Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn paź 26, 2020 12:06 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Nie ma godności bez wolności 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nie ma godności bez wolności
szary
o jejku :-D mnie jak przeczytałam to, co napisałeś do lidki z mroków podświadomści wypłynęło skojarzenie z "wolność to uświadomiona konieczność". I tyle. A potem to mi się przypomniały dawne czasy, kiedy musiałam zdać egzamin z historii filozofii.
Skoro jednak zdecydowałeś sie potraktować to moje całkiem luźne skojarzenie jako "wyzwanie" do przybliżenia tego, do czego zmierzasz ok, Twój wybór. :)
Jak się ten Twój przykład ma do uświadomionej konieczności (o ile się ma jakkolwiek) to też nie wiem. Ale się zastanowię.

Pn sty 26, 2015 6:54 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ha a może jako pretekst! Jakie to ma znaczenie. To już nie szukaj. No chyba, że to szukanie będzie Cie bawić :)

Pn sty 26, 2015 7:18 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A może jako pretekst. A może zupełnie inaczej. Lecąc po wierzchu i nie szukajac drugiego, trzeciego ani n-tego dna - napisałeś "wyzwanie" to ja pociagnełam tym tropem. Oraz - jeśli sie będę zastanawiać to tylko, wyłącznie oraz jedynie dlatego, że mnie to będzie bawić. Zasadniczo koncepcja wolnosci jako uświadomionej konieczności nie budzi mojego radykalnego sprzeciwu na wejściu. :)

Pn sty 26, 2015 8:12 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
No popatrz. "To tylko, wyłącznie oraz jedynie dlatego". Może to jest ta uświadomiona konieczność? Ale gdzie tu możliwość wyboru? Wiesz, "nigdy nie mów nigdy", itp. :)

Poza tym chciałem być uprzejmy :D

Pn sty 26, 2015 8:24 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zastanawiam się, na ile bawić mnie może podejście do kwestii wolności od strony bardziej filozoficznej. Wspomniany egzamin dla mnie był raczej traumatycznym przeżyciem, bo nijakich zdolności do filozofowania nie mam, możliwości w tym zakresie raczej znikome i nie da się mnie zapędzić w kozi róg, bo jest to dla mnie stałe miejsce pobytu w filozoficznych rozmowach. :wink:
Czyli - nie wiem czy filozofowanie jest mi bliskie na tyle, żebym sie bawiła czy też raczej mnie moja własna nieudolność zniechęca. Natomiast nie ukrywam - uwielbiam takie rozmowy czytać. I czasem sie wtrącić z jakimś swoim skojarzeniem. Na ogół luźnym, ale podobno czasem inspirującym.

Krysia napisała, ze "każdy człowiek jest wolny" i zaraz mi się zaczęło "coś w środku" zastanawiać czy aby tak jest w istocie czy też jednak są jakoweś stopnie tego bycia wolnym.

Pn sty 26, 2015 9:57 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
No coz koneczny jest tyle teorii na temat co to jest wolnosc i czy istnieje cos takiego jak wolnosc czy tez nie.... Temat ten poruszaja religie, filzofowie, socjologowie .. co czlowiek to inna opinia na ten temat. Ja podalam Koneczny jaki jest moj poglad na ta sprawe.. Analizowac pojecie wolnosci mozna w nieskonczonosc... Wolnosc to wybor ktory najczesciej jest ograniczony poprzez wiele warunkow... zewnetrzynych, wewnetrznych. Wiec mowienie o pelnej wolnosci jest pozbawione logiki. Najbardziej chyba pasuja mi slowa Ericha Fromma „Wolność nie oznacza wolności od wszelkich wiodących zasad. Wolność jest wolnością do rozwoju zgodnego z prawami struktury egzystencji ludzkiej. (...) Oznacza posłuszeństwo zasadom, które rządzą optymalnym rozwojem jednostki. -

Cytuj:
Wolnosc to wybor ktory najczesciej jest ograniczony poprzez wiele warunkow... zewnetrzynych, wewnetrznych. Wiec mowienie o pelnej wolnosci jest pozbawione logiki.

Parafrazując powyższy tekst; no cóż, jest tyle teorii na ten temat, co to jest wolność …, co człowiek to inna opinia, prawda ?, a wtedy mówienie o pełnej wolności wcale nie jest pozbawione logiki, bo logika zajmuje się wszystkimi możliwymi strukturami logicznymi, również tą wyrażoną wyżej.

A tak w ogóle skąd pochodzi ten cytat od Fromma ?

Pn sty 26, 2015 11:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
No dobrze weźmy dla przykładu wolność merss. Przedstawiłaś kilka możliwości działania i jedną możliwość reagowania. Zakładam, że zamknięcie całego wątku z powodu kilku nie merytorycznych postów + komentarz "temat za trudny" byłoby bardziej uwarunkowaną reakcją niż świadomym działaniem. Widać tu też rolę samoograniczenia. Załóżmy, że merss ogranicza swoją wolność reagowania automatycznego. Tracąc wolność (reagowania uwarunkowanego), zyskuje wolność (działania świadomego).

Jest jeszcze jedna sprawa. Właściwy wybór merss przyniesie dobre skutki dla wybierającej i dla innych. I odwrotnie zły wybór może spowodować - zamiast świadomego działania - automatyczną reakcję innych, która rykoszetem może "uderzyć" w merss.

I jeszcze jedna sprawa. Nie twierdzę bynajmniej, że wolność zawiera się w "nie szkodź innym i rób co chcesz". Sytuacje gdy ktoś np sam sobie szkodzi lub szkodzi innym wymagają działania. No właśnie działania nie reagowania. To tylko podkreśla rolę wolności i umiejętności jej właściwego wykorzystania, oraz punktu odniesienia umożliwiającego samodzielne rozeznanie (któż jak Bóg). Proszę zwrócić uwagę na kolejny paradoks - nacisk należy położyć na samodzielne rozeznanie i punkt odniesienia.

Cz sty 29, 2015 5:17 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wiem, to bylo chytrze zastawione... Ale ja sie bawie jak te studenciaki z sygnaturki.
Nie mozna z gory zakladac zakresu wolnosci oraz tego co narusza godnosc. Bo to jest indywidualne. Jezeli psy maja predyspozycje do posluszenstwa, to ludzie tym bardziej.
Jeden biegun -owczarki majace wspolpracowac z czlowiekiem. Typowy przedstawiciel owczarek niemiecki.
Drugi- psy pracujace samodzielnie . Co przyjdzie jamnikowi w norze gdzie musi walczyc z borsukiem z posluszenstwa?
Wlasciwie mozna to rozciagnac dalej - ludzie -koty.
Kazda organizacja, partia, kosciol chce ludzi -owczarkow. Bo wiadomo - kazdy chce siedziec przy sterze, nikt nie chce wioslowac. Wiec szukaja frajerow do wiosel.
Tak sie dodatkowo sklada ze z posluszenstwem idzie brak krytycyzmu - co jest chyba jasne. Wiec wszedzie potrzebni sa ludzie bez wlasnego zdania.
Albo tacy ktorym to zdanie latwo wmowic.
Niewolnictwo w tradycyjnym ujeciu nie ma racji bytu. Kto by chcial odpowiadac za czlowieka, organizowac mu prace, pilnowac by praca przyniosla dochod? Cos z nim zrobic gdy jest chory lub stary? Moze gdzies na pustyni, gdzie mozna delikwenta wyrzucic hienom. ALe w nowoczesnym swiecie wszyscy chca owocow pracy - czyli pieniedzy. Nie obchodzi ich jak sa zdobyte, czy jest oplacone ubezpieczenie, czy delikwent ma z czego zyc.
Niewolnictwo finansowe jest najlatwiejsze.

Jak bedzie zainteresowanie to temat rozwine.
Na razie powiem tyle - grupy indywidualistow zaczynaja sie skrzykiwac przez internet, i sa bardzo skuteczne. Ci, ktorzy nie znosza stadnosci okazuja sie bardzo sklonni do pracy i finansowania pewnych idei. Ich grupy níe rywalizuja ale wspolpracuja. Mam na to przyklady. Oczywiscie sila takich grup wciaz jest niedoceniana.
Ale nie widze mozliwosci wykorzystania tych ludzi przez Kosciol- gdzie jedyna funkcja dla energicznej, zorganizowanej, poswietliwej kobiety (oczywiscie nie ja, ale znam takich sporo) jest mycie koscielnej posadzki i parzenie kawy na zebraniach rady parafialnej.

So sty 31, 2015 11:52 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
staram się, a nie potrafię zrozumieć intencji pytania ani wątku. Czyżbym aż tak był myślowyo wypaczony by nie umieć wpasować w tok myślenia i dostrzec w czym problem?:))) wolność - może być rozpatrywana na nieskończenie wielkiej ilości płaszczyzn i za każdym razem będzie czymś innym a tu brak wskazania płaszczyzny. Godność może być oparta o zasady ròżnych etyk a tu brak wskazania konkretnej. W moim światopoglądzie, będąc stworzonym przez Boga otrzymałem pełnię wolności i mogę z niej korzystać w zakresie jakim potrafię- człowieka. Mogę wybierać w zakresie od unicestwienia się w haosie destrukcji złem po zaistnienie w świecie wybudowanym miłością i to Boską u bokuu Boga. Wszelkie zniewolenia jakim podlegam nie pochodzą od Boga a są moim wyborem jak obecnie społeczne polityczne czy religijne. Ale tak jak się im poddałem to w każdej chwili mogę od nich się uwolnić. A godność... Jestem chrześcijaninem i dla mnie np jest ona wartościowana etyką chrześcijańską.

N lut 01, 2015 12:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Swiflark
Cytuj:
Nie mozna z gory zakladac zakresu wolnosci oraz tego co narusza godnosc. Bo to jest indywidualne. Jezeli psy maja predyspozycje do posluszenstwa, to ludzie tym bardziej.
Posłuszeństwo vs wolność vs godność. Takie zestawienie sugeruje jakiś pierwotny zakres wolności oraz powiązanie z godnością.

Cytuj:
Kazda organizacja, partia, kosciol chce ludzi -owczarkow. Bo wiadomo - kazdy chce siedziec przy sterze, nikt nie chce wioslowac. Wiec szukaja frajerow do wiosel.
Tak sie dodatkowo sklada ze z posluszenstwem idzie brak krytycyzmu - co jest chyba jasne. Wiec wszedzie potrzebni sa ludzie bez wlasnego zdania.
Albo tacy ktorym to zdanie latwo wmowic.
Jedni czytali Stary Testament i zabili Mesjasza. Następni czytali Nowy Testament i wywoływali wojny religijne. Kolejni czytają Koran i mordują niewinnych ludzi.

Inni przylgnęli do Mesjasza, zmienili sposób spostrzegania świata i siebie. Następni rozwijali przesłanie Nowego Testamentu, odnosząc się do współczesnych sobie czasów i problemów, żyli w pełni i pragnęli by inni żyli równie dobrze. Kolejni nie chcą mordować innych, koncentrując się na i ciesząc się z własnego życia, oraz szanując prawo innych do tego samego.

Czy to nie jest zakres wolności, godności i posłuszeństwa? Wolności od uwarunkowanego - presją społecznego otoczenia i własnym egoizmem i konformizmem - myślenia, przeżywania i działania. Godności samostanowienia, samosterowności. Posłuszeństwa własnemu sercu :)

Atakitam
Cytuj:
A godność... Jestem chrześcijaninem i dla mnie np jest ona wartościowana etyką chrześcijańską.
Jestem człowiekiem, stworzeniem i dzieckiem bożym.

Cytuj:
wolność - może być rozpatrywana na nieskończenie wielkiej ilości płaszczyzn i za każdym razem będzie czymś innym a tu brak wskazania płaszczyzny. Godność może być oparta o zasady ròżnych etyk a tu brak wskazania konkretnej.
Twoim zdaniem! Moim wyłącznie w płaszczyźnie serca! Wyłącznie! Poprzez podróż do wnętrza :wink: Piszę całkiem poważnie. Chodzi o życie wewnętrzne każdego z nas. W wolny sercu możliwe są najpiękniejsze, najbardziej szlachetne czyny i prawie wszechmocna modlitwa.

Cytuj:
W moim światopoglądzie, będąc stworzonym przez Boga otrzymałem pełnię wolności i mogę z niej korzystać w zakresie jakim potrafię- człowieka. Mogę wybierać w zakresie od unicestwienia się w haosie destrukcji złem po zaistnienie w świecie wybudowanym miłością i to Boską u bokuu Boga. Wszelkie zniewolenia jakim podlegam nie pochodzą od Boga a są moim wyborem jak obecnie społeczne polityczne czy religijne. Ale tak jak się im poddałem to w każdej chwili mogę od nich się uwolnić.
Dokładnie tak. Można to odnieść wyłącznie do siebie samego. Do własnego serca. To jest to miejsce gdzie uwzględniamy zewnętrzne punkty odniesienia, światopogląd, wskazówki, różne perspektywy, itp. Tak aby stać się wolnym samym w sobie, nawet przeciwko sobie - np. wybrać godność. Najpierw być. Będąc wolnym, wolne będą nasze czyny, będąc wolnymi będą też dobre. Czyny umocowane w wolnym sercu muszą być dobre, ponieważ wolność - to jak piszesz - wartość otrzymana, wdrukowana przez Boga! :)

N lut 01, 2015 2:04 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
szary
wewnetrzna wolnosc, "w glowie" jest wazna. Ale ona zalezy od nas samych. Tu sie nie ma co rozpisywac - trzeba watpic, sprawdzac wszystko, a zwlaszcza tych, ktorzy chca narzucic jakas idee. Bo maja w tym interes.
Wazna jest wolnsc zewnetrzna, fizyczna, czyli to co mozemy realnie zrobic w realnym swiecie.

N lut 01, 2015 8:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Święta racja z tym przyłożeniem odpowiedniej wagi do realnej działalności w realnym świecie Swiftlark. O to chodzi. Zakładam, że wewnętrzna wolność radykalnie zwiększa jakość naszej obecności w świecie zewnętrznym. Niektórzy twierdzą, że w ogóle rzeczywistość (i tą wewnętrzną i tą zewnętrzna) można podzielić na "modyfikowalną" i "do akceptacji". To jest dopiero proste, chociaż bardzo ogólne a więc i mało praktyczne.

N lut 01, 2015 10:06 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
@szary
Oczywiście, że jest to tylko moje zdanie. Zagadnienia wolności i godności zostały roztrząśnięte przez pokolenia filozofów chyba pod każdym możliwym kątem i nie sądzę bym potrafił wnieść tu coś odkrywczego poza wskazaniem jaki ich obraz najbliższy jest mojemu światopoglądowi. Podparłem się etyką chrześcijańską nie tylko z powodu tego, że jest ogòlnie zgodna a w wielu.miejscach tożsama z ważnymi mi wartościami ale przedewszystkim dlatego, iż jej zasady są dość powszechnie znane i rozumiane. Płaszczyzna serca... Myślę że dość trafnie czuję co masz na myśli a biorąc pod uwagę całokształt tego co napisałeś w dużym stopniu nawet rozumiem. Sam jednak nie zdecydowałbym się na użycie akurat tego określenia bez konkretnego doprecyzowania znaczenia. Owszem z serca może płynąć wiele miłości ale jeżeli najpierw zostanie nią napełnianie. A serce w ramach wolnej woli można przepełnionić też złem. Ludzie są dziećmi Bożymi... Święci też, ale i przecież potępieni.

Pn lut 02, 2015 2:44 am
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
@Światła
Jeżeli mogę odnieść się do Twojego postu, to wg mojej oceny sytuacji... akurat tu w realnym świecie mamy pełną wolność i w ramach przyjętych i z tego powodu tak właśnie ważnych w fakcie uzmysłowienia ich sobie wartości możemy wszystko. Inna sprawa czy potrafimy, bo jako przeciętni ludzie niewiele potrafimy. Kluczem są tu wiara, nadzieja i między innymi dla chrześcijan miłość. Np ja nie potrafię osiągnąć pragnienia, ktòrego w związku z ograniczeniami intelektu nie potrafię jednoznacznie ocenić czy jest zgodny z założeniami uogòlniając przyjętej przeze mnie wiary. Na zasadzie sprzężenia zwrotnego nie potrafię wyzwolić nawet działania w tym kierunku. A wiele powszechnych pragnień dla mnie nie istnieje właśnie wywiązuku z taką niezgodnością. Pròbowałem co i jak zagaić w pewnym wątku....ale jakoś cały wątek szybko poleciał do forumowego kosza...

Pn lut 02, 2015 2:46 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Atakitam napisał(a):
@szary
Oczywiście, że jest to tylko moje zdanie. Zagadnienia wolności i godności zostały roztrząśnięte przez pokolenia filozofów chyba pod każdym możliwym kątem i nie sądzę bym potrafił wnieść tu coś odkrywczego poza wskazaniem jaki ich obraz najbliższy jest mojemu światopoglądowi. Podparłem się etyką chrześcijańską nie tylko z powodu tego, że jest ogòlnie zgodna a w wielu.miejscach tożsama z ważnymi mi wartościami ale przedewszystkim dlatego, iż jej zasady są dość powszechnie znane i rozumiane. Płaszczyzna serca... Myślę że dość trafnie czuję co masz na myśli a biorąc pod uwagę całokształt tego co napisałeś w dużym stopniu nawet rozumiem. Sam jednak nie zdecydowałbym się na użycie akurat tego określenia bez konkretnego doprecyzowania znaczenia. Owszem z serca może płynąć wiele miłości ale jeżeli najpierw zostanie nią napełnianie. A serce w ramach wolnej woli można przepełnionić też złem. Ludzie są dziećmi Bożymi... Święci też, ale i przecież potępieni.
Tak serce może być przepełnione złem. Ale czy w ramach wolnej woli? Niesądzę! Oczywiście trzeba by tutaj zdefiniować ową wolną wolę. Na razie napiszę tyle, że moim zdaniem to nie kwestia doprecyzowania znaczenia "płaszczyzny serca" lecz "wolnej woli"* .Dlaczego? Postawmy dwa pytania retoryczne? Czy udało się jakiejś religii lub konkretnie religii chrześcijańskiej poprzez samo oddziaływanie od zewnątrz, "wymusić" na swoich wyznawcach dobro i prawdę? Czy powszechnym wyobrażeniem jest obraz Boga "pożądającego" ludzi - niewolników?

*No dobra. Z pewnej perspektywy, przepełnienie serca nienawiścią, może być skutkiem braku możliwości, lub rezygnacją, lub niechęcią korzystania z wolnej woli.

N lut 08, 2015 2:40 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona