Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz gru 12, 2019 10:15 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Kto płynie na arce? 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto płynie na arce na arce?
To jednak temat o wolnej woli, wątków na ten temat na forum sporo.

Śr kwi 15, 2015 5:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PytajcieOCoChcecie napisał(a):
Jeżeli Bóg żeczywiście dał wolną wolę (oczywiście o ile w ogóle mógł coś dawać) to nie może zabijać tych którzy tą wolną wolę eykorzystują.
Sam do tego doszedłeś PytajcieOCoChcecie czy jesteś pod wrażeniem objawienia Syna Bożego...?

Śr kwi 15, 2015 5:46 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
W sumie jakoś średnio.

Śr kwi 15, 2015 5:58 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
W sumie jakoś średnio.
No proszę, a zaprezentowany przez Ciebie poglad pokrywa się z nauczaniem Kościoła...
W świetle pouczenia Bożego śmierć nie jest absolutnym końcem ludzkiego życia. Może być traktowana najwyżej jako kres jednego z jego etapów, na podobieństwo narodzin człowieka, będących zakończeniem życia płodowego, a zarazem – początkiem istnienia poza łonem matki. Raz zaistniałe życie człowieka nigdy nie zostanie unicestwione, chociaż podlega różnym przemianom.
Jest o tym mocno przekonany Kościół, który modli się: “Albowiem życie Twoich wiernych, o Panie, zmienia się, ale się nie kończy, i gdy rozpadnie się dom doczesnej pielgrzymki, znajdą przygotowane w niebie wieczne mieszkanie” (Mszał Rzymski, Prefacja o zmarłych; por. KKK 1012)

Śr kwi 15, 2015 6:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Jeżeli Bóg żeczywiście dał wolną wolę (oczywiście o ile w ogóle mógł coś dawać) to nie może zabijać tych którzy tą wolną wolę eykorzystują.
No, nie kubek w kubek ale tak chciałem napisać.

Niby brzmi to z sensem. Jeśli jednak morderca zabija, to czy można go karać za to, że wykorzystał swoją wolną wolę? Wolą mordercy jest zabijać. I będzie zabijał dopóki sam nie umrze, albo swojej woli nie zmieni.
Czy można go za to karać? Tak/Nie i dlaczego?

Śr kwi 15, 2015 7:28 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
hmhmm napisał(a):
Jeśli jednak morderca zabija, to czy można go karać za to, że wykorzystał swoją wolną wolę? Wolą mordercy jest zabijać. I będzie zabijał dopóki sam nie umrze, albo swojej woli nie zmieni.

Mozna. Chciaż czesto tak sie nie dzieje.
Przykład: Józef Stalin
Przykłady można mnożyć. Wielu zbrodniarzy na masową skale nie poniosło kary. Sprawiedliwość na ziemi jest selektywna. Nie wiadomo o co chodzi w realizacji w zyciu doczesnym kary za grzechy.

Potop jako kara był ewenementem, incydentem. Nie wpisuje sie w jakąś regułę, bo reguły karania tu na ziemi są tylko świeckie. Czemu tamci zostali ukarani potopem wtedy, a inni przed nimi, ani po nich nie ? Mieli pecha ? Wiem, potopu (wody) ma juz nie być, stąd nie wystąpił pozniej, jednak potop ognia może jeszcze byc i pare innych potopow też.

Moze chodzilo o cos innego (zabrzmi fantastycznie, juz widze to oburzenie), o wybicie np. zdegenerowanej genetycznie populacji i restart, przy mozliwie małych stratach w środowisku (roślinnosc) ?

Zapewne paru osobom kręci sie w głowach od moich pomysłów :D, ale coż, staram sie myśleć nieschematycznie, łamac bariery w mojej głowie, ktore ktos niepostrzezenie postawił .

Cz kwi 16, 2015 10:51 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
bogdank67 napisał(a):
Moze chodzilo o cos innego (zabrzmi fantastycznie, juz widze to oburzenie), o wybicie np. zdegenerowanej genetycznie populacji i restart, przy mozliwie małych stratach w środowisku (roślinnosc) ?

Też tak myślałem, znaczy poza głównym celem różnych rzeczy są też cele...Poboczne.
bogdank67 napisał(a):
Przykłady można mnożyć. Wielu zbrodniarzy na masową skale nie poniosło kary.

Doczesnej Nie, przykre to. A Stalin ponoć chciał zostać duchownym. Ale to Ci chyba wiadomo.
bogdank67 napisał(a):
Zapewne paru osobom kręci sie w głowach od moich pomysłów :D

Nie pochlebiaj sobie :D
bogdank67 napisał(a):
ale coż, staram sie myśleć nieschematycznie, łamac bariery w mojej głowie, ktore ktos niepostrzezenie postawił .

Zawsze się przyda ktoś, kto ubogaci rozmowę nowymi, niespotykanymi wnioskami... Czasami bywają bardzo użyteczne.

Cz kwi 16, 2015 12:03 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
bogdank67 napisał(a):
hmhmm napisał(a):
Jeśli jednak morderca zabija, to czy można go karać za to, że wykorzystał swoją wolną wolę? Wolą mordercy jest zabijać. I będzie zabijał dopóki sam nie umrze, albo swojej woli nie zmieni.

Mozna. Chciaż czesto tak sie nie dzieje.
Przykład: Józef Stalin
.

Ludzie z otoczenia wodza byli jego "godni". Mordowali równie ochoczo, po czym......często sami padali ofiarą. Stalin był chyba jednak bardziej perfidny, cieszył (kręcił) go strach osób z najbliższego otoczenia.

Cz kwi 16, 2015 8:40 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Raz zaistniałe życie człowieka nigdy nie zostanie unicestwione, chociaż podlega różnym przemianom.

Czy jesteś w stanie dowieść, ze jedną z przemian nie będzie stan bez swiadomosci ?

Ciało człowieka tez nie zostaje unicestwione, podlega tylko przemianom :D tyle, ze od pewnego etapu trudno go nazwać człowiekiem, ale rozproszone istnieje i moze stac sie ciałem innego człowieka.

Ty o jakich przemianach napisales ?

Pn kwi 20, 2015 8:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
bogdank67 napisał(a):
sahcim napisał(a):
Raz zaistniałe życie człowieka nigdy nie zostanie unicestwione, chociaż podlega różnym przemianom.

Czy jesteś w stanie dowieść, ze jedną z przemian nie będzie stan bez swiadomosci ?
Świadomość(samoświadomość), jest to nagromadzona wiedza(bity informacji) konkretnego bytu...zgadzasz się z tym ?
Jak pewnie ci wiadomo bity informacyjne nie giną poza materialnym urządzeniem(tu, mózgiem) ponieważ w przestrzeni jest wystarczająca ilość energii do tego aby mogły przetrwać do momentu przejęcia ich przez inteligentny byt(tu, Bóg).
My wierzymy, że człowiek jest bytem duchowo-materialnym, zatem w momencie gdy materia zostaje pozbawiona życiodajnej energii(ducha), ta "energia" nie anihiluje ale wraca do źródła z którego wyszła(Boga) wraz z nagromadzonymi bitami informacji o tym bycie, który ożywiała... :)

Wt kwi 21, 2015 3:20 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Chyba wszyscy słyszeli historię o arce Noego. Noe zbudował arkę na której pomieścił wszystkie gatunki świata oprócz ludzi. Nie pytam nawet jak tego dokonał bo mija się to z sensem.

To dosyc ciekawe. Dlaczego to mija się z sensem?
Cytuj:
1. Czy bóg nie dał człowiekowi wolnej ręki co do tego co ma czynić? Przecierz dał nam wolną wole i co za tym idzie wybór. Jak wię

Bóg dał człowiekowi wolną wolę.
Ale wolna wola nie oznacza że czlowiek robiąc co chce nie poniesie konsekwencji swojego czynu.
Inaczej mówiąc ..człowiek może sobie skoczyc z 10 pietra aby latać(może skoczyć bo ma wolną wolę) ale wiadomo czym to sie skonczy .
Tak samo w wypadku Noego i arki.
W tamtych czasach ludzie mogli sobie robic co chcą ale musieli liczyc sie z konsekwencjami swojego postepowania.

Pn maja 25, 2015 7:53 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Bajka o potopie jest jednym z najbardziej absurdalnych historii przedstawionych w Piśmie Świętym. Przykładowo: dlaczego po Potopie wody słodkie nie wymieszały się ze słonymi? Co z rybami, które nie mogą żyć w wodach słodkich i z tymi, które nie mogą żyć w wodach słonych? (w sumie można by tak wymieniać bardzo długo, ale nie o to chodzi)

Zresztą, zauważyłem jedną ciekawą rzecz: jeśli Bóg każe mordować lub sam morduje - to traktujemy to jako przenośnię, alegorię, musimy odpowiednio interpretować całość biorąc pod uwagę autorów, czasy historyczne, jakieś tam odniesienia do tego i tamtego... a jeśli Bóg mówi "Miłujcie się" - to nagle wszystko jest jasne i nie trzeba niczego interpretować!

A gdyby słowo "Bóg" zastąpić nazwiskiem jakiegoś zbrodniarza? Np. "Stalin zrzucił dwie bomby atomowe na miasto X i Y" - uznalibyśmy go za okropnego potwora. Ale kiedy mowa o Bogu, który podobnie zniszczył Sodomę i Gomorę - "Bóg jest miłosierny i nie mamy prawa go oceniać".

Wt maja 26, 2015 1:17 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
creepingdeath napisał(a):
Bajka o potopie jest jednym z najbardziej absurdalnych historii przedstawionych w Piśmie Świętym. Przykładowo: dlaczego po Potopie wody słodkie nie wymieszały się ze słonymi? Co z rybami, które nie mogą żyć w wodach słodkich i z tymi, które nie mogą żyć w wodach słonych? (w sumie można by tak wymieniać bardzo długo, ale nie o to chodzi)

Zresztą, zauważyłem jedną ciekawą rzecz: jeśli Bóg każe mordować lub sam morduje - to traktujemy to jako przenośnię, alegorię, musimy odpowiednio interpretować całość biorąc pod uwagę autorów, czasy historyczne, jakieś tam odniesienia do tego i tamtego... a jeśli Bóg mówi "Miłujcie się" - to nagle wszystko jest jasne i nie trzeba niczego interpretować!

A gdyby słowo "Bóg" zastąpić nazwiskiem jakiegoś zbrodniarza? Np. "Stalin zrzucił dwie bomby atomowe na miasto X i Y" - uznalibyśmy go za okropnego potwora. Ale kiedy mowa o Bogu, który podobnie zniszczył Sodomę i Gomorę - "Bóg jest miłosierny i nie mamy prawa go oceniać".

Niestety co do mieszania się wód trochę przesadziles.
Dzisiaj tez wody słodkie wpływają z rzek do morza i stają się słone.
Jak nie wierzysz na słowo to nawet sobie pół szklanki wody nasyp soli dużo a potem dolej słodkiej wody.
Jakimś dziwnym sposobem woda słodka stanie się słona.
Potem odczekaj aż pół szklanki odparuje i znów dolej wody słodkiej.
I tak zrób 100 razy.
Woda zawsze w szklance będzie słona.
I tak wątpliwości zostaną rozwiane.

I dokladnie tak wszystkie tego typu wątpliwości łącznie z rybami się wyjaśnia

Wt maja 26, 2015 7:18 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
creepingdeath napisał(a):

Zresztą, zauważyłem jedną ciekawą rzecz: jeśli Bóg każe mordować lub sam morduje

Tutaj tez pomylenie pojęć.
Bóg zabija. Tak jak my nie mordujemy muchy czy krowy ale je zabiajmy.

Cytuj:
- to traktujemy to jako przenośnię, alegorię, musimy odpowiednio interpretować całość biorąc pod uwagę autorów, czasy historyczne,

I tego nie traktujemy jako przenosnie i alegorię.

Wt maja 26, 2015 2:11 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
ja napisał(a):
Niestety co do mieszania się wód trochę przesadziles.
Dzisiaj tez wody słodkie wpływają z rzek do morza i stają się słone.
Jak nie wierzysz na słowo to nawet sobie pół szklanki wody nasyp soli dużo a potem dolej słodkiej wody.
Jakimś dziwnym sposobem woda słodka stanie się słona.
Potem odczekaj aż pół szklanki odparuje i znów dolej wody słodkiej.
I tak zrób 100 razy.
Woda zawsze w szklance będzie słona.
I tak wątpliwości zostaną rozwiane.

I dokladnie tak wszystkie tego typu wątpliwości łącznie z rybami się wyjaśnia

Dziwnym sposobem? A na fizyce i chemii to spałeś, czy wagarowałeś? I na geografii chyba też.

Wt maja 26, 2015 3:25 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona