Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N gru 15, 2019 5:41 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Osoby niepełnosprawne intelektualnie 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Post Osoby niepełnosprawne intelektualnie
Witam

Pytanie do katolików. Dlaczego rodzą się debile. Jaki jest sens ich egzystencji. Czy można ich osądzać za czyny. Czy odróżniają zło od dobra.

Ostatnio edytowano Cz mar 19, 2015 1:48 pm przez merss, łącznie edytowano 1 raz

zmiana tytułu wątku

N mar 15, 2015 1:38 am
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Debile
Odpowiem Ci na Twoje pytania, jeśli najpierw sam na nie odpowiesz, czyli:
Dlaczego urodziłeś się taki, a nie inny? Jaki jest sens Twojej egzystencji? Czy można Ciebie osądzać za czyny? Czy odróżniasz zło od dobra?
Potrafisz odpowiedzieć? Jeśli nie, to po co taki ciekawski jesteś?

N mar 15, 2015 6:50 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Etyka wierzących nie powinna być oparta na użyteczności człowieka. Jeśli tak jest, nie zapyta w sposób podany w tytule wątku - czy osoby niepełnosprawne z różnych przyczyn należy eliminować ze społeczeństwa? Nie można bowiem w takim przypadku ograniczać się do niepełnosprawności umysłowej. Ona zresztą wchodzi w skład objawów chorób demencyjnych i dotknąć może każdego.
Dla osoby niewierzącej to problem, jeśli postrzega człowieka w kryteriach użytecznego przedmiotu (czasem przyczyna tkwi w niskiej samoocenie własnej). Mojej koleżance lekarz próbował odmówić operacji niepełnosprawnego umysłowo syna. Jest zaprawiona w walce z lekarzami, więc zabieg się nie tylko odbył, ale syn, wbrew wcześniejszym straszeniom lekarzy zaczął chodzić.

Szacunek okazujemy człowiekowi lub człowiekowi użytecznemu społecznie, tak długo pozwalamy mu żyć dopóki jest użyteczny. Jeśli jednak lubimy psy, kanarki i małpy- pozwalamy im żyć, by cieszyły nasze zmysły. To człowiek biologiczny...zdegradował się do poziomu zwierzęcia.

Osoba wierząca zna wymiar tajemnicy. I nie chodzi o drugą osobę, jak ona korzysta z wolności rozpoznając dobro i zło, ale o moje powinności wobec niepełnosprawności umysłowej innych ludzi. Tym różnią się ludzie od zwierząt, że mogą pozwolić takim ludziom żyć, tym różni się etyka chrześcijańska widząca człowieka od tej, dla której kryterium będzie użyteczność społeczna, więc punktem odniesienia jest dobro społeczeństwa. Dla społeczeństwa ludzie niepełnosprawni/nieużyteczni jako tryby maszyny społecznej, również z powodu wieku to balast.

N mar 15, 2015 9:31 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Właśnie tak jak pisze -mers.
Dodam że to marne własne intelektualne postrzeganie, innego człowieka wywołuje tego typu ich krytykę.
Żyjemy w świecie promocji na ful. Ten wygrywa, ten osiągnął wiele, ten się pięknie prezentuje.
Zapominamy że taka promocja dotyczy nielicznych, a cała ogromna reszta, to nic atrakcyjnego, patrząc kryteriami promocji.
Natomiast nawet ci na świeczniku, jeśli się im lepiej przyjrzeć, oraz odjąć promocję.
To tak blakną, że aż zaczynamy z zażenowaniem wstydzić się tego własnego ich promowania , podziwiania.
Z kolei jeśli wesprzemy brzydkie kaczątka, to potrafią tyle z siebie wykrzesać, że nie można wyjść z podziwu.
No i jest taki marazm, zniewolenie najpierw zmysłowe, które mocno wpływa na to fizyczne samopoczucie, by dołując pomniejszyć dokonania ludzi, często na zły stan zdrowia,m który uniemożliwia aktywność.
Po to ludzie się gromadzą wspólnie, czy to poprzez wyznanie wiary, czy poprzez szczegółowe zainteresowania.
By dodać sobie otuchy, by się zdopingować, by mieć pretekst, do własnej mobilizacji.
Różnie to im wychodzi, różnie się do tego zabierają, różne są tego powody, przeszkody, często niewłaściwego podejścia innych, niewłaściwej, dołującej ich oceny.
Właśnie takie dołujące oceny innych , często kończą się w sądzie, napiętnowane jako oszczerstwo.
Bo nie może nikt być sędzią drugiego człowieka, zwłaszcza wyrocznią negatywnych opinii o nim.
Jeśli nie wspierasz debila, by go z tego wyzwolić, to sam się zastanów kim jesteś, że cię ten temat tak poruszył, że o tym piszesz.
Znając życie to często tak bywa, że nie będąc świętymi, krytykujemy brak świętości u innych, no bo chcielibyśmy nimi być, lecz nie mamy odpowiednich przykładów do naśladowania.
Razi więc nas spostrzeganie ciągle, zamiast świętości to raczej jej brak.
Stąd taka pseudo-opinia.
Lepiej się wziąć za swą świętość, będzie pewniej, aniżeli szukać przykładów do naśladowania, zwłaszcza że ich nie znajdujemy.
Nie jest to przewrotne poniżanie innych, lecz nieudolne szukanie ideałów.
Zwróć uwagę że zamieniłem nazewnictwo, typu nieudacznik, czy debilizm, na brak świętości, by nie dolewać oliwy do ognia, ludzkiego niskiego własnego samopoczucia, samooceny.
Taka postawa jest promowana przez Kościół, by ludziom wbrew przeciwnościom, żyło się łatwiej, jak chcesz skorzystaj, wiem że nie pożałujesz.

N mar 15, 2015 10:32 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Royber napisał(a):
Witam

Pytanie do katolików. Dlaczego rodzą się debile. Jaki jest sens ich egzystencji. Czy można ich osądzać za czyny. Czy odróżniają zło od dobra.

Nie ma kogoś takiego.

N mar 15, 2015 7:10 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Royber napisał(a):
Witam

Kim dla Ciebie jest debil? Możesz sprecyzować?

N mar 15, 2015 7:19 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
kacperek29 napisał(a):
Royber napisał(a):
Witam

Kim dla Ciebie jest debil? Możesz sprecyzować?
Pewnie nie da rady, viewtopic.php?f=12&t=24865&start=300 tu trzysta postow precyzuje a poziom precyzji jak 'biale, czarne, zielone i leci po schodach'... :roll:

Pn mar 16, 2015 9:36 am
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Chciałbym sprostować.
Nie mam absolutnie nic do debili ( przepraszam, że użyłem tego określenia, od którego się już odchodzi). Tym bardziej nie jestem za eliminacją ludzi o niskim poziomie intelektualnym, jak co niektórzy już tu próbują insynuować. Pytanie moje wynika z jednej obserwacji, kiedy byłem na wczasach nad morzem. Akurat na plaży była wycieczka z grupą chorych umyslowo i z niedorozwinięciem intelektualnym. Jednemu z nich spodobała się opalająca się plażowiczka. Podbiegł do niej i zatarmosił ją do morza aby się pokąpać. Oczywiście plażowiczka nie była z tej nadprogramowej kąpieli zadowolona. Wtedy zadałem sobie pytanie, jak taki czlowiek jest rozliczany za swoje czyny przez Boga. Jak taki czlowiek zdaje egzamin swojego życia. Już na starcie jest pozbawiony równych szans. Pewnie niektórzy odpowiedzą, że Bóg wie jak. Tak wie, ale ja nie wiem. Nie muszę wiedzieć? Nikt wprawdzie nie wie co tak naprawdę, szczególnie głęboko niedorozwinięty umysłowo człowiek, myśli. Czy cierpi?
Chory fizycznie czlowiek potrafi wytłumaczyć jakoś sobie cierpienie. Szczególnie chrześcijanie czy ogólnie wierzący. Ale co Bóg " chciał przez to powiedzieć". Ktoś wie?

Śr mar 18, 2015 3:33 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Dano im mniej, więc i mniej mają do przyniesienia. W innych obszarach człowieczenstwa mogą dawać innym miłość. A z tego będziemy rozliczani.

Niewiele znam osob z umysłowymi deficytami rozwojowymi. Kiedyś gościłam w swym gabinecie dwie mamy z niepełnosprwnymi nastolatkami. Jedno miało upośledzenie w stopniu lekkim (zespół Downa), drugie IQ 70 (Zespół Williamsa). Chłopak powiedział mi, że nie będzie ze mną rozmawial dopóki nie zobaczy co mam w barku. Wyciągnął cukierki i powiedział, że jak mu je dam, porozmawia ze mną. Musiałam pójść na tę niecodzienną umowę. Dziewczyna nie wiedziała ile krzesełek potrzeba przynieść do dwóch ławek, zakładając, że przy każdym stoliku będą po dwa krzesełka. Dowiedzialam się natomiast w którym koledze ze szkoły się kocha, jak wyłudza pieniądze od nauczycieli na batoniki ze szkolnego automatu na słodycze i jakie seriale lecą w telewizji, o czym są.
Mamy opowiadały mi o tym jak inteligentne są ich dzieci, jak ciekawą mają osobowść. Obie miały oprócz tych niepełnosprawnych dzieci po dwoje dzieci zdrowych. Obie mamy miały wyższe wyksztalcenie. Od poznania tych nastolatków zaczęłam inaczej patrzeć na te dzieciaki. Widuję ich w grupach nad morzem i nie widzę, że zakłócają ludziom spokój, sporo przy nich opiekunów. A jak fajnie nastolatki jeżdziły samochodzikami po parkowych alejkach. Jeden z nich udzielił mężowi dokładnej instrukcji jak się kieruje, by nie wjeżdżać w ludzi.

Śr mar 18, 2015 3:54 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Oczywiście. Ale co z głęboko upośledzonymi.

Śr mar 18, 2015 4:14 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
To samo co z tymi w śpiączce. Nie wiemy, ale mamy zadanie, by się nimi opiekować. Po śmierci ich niepełnosprawność ustąpi. Rozliczanie się chory- Bóg pozostawiamy Bogu.

Śr mar 18, 2015 4:21 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Royber napisał(a):
Chciałbym sprostować.
Nie mam absolutnie nic do debili ( przepraszam, że użyłem tego określenia, od którego się już odchodzi). Tym bardziej nie jestem za eliminacją ludzi o niskim poziomie intelektualnym, jak co niektórzy już tu próbują insynuować. Pytanie moje wynika z jednej obserwacji, kiedy byłem na wczasach nad morzem. Akurat na plaży była wycieczka z grupą chorych umyslowo i z niedorozwinięciem intelektualnym. Jednemu z nich spodobała się opalająca się plażowiczka. Podbiegł do niej i zatarmosił ją do morza aby się pokąpać. Oczywiście plażowiczka nie była z tej nadprogramowej kąpieli zadowolona. Wtedy zadałem sobie pytanie, jak taki czlowiek jest rozliczany za swoje czyny przez Boga.

Ludzie upośledzeni umysłowo - niedorozwinięci są jak duże, przerośnięte dzieci. To co opisujesz nie było w umyśle tego chłopaka czymś złym, że wrzucił dziewczynę do wody - to był wg niego wyraz najszczerszej sympatii do niej. Inny, "normalny" przyniósłby kwiatka, a on wyraził swoje uczucia w ten sposób.
Nie można do takich ludzi przystawiać tej samej miarki, co do ludzi zdrowych

Śr mar 18, 2015 4:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Royber napisał(a):
Wtedy zadałem sobie pytanie, jak taki czlowiek jest rozliczany za swoje czyny przez Boga. Jak taki czlowiek zdaje egzamin swojego życia. Już na starcie jest pozbawiony równych szans.
Pewnie niektórzy odpowiedzą, że Bóg wie jak. Tak wie, ale ja nie wiem. Nie muszę wiedzieć?
Nikt wprawdzie nie wie co tak naprawdę, szczególnie głęboko niedorozwinięty umysłowo człowiek, myśli. Czy cierpi?
Chory fizycznie czlowiek potrafi wytłumaczyć jakoś sobie cierpienie. Szczególnie chrześcijanie czy ogólnie wierzący. Ale co Bóg " chciał przez to powiedzieć". Ktoś wie?

No właśnie. Nie musisz. Bóg działa w sposób którego my ludzie często nie rozumiemy.

Śr mar 18, 2015 4:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Royber napisał(a):
Oczywiście. Ale co z głęboko upośledzonymi.

Kochają, czasem bardziej niż zdrowi, nie są fałszywi, nie potrafią kłamać.

Pt mar 20, 2015 11:03 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
mareta napisał(a):
Kochają, czasem bardziej niż zdrowi, nie są fałszywi, nie potrafią kłamać.

Zgadzam się, jest tyle osób na świecie, którzy są zdrowi na umyśle, a np. myślą tylko o "bzykaniu" i piciu, tak jakby mieli mózg wielkości komara...

So mar 21, 2015 2:24 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona