Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn gru 16, 2019 11:08 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Asceza 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Asceza
michalprog napisał(a):
Chcę być bystry, czyli uważny, bo uważam, że tylko tak można zjednoczyć się z Bogiem. Chcę być bystry, bo to pomaga w rozumieniu życia swojego, jak i życia drugiego człowieka.

Nie zawsze to co chcemy się spełnia. Pewne rzeczy od nas nie zależą i trzeba się z tym pogodzić.

N mar 01, 2015 8:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
michalprog napisał(a):
Chcę być bystry,.

No i właśnie, kto tego doświadczy ten nigdy nie przestanie tego pragnąć.
Ja to w pełni rozumiem, a sam już wiesz że za błędy potem trzeba płacić,
taka jest prawda.
Cieszę się z twojego wpisu, bo jest on wielkim świadectwem, co może religijna wiara w Boga, tego nie uczyni nic z innych znanych rzeczy.
Niech sobie tylko przemyślą to, ci co myślą że wiara to kaprys, bądź zabobon, przeciwnie, to widać po twoim świadectwie, to skrzydła życia.
Tajemnicze dla niewierzących lecz co z tego, jak niewidzialne a człowiek funkcjonuje czując się wolny jak ptak.
Myślę że dasz radę, bo drogę już znasz, zwłaszcza że życie masz jedno, a pokus i pseudo dobrych kumpli, zawsze możesz mieć na pęczki.
Kwestia radykalnego już podjęcia decyzji, że ja już nie będę próbował swej woli. Bo poszedłeś za myślą że jak sobie radzisz, to możesz jeszcze sobie na coś więcej pozwolić.
Morał jest taki, że jak jest coś u nas dobrze, to niczego w tym nie zmieniamy. Lepiej nie będzie. Najważniejsze by utrzymać to co jest.
Życzę udanego powrotu, nieważne że cierpisz, wiesz że żyjesz, cierpienie mija, a człowiek staje się po nim, jeszcze mocniejszy aniżeli przed.

N mar 01, 2015 8:20 pm
Zobacz profil WWW
Odpowiedz z cytatem
witoldm napisał(a):
michalprog napisał(a):
Chcę być bystry,.

No i właśnie, kto tego doświadczy ten nigdy nie przestanie tego pragnąć.

Znaczy się sugerujesz, że nie ma sensu pracować nad bystrością?

Wt mar 10, 2015 9:40 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jest sens pracować nad bystrością.
Nie ma natomiast sensu biadolić nad rozlanym mlekiem, ono się na powrót do naczynia nie zawróci.
Nawet trudno na późniejszym etapie swego życia, nadrobić to co się swym wcześniejszym błędem zniszczyło.
Bywa że lepiej pójść inną drogą, bo na zniszczonym już nic nam nie udaje się.
Więc sama praca nad bystrością, zawsze miała, ma i mieć będzie sens.
Ważne by zbyt nie zapętlić się w szukanie czegoś, co możliwe że bezpowrotnie zniknęło. To jednak sam możesz tylko ocenić.

Śr mar 11, 2015 11:42 am
Zobacz profil WWW
Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Strumienie wody żywej wypłyną z jego wnętrza". Ja tego właśnie doświadczyłem poprzez uważność i bystrość

To piękne, ale czy zgodzisz się ze mną, że nie doświadczał byś tych przeżyć, gdyby nie łaska od Boga?

Co do form ascezy - myślę że jedną z nich jest milczenie. Takie jak na rekolekacjach ignacjańskich. Totalne!

Śr mar 11, 2015 1:11 pm
Odpowiedz z cytatem
Nie mogę edytować. Dlatego dopisuję.

Czy modlisz się w swojej intencji prosząc Boga o potrzebne łaski? Gdybyś zechciał modlić się na różańcu z nami to zapraszamy. Będzie nam miło i raźniej:)
"Bo gdzie dwaj, albo trzej zgodnie prosic będą..."
I jak powie Tomasz Merton "Nikt z nas nie jest samotną wyspą"

Namiary na Małgosię:
viewtopic.php?p=973941#p973941

Śr mar 11, 2015 1:20 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Znam jedną bardzo skuteczną formę ascezy, nazywa się: życie.

Pt mar 13, 2015 11:27 pm
Odpowiedz z cytatem
hmhmm napisał(a):

Czy w związku z tym zachowujesz ascezę kultyczną, moralną, tapas, a może ascezę jaka określona jest w psychologii?

Pt mar 13, 2015 11:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Maria-Magdalena napisał(a):
hmhmm napisał(a):

Czy w związku z tym zachowujesz ascezę kultyczną, moralną, tapas, a może ascezę jaka określona jest w psychologii?

Czy to jest jedno z tych pytań, na które nie ma "prawidłowej" odpowiedzi?

Pt mar 13, 2015 11:37 pm
Odpowiedz z cytatem
hmhmm napisał(a):

Myślę, że każda jest prawidłowa, tylko trudno wybrać tę właściwą :)

Pt mar 13, 2015 11:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
hmhmm napisał(a):

Myślę, że każda jest prawidłowa, tylko trudno wybrać tę właściwą :)

O tak, właściwą trudno wybrać, wszystkie są do siebie... podobne :|

Zasadniczo wybieram odpowiedzi podobne zupełnie do nikogo :D hahaha ;)
Wydają się wyjątkowe. Ale czy prawdziwe? O ile to odpowiedzi nie wybierają mnie :|

Pt mar 13, 2015 11:56 pm
Odpowiedz z cytatem
hmhmm napisał(a):
O tak, właściwą trudno wybrać, wszystkie są do siebie... podobne Zasadniczo wybieram odpowiedzi podobne zupełnie do nikogo hahaha Wydają się wyjątkowe. Ale czy prawdziwe? O ile to odpowiedzi nie wybierają mnie

Wybacz, ale moge tylko zapytać:
A o co sie rozchodzi?
Ewentualnie co autor ma na myśli...wielu myśli ?

So mar 14, 2015 1:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
hmhmm napisał(a):
O tak, właściwą trudno wybrać, wszystkie są do siebie... podobne Zasadniczo wybieram odpowiedzi podobne zupełnie do nikogo hahaha Wydają się wyjątkowe. Ale czy prawdziwe? O ile to odpowiedzi nie wybierają mnie

Wybacz, ale moge tylko zapytać:
A o co sie rozchodzi?
Ewentualnie co autor ma na myśli...wielu myśli ?

Jak to Yarpen powiedział, tak się kończy czytanie Biblii na własną rękę. hmm... Mówię o sobie. Czyta się o jakimś baranku, który jest pasterzem, który jest rolnikiem który ma jakieś owce. Na które poluje wilk, który jest lwem, który jest smokiem, który jest wężem, który jest złodziejem. Kompletny bełkot, który niemal każdy zignoruje. I może o to właśnie chodzi? Czy tam chodzi o zwierzęta?

Wielu myśli, niewielu się domyśli. Tym bardziej, że nie o myślenie tu chodzi. Klucz masz blisko, odpowiedź jeszcze bliżej. Tak blisko, że bliżej się nie da.

Jeśli się domyślisz, to bełkot Ci się spodoba do tego stopnia, że sama zaczniesz bełkotać. Jeśli nie, zawsze będzie niezrozumiały.

I tak powiedziałem za dużo. Choć dużo myśli nie miałem, raptem kilka. Może dlatego, że szukam myśli, której nie ma... Ile Ty miałaś myśli? Tylko szczerze proszę.

So mar 14, 2015 2:26 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Spytałem o ascezę, gdyż sam mam problem z nią. Kiedyś, 7 (6) lat temu, po swoim nawróceniu, kiedy byłem na zakręcie, bardzo postanowiłem pracować nad sobą, aby stać się jak dziecko.

To Bóg dał Ci to pragnienie i to Bóg nieustannie przy Tobie stał ,gdy stawiałeś pierwsze dojrzałe kroki.On to podtrzymywał Cię ,gdy się zachwiałeś i On prowadził Cię za rękę wszystkiego ucząc.

Cytuj:
I po 5 latach pracy mi się to (prawie) udało. Jednak potem nastąpił upadek, w zasadzie, to nie upadek, tylko dobrowolne spróbowanie czegoś zakazanego. W wyniku tego zdarzenia spadłem do miejsca sprzed 7 (6) lat, sprzed nawrócenia.

Piszesz tak ,jak gdybyś wszystko zawdzięczał samemu sobie.Twoje JA przyćmiło ,"lekki powiew wiatru" ,którym w swej subtelności jest sam Bóg ,tak bardzo ,że Go z siebie wyparłeś i zagłuszyłeś.Teraz tęsknisz za utraconą miłością.

Aby przywrócić poprzedni stan ,trzeba się przed Bogiem ukorzyć i w tym duchowym stanie pozostać.Pamiętać iż nic sam z siebie nie mogę ,ale wszystko mogę w tym który mnie umacnia. Przełącz się też na tryb on line ,czyli - modlitwa.

Jak odzyskać utracone skarby ?
Rozważ przykład Salomona.O co prosił ? O skarby ,bogactwo ,sławę ?
Nie ,a wszystko zostało mu to dodane.Poznanie dobra i zła. Nie dla siebie ,nie dla własnej wygody,ani o własne dobre samopoczucie tutaj chodzi. Znajdź to w Piśmie i pogłówkuj nad tym.Zacznij myśleć Ewangelicznie.

8 lat światłości ,nawrócenia to Twoja Góra Tabor.
Apostołowie też tam byli i nie chcieli z niej schodzić ,lecz budować namioty aby ów stan trwał wiecznie.Jednak światłość przemija ,a apostołowie - co najważniejsze - wraz z Jezusem schodzą na dół ,do zwykłych obowiązków.

On jest przy nas ,choć zdaje się że go słabiej odczuwamy.
Nie poddawaj się i jak Cię Bog nauczył niegdyś chodzić ,tak teraz trzeba abyś nie był już jak dziecko ,ale jako mąż biorąc udział w trudach i przeciwnościach - jako dobry żołnierz Chrystusa. 2Tm2 ;)

So mar 14, 2015 9:37 pm
Odpowiedz z cytatem
hmhmm napisał(a):
Jak to Yarpen powiedział, tak się kończy czytanie Biblii na własną rękę. hmm... Mówię o sobie. Czyta się o jakimś baranku, który jest pasterzem, który jest rolnikiem który ma jakieś owce. Na które poluje wilk, który jest lwem, który jest smokiem, który jest wężem, który jest złodziejem. Kompletny bełkot, który niemal każdy zignoruje. I może o to właśnie chodzi? Czy tam chodzi o zwierzęta?

Raczej o symbolikę zwierząt. Alegorię.
wilk i wąż to...
baranek, pasterz, rolnik (żniwiarz)...
lew...
a o smoku to pierwsze słysze :roll:

Zostawiłam miejsce na własną interpretację

hmhmm napisał(a):
Wielu myśli, niewielu się domyśli. Tym bardziej, że nie o myślenie tu chodzi. Klucz masz blisko, odpowiedź jeszcze bliżej. Tak blisko, że bliżej się nie da.

Jest w nas.

hmhmm napisał(a):
Jeśli się domyślisz, to bełkot Ci się spodoba do tego stopnia, że sama zaczniesz bełkotać. Jeśli nie, zawsze będzie niezrozumiały.

To prawda :)

hmhmm napisał(a):
I tak powiedziałem za dużo. Choć dużo myśli nie miałem, raptem kilka. Może dlatego, że szukam myśli, której nie ma...

Powiedziałeś w sam raz.
A ta którą szukasz jest niewypowiedziana. Ona istnieje, tylko musisz sprawić by ożyła.

hmhmm napisał(a):
Ile Ty miałaś myśli? Tylko szczerze proszę.

Jedną bardzo, bardzo ważną i klika pośrednich, wypływających z tej jednej.

So mar 14, 2015 9:38 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona