Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt gru 06, 2019 11:37 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
 Kto to jest człowiek, kiedy się zaczyna, a kiedy kończy? 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto to jest człowiek, kiedy się zaczyna, a kiedy kończy?
Cytuj:
Nie tyle, co wstępuje w zygotę, bo zarówno plemnik, jak i jajeczko dopóki żyją mają ożywiającą je duszę. Tam, gdzie jest istota żywa, tam jej fundamentem istnienia jest dusza.

a wirus? prion?

Pt mar 13, 2015 9:10 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Swiftlark napisał(a):
Cytuj:
Nie tyle, co wstępuje w zygotę, bo zarówno plemnik, jak i jajeczko dopóki żyją mają ożywiającą je duszę. Tam, gdzie jest istota żywa, tam jej fundamentem istnienia jest dusza.

a wirus? prion?

:) Mogę doszukiwać się duszy w cząsteczce tlenu, czy dwutlenku węgla, bo wszystko na swój sposób żyje, wiąże się i rozwiązuje. Dusza to niewidzialna strona widzialnego, fundament, na którym to, co widzialne jest utwierdzone.

Pt mar 13, 2015 11:06 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Uważam, że:
Nie dusza a duch jest fundamentem.
Duch nie stworzony a udzielony nam od Boga
Będący Jego częścią jest nieśmiertelnym elementem naszego jestestwa
Przez to człowiek, składając się z ciała, duszy i ducha podlega tylko dwóm etapom śmierci dlatego, że duch (trzeci element) śmierci nie podlega.
Po śmierci ciała i ewentualnie duszy wraca natomiast do Boga, który go (ducha) dał.

W tym duchu jednakże, przed stworzeniem świata, zostaliśmy poznani i przeznaczeni.
Dokonało się to w umyśle Boga co jest równoznaczne z istnieniem wiecznym w tymże umyśle.
Jesteśmy bogami, synami Najwyższego dlatego, że obecni w Jego umyśle, określeni poprzez słowo stajemy się podobni Słowu Pierworodnemu.
Jesteśmy, podobnie jak On wieczni; istniejący w umyśle; stworzeni w przestrzeniach duchowych i, wreszcie, zrodzeni w ciele dla dokonania zbawienia wszelkiego stworzenia.

So mar 14, 2015 12:23 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Eli napisał(a):
Uważam, że:
Nie dusza a duch jest fundamentem.
Zgoda. Duch jest pierwotnym fundamentem wszystkiego, także i duszy. Ja podałem niepełną prawdę, że dusza jest fundamentem ciała, ale skoro mamy się zagłębić dokładniej, to trzeba by określić, czym jest dusza.
W moim odczuciu, dusza jest wspólnotą co najmniej dwóch odrębnych rodzajów ducha, które mimo, że się przyciągają, pozostają odrębne, a więc nie mieszają się ze sobą w jednorodną substancję.
1.Są więc wobec siebie jakby agresywne, gdyż dążą do konfrontacji, rozładowania napięć, przez zlanie się w jedno, a z drugiej strony jakby obawiają się, że przestaną istnieć.
Lub też
2.Są wobec siebie jakby przyjazne, gdyż dążą do zlania się w jedno w uścisku miłosnym, ale jakby obawiały się, że ten akt zniszczy je.

Można więc z grubsza powiedzieć, że duchy te posiadają wolę, wiedzę i samoświadomość, i są one pierwotnym fundamentem materii.

N mar 15, 2015 1:40 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Myślę, że dwoistość natury ludzkiej nie tyle rozciąga się w samej duszy człowieka ile pomiędzy duszą a ciałem. Mówi o tym św. Paweł w Liście do Rzymian 7:14-25. I, jeśli duszę można uznać za pieczęć świata duchowego, często niebiańskiego , to już samo ciało za znamię świata w którym króluje Przeciwnik/Szatan.
Paweł jest dobitnym przykładem takiego stanu. Wybrany w łonie matki na głosiciela ewangelii, przeznaczony do tego przed założeniem świata jest, jak się wydaje, posłańcem niebios, który odziany w ciało musi ponosić tego srogie konsekwencje.
Taka jednak jest natura zbawienia. Bóg w swej wszechwiedzy określając: (właściwie to: zawierając w swej pełni) światłość wobec ciemności; dobro wobec zła; śmierć wobec życia* uwalnia wszystkie te idee do zgodnego z ich naturą spełnienia się. Nie mogąc wyeliminować ze swej pełni połowy 'niechcianych' idei, dla doświadczenia ich błędów na nich samych, uwalnia je w zbawczą pielgrzymkę aż do świata materii i ciała chroniąc jednak całe dzieło takimi „przeznaczonymi” jak Chrystus a następnie Paweł czy inni „posłani”.

*Syracha
33:14,15
Jak obok zła - dobro, a obok śmierci - życie, tak obok bogobojnego - grzesznik. Patrz na wszystkie dzieła Najwyższego, jak występują parami, jedno obok drugiego.
42:24,25
Wszystko idzie parami, jedno naprzeciw drugiego, i nie mają żadnego braku; przez jedno umacnia dobro drugiego, a któż się nasyci, patrząc na Jego chwałę?

N mar 15, 2015 5:50 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5