Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So paź 24, 2020 6:00 pm

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 102 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Aż 36% Polaków nadal wierzy w katolicką naukę... 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Post Re: Aż 36% Polaków nadal wierzy w katolicką naukę...
CiepleKluchy
Zgadzam się z meritum tego co piszesz, mnie też dewiacje w Kościele przeszkadzają.
Ja dodatkowo, będąc w tym Kościele doświadczyłem, niemożności wpłynięcia na to, by było lepiej, choć może jednak na coś tam wpłynąłem.
I o to mi chodziło co ty piszesz, by definiować wprost problem, a nie tak okrężnie lękliwie, starać się coś powiedzieć, przeciwko złu w Kościele, byle by nie wprost detalicznie.
To jest oczywiste, że ja uczestnik Kościoła Katolickiego, piętnuję przekształcanie nauczeń jego w biznes, czy łatwe życie.
To nie może tak dalej być, czyni to jeszcze co najmniej jedna osoba tego Kościoła, Papież Franciszek.
Jeśli świat ludzki poza Kościołem pomoże w rozwiązaniu tych problemów, to na równi z wierzącymi, sprzeciwiającymi się takim wypaczeniom, będą mieli zasługę, w budowie lepszego świata.
Jest tylko małe zastrzeżenie, zarówno myje się człowiek, naprawia zwyrodnienia, współtworzy, w sposób taki, że nie wylewa dziecka wraz z kąpielą, choć tak łatwiej.
Na taki rodzaj działań, nie znajdziecie u mnie zgody.
Pozwolę na to, by to dziecko dorosło. Jeśli wy tak też nie uczynicie, uczynicie coś przeciwko prawdzie.
Świat jest światem przemiany, a nie utylizacji.

Wt mar 17, 2015 11:48 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Temat sie rozdwoil, wasciwie nie wiadomo gdzie pisac - mysle ze to celowe. Tym niemniej napisze tutaj, gdyz jest to zwiazane nie tylko z wolnoscia, ae wzrostem swiadomosci spoleczenstw.
Prosze wybaczyc dretwy jezyk - na codzien o tych sprawach czytam i pisze nie po polsku.
Wydaje mi sie, ze jestesmy swiadkiem powstawania globalnego spoleczenstwa obywatelskiego. Duzo sie dzialo ostatnio w sprawie ochrony zwierzat - nie pisze ze zrozumialych wzgledow o szczegolach. Tym niemniej ludzie z calego swiata uczestnicza, wspieraja, dziela sie doswiadczeniami. Posylaja pieniadze. Co najwazniejsze - zaczynaja wplywac na legislacje. W skali globalnej, ostanio pod wplywem wydarzen w Australii zaczeto ten sam problem drazyc w Anglii - sa juz sprawy w sadzie i propozycje zamiany legislacji.
Wolontariusze wykonuja naprawde ogrona prace, powstaja duze obiekty, np, Amerykanka calkowicie z funduszy ochotnikow buduje wielkie schronisko w Hiszpanii. A inni "prywatnie" odbieraja psy z dogpoundow. Na ile moga.
Wiec powstaje pytanie - czemu Kosciol, najwiekszy posiadacz ziemski w Polsce nie robi prawie nic? Posiadajac tyle budynkow, korzystajac z funduszy panstwowych?
Czemu nie potrafi zmotywowac ludzi do dzialania?
Bo wiara jest czyms narzuconym, ludzie sie nie utozsamiaja z instytucja. A sam Kosciol gromadzi dobra, dla przyzwoitosci rzucajac potrzebujacym ochlapy. Kto zechce dac na Caritas gdy nie wie jak zostaly zuzyte pieniadze? Ja dalam na naprawe samochodu, otrzymalam skan rachunku.
Co ciekawsze, w kontaktach bezposrednich nie rozmawialam o swiatopogladzie, byly wazniejsze rzeczy. A tu okazuje sie, chocby ze wpisow na facebooku ze wiekszosc tych osob jest niewierzaca. W wiekszosci to kobiety, ktore w Kosciele moga byc co najwyzej popychadlami.
Wiec powstaje jakby nowa spolecznosc, zaczynaja wszyscy wspolpracowac, mam nadzieje ze ten trend bedzie coraz bardziej wyrazny.

Wt mar 17, 2015 11:52 am
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
CiepleKluchy napisał(a):

Takiej instytucji się nie akceptuje, tylko się z nią walczy. Trzeba ją strącić do roli jednego z wielu równo traktowanych podmiotów życia społecznego.

Najpierw piszesz że z KRK należy walczyć a potem nadmieniasz żeby tę instytucję równo traktować.Czyżbyś postulował o większy czas antenowy i większy wpływ tej instytucji na kształtowanie praw w UE? :mrgreen:

Wt mar 17, 2015 11:59 am
Gaduła
Gaduła

witoldm napisał(a):
Jest tylko małe zastrzeżenie, zarówno myje się człowiek, naprawia zwyrodnienia, współtworzy, w sposób taki, że nie wylewa dziecka wraz z kąpielą, choć tak łatwiej.
Pozwolę na to, by to dziecko dorosło. Jeśli wy tak też nie uczynicie, uczynicie coś przeciwko prawdzie.

Primo: to dziecko podobno ma już ponad 2000 lat, ileż jeszcze będzie dorastać?
Secundo: Piszesz - wcześniej - że to ateiści Tobie próbują narzucać różne rzeczy, a sam chcesz narzucić nam swoją prawdę. Która, obiektywnie rzecz biorąc, prawdą nie jest, tylko jakąś tam opinią, z którą wcale nie musimy się zgadzać. Na tej samej zasadzie mogę powiedzieć, że to co robią katolicy to zaprzeczenie prawdzie, bo wiara katolicka opiera się na fałszu. I jest to twierdzenie takiej samej wagi, jak to co napisałeś.

Wt mar 17, 2015 12:06 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

CiepleKluchy napisał(a):
@pies
Mogę dodać, że CBOS z racji specyfiki przyjętego przez siebie sposobu zbierania danych przeszacowuje odsetek odpowiedzi „bezpiecznych”, mówiąc w uproszczeniu: zgodnych z normą społeczną. W CBOSie respondent bardziej niż w innych agencjach mówi to, co jego zdaniem należy powiedzieć. Gdyby wziąć na warsztat ten temat w innych firmach, wyniki przypuszczalnie byłyby odmienne (czyt.: mogłyby być bliżej stanu faktycznego).

Nie wiem jak bardzo nalezy się obawiać przeszacowania. Co do tego co jest normą społeczną i na ile katolicyzm się w niej mieści... mam wątpliwości.

Pamiętam wydarzenie jakie miało miejsce jakiś czas temu we Wrocławiu. Grupa religijnych przyszła na rynek z megafonem, aby się głosno modlić do Boga... aby przebłagać go za grzechy homoseksualistów. W mojej skromnej opinii Bóg nie miałby problemów, aby usłyszeć ich modlitwę, więc megafon to nie był dla Niego. Dalej -- zaraz po przeciwnej stronie rynku jest wielgachny kościół, więc akurat pod ratuszem to nie musieli stać.

No ale cóż -- zrobili happening i cała zagrywka miała silnie ideologiczny smrodek. Oczywiście cały event nagrywali co by się pochwalić w sieci potem. Nie wiem, może na wypadek gdyby Bóg nie uważał to mógł Sobie replay'a puścić.

W kazdym razie -- ludzie generalnie ignorują grupę modlących się po łacinie, tylko czasem jak facet zaczyna tłumaczyć że to przebłagalne i za grzechy gejów to ktoś tam uważniej się im przyjży. Zbytniej przychylności od ludzi nie widziałem. Ale... sytuacja się rozwija. Pojawia się facet lekko podchmielony i ewidentnie mocno wkurzony na to co się dzieje. Bez jakichś większych ceregieli podchodzi do modlących się, staje przed gościem z megafonem, rozpina rozporek i zaczyna szczać (obok niego).

Teraz -- zdarzenie jet nagrywane i widać co robią ludzie z tyłu... i co widać?

Zdegustowanie i obojętność. Widać było, że dla ludzi obie strony były porównywalnie niesmaczne.

Tak więc jeśli na rynku dużego Polskiego miasta szczający facet wywoluje podobną niechęć co modlący się ludzie... to nie wiem czy katolicyzm nadal jest wewnątrz normy społecznej. A przynajmniej ta wersja katolicyzmu która głównie zajmuje się czepianiem innych ludzi.

Bo że supermarket katolicki jest nadal w mainstremie to wiadomo.

Wt mar 17, 2015 12:06 pm
Dyskutant
Dyskutant

@Sylvian
Mi nie przeszkadza Kościół jako taki, a niech se istnieje i se w to wszystko wierzcie! Przeszkadza mi to, że jestem dyskryminowany i nadużywany finansowo w państwie, które jest również moje.

Niech Kościół walczy o uwagę konsumenta na równi z lokalnymi rozgłośniami radiowymi, związkami pszczelarskimi i Ministerstwem Obrony. Jest wiele instytucji społecznych, a Kościół jest istotny dla wielu obywateli Polski. Dopóki konsument chce kupować usługi Kościoła, powinien mieć taką możliwość. Ale są konsumenci tacy jak ja, którzy usług Kościoła kupować nie chcą. Skoro tak, to nie powinni być zmuszani. A obecnie są.

Ostatnio edytowano Wt mar 17, 2015 12:15 pm przez CiepleKluchy, łącznie edytowano 1 raz

Wt mar 17, 2015 12:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

merss napisał(a):
Mamy tego obraz w innym wątku, gdzie naukę wykorzystałeś w subiektywny sposób, by udowodnić, że między bakterią a człowiekiem nie ma różnicy i do tego swoją ideologogię przypisaleś perfidnie Kościołowi.

Czyli wykasowałaś co napisałem, twierdzisz że w poście napisałem coś czego tam nie było i jeszcze zabraniasz mi obrony przed swoimi zarzutami.

Pieknie, pięknie.

Wt mar 17, 2015 12:13 pm
Gaduła
Gaduła

Swiftlark napisał(a):
Temat sie rozdwoil, wasciwie nie wiadomo gdzie pisac - mysle ze to celowe. Tym niemniej napisze tutaj, gdyz jest to zwiazane nie tylko z wolnoscia, ae wzrostem swiadomosci spoleczenstw.
Prosze wybaczyc dretwy jezyk - na codzien o tych sprawach czytam i pisze nie po polsku.
Wydaje mi sie, ze jestesmy swiadkiem powstawania globalnego spoleczenstwa obywatelskiego. Duzo sie dzialo ostatnio w sprawie ochrony zwierzat - nie pisze ze zrozumialych wzgledow o szczegolach. Tym niemniej ludzie z calego swiata uczestnicza, wspieraja, dziela sie doswiadczeniami. Posylaja pieniadze. Co najwazniejsze - zaczynaja wplywac na legislacje. W skali globalnej, ostanio pod wplywem wydarzen w Australii zaczeto ten sam problem drazyc w Anglii - sa juz sprawy w sadzie i propozycje zamiany legislacji.
Wolontariusze wykonuja naprawde ogrona prace, powstaja duze obiekty, np, Amerykanka calkowicie z funduszy ochotnikow buduje wielkie schronisko w Hiszpanii. A inni "prywatnie" odbieraja psy z dogpoundow. Na ile moga.

A skoro w Danii mieszkasz to czy możesz coś napisać na temat co robi ten kraj aby przeciwdziałać rzezi delfinów na Wyspach Owczych?
http://isfoundationpl.blogspot.co.uk/20 ... czych.html
Pytam ponieważ dużo piszesz o znęcaniu się nad psami twierdząc że to wina katolików a coś milczysz o szlachtowaniu zwierzątek na wyspach które są zależne od Danii.

Wt mar 17, 2015 12:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

witoldm napisał(a):
Pies
O tym efekcie wcześniej nie słyszałem, dzięki za podpowiedź.

Efekt Flynna przywołuję nie bez powodu. Podczas swojego TEDa Flynn opowiada anegdoty o tym jak wyglądąło badanie inteligencji wśród ludzi "starej daty" kiedy dopiero zaczynali ten biznes.

Opisuje jak dramatyczie niezdolni ci ludzie byli do abstrakcyjnego myślenia.

Ich świat był bardzo pragmatyczny, stosowali utarte ścieżki w dość niezmiennym środowisku i doświadczenie minionych pokoleń było zazwyczaj skuteczniejsze w ocenianiu sytuacji niż własny rozum. Dla tych ludzi myślenie abstrakcyjne miało ograniczoną wartość.

Ale potem nastąpiła eksplozja. Właśnie ta którą nazywamy efektem Flynna. Z każdym kolejnym pokoleniem ludzie poddani nowej edukacji i stawiani w pracy przed nowymi wymaganiami coraz lepiej radzili sobie z problemami abstrakcyjnymi. Po stu latach norma IQ wzrosła o 25 punktów.

--
Od razu wyjaśnienie -- testy się stale normalizuje, aby wynik średni był równy 100. Więc dzisiaj trzeba zdać trudniejsze testy aby dostać tą samą ocenę.
--

Przeciętny wynik sto lat temu dzisiaj już byłby na granicy niepełnosprawności intelektualnej. I co ważne -- zmiana nastąpiła głównie na polu abstrakcyjnego myślenia.

Te ostatnie sto lat to jednocześnie okres kiedy ludzie odkrywali, że coraz trudniej im przyjmować twierdzenia religijne.

Tak więc kiedy mówisz, że wychowanie religijne wymaga abstrakcyjnego myślenia to widzę w tym jeden wielki fałsz.

Aczkolwiek zgodzę się, że dzisiaj, jeśli czlowiek chce poskładać jakąkolwiek religię do kupy i pogodzić ją wewnetrznie oraz z wiedzą o świecie... to wymaga to karkołomnego wyczynu abstrakcyjnego myślenia.

I rzeczywiście jeśli ktoś potrafi poskładać w jedną całość te wszystkie nie pasujące do siebie elementy, to jest ekspertem w produkcji filozoficznego kleju.

Albo zwyczjanie starym sposobem "wierzy naiwnie jak dziecko", do czego gorąco nas zachęca Kościół Katolicki i Wszyscy Święci.

Wt mar 17, 2015 12:37 pm
Gaduła
Gaduła

sylvian
podpisalam petycje, naleze do Dyrenes Beskyttelse. Wyspy Owcze naleza do Krolestwa Danii, nie do Danii ani Unii Europejskiej. Stad problem.

Wt mar 17, 2015 12:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

pies
Zgoda mam takie same spostrzeżenia, choć nie posiłkowałem się żadnymi badaniami. Sam wiem co mi i jak przychodzi.
Stąd napisałem, że możliwe że ta religijna wiara zostanie wyparta, przez coś bardziej przyziemnego.
Sama wiara religijna, bardziej mnie interesuje nie dlatego że zostałem w niej wychowany, tylko dlatego że jak sam zauważasz, że mnóstwo ludzi myśli po staremu. Mnóstwo ludzi kłamie, a ja nie wiem jak i dlaczego.
Trudno z nimi coś wyjątkowego, nowego dokonać, nie dają rady.
A że mam koło siebie takich ludzi, wolał bym im pomóc, tak sam mieć łatwiej.
Boję się że jak odrzucę wiarę, to w ogóle nie będę miał z nimi kontaktu, wspólnego języka. Nie zrozumiem na czym polega kłamstwo i dlaczego do tego dochodzi. Nie będę się umiał przed nim obronić. Wiara tłumaczy kłamstwo, oraz prawdę. zawsze to już coś.
Stąd mój lęk wylewania dziecka z kąpielą, a nie jak myślą niektórzy, moje wstecznictwo, nabyte od tych którzy tego doświadczyli.
Co mi z tego że ja wiele potrafię, jak nie mam komu tym służyć.
A samo wypięcie się na wiarę, mnie nie zbliży do nich, mogę tylko lepiej poznać ją w działaniu.
Jak zacznę tłumaczyć im najnowsze osiągnięcia, odnawialnej energii, to tylko wybałuszą oczy i powiedzą, a ty to umiesz i możesz sobie zrobić co zechcesz. Ja bym chciał im służyć tym co wiem, lecz nie da się im czegoś dać, ot tak bez ich zainteresowania. Bo zmarnują to bezmyślnie.
A nikogo nie nauczysz jak sam tego nie zechce, liczę więc, że to czym się kierują, pomoże mi ich poduczyć z nowych odkryć techniki. Możliwe że kolejny raz się zawiodę na innych, no cóż trudno.

Wt mar 17, 2015 1:54 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Torri napisał(a):
witoldm napisał(a):

Primo: to dziecko podobno ma już ponad 2000 lat, ileż jeszcze będzie dorastać?
Secundo: Piszesz - wcześniej - że to ateiści Tobie próbują narzucać różne rzeczy, a sam chcesz narzucić nam swoją prawdę. Która, obiektywnie rzecz biorąc, prawdą nie jest, tylko jakąś tam opinią, z którą wcale nie musimy się zgadzać. Na tej samej zasadzie mogę powiedzieć, że to co robią katolicy to zaprzeczenie prawdzie, bo wiara katolicka opiera się na fałszu. I jest to twierdzenie takiej samej wagi, jak to co napisałeś.

Ja jej nie narzucam, a zwracam uwagę że istnieje i trzeba się z nią liczyć , jeśli się chce coś osiągnąć.
Mogę narzucać tylko to, że uważam że każdy kto się interesuje Wiarą w Boga, tudzież kwestionowaniem jej, chce coś więcej osiągnąć.
Za to przepraszam, nie każdy musi chcieć coś więcej, ma do tego prawo.
To moja skłonność do patrzenia po swojemu się odezwała, pełna co do tej uwagi zgoda.
A w poście do -psa napisałem, że jeśli chce zrozumieć to o czym piszę, rozumiejąc najpierw mnie, to niech odrzuci każdy z ogólników, typu wiara, wiedza, itd.
Napisałem że nikt ani mnie, więc w konsekwencji ja innym też, nie mogę cokolwiek narzucać, czytaj ze zrozumieniem.
Publikowanie wpisu, nawet typu przekonywujące, do danego poglądu, nie jest narzucaniem cokolwiek. Jest po prostu jego ujawnianiem, bez żadnych przymuszeń stosowania się do niego.
Poza tym zakładam że każdy kto pisze ja też, mamy dobrą wolę, tego by wnieść swój wkład w zrozumienie u innych, co prawda niełatwych zagadnień, lecz po to mamy siebie.
Stąd wynika różnica zdań, która zaadresowana do kogo innego, także inaczej jest odczytywana.
Dobrze że to wskazałeś, lecz jeśli by to było tylko łapanie za słowo, to nie mam nic tobie do wyjaśniania. Pewno też i inni by tak to potraktowali.

Wt mar 17, 2015 2:00 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

witoldm -- hmm... ja wokół siebie nie mam takich ludzi. Wśród bliższej rodziny mam całą jedną osobę wierzącą... wśród znajomych bliższych też jedną... dalszych... może z trzy, cztery.

Katolicyzm to jest raczej zjawisko z telewizji dla mnie.

Wt mar 17, 2015 2:30 pm
Gaduła
Gaduła

pies napisał(a):

Katolicyzm to jest raczej zjawisko z telewizji dla mnie.

Czyżbyś więc walczył z cieniami? :)

Wt mar 17, 2015 2:37 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

CiepleKluchy napisał(a):
@Sylvian
Mi nie przeszkadza Kościół jako taki, a niech se istnieje i se w to wszystko wierzcie! Przeszkadza mi to, że jestem dyskryminowany i nadużywany finansowo w państwie, które jest również moje.

Niech Kościół walczy o uwagę konsumenta na równi z lokalnymi rozgłośniami radiowymi, związkami pszczelarskimi i Ministerstwem Obrony. Jest wiele instytucji społecznych, a Kościół jest istotny dla wielu obywateli Polski. Dopóki konsument chce kupować usługi Kościoła, powinien mieć taką możliwość. Ale są konsumenci tacy jak ja, którzy usług Kościoła kupować nie chcą. Skoro tak, to nie powinni być zmuszani. A obecnie są.

Sa ludzie ktorzy nie korzystaja z muzeow , teatrow nie chodzacy na mecze pilkarskie a placa w swoich podatkach a wszystkie te instytucje
Ja pomijam multum lewackich organizacji utrzymujacych sie z dotacji rzadowych

Wt mar 17, 2015 2:39 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 102 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona