Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So gru 14, 2019 2:53 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Co przeszkadza ateiscie rozbic samolot z setkami ofiar ? 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Co przeszkadza ateiscie rozbic samolot z setkami ofiar ?
A merytorycznej wypowiedzi to nawet mi w ppm nie podacie? Obawiam się, że nie macie pojęcia ani o dojrzałości w ujęciu psychologicznym, ani teologicznym jej wzorcu.

Pn kwi 13, 2015 10:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie mam pojęcia o tym co psychologia na ten temat mówi. Wiem natomiast co mówi o zjawisku "wyimaginowanych przyjaciół" i że odnosi się raczej pozytywnie do tego zjawiska.

Tak więc jeśli przyjaźń z wytworami własnego umysłu jest psychologicznie korzystna to kto wie co jeszcze jest dla nas dobre.

Wt kwi 14, 2015 11:46 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
To już mniej niż ppm. Odleciałeś i szybujesz w przestworzach, wirtualnie oczywiście.

Wt kwi 14, 2015 12:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nawet nie wiem do czego się odnosisz z tym "ppm".

Wt kwi 14, 2015 12:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dojrzałość to życie moi drodzy. Podobnie jak najlepszym wychowaniem/przygotowaniem do życia jest samo życie. Niesie to ze sobą pewne ryzyko, ale czyż owo ryzyko nie nadaje szczególnego smaku. Chodzi więc - szczególnie w kontekście tego wątku - o postawy względem życia. O jego docenienie, szacunek, otwartość, uważność, itp. W odniesieniu do szerszego niż własny punktu widzenia. W odniesieniu do wartości. Przeżycia, nastroje, uwarunkowania, choroby, indywidualna, chwilowa perspektywa kontra mniej lub bardziiej uniwersalne wartości. Wybór! Tego czym się kierujemy. Przeżyciami, zmiennym losem, nastrojami, widzimisię, czy ujmując rzecz w skrócie zasadami. No przynajmniej - żeby znowu nie być tak zasadniczym - w kwestii odebrania życia innym ludziom. A propo ryzyka pozyskiwania (nigdy nie kończącego się) dojrzałości w ramach życia. Kierujemy się w reakcjach nastrojami, emocjami, okolicznościami, uwarunkowaniami, itd, czasami to dobrze czasami nie, jednak w działanich kierujemy się postawami... przynajmniej czasami :wink:

Wt kwi 14, 2015 3:53 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
gabriel napisał(a):
taki chrzescijanin raczej boi sie piekla aby zabic az tyle niewinnych ludzi

Ludzie w ciężkiej depresji są zwykle przekonani, że i tak trafią do piekła, więc strach przed trafieniem do piekła raczej przed niczym ich nie powstrzymuje.

Badania wykazują jednak, że osoby wierzące rzadziej popełniają samobójstwa:
http://ajp.psychiatryonline.org/doi/abs ... 61.12.2303

A także, że wierzący i praktykujący łatwiej przechodzą depresję:
http://roa.sagepub.com/content/27/2/197.short

Wt kwi 14, 2015 5:20 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
W ciężkiej depresji raczej nie popełni się samobójstwa. Nie ma na to sił. Realizacji chory podejmuje się kiedy poprawia się mu stan zdrowia. Tyle dopowiedzenia odnośnie tej sprawy. Pilot planowal samobójstwo, dał to do zrozumienia swej partnerce, jak zwykle odczytano jego zamiary dopiero po ich realizacji. Cel osiągnął.

Wt kwi 14, 2015 5:26 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
domgo napisał(a):
Kierujemy się w reakcjach nastrojami, emocjami, okolicznościami, uwarunkowaniami, itd, czasami to dobrze czasami nie, jednak w działanich kierujemy się postawami... przynajmniej czasami :wink:

Jeśli uważasz, że w ważnych życiowych momentach emocje nie wpływają na Twoje działania, to sam siebie okłamujesz. Dodatkowo silnie zinternalizowana postawa ujawnia się w tobie już na poziomie emocji.

Według mnie ta dychotomia (postaw - emocji) jest fałszywa.

Wt kwi 14, 2015 5:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Czy nie można postaw oprzeć o np. wartości bez względu na konsekwencje tak samo jak o emocje, nastroje, okoliczności, uwarunkowania, itp. bez względu na konsekwencje? Jasne to skrajne postawy. Jak widać jednak zdarzają się. Oczywiście pewnie częściej zdarzają się pośrednie lub naprzemienne. Myślę, że bardziej chodzi o tendencję, pewną dyscyplinę właśnie w podejściu do siebie samego, życia, innych ludzi (wówczas na którymś etapie planowania i realizacji jakiejś totalnej głupoty po prostu się obudzimy).

Poza tym - o ile o to Ci chodziło - masz rację. Występuje sprzężenie zwrotne. Emocje wpływają na wybory i działania a świadome wybory, decyzje na sposób przeźywania, odczuwania, samopoczucie :)

Wt kwi 14, 2015 6:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tak, dokładnie o to mi chodziło -- nigdy nie jesteśmy wolni od emocji, a nawet postawy związane z wartościami w które wierzymy są jak najbardziej emocjonalne.

Muszą być!

Jeśli wartości które wyznajesz nie wywołują u Ciebie emocji to jesteś z nimi najpewniej słabo związany.

Dlatego piszę, że konstruowanie dychotomii -- ALBO/ALBO -- jest według mnie błędne.

Wt kwi 14, 2015 10:27 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Kończąc emocje. Powinny być podporządkowane mózgowi racjonalnemu. U pilota zrównoważenie emocjonalne powinno być warunkiem dopuszczenia do pracy w zawodzie. Tu potrzeba ludzi, którzy potrafią zachować spokój w warunkach dużego obciążenia psychicznego, muszą więc umieć kontrolować emocje. To, że nie przestrzega się rygorystycznie tych spraw, to już inna sprawa.

Wt kwi 14, 2015 10:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tak kotku. Jednak z psem się nie zrozumieliśmy lub nie dookreśliliśmy własnych wypowiedzi. Co możemy uczynić. Pies zwróciłeś uwagę na to że nie należy a nawet nie da się "uciekać" od emocji. Domgo pisał o drugiej stronie tego samego medalu tj. o tym, że lepiej nie kierować się emocjami (nie dotyczy przyjemnych spraw małej wagi). Oczywiście merss ma/mamy rację kontrolować emocje to je rozpoznawać, umieć przeżywać, wyrażać czy rozładowywać (w przyzwoity, nie destrukcyjny, najlepiej twórczy sposób :D) a w decyzjach kierować się mózgiem racjonalnym.

Są procedury ale się ich nie przestrzega. Albo nie są w 100% skuteczne. Pewnie nigdy nie będą. Nie znaczy to, że nie są potrzebne. Są potrzebne. Podobnie jak osobiste poczucie odpowiedzialność, branie pod uwagę innych, nie pozostawienie - w pewnych sferach - miejsca dla egoizmu. Zasady pilota, lekarza, małżonka, partnera, chorego, czy kogo tam jeszcze, wybory odnoszące się do wartości.

Wt kwi 14, 2015 11:36 pm
Milczek
Milczek

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Moim zdaniem przeszkadza dokładnie to samo co wielu osobom niezależnie czy deklarują się katolikami czy nie np schować do kieszeni znaleziony w parku portfel. Wielu z nas tego nie zrobi i zwròceniu go właścicielowi zgodnie z danymi na dokumentach. Dlaczego? Postąpić wg wewnętrznego przekonania wybudowanego w podświadomości czy duszy jak ktoś woli a będącego wynikiem doświadczeń i wiedzy tego i poprzednich naszych żyć. Tylko ta pamięć duszy pozostanie nam w następnym życiu od urodzenia determinując etykę naszych zachowań. Wiedza rozumu przypadnie.

Śr kwi 15, 2015 3:50 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Aha... To pilot dla którego życie jego i życie pasażerów jest emocjonalnie obojętne będzie dopuszczony do pracy? Nie sądzę.

Powtarzam -- jeśli Twoje wartości nie wywołują u Ciebie emocji to w nie nie wierzysz.

Śr kwi 15, 2015 9:39 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Pilot wsiada do samolotu w niezłym humorze. Pod wpływem impulsu wysyła wiadomość do (byłej) dziewczyny, za 3 godziny będę w mieście, szykuj się, zabieram cię na kolację. Dostaj wiadomość zwrotną którą np. odczytuje jako "spadaj ty głupku" nastrój mu siada, pod wpływem impulsu podejmuje decyzję ja jej pokażę, ja wszystkim pokażę.

Albo przez dłuższy czas przeżuwa swoją sytuację, stan zdrowia, karierę, decyzje innych względem siebie, własne emocje i zaczyna myśleć ja im wszystkim jeszcze pokażę.

Wszystko wywołuje u nas emocje. I co z tego? Nie wszyscy sobie z nimi radzimi jak ów pilot. Co z tego, że emocje wpływają na działania i wartości, skoro wybory, działania pod wpływem i ze względu na wartości a nawet zwykłego zdrowego rozsądku mogą wpływać na emocje.

Śr kwi 15, 2015 3:53 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona