Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 02, 2020 12:06 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
 Dlaczego KK ma sie nie wtracac do polityki ? 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego KK ma sie nie wtracac do polityki ?
róża8 napisał(a):
A może wierzący maja być dyskryminowani ? tak uważasz ?
Kto kręci maszyną antykościelną ? Kto chce zamknąć usta wierzącym ?
Kto chce zepchnąć nas na margines ?

A czemu ktos ma byc dyskryminowany ?
Uwazam tylko, ze jezeli ktos/coś ma pozostać wzorcem moralności i jej straznikiem, to powinien trzymac się z dala od bagna polityki bo wczesniej lub pozniej sie w nim unurza i wzorcem byc przestanie.

A proszę bardzo, niech księża, biskupi i kardynałowie kandydują do sejmu. Niech będą ministrami itp. To IMHO doprowadziłoby do szybkich zmian stosunku spoleczenstwa do Koscioła.

Udział w polityce może doprowadzić do otrzymania władzy. Władza oznacza odpowiedzialnosc i dla uczciwego jest to bardzo trudne. Chciałbym zobaczyć duchownych skladających obietnice przedwyborcze a potem rozliczanych z ich realizacji.

Wierzący uczestniczą w polityce, nikt im tego nie zabrania z powodu przekonan religijnych. Pod pojeciem Kościól rozumiem wszystkich wierzących, tak jak wyzej pisałem księży, biskupów, kardynałow, siostry zakonne itd.

Ja jestem daleki od zabraniania, uważam tylko ze nie lezy w interesie Koscioła pchac sie w politykę, bo są tam ludzie bez zasad, którzy bez skrupulów mogą w cos wkrecić i zabrać dobre imię, skusić pieniedzmi albo i złamać kręgosłup moralny.

So mar 28, 2015 6:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Uwazam tylko, ze jezeli ktos/coś ma pozostać wzorcem moralności i jej straznikiem, to powinien trzymac się z dala od bagna polityki bo wczesniej lub pozniej sie w nim unurza i wzorcem byc przestanie.

Aha czyli idac ta sama logika to KK nie ma nawracac zlodzieji, prostytutki , bandytow aby sie nie unurzac w tym ich bagnie
Bardzo ciekawa logika

So mar 28, 2015 9:59 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
gabriel napisał(a):
Aha czyli idac ta sama logika to KK nie ma nawracac zlodzieji, prostytutki , bandytow aby sie nie unurzac w tym ich bagnie
Bardzo ciekawa logika

Czy nawracanie to polityka ? W takim razie Chrystus byl politykiem i wszyscy ojcowie Kosciola. Skoro bez polityki nie da się, to tak musiało być.

N mar 29, 2015 4:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Polityka jest formą zarządzania, dużą grupą ludzi (państwa, bądź wielu państw).
Kościół naucza zasad, według których można bezkolizyjnie zarządzać grupami ludzi.
Kościół przejął na siebie pilnowanie, by to zarządzanie nie czyniło krzywdy pojedynczym ludziom.
Stąd ma decydujący głos, jak to zarządzanie powinno wyglądać.
Dzieje się tak dlatego, że w zarządzaniu dużą grupą ludzi, konieczne są rozwiązania ogólne, by można było całością zarządzać.
Przez to ginie jednostka, jako pojedynczy człowiek i jego potrzeby.
By nie został on pokrzywdzony, pominięty w swych potrzebach, konieczna jest kontrola, oraz ocena działań władzy.
Taką rolę ma Kościół, jako wspólnota wszystkich ludzi podległych władzy.
Dlatego że jest wspólnotą pojedynczych ludzi, może taka rolę ochronną prowadzić.
Przez wzajemne kontakty i wymianę opinii.
Tak już konkretny człowiek, ma potwierdzone przez innych, zasady które władca ma przestrzegać, nie krzywdząc jego.
Może się dopominać o swoje prawa, ma za sobą poparcie innych, pewne bo uzgodnione na podstawie ustaleń, nie krzywdzenia ludzi.
Taki władca niczym moloch, nie ma podejścia szczegółowego do każdego człowieka, więc dochodzi do krzywdzenia pojedynczych, słabych ludzi.
Dlatego źle by było, bez obrony przed krzywdzeniem, bez Kościoła.
Im dalej w czasie, tym gorzej władcy (politycy) sobie radzą, z jednakowym traktowaniem każdego podwładnego.
Traktują jednostki wybiórczo, wspierają je, pozostawiając pozostałych bez pomocy.
Tymczasem to że ktoś sam sobie jakoś radzi, nie znaczy że nie należy się jemu pomoc, taka jak tym nielicznym dawana, ma każdy mieć tą pomoc, na takim samym poziomie., konieczna jest koordynacja, a tę może czynić tylko władca skutecznie.
By polityka nie szła na skróty (ludzie w niej zaangażowani), konieczna jest ich kontrola przez kogoś tak mocnego, do tej pomocy przygotowanego, jak wspólnota Kościelna.
Inaczej to władcze zapędy władców, ograniczą się do pasywnego figuranctwa, a nie do rozwiązywania problemów współdziałania miedzy ludźmi.
Bez wytyczania klarownych, nie kolidujących planów tych współdziałań.
A ktoś musi nad tym czuwać, by duże grupy ludzi dobrze z sobą współdziałały.
Tak to każdy ma swoją rolę, zarówno władcy z politykami włącznie, jak i Kościół kontrolując tych pierwszych.
Swoja rola nie oznacza że, są to sprawy inne oddzielne.
Są to te same sprawy, bo dotyczą pojedynczych ludzi także i zwłaszcza.
Tu nie ma żadnych oddzielnych ról.
Ważne by władca nie zapomniał, o pojedynczym człowieku, troszcząc się o całość społeczności.
Tego podjął się i pilnuje Kościół.
Wtrącanie się do polityki, więc jest obowiązkiem Kościoła.
Biada jemu gdy tego nie czyni.
Zajmowanie się zaś polityką, nie jest dla Kościoła, bo nie mógł by jej kontrolować, jednocześnie.
Nie ma samo kontroli, by była ona sprawna.
Sama władza ma narzędzia tak mocne, subtelne, ostre, że może nimi pomóc ludziom, bądź zaszkodzić, a nawet zabić.
Tego nie można pozostawić bez kontroli.
Jeśli władcy spełnią do końca rolę, w zarządzaniu ludźmi, nie szkodząc im, ta kontrola będzie tylko symboliczna. Póki co jeszcze do tego nie doszło.

N mar 29, 2015 7:43 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
bogdank67 napisał(a):
gabriel napisał(a):
Bardzo ciekawa logika

Czy nawracanie to polityka ? W takim razie Chrystus byl politykiem i wszyscy ojcowie Kosciola. Skoro bez polityki nie da się, to tak musiało być.

Czy zwracanie uwagi politykom aby nie kradli , nie mordowali ( aborcja ) nie ulatwiali rozpusty ( zwiazki partnerskie ) to nawracanie ludzi czy polityka ?

Pn mar 30, 2015 2:23 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
gabriel napisał(a):
Czy zwracanie uwagi politykom aby nie kradli , nie mordowali ( aborcja ) nie ulatwiali rozpusty ( zwiazki partnerskie ) to nawracanie ludzi czy polityka ?

Nawracanie. Polityka jest wtedy kiedy mowisz kazdemu to co chciałby usłyszec, oczywiscie tak by potem nie mogł Cie ciągnąc za słowka.

Pn mar 30, 2015 10:25 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
gabriel napisał(a):
Niestety, ta wypowiedź wypływa z określonego światopoglądu. I może nie przekonać co do słuszności w pewnej części ateistów. Co do złodziejstwa, to nie jestem pewnie czy Kościół tak bardzo zwraca uwagę na złodziejstwo polityków czy kogokolwiek. Nie zauważyłem tego. W kazaniach kościelnych, co mnie smuci, nie zwraca się uwagę na łamanie przepisów drogowych, wzajemny szacunek człowieka na ulicy, w sklepie czy w urzędzie. Nie mówi o uczciwości, nie na szczytach władz, ale w swojej firmie. Coś, z czym każdy spotyka się na codzień. Kościół woli walić w bębny o gender, czego nie rozumiem jako obywatel tego kraju, który z problemem (?) gender bezpośrednio nie zetknie się do swojej śmierci.
Co do związków partnerskich, to one wg ateistów nie stanowią problemu moralnego. Osoby homoseksualne to też obywatele tego kraju - lekarze, dekarze, architekci itp. Oni/one też chcą współtworzyć to Państwo - płacą podatki, kupują polskie produkty. Itd. Powoli dochodzę do konkluzji: Chodzi o to, aby nawet jak najbardziej oświecona większość nie rządziła mniejszością, ale aby mniejszość i większość tworzyła dobrobyt tego kraju. Kościół powinien mieć głos! Ale, moim zdaniem, powinien zdecydowanie zmienić styl, powinien mówić do osób o innym światopoglądzie starając się przekonywać ich. Natomiast, ja trochę głos Kościoła odbieram jako szczucie katolików na osoby o innym światopoglądzie. (Papież Franciszek jest dla mnie wyjątkiem, który potwierdza regułę). Sądzę także że osoby decyzyjne u władzy nie powinny dać odczuć, że ateiści lub inne religie czują się rządzeni przez katolików.

Cz lis 19, 2015 1:24 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Kościół powinien głosić swoje. I dotyczy to również np. gender.
Przecież tu jest agresja ideologiczno-światopoglądowa na nasze dzieci, przeprowadzana za naszymi plecami - jak można mówić ze to nas nie dotyczy?

Cz lis 19, 2015 1:53 am
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Kościół powinien głosić swoje. I dotyczy to również np. gender.
Przecież tu jest agresja ideologiczno-światopoglądowa na nasze dzieci, przeprowadzana za naszymi plecami - jak można mówić ze to nas nie dotyczy?
Pytanie ile w ostatnich trzech miesiącach Twoja córka w przedszkolu była przekonywana, że tak naprawdę jest chłopcem, a ile w przeciągu trzech miesięcy ktoś cię okłamał lub oszukał lub nadwyrężył Twoje zaufanie (i czy mógłby to katolik). Tyle w temacie.
Dodam jeszcze tylko, że w tematach "światopoglądowych", katolikom brakuje empatii. Niestety myślą jedynie przez pryzmat religii, i nie są fizycznie w wyobrazić sobie jak czuć się może osoba o innych poglądach.

Pt lis 20, 2015 1:17 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
JESZCZE nie są przekonywani, bo projekt jest procedowany.
Jak juz będą przakonywali w szkołach, będzie za późno (choć już sa różni PONTON-owcy i podobni).
Myślę że źle sytuujesz problem - to nie jest sprawa "jak się ktoś czuje" tylko obiektywnej moralności.

Pt lis 20, 2015 2:04 am
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Jak juz będą przakonywali w szkołach, będzie za późno (choć już sa różni PONTON-owcy i podobni).
Myślę że źle sytuujesz problem - to nie jest sprawa "jak się ktoś czuje" tylko obiektywnej moralności.

Myślisz jak dobry katolik. Za to turecki prezydent nie jest dobrym muzułmaninem:
"Towarzyski mecz Turcji z Grecją rozpoczął się od zgrzytu. Część tureckich kibiców nie uszanowała minuty ciszy i krzyczała "Allah Akbar" oraz nacjonalistyczne hasło "Męczennicy nie umierają, ojczyzna nie zostanie podzielona". .... Zachowanie części tureckich ... potępił m.in. prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. - To jest nie do przyjęcia. Nie jesteśmy tak nietolerancyjnym krajem, żebyśmy nie mogli okazać respektu podczas hymnów narodowych. To nie leży w genach naszego narodu. Jak odebralibyśmy to, gdyby ktoś zrobiłby to nam? - pytał retorycznie Recep Tayyip Erdogan."
A kariera hasła gender i skupienie tylu emocji (dzięki Kościołowi) jest typowym mechanizmem obrony przed "obcymi", których oskarża się o wszelakie zło.
Wiem, że dyskusja z głęboko wierzącym katolikiem nie ma sensu (bo nie jest dyskusją). Proponuję wszystkim (bo to chyba ostatni mój post na tym forum) pewną zabawę intelektualną, w którą sam się bawię od kilku miesięcy. Otóż kazań w kościele słucham z punktu widzenia ateisty. Zastanawiam się ile ateista mógłby wynieść z każdego kazania lub listu biskupów, czy coś by odnalazł coś interesującego, czy słuchając nawróciłby się na wiarę itp.
Czasem warto popatrzeć oczami innych. Empatia (oprócz wolnej woli) też odróżnia nas od zwierząt. PA!

Pt lis 20, 2015 2:17 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
geolog napisał(a):
Barney napisał(a):

Myślisz jak dobry katolik. Za to turecki prezydent nie jest dobrym muzułmaninem:
"Towarzyski mecz Turcji z Grecją rozpoczął się od zgrzytu. Część tureckich kibiców nie uszanowała minuty ciszy i krzyczała "Allah Akbar" oraz nacjonalistyczne hasło "Męczennicy nie umierają, ojczyzna nie zostanie podzielona". .... Zachowanie części tureckich ... potępił m.in. prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. - To jest nie do przyjęcia. Nie jesteśmy tak nietolerancyjnym krajem, żebyśmy nie mogli okazać respektu podczas hymnów narodowych. To nie leży w genach naszego narodu. Jak odebralibyśmy to, gdyby ktoś zrobiłby to nam? - pytał retorycznie Recep Tayyip Erdogan."
Myślę, ża jak sam pomyślisz o swojej "analogii" to zobaczysz jak dalece jest nieadekwatna i szkodliwa.
Cytuj:
A kariera hasła gender i skupienie tylu emocji (dzięki Kościołowi) jest typowym mechanizmem obrony przed "obcymi", których oskarża się o wszelakie zło.
Nie. Jest obroną przez złem - i tyle.
Cytuj:
Wiem, że dyskusja z głęboko wierzącym katolikiem nie ma sensu (bo nie jest dyskusją).
Muszę Ci powiedzieć, że dotąd z przyjemnością czytałem Twoje posty. Niestety, teraz posunąłeś się do chamstwa.
I zrobiłeś dokładnie to, o co oskarżasz powyżej katolików.

Cytuj:
Proponuję wszystkim (bo to chyba ostatni mój post na tym forum) pewną zabawę intelektualną, w którą sam się bawię od kilku miesięcy. Otóż kazań w kościele słucham z punktu widzenia ateisty. Zastanawiam się ile ateista mógłby wynieść z każdego kazania lub listu biskupów, czy coś by odnalazł coś interesującego, czy słuchając nawróciłby się na wiarę itp.
Kazania w Kościele nie służą do nawracania ateistów i nie takie mają zadanie.

Proponuję Ci "zabawę intelektualną" polegającą na słuchaniu kazań z punktu widzenia katolika.
Cytuj:
Czasem warto popatrzeć oczami innych. Empatia (oprócz wolnej woli) też odróżnia nas od zwierząt. PA!
Przyjmujesz z góry irracjonalność tego, co mówi religia - i stąd taka szowinistyczna postawa jaką prezentujesz.

Pt lis 20, 2015 2:42 am
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Moim zdaniem KK ma jak najbardziej prawo do wtrącania się do polityki.

Spójrzmy na to z następującej strony. W Polsce jest około 90% katolików. Każdy z nich jest członkiem wspólnoty KK. Jeżeli KK nie miałby prawa wtrącania się do polityki oznaczałoby, że 90% obywateli zabrano by prawo do wypowiadania się w sprawach ważnych dla całego kraju. Chyba wnioski nasuwają się same.

Zabranie prawa do udziału w życiu publicznym jest niezgodne z prawem i konstytucją. Każdy obywatel ma prawo do uczestnictwa w życiu publicznym.

Pt lis 20, 2015 2:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Czemu wiara nie miałaby prawa kształtować naszych postaw politycznych, a np. posiadanie poglądów socjalistycznych tak?

Pt lis 20, 2015 9:03 pm
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5