło, inni by się zapewne śmiertelnie poobrażali ale nie przeszłoby raczej bez echa jak kazanie czy informacja przy wejściu.

Skoryguje jednak co do tych osób starszych, bo widziałam jednak tam kobietę 50-60 lat w sukience o kroju wydłużonego podkoszulka - na ramiączkach, mini, z cienkiej bawełny, takiej jak w podkoszulku - która nie dość że sama w sobie brzydka, wyglądała na tej kobiecie jeszcze tak niekorzystnie że aż było przykro patrzeć - to a propos kuszenia mężczyzn w kościele.

Przepraszam, że tak piszę post za postem i proszę o ich scalenie.
Niedawno tu pisałam, że nie wiem co kobiety widzą takiego w sukienkach bez rękawów. Wydaje mi się spora nadreprezentacja ich występuje u osób z nadwagą lub wręcz otyłych, przynajmniej ja widuję sporo takich osób, także w kościele. Myślę że osobom takim może być ciężko kupić sukienki/tuniki/bluzki z rękawami w których czują się swobodnie. Co oczywiście ich nie usprawiedliwia, bo można przecież przed wejściem do kościoła nałożyć choćby cienki sweterek - są też takie z krótkimi rękawkami - czy zakryć ramiona szalem/chustą.

Ostatnio edytowano Wt wrz 17, 2019 9:22 pm przez merss, łącznie edytowano 1 raz

scalenie trzech postów

Wt wrz 17, 2019 8:19 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Solidne wychłodzenie kościoła przede Mszą Świętą powinno pomóc na skąpe ubrania. Zauważyłam, że nie tylko ja zabieram latem do kościoła coś z długim rękawem, by uchronić się przed przeziębieniem, ale jest to drogie rozwiązanie. Jednak sprawdza się.

Śr wrz 18, 2019 12:06 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 885 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 55, 56, 57, 58, 59