Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz gru 12, 2019 10:09 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Kto to jest człowiek, kiedy się zaczyna, a kiedy kończy? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto to jest człowiek, kiedy się zaczyna, a kiedy kończy?
przepraszam napisał(a):
sahcim napisał(a):
Niemniej widzę, że uciekasz od odpowiedzi na pytanie czy dla Ciebie człowiek, to tylko biologia(fizyczne ciało), czy coś więcej
To pytanie jest źle postawione.
He, he...rozumiem :P
Cytuj:
Dzielisz świat i człowieka na dwie części, na świat duchowy i materialny.
Bo mam do tego podstawy...
Cytuj:
Ja to inaczej pojmuję. Pojęcie duszy to termin bardzo stary i wieloznaczny. Nauka mówi o świadomości.
To, co mówi nauka o ciele ludzkim, to jedna sprawa, a to, co wynika z ludzkiego doświadczenia wykracza już poza granice nauki, która nie zajmuje się sferą niematerialną...(chociaż uznaje istnienie takich rzeczyczywistości jak antymateria/ciemna energia, które wykraczają poza możliwości badawcze nauki...)
Cytuj:
Tak, człowiek posiada świadomość, posiada świadomość samego siebie, ale i szympansy taką świadomość samych siebie posiadają. Dlatego gdyby mi przyszło zabić szympansa lub przeprowadzać na nim eksperymenty miałbym poważne wątpliwości.
No proszę...miałbyś wątpliwości. Ciekawe skąd u świadomego samego siebie zwierzęcia wzięło się coś takiego jak wątpliwości...Czyżby jakieś zalążki prawa moralnego...?

Wt mar 10, 2015 12:43 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
To, co mówi nauka o ciele ludzkim, to jedna sprawa, a to, co wynika z ludzkiego doświadczenia wykracza już poza granice nauki, która nie zajmuje się sferą niematerialną...(chociaż uznaje istnienie takich rzeczyczywistości jak antymateria/ciemna energia, które wykraczają poza możliwości badawcze nauki...) p

Skoro jesteś taki pewny świata niematerialnego, powiedz mi jak kontaktujesz się z niematerialną duszą. Chętnie posłucham.

Wt mar 10, 2015 12:53 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
przepraszam napisał(a):
sahcim napisał(a):
To, co mówi nauka o ciele ludzkim, to jedna sprawa, a to, co wynika z ludzkiego doświadczenia wykracza już poza granice nauki, która nie zajmuje się sferą niematerialną...(chociaż uznaje istnienie takich rzeczyczywistości jak antymateria/ciemna energia, które wykraczają poza możliwości badawcze nauki...) p

Skoro jesteś taki pewny świata niematerialnego, powiedz mi jak kontaktujesz się z niematerialną duszą. Chętnie posłucham.
He, he...jak kontaktuje sie z samym sobą :D
Skontaktuj się ze swoim ciałem i zapytaj go skąd w nim(samej materii) biorą się takie rzeczywistości jak te Twoje wątpliwości albo miłość/nienawiść, z których wynikają działania wbrew instynktowi zwierzęcemu(samozachowawczemu)...?

Wt mar 10, 2015 1:08 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:

A więc dusza to ty. Gratuluje, właśnie stałeś się niematerialny.

Wt mar 10, 2015 1:15 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
przepraszam napisał(a):
Cytuj:

A więc dusza to ty. Gratuluje, właśnie stałeś się niematerialny.
No tak...Twoje myśli/wątpliwości to materia... :P (nie mówiąc już o miłości/nienawiści wywołujących działania wbrew instynktowi...to też tylko procesy chemiczne w ciele...)

Wt mar 10, 2015 1:23 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: religia niechrześcijańska
Odpowiedz z cytatem
Osobiście mogę potwierdzić świadome śnienie. Nie jestem w tym ekspertem i nie ćwiczyłem tego nijak, niemniej potrafię powrócić do śnionego przed chwilą snu po tym jak się obudzę, potrafię też (w ograniczony niestety sposób) pokierować sobą we śnie. No ale to jest raczej offtop.

Proponuję powrócić do meritum dyskusji, czyli do tego kiedy zaczyna się i kiedy kończy się człowiek.
Ktoś pisał o potencjale zaistnienia świadomości jako wyróżniku człowieczeństwa. Zygota, taki potencjał faktycznie posiada. Ja bym powiedział, że zygota jest POTENCJALNYM człowiekiem, a faktycznym stanie się jak się odpowiednio (czyli jak?) rozwinie. Moim zdaniem takim kryterium jest funkcjonowanie mózgu. W końcu taki plemnik też ma potencjał zostania człowiekiem, nieprawdaż? Wystarczy że dorwie komórkę jajową i się wspólnie zagnieżdżą, to w końcu rozwinie się u niego (nich) świadomość. Źle mówię?

Wt mar 10, 2015 12:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gdy o "poezji" mówi się w pierwszym rzędzie znajdziesz mnie. Nas interesuje jednak umysł istot ludzkich moje drogie. A rzeczywiście wydaje się z perpektywy "poezji", że jest on wyjątkowy pod pewnymi względami. Istnieje mnóstwo okoliczności od których zależy jacy jesteśmy. Pytanie czy to jednak w pierwszym rzędzie nie zależy od nas samych. Nasze emocje, poglądy, zachowania zwieniają się pod wpływem czynników zewnętrznych. Reagujemy na bodźce. To nic wyjątkowego. Jednak jak chcemy to nie reagujemy tylko działamy. Działamy zgodnie z naszą wolą, czasem wbrew uwarunkowaniom " niedopokonania". Coś za tym musi stać. Potencjalnie to nie jesteśmy tak silnie uwarunkowani jak zwierzęta. Zależymy od środowiska, genów, otoczenia społecznego, instynktów, kultury, zdrowia, wykształcenia, kondycji psychofizycznej, wstawcie co chcecie z tego świata. To z jednej strony. Z drugiej to wszystko zależy od nas. To taki poetycki dowodzik na istnienie czegoś niezmiennego stanowiącego rdzeń istoty ludzkiej, wyjątkowej cechy gatunkowej jakby z nie tego świata ;). W perspektywie potencjalności od jej poczęcia do śmierci.

Wt mar 10, 2015 4:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Swiftlark napisał(a):
a Sachim
Cytuj:
To, co mówi nauka o ciele ludzkim, to jedna sprawa, a to, co wynika z ludzkiego doświadczenia wykracza już poza granice nauki, która nie zajmuje się sferą niematerialną...(

czyli obserwacja jest raz zla, a raz dobra.
Nie wiem z czego wyczytałaś taki wniosek ale jeśli z tego co napisałem wyżej, to zaprzeczasz sama sobie. Racjonalnie myślące "zwierzę" nie byłoby w stanie znaleźć tego, co Ty "znalazłaś" w tekście do którego się odnosisz...
Cytuj:
O smierci klinicznej nie mam akurat artykulu
Ale ja akurat ani słowem nie wspomniałem nigdzie o śmierci klinicznej.
Znowu odczytałaś z moich wpisów to, co chciałaś, a nie to, co tam jest napisane...
Cytuj:
Co do swiadomosci - jak na razie wszystkie doswiadczenia wykazuja ze zwierzeca nie rozni sie w sposob istotny od ludzkiej.
No słyszałem, że zwolennicy tezy, którą tutaj propagujesz czyli zrównywania zwierząt z ludzmi, biorą już śluby ze zwierzętami mając jednak głęboko w d....że to wbrew prawu zwierzat do wolności. No ale oczywiście robią to wszystko z miłości do swoich wybranych...
Cytuj:
Nie myl swiadomosci z inteligencja.
I znowu "pijesz" do mnie, a ja nie wiem z jakiego powodu...
Cytuj:
Nie ma zadnych podstáw by twierdzic ze swiadomosc czy osobowosc czlowieka ma jakas skaldowa niematerialna - wlasnie wrecz przeciwnie. Gdyby byla taka skladowa to by nie byla wrazliwa na czynniki materialne.
Czyżby...? Naukowcy są niemal pewni, że Wszechświat w przeważającej mierze zbudowany jest z czegoś czego nie widzą(antymateria/czarna energia), a co ma ogromny wpływ na świat widzialny...
Cytuj:
No i oczywiscie dowod na istnienie duszy czy jakiejs skladowej niematerialnej - to bym prosila na pierwszym miejscu.
Masz to jak w banku...

Wt mar 10, 2015 5:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
WielkiMasakrator napisał(a):
jotajota napisał(a):
Tylko tam jest prawdziwa wolna wola, gdzie wychodzimy naprzeciw, by poddać się przymusowi, lecz odmawiamy sobie prawa do zapłaty.

No ale ma ją tylko i wyłącznie człowiek czy inne naczelne i nienaczelne też?
Tylko człowiek może sam siebie przekonać do takiego wyrzeczenia, choć i dla niego jest to bardzo trudne. Właściwie ta wolna wola jest nie tyle nam dana, co jest obiektem naszej wiary.
Weźmy przykład Jezusa, który ubiczowany i świadomy tego dokąd idzie, bierze na ramiona krzyż. Chyba każdy z nas, w takiej sytuacji powiedziałby:" I tak idę na śmierć, więc jest mi wszystko jedno, czy mnie ukrzyżują, czy zakatują w inny sposób. Po co więc się męczyć i zmuszać się do dźwigania tego kawałka drewna, które nie dość, że ciężkie, to jeszcze zadaje mi ból?"
Od zwierząt odróżnia nas to, że świadomie potrafimy się targać na własne życie.

Wt mar 10, 2015 10:23 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gdyby osoba po kalozotomii pragnela usunac swoja prawa polkule mozgu, gdyz nie moze dluzej zniesc konfliktu ze 'swoja druga polowka'. Mielibysmy tu do czynienia z zabiegiem terapeutycznym czy morderstwem?

Śr mar 11, 2015 8:56 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: religia niechrześcijańska
Odpowiedz z cytatem
Dziękuję za uprzątnięcie wątku. Powróćmy jednak do meritum.

Czy większość z Was zgadza się, że można uznać człowieka za martwego, gdy ustają funkcje mózgu, co można zbadać odpowiednimi przyrządami?

Śr mar 11, 2015 10:33 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Myślę, że jest to warunek konieczny, ale niewystarczający. Gdy funkcje mózgu "ustały" (co jest zresztą sporym uproszczeniem, bo również u osób, u których zdiagnozowano "śmierć mózgu", mózg wcale całkowicie się nie wyłącza) i jednocześnie nadal odbywa się krążenie, a ciało jest stucznie wentylowane - obserwujemy, co już pisałem wcześniej, konflikt znaków.

"Śmierć mózgu" to współczesny znak śmierci.

Krążenie krwi - to tradycyjny znak życia.

Co do badania odpowiednimi przyrządami: w praktyce lekarze nie zawsze, o ile wiem, korzystają z dokładnych przyrządów. "Śmierć mózgu" można zdiagnozować po 24 godzinach od początku obserwacji, przynajmniej w Polsce. Jest to więc niewiele czasu.

Cz mar 12, 2015 12:10 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Z wielka niechecia wypowiadam sie w tymwatku, poniewaz moje posty sa przenoszone lub kasowane.
Mysle ze kluczowym jest pojecie "duszy" -osoby w nie wierzace uwazaja ze w momecie zaplodnienia wstepuje ona w zygote. Potem to magiczne myslenie probuja jakos racjonalnie uzasadnic.

domgo
to ma byc dowod?
Ludzie jak i zwierzeta podlegaja czynnikom zewnetrznym. Sam bys sie zdziwil jak wiele decyzji jest podejmowanych z pozoru tylko autonomicznie.
A takze ludzie i zwierzeta maja jakies z gory ustalone zalozenia ktorym sa wierni. Pod wzgledem decyzyjnym naprawde nie ma duzej roznicy.

Solny

Cytuj:
Co do badania odpowiednimi przyrządami: w praktyce lekarze nie zawsze, o ile wiem, korzystają z dokładnych przyrządów.

jakktos nie oddycha przez np, pol godziny to wiadomo ze mozg musi byc martwy. Watpliwosci sa tylko wobec osob ze wspomaganym krazeniem i oddychaniem.

Pt mar 13, 2015 2:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Swiftlark. Myślałem, że już się przyzwyczaiłaś, że domgo nie posługuje się "twardymi" dowodami*. Tak swoją drogą może aby zastanawiać się nad tym kiedy zaczyna i kończy się życie należałoby również odpowiedzieć na pytanie czym może być życie. A może być radością, niespodzianką, zachwytem, zdumieniem, zrozumieniem, współodczuwaniem, zadowoleniem, konstruktywnym wysiłkiem, ekscytującym poszukiwaniem, akceptacją, tworzeniem, spełnieniem, itd.

*Niektórzy nawet piszą mu na pw żeby przestał pieprzyć. To plotka i nawet jeżeli jest w niej zgodnie z przysłowiem jakaś prawda to cóż, każdy ma jakieś "zboczenie" :D

Pt mar 13, 2015 4:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Swiftlark napisał(a):
Mysle ze kluczowym jest pojecie "duszy" -osoby w nie wierzace uwazaja ze w momecie zaplodnienia wstepuje ona w zygote. Potem to magiczne myslenie probuja jakos racjonalnie uzasadnic.

Nie tyle, co wstępuje w zygotę, bo zarówno plemnik, jak i jajeczko dopóki żyją mają ożywiającą je duszę. Tam, gdzie jest istota żywa, tam jej fundamentem istnienia jest dusza.

Pt mar 13, 2015 7:36 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona