Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N maja 31, 2020 11:15 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Prawo moralne a Bóg ? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Prawo moralne a Bóg ?
pies napisał(a):
O tak, ciekawa kwestia -- mam też podobne pytanie o rzeczy czynione z polecenia Boga.

Jeśli Bóg każe Ci zabić własne dziecko to czy twój czyn jest dobry czy zły?

To zależy.

Bo jeśli policjant zabija przestępcę, to nie jest to zabójstwo, tylko zwyczajnie nie miał innego wyboru, przestępca stawiał opór, nawet jeśli go nie stawiał.

Jeśli kobieta zabija własne dziecko, to można to nazwać przerwaniem ciąży, albo wolnym wyborem. Lepiej brzmi. Ewentualnie efektem szoku poporodowego, gdy dziecko się już urodzi..

Jeśli polityk kogoś zabija, to jest to obrona praw mniejszości, a jeśli zabija osobiście, to nieszczęśliwy wypadek.

Gdy VIP kogoś zabije, to jest to ZAWSZE obrona konieczna, względnie zmarły sam się nadział na nóż kilka razy, jak w przypadku córki pewnego
znanego reżysera. A jeśli ktoś jest bardzo znany, to to się w ogóle nie stało, nawet jeśli się stało.

Natomiast, gdy Bóg mówił, żeby kogoś zabić, cóż...
Uzasadnianie wszelkich zbrodni na tle religijnym musi być złe z założenia.
Chyba, że robią to wściekli muzułmanie, wtedy dżihad szybko zamienia
się w niesienie pokoju i tolerancji.

Bóg nie jest politykiem i do więzienia nie wsadzi, ani nie wytoczy sprawy sądowej o pomówienie. Nie jest też kobietą, która podniesie larum, że zabrania jej się korzystania z wolności. I nie napuści na człowieka kilku "karków". Szefem też nie jest, żeby z roboty wyp... Wypowiedzenie umowy wręczył :D
Ani nie jest policjantem, żeby użył środków przymusu bezpośredniego.
W związku z tym jest idealną ofiarą losu, na którą można do woli pluć, zrzucić winę za własne błędy, a potem powiedzieć, że przecież nie istnieje.

Gdyby tak się zobaczyło, co się robi źle, to można by to zmienić, tylko ego tego nie wytrzymasz. Więc potrzebny jest ktoś, kto nie odda i komu się powie: "To wszystko Twoja wina! Ty mnie takim stworzyłeś! Ty mi dałeś takie życie!"

Inni ludzie mogą reagować agresywnie, nieważne, że mają istotny wpływ na naszą egzystencję. Poza tym nie zawsze można ich dorwać. A ego... Cóż, ego zrobi się smutne.

To że obecnie, Bóg nie każe nikogo zabijać, to mało ważne. Kozłowi ofiarnemu zawsze przypisuje się winę, co by nie robił.

Pt kwi 17, 2015 2:58 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Andy72 napisał(a):
Cytuj:
Jak więc oceniasz moralnie decyzję rodziców o posiadaniu dziecka?

można odpowiedzieć:
"Wychowanie dzieci jest zawsze szczególną okazją do powierzenia swojego życia i życia własnych dzieci Panu Bogu. Rodzice winni nieustannie pamiętać, że „ich dzieci” nie należą do nich. Należą do Boga. Są im dane „na jakiś czas”, aby im towarzyszyli w drodze do dorosłości i dojrzałości. My chrześcijanie mamy podstawy, do tego, żeby wierzyć w człowieka, nawet bardzo małego człowieka. Bóg stworzył nas samych i nasze dzieci na obraz i podobieństwo swoje. Jeżeli dziecko ma warunki, to ten obraz Boga w nim rozwija się spontanicznie. Istotą wiary rodziców w swoje dzieci jest to, iż każdy człowiek — także wówczas, kiedy jest jeszcze niemowlęciem, szuka najpierw dobra dla siebie samego"

Cały czas udzielasz wymijających odpowiedzi.
Człowiek współuczestniczy w udzielaniu daru życia, a w światopoglądzie odrzucającym istnienie Boga, jest wyłącznym jego sprawcą. Najpierw więc należy ocenić moralnie, czy człowiek ma prawo płodzić sobie potomstwo. Albo uznamy, że tak - potencjalny stwórca ma moralne prawo stworzyć życie, albo uznamy za słuszną postawę przeciwną, mówiącą, że akt stworzenia gwałci wolność stwarzanego i przestajemy się rozmnażać, bo nie godzi się.

Moim zdaniem nie ma większego i piękniejszego daru jak życie. "Istnieć" jest czymś jakościowo lepszym niż "nie istnieć".

Pt kwi 17, 2015 3:07 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Pies napisał(a):
O tak, ciekawa kwestia -- mam też podobne pytanie o rzeczy czynione z polecenia Boga.

Jak rozumiem, masz na myśli historię Abrahama i jego syna Izaaka?

Otóż Bóg nie kazał mu zabić swojego syna. Kazał mu złożyć go w ofierze. To nie jest jednoznaczne z "zabiciem kogoś". Zauważ, że wśród wielu ofiar, które składali Żydzi, były również ofiary pokarmowe. A przecież składanie np. mąki w ofierze nie oznacza, że "zabijamy" mąkę. A zatem słowa "złożyć w ofierze" nie są jednoznaczne z zabiciem kogoś. Bóg - ponieważ zna wszystkie przyszłe zdarzenia - od początku wiedział, że Abraham nie zabije swojego syna i od początku wykluczał ofiarę całopalną Izaaka. Chciał mieć raczej - być może mogę tak to nazwać - "ofiarę serca". I taką właśnie otrzymał.

A jest to dopiero pierwsze - dosłowne - znaczenie tego fragmentu Pisma.

Wszystkie drogi Boże są dobre z definicji. Jeżeli jakieś prawo wydaje nam się złe, to albo nie jest to prawo Boże, albo tylko nam się wydaje. To wprost wynika z tego, że Bóg jest jedynie dobrym w tym sensie, że jeżeli cokolwiek jest dobre, to tylko dlatego, że ma swój udział w dobroci Boga.

Pt kwi 17, 2015 7:30 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Przede wszystkim prawo moralne zostało ustanowione przez Boga, to On przekazał ludziom co jest dobre, a co złe. Wszystko co robi Bóg jest dobre. I wszystko co Bóg robi jest dla dobra ludzi.

Pt kwi 17, 2015 7:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Lokalizacja: Mojego motta nauczyłem się w Kościele Rzymsko-Katolickim
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Solny napisał(a):
Bóg - ponieważ zna wszystkie przyszłe zdarzenia - od początku wiedział, że Abraham nie zabije swojego syna i od początku wykluczał ofiarę całopalną Izaaka.

Cytat Rdz 22,10
Potem Abraham sięgnął ręką po nóż, aby zabić swego syna.
Ale wtedy Anioł Pański zawołał na niego z nieba i rzekł: ”Abrahamie,
Abrahamie!” A on rzekł: ”Oto jestem”.
[Anioł] powiedział mu: ”Nie podnoś ręki na chłopca i nie czyń mu nic złego!
Teraz poznałem, że boisz się Boga,
bo nie odmówiłeś Mi nawet twego jedynego syna”.
koniec cytatu.

Pt kwi 17, 2015 10:24 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ale - jak nauczał św. Tomasz i jak naucza Kościół - Bóg jest niezmienny i nie ma przed nim tajemnic ani w przeszłości, ani w przyszłości.

Dlaczego w takim razie Pismo mówi o Bogu, że robi coś w czasie przeszłym, teraźniejszym albo przyszłym? To wyjaśnia św. Tomasz w Sumie, w tomie pierwszym:

Cytuj:
Pismo św. mówiąc w różnych czasach o Bogu bynajmniej nie twierdzi, że Bóg podlega zmianom czasu, że więc u Niego jest czas teraźniejszy, przeszły i przyszły; ale chce przez to wyrazić tę myśl, że Jego wiecznośc zawiera w sobie wszystkie czasy.

Ten fragment należy więc raczej rozumieć tak, że: teraz okazało się dla nas, że Abraham boi się Boga. Bo nie jest możliwe, żeby Bóg czegoś nie znał od zawsze.

Porównaj np. taki fragment od proroka Jeremiasza:
Cytuj:
"Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię,
nim przyszedłeś na świat, poświęciłem cię,
prorokiem dla narodów ustanowiłem cię".

Jak więc Bóg miałby nie wiedzieć, co zrobi Abraham, skoro znał proroka Jeremiasza, zanim ten w ogóle zaistniał?

Pt kwi 17, 2015 10:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Lokalizacja: Mojego motta nauczyłem się w Kościele Rzymsko-Katolickim
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Solny napisał(a):
Jak więc Bóg miałby nie wiedzieć, co zrobi Abraham, skoro znał proroka Jeremiasza, zanim ten w ogóle zaistniał?

Być może, że przed Stworzeniem świata,
Pan Bóg zaplanował wszystkich ludzi jacy mieli zaistnieć.

Pan przez Anioła Pan powiedział wyraźnie
cytat:
”Nie podnoś ręki na chłopca i nie czyń mu nic złego!
Teraz poznałem, że boisz się Boga,
bo nie odmówiłeś Mi nawet twego jedynego syna”.
Koniec cytatu.

Możecie się powoływać na kogo chcecie,
a nawet całować Koran,
nie interesuje mnie to.

So kwi 18, 2015 1:11 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Przede wszystkim prawo moralne zostało ustanowione przez Boga, to On przekazał ludziom co jest dobre, a co złe. Wszystko co robi Bóg jest dobre. I wszystko co Bóg robi jest dla dobra ludzi.

Dopuszczenie zła i bierne przyglądanie się na nieszczęścia i krzywdy na pewno nie jest dobre :-(

N kwi 19, 2015 12:39 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Kris65 napisał(a):
Cytuj:

Dopuszczenie zła i bierne przyglądanie się na nieszczęścia i krzywdy na pewno nie jest dobre :-(

Może rozwiniesz myśl i zechcesz powiedzieć, co Twoim zdaniem Bóg winien robić, żeby złu przeciwdziałać, czego nie robi teraz, ale tak, żeby zachować kwestię fundamentalną jaką jest wolność człowieka?

N kwi 19, 2015 1:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Solny napisał(a):
Pies napisał(a):

Jak rozumiem, masz na myśli historię Abrahama i jego syna Izaaka?
(...)

Zarówno chodzi mi o tę sytuację jak i nie chodzi o nią. Napisałeś:

Cytuj:
Wszystkie drogi Boże są dobre z definicji. Jeżeli jakieś prawo wydaje nam się złe, to albo nie jest to prawo Boże, albo tylko nam się wydaje.

Czyli uważasz, że jeśli coś jest decyzją Boga to jest dobre i nawet gdyby wszystko wskazywało że jest to zło (np okaleczanie genitaliów każdego nowo narodzonego dziecka) to nadal jest to dobro, lub też zostaliśmy zmyleni i wzięliśmy za prawo Boskie coś co nim nie jest.

Słowem każdy czyn, nieważne jakie są jego konsekwencje, jeśli jest uczyniony zgodnie z wolą Boga jest automatycznie dobrym.

Zgadza się?

N kwi 19, 2015 3:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jeśli Bóg nie byłby dobrem, to wolałbyś Dobro czy Boga?
"Gdyby Bóg mógł zboczyć z drogi prawdy, pozostałbym wierny prawdzie i opuściłbym Boga." Mistrz Eckhart

N kwi 19, 2015 3:55 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
pies napisał(a):
Słowem każdy czyn, nieważne jakie są jego konsekwencje, jeśli jest uczyniony zgodnie z wolą Boga jest automatycznie dobrym.

Tak. Bóg nie może pragnąć złego, bo sam jest najwyższym dobrem. To Bóg jest źródłem dobra.

Ale również Bóg nieraz pozwala na zło, żeby w tajemniczy sposób wyprowadzić z niego jeszcze większe dobro.

Dlatego czasami z przyzwolenia Bożego dokonywane są złe czyny, żeby w odpowiednim czasie dobro zatriumfowało.

N kwi 19, 2015 3:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Solny napisał(a):
Ale również Bóg nieraz pozwala na zło, żeby w tajemniczy sposób wyprowadzić z niego jeszcze większe dobro.

Czyli może powinniśmy się stosować do prawa Boskiego nawet wtedy kiedy w sposób oczywisty i jednoznaczny krzywdzi ludzi i zadaje im cierpienie? Jest to w pełni do obronienia w Twoim ujęciu.

N kwi 19, 2015 4:06 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
pies napisał(a):
Czyli może powinniśmy się stosować do prawa Boskiego nawet wtedy kiedy w sposób oczywisty i jednoznaczny krzywdzi ludzi i zadaje im cierpienie? Jest to w pełni do obronienia w Twoim ujęciu.

Bądź tak uprzejmy i powiedz konkretnie kiedy to boskie prawo krzywdzi ludzi i zadaje im cierpienie?

N kwi 19, 2015 4:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jest wiele wersji Boskiego prawa. Jeden będzie okaleczał w jego imię niemowlęta, drugi zakaże badań naukowych ratujących życie i zdrowie.

A ja staram się ustalić, czy to że prawo jest jawnie szkodliwe zwalnia chrześcijanina ze stosowania się do niego... rozumiem, że nie.

N kwi 19, 2015 4:13 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona