Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 03, 2020 1:42 pmUtwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 Alewici 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 17, 2011 11:52 pm
Posty: 235
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Alewici
Jest ktoś kto by mógł opowiedzieć o tym wyznaniu?
Spotkałam się w internecie z opiniami, że to sekta, inni uważają alewitów za religię.
Czytałam też ze czerpią sporo z chrześcijaństwa, ale też z islamu, wierzą w reinkarnacje, itp. sprawy.

Może ktoś wie jak odnosi się do alewitów Kościół?


Cz maja 07, 2015 7:31 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 11, 2009 12:32 pm
Posty: 314
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Alewici
"Alewici lub Alawici tureccy - wyznawcy islamskiego systemu religijno-etycznego. Obecnie alewici stanowią 20-30% ludności Turcji. W sferze religijnej ich wierzenia są mieszanką imamizmu i pierwotnego turkmeńskiego szamanizmu, a w sferze politycznej wspierają socjaldemokratów i pozostają silnie skłóceni z konserwatystami islamskimi. Etnicznie są Turkami, Kurdami, Zaza, Turkmenami lub Azerami. Podobnie jak u Druzów, nie można nawrócić się na alewizm - alewitą trzeba się urodzić. Dlatego zwolennicy filozofii alewickiej urodzeni jako niealewici tworzą odrębny bektaszyzm." [wikipedia]

Mogę prywatnie spytać, czemu zainteresował Ciebie ten temat?

Też słyszałem że alewici należą do sekty 12-tkowców, a Aslan - Lew, jest ich symbolem.

_________________
"Racz, Panie, wynagrodzić życiem wiecznym wszystkim, którzy dobrze czynią ze względu na imię Twoje".


So maja 09, 2015 8:16 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 17, 2011 11:52 pm
Posty: 235
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Alewici
Przeglądałam niedawno pewne forum i natknęłam się na dział religijny. I jakoś tak wyszło, że zdziwiło mnie to wyznanie czy też sekta - nie wiem. Czytałam na wiki i jeszcze na innych stronach o nich. Podobno zachowują się inaczej niż wyznawcy islamu - stad moje zainteresowanie tymi różnicami właśnie.


N maja 10, 2015 11:18 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 11, 2009 12:32 pm
Posty: 314
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Alewici
Alewitów łatwo pomylić z Alawitami, gdzie Alawici to ekstremistyczna sekta ( ok. 300 tys. wyznawców ), są czcicielami Alego ibn abi Taliba zwana także nusajrytami.

W północnej Syrii żyjąc, w odosobnieniu zachowali tradycje średniowieczne.

Ojczyzną jest Dżabal an-Nusajrija lub Anasrija - góra Nusajrija w górach Libanu, a także w rejonie Alepo, Hama i przy granicy z Turcją.
Pierwotna nazwa pochodzi od twórcy tej wiary Muhammada ibn Nusajra zm. w roku 873. Nazwa kojarzona jest również ze słowem nusrani - chrześcijanin.

Alawici noszą typowe imiona chrześcijańskie ( Jan, Mateusz, Katarzyna) i obchodzą święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy.

Wierzenia są mieszaniną elementów starożytnego kultu astralnego.
Celem człowieka jest przyjęcie do sfery gwiazd poprzez siedem wcieleń. Najwybitniejszym teologiem był Husajn ibn Hamdan al.-Chasibi żyjący w X wieku. W 1922 alawici otrzymali samodzielne państwo ze stolicą w Litakii. Od roku 1946 definitywnie zostali wcieleni do Syrii.

_________________
"Racz, Panie, wynagrodzić życiem wiecznym wszystkim, którzy dobrze czynią ze względu na imię Twoje".


N maja 10, 2015 2:27 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 07, 2012 10:52 pm
Posty: 2431
Lokalizacja: Mojego motta nauczyłem się w Kościele Rzymsko-Katolickim
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Alewici
Lepton napisał(a):
Celem człowieka jest przyjęcie do sfery gwiazd poprzez siedem wcieleń.


czy to nie jest czasem podobne do kabały?

_________________
Wygląda na to, że jestem prymitywnym katolikiem.
Od Rz 10,09 do Rz 10,11. Od Dz 15,07 do Dz 15,31


N maja 10, 2015 3:10 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 11, 2009 12:32 pm
Posty: 314
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Alewici
Myślę że nie, kabała to szkoła judaizmu, natomiast Alawici jak i Alewici to ezoteryzm szyicki, którzy to stanowią główny nurt islamu.

Alawizm z języka arabskiego: علوية‘Alawīyyah, nusajryzm po arabsku: Nuṣayrī نصيريون − prąd religijny i duchowy na obrzeżach islamu, wywodzący się od Muhammada Ibn Nusayra an-Namiriego który zmarł około 873 roku, nazywanego Bramą (Bab) Prawdy (al-Haqq). Ich najwybitniejszym teologiem był żyjący w X wieku Husajn ibn Hamdan al-Chasibi. Czczą Hazrat Ali ibn Abi Taliba, pochodzą od isma'ilitów. Muhammad Ibn Nusayr an-Namiri lub Ibn Nusayr to wybitny uczeń jednego z dwunastu imamów, Hasana al-Askari, który ogłosił się jego i Muhammada al-Mahdi przedstawicielem i odrzucił autorytet Czterech Zastępców. Wyznawcy Ibn Nusayra są zwani alawitami. Ojczyzną jest Dżabal an-Nusajrija lub Anasrija - góra Nusajrija w górach Libanu, a także w rejonie Alepo, Hama i przy granicy z Turcją. Pierwotna nazwa pochodzi od twórcy tej wiary Muhammada ibn Nusajra zmarłego w roku 873. Nazwa kojarzona jest również ze słowem nusrani - chrześcijanin. Alawici ewoluowali dzięki naukom Husayn ibn Hamdan al-Khasabi zmarłego około roku 970 A.D.

Alawici wedle potocznej wiedzy są zwolennikami ograniczonej reinkarnacji, pozostającymi pod rzekomym wpływem neoplatonizmu, a wiele ich wierzeń wykazuje silny wpływ chrześcijaństwa, zaratustrianizmu i rzekomo kultów astralnych. Celem wyznawcy alawizmu jest przejście do sfery gwiazd poprzez siedem wcieleń. Alawici noszą często chrześcijańskie imiona i obchodzą święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Nie odbywają pielgrzymek do Mekki i nie uznają szariatu. Alawickie kobiety nie noszą także zasłon na twarzach. W przeszłości blisko współpracowali z francuskimi władzami kolonialnymi, a część z nich przyjęła nawet chrześcijaństwo. W 1922 roku i w latach 1925-1936 władali własnym państwem ze stolicą w Latakii. Od 1946 roku wcieleni do Syrii.

Alawici stanowią około 7-17 procent ludności Syrii i praktycznie sprawują w tym kraju władzę od czasu objęcia rządów przez prezydenta Hafiza al-Assada 12 marca 1971 roku (kariera wojskowa była jedyną możliwością awansu społecznego dla alawitów, co ułatwiło im później przejęcie władzy w kraju i utrzymanie jej). Szyici uznają ich za muzułmanów, ale wśród sunnitów zdania są podzielone - wielu uważa ich za niewiernych, szczególnie sunnicka sekta wahhabitów zwalcza okrutnie alawitów. Podobnie jak jest to u Jazydów, Alawitą można się tylko urodzić a zostać pełnoprawnym członkiem wspólnoty dopiero w wieku 15 lat. Dzieci są wprowadzane w tajniki wiary etapami a proces inicjacji trwa dosyć długo.

Liczebność alawitów:

Syria - 2 500 000

Liban - 100 000

Turcja - kilkadziesiąt tysięcy przy granicy syryjskiej

Wzgórza Golan - 2000, w Ghajar

Turcja - alewici to około 20 milionów wyznawców

Alawici uważają też, że niewierni (kafir) oraz ludzie, którzy negują wielkość Imama Ali, będą karani poprzez reinkarnację w zwierzęta. W przypadku nagannego zachowania alawici mogą też odradzać się jako chrześcijanie, którzy jednak cały czas mają szansę na odrodzenie. Reinkarnacji można podlegać wielokrotnie. Alawici wierzą, że gwiazdy na Mlecznej Drodze są urzeczywistnieniem dusz wiernych. Według nich, wszyscy ludzie pierwotnie przebywali na pierwszej gwieździe, jaka pojawiła się na świecie, jednak z powodu nieposłuszeństwa ludzi, spadła ona z firmamentu na ziemię. Prawdziwym celem Alawity, jest więc teraz przebycie 7 wcieleń, które pozwolą mu z powrotem dotrzeć do sfery gwiazd i w ten sposób połączyć się z Hazrat Alim.

Na przestrzeni wieków, alawici byli dziesiątkowani przez katolickich Krzyżowców, Mameluków, Turków oraz samych współwyznawców, walczących między sobą z powodu znacznych niekiedy różnic przekonań czy rytuałów, wynikających z odmiennego kształtowania się poszczególnych sekt w ciągu całych pokoleń. Historia alawitów pod pewnymi względami przypomina dzieje Kurdów, szczególnie Jazydów, których wierzenia niekiedy są bardzo zbliżone do alawickich. Przywołując kilka historycznych faktów z ich burzliwej historii, można wspomnieć o roku 1097, kiedy to katoliccy Krzyżowcy dokonali masakry alawitów, uznając ich za muzułmanów. Jednak później, już po fakcie, gdy dowiedzieli się, że tak na prawdę nimi nie są, zaczęli ich tolerować a niekiedy nawet pomagać im w wewnętrznych sporach i rozgrywkach. W XII wieku, muzułmański uczony sunnicki i założyciel sekty wahhabizmu, Ibn Taymiyya, a ściślej, Abu al-Abbas Taqi al-Din Ahmad ibn Abd al-Salaam ibn Abdullah ibn Tayymiya al-Harrani, wydał złowieszczą fatwę, czyli orzeczenie prawne o charakterze klątwy inkwizycyjnej, w którym upoważniał muzułmanów, tych rzekomo prawdziwych, fundamentalistycznych, do prowadzenia świętej wojny przeciwko alawitom, usprawiedliwiając ich zabijanie oraz przejmowanie ich własności, o ile nie wykażą skruchy i nie nawrócą się na wahhabizm z którego wywodzi się dzisiejsza al-Kaida.

Alawici, podobnie jak imamici, odłam szyitów stanowiących większość populacji Iranu, czczą Hazrat Ali, kuzyna, przybranego syna, a później zięcia Proroka Muhammada, ostatniego z czterech prawowiernych kalifów. Ale to nie koniec ich ciekawej wiary. Wierzą w reinkarnację, niektórzy obchodzą święta Bożego Narodzenia, Trzech Króli i Wielkanoc, kiedy część z ich rodziny jest chrześcijanami. Z zaratustrianizmu pochodzą ich nauki astralne czy astronomiczne i obchodzenie święta Nawroz, czyli zaratustriańskiego Nowego Roku. Dla fundamentalistycznych wahabitów związanych z al-Qaidą jest to synkretyzm religijny w najczystszej postaci, przez sunnickich wahabitów nie uznawany nawet za część islamu, ale przez szyitów tak, gdyż alawiyya spełnia warunki ezoteryzmu szysickiego, mistyki i po części sufizmu uniwersalnego. Alawici uznają szariatu w wersji fanatyczno-wahabistycznej i to właśnie dlatego, a nie z powodu swej nowoczesności, Asma al-Assad, żona Baszara, nie zasłania włosów i ubiera się także w zachodni sposób. Nie ubiór świadczy o człowieku ale wiara wewnątrz serca! W czasach gdy idee panarabskie zaczęły słabnąć, a religia na Bliskim Wschodzie stawała się coraz ważniejsza rozpoczął się okres sojuszu syryjsko – irańskiego, rozpoczętego w czasach wojny irańsko – irackiej, w której Hafiz al-Assad (Mądry Lew) opowiedział się po stronie Iranu.

Obalenie alawickiej władzy Assada jest bardzo złą informacją dla syryjskich alawitów i innych odłamów islamu, a także dla zamieszkujących Syrię chrześcijan, na których rzekoma sunnicka większość będzie chciała się zemścić za czterdzieści lat odsunięcia od władzy. Chrześcijanie będą musieli emigrować z powodu represji ze strony wahabickich prześladowców, ateiści zostaną zmuszeni do powrotu do wiary pod karą śmierci za odstępstwo. Alawici, jeśli nie uciekną pewnie zostaną wymordowani, bo powstanie przeciwko alawickiej Syrii dokonywane rękoma wahabitów za pieniądze CIA i Arabii Saudyjskiej ma na celu eksterminację wyznawców misteryjnego szyizmu jakim jest alawiyya.

Alawizm jako religia, lub mówiąc bardziej precyzyjniej, prąd religijny, pojawił się na pograniczu islamu już w IX wieku, jednak jego prawdziwe początki nie są dokładnie znane. Wiadomo, że sami alawici wywodzą się od izmailitów, ugrupowania religijnego i politycznego związanego z islamem szyickim, którego początki sięgają VIII wieku. Alawici nazwę wzięli od Hazrat Ali ibn Abi Taliba, kuzyna, przybranego syna a następnie zięcia Mahometa, który był pierwszym prawowitym imamem szyitów (w odróżnieniu od 3 poprzednich). Jest on dla nich wcieleniem Allah Boga i najważniejszą postacią tej religii czy nurtu religijnego. Uważa się, że alawici, jako ugrupowanie religijne, wywodzą się od 11 imama, Hasana al-Askari oraz, przede wszystkim, jego ucznia, zmarłego około 873 roku (niektóre źródła mówią o 868 r.), Muhammada ibn Nusayra an Namri. To właśnie na bazie ich nauk powstał ten interesujący odłam religijny.

Największym teologiem Alawiyya był żyjący w X wieku, Husajn ibn Hamdan al-Chasibi, twórca i propagator tej synkretycznej doktryny wśród arabskich plemion żyjących w północnej Syrii. Można więc powiedzieć, że to dzięki przywołanym powyżej postaciom, które nadały tej religii określone ramy i wyznaczyły najważniejsze punkty odniesienia, alawizm stał się tym, czym jest dzisiaj. Historycznie biorąc, alawitów nazywano też nusayris, nusairis, namiriya lub ansariyya, a sam alawizm - nusajryzmem, od nazwiska wspomnianego już ibn Nusayra. Dzisiaj już dosyć rzadko stosuje się te nazwy. Alawici pierwotnie należeli do kilku plemion, z których jedne pochodziły z północno-zachodniej Syrii, inne, w XII w. przeniosły się na tereny dzisiejszego Iraku.

Wśród alawiyya istnieją 4 główne wspólnoty duchowe, tzw. konfederacje alawickie: Kalbiyah, Khaiyatin, Haddadin i Matawirah, – z których każda dzieli się na plemiona. Alawici nie są więc jednolitą społecznością, monolitem, w którym nie występują wewnętrzne różnice, zarówno w pojmowaniu wiary, obrzędach jak i zwyczajach. Interpretacja alawizmu wśród tych wspólnot była niekiedy tak rozbieżna, iż nic dziwnego, że w przeszłości dochodziło między nimi do ostrych sporów a nawet krwawych starć. Dla jednych Hazrat Ali był namiestnikiem Allah Boga, dla innych samym Allah Bogiem a jeszcze inni uważali, że Boga wcale nie ma na ziemi, natomiast jest jego Mądrość, Hikma. Byli też tacy, którzy uważali, że to każdy człowiek jest Allah Bogiem. Przy takiej różnorodności poglądów na sprawy wiary, naturalny stał się ich podział. Dzielą się więc też na 5 nurtów, ugrupowanie słońca (Shamsiyya), ugrupowanie księżyca (Qamari), Murshid (od Slimana Murshida), Haidariyya i Ghaibiyya. Ugrupowania te różnią się między sobą np. stosunkiem do boskich objawień, czy miejsca obecnego pobytu Ali ibn Abu Taliba (na słońcu czy na księżycu). Ugrupowanie księżyca składa się z 6 pokoleń alawitów.

Tajemnica jest jednym z podstawowych i charakterystycznych elementów wyznania alawitów i na niej, w dużej mierze, ono się opiera. Bardzo trudno jest dotrzeć do religijnych tekstów alawitów zawierających podstawy tej wiary. Święte pisma istnieją, ale dostęp do nich mają tylko nieliczni wtajemniczeni. Źródłem ich wiary jest księga Kitab al Majmu zawierająca teksty z pism izmailitów Alawici zwykle odmawiają rozmowy na te tematy z osobami innego wyznania. Alawitom nie zależy na powiększeniu rzeszy wyznawców i propagowaniu jej zasad, jak ma to miejsce w przypadku niektórych innych wyznań czy sekt muzułmanskich, takich jak wahabici. Zresztą alawitą nie można zostać z wyboru, nawet poprzez zawarcie małżeństwa. Trzeba się w tej wierze urodzić, co sprawia, że stanowią oni zamknięty krąg, na podobieństwo tradycyjnych zaratusztrian. Ali ibn Abi Talib jest centralną postacią ich nurtu wyznaniowego i osobą godną najwyższego kultu. Główną zasadą ich wiary jest bowiem jego deifikacja. Ich katecheza zawarta jest w słowach formuły: „zwracam się do Bramy (Salman al Farsi), chylę się przez Imieniem (Mohammed), wielbię Znaczenie (Ali)”. Modlitwa prywatna alawitów wzorowana jest na szahadzie i brzmi: „zaświadczam, ze nie ma bóstwa nad Alego”, co wyraźnie i jednoznacznie wskazuje na jego ezoteryczny boski kult. Uczestnictwo w modlitwach prowadzonych w meczecie nie jest dla Alawitów ważne ani obowiązkowe. Do wykonywania swoich praktyk religijnych, podobnie jak Jazydzi, nie potrzebują budynków ani wzniosłych meczetów. Można powiedzieć, że alawizm jest w znaczący sposób islamską religią serca, ezoteryczną i przez to pełną naznaczeń męczeńskiego piętna, naznaczeń dokonanych rękami fundamenstalistycznych sunnitów, wahabistów i ich złowrogich popleczników.

Alawickie związki z islamem sprowadzają się do uznania jego 5 filarów, czyli wyznania wiary, modlitwy, jałmużny, postu i pielgrzymki do Mekki, które to zasady wprawdzie otwierają Alawitom drogę do nieba, jednak nie wymaga się ich bezwzględnego czy fanatycznego przestrzegania. Podobnie jak sunnici i szyici obchodzą święto ofiary Id al-Adha (Kurban Bajram). Do tych pięciu akceptowanych arkanów islamu, Alawici dokładają jeszcze dwa – dżihad, czyli świętą wojnę, który to filar, jako dodatkowy, akceptują też muzułmanie sunniccy, oraz najważniejszy, modlitwę do Alego, uważanego przez nich za Boga. Kult Hazrat Ali (tzw. Waliya) dotyczy nie tylko bezwarunkowego czczenia tej postaci i oddania się jej, ale także zobowiązuje do walki z jego wrogami. Podobnie jak inni szyici, świętują też Eid ul-Fitr (Id-ul-Fitr), Id al-Kabir i Aszurę. Niektórzy czczą również dzień, w którym Mohammed podarował Alemu kalifat. Oprócz tego, podobnie jak Kurdowie, świętują Nawroz, czyli zoroastrański Nowy Rok będący jednocześnie świętem wiosny. Z zoroastranizmem związana jest tez ich wiara w astrologię, do której Mahomet miał zdecydowanie negatywne nastawienie. W przeszłości urzędnicy sunniccy zmuszali alawitów do budowy meczetów, jednak zawsze stały one opuszczone. Trzeba jednak przy okazji wspomnieć o tym, że alawici mają swoja ceremonię w słynnym meczecie Ummayadów w Damaszku, lecz jest to jednak wyjątek.

Ziemie bliskowschodnie od zawsze były areną nieustających walk. W 1120 roku Kurdowie i izmailici pokonali 25 tysięcy alawitów, zwanych ówcześnie nusayrytami, co nie przeszkodziło w tym, by pokonani, już w 1123 roku, z małą pomocą izmailitów, tym razem stojących po ich stronie, pokonali zagrażających im Kurdów. W 1292 roku przywódcy alawitów i izmailitów, od których sami alawici się wywodzą, próbowali bezskutecznie połączyć swe siły, szczególnie wobec zagrożenia płynącego od muzułmańskich władców Egiptu, Mameluków, którzy prześladowali ich od 1260 aż do 1518 roku. Pomimo, że alawici cieszyli się względną autonomią w czasach Imperium Osmańskiego, nie uchroniło ich to od kolejnej masakry z powodów wyznaniowych. W 1516 roku, przy okazji zajęcia przez Turków Syrii, cesarz osmański Selim I, z błogosławieństwem i przyzwoleniem fundamentalistycznych sunnickich przywódców religijnych, wymordował ponad 9400 szyickich alawitów. Tak więc alawici nie wyróżniają się specjalnie od pozostałych mniejszości religijnych i etnicznych Bliskiego Wschodu, które bez przerwy były narażone na różnorakie represje, wojny czy krwawo tłumione bunty. Średniowieczny Bliski Wschód zawsze ociekał krwią z powodów wyznaniowych, a tolerancja religijna była tam nie wielka, chwilowa i bardzo krucha. Nawet w bliższych nam czasach, w połowie XIX wieku, alawici, będąc ciągle pod panowaniem Turków, byli obiektami silnych represji, chociażby przez obciążanie ich, jako niewiernych, dużymi podatkami. Przemoc wobec nich, kierowana zresztą z różnych stron, trwała właściwie nieprzerwanie do 1922 roku. Historie te są obrazem jak prawdziwy ezoteryzm był i jest niszczony przez fundamentalistycznie purytańską, inkwizycyjną wersję islamu, który ma teraz 1500 lat istnienia i w swym rozwoju podobnie szkaradne tendencje jak inkwizycja katolicka w tym samym czasie czyli około XV stulecia!

Państwo Alawitów (fr. État des Alaouites, arab. العلويين) – istniejące w latach 1920-1936 autonomiczne państewko na terenie francuskiego mandatu w Syrii, stworzone dla dominującej na jego obszarze grupy religijnej Alawitów. W 1922 alawici otrzymali samodzielne państwo ze stolicą w Litakii. Od roku 1946 definitywnie zostali wcieleni do Syrii. Na północnej Syrii żyjąc, w odosobnieniu zachowali tradycje szyickie wedle 12-tu imamów. Państwo Alawitół ustanowiono 2 września 1920 roku jednak już 1 lipca 1922 roku wcielono do francuskiej Syrii, aby 29 września 1923 roku ponownie podpisać deklaracje w sprawie jego utworzenia. Natomiast 1 stycznia 1925 roku wprowadzono jego oficjalną nazwę, jako Państwo Alawitów, by pięć lat później, 22 września 1930 roku zmienić ją na Sandżak Latakii. Po krótkiej i burzliwej historii z autonomią w tle, 5 grudnia 1936 roku zupełnie zlikwidowano państewko alawitów i wcielono je do francuskiej Syrii.

Alawici, Filalidzi, to takżde dynastia panująca od 1666 w Maroku. Potomkowie wnuka Mahometa, Al-Hasana, którzy w XIII w. osiedlili się w południowo-wschodnim Maroku (w oazach Tafilalt), przejmując następnie władzę po dynastii Sadytów. Mimo realizowanej od końca XVIII w. polityki izolacjonizmu ulegli ekspansji państw europejskich (1912-1956 pod francuskim protektoratem). Po odzyskaniu przez Maroko niepodległości, 1957 sułtan Muhammad V proklamował królestwo (tytuł króla nosi również jego syn Hasan II, panujący od 1961).Alewici czyli Alawici w Turcji
Alewici lub Alawici tureccy, Alevilik - wyznawcy islamskiego systemu religijno-etycznego. Obecnie alewici stanowią 25-40% ludności Turcji, głównie wiejskiej. W sferze religijnej ich wierzenia są mieszanką imamizmu i pierwotnego turkmeńskiego szamanizmu, a w sferze politycznej wspierają socjaldemokratów i pozostają silnie skłóceni z konserwatystami islamskimi. Etnicznie są Turkami, Kurdami, Zaza, Turkmenami lub Azerami. W Grecji żyje około 3 tysiące alewitów, dokładnie w Zachodniej Tracji. Podobnie jak u Druzów, nie można nawrócić się na alewizm - alewitą trzeba się urodzić. Dlatego zwolennicy filozofii alewickiej urodzeni jako niealewici tworzą odrębny bektaszyzm.

Kultura ludowa Turcji to właśnie alewizm, który opiera się na poezji, muzyce, śpiewie oraz tańcu czerpiąc z nurtów misteryjnych takich jak suficki zakon Bhektaszijja. Jest to anatolijski szyizm z elementami misteriów sufickich. Spotkania alewitów odbywają się w domach zgromadzenia (cemevi), które bardziej przypominają domy kultury niżli meczety. Duchowe ceremonie (âyîn-i cem, cem) opierają się na muzyce i tańcu (sema) w których uczestniczą zarówno kobiety jak i meżczyźni, bez segregacji płciowej. Obowiązuje język lokalny, narodowy, zwykle turecki czy kurmandżi (kurdyjski), a nie rytualny arabski.

Zulfiqar, stylizowana forma miecza Hazrat Ali jest symbolem alewitów czyli odmiany tureckiej i kurdyjskiej alawitów. Można powiedzieć, że 1/3 społeczeństwa Turcji to zasadniczo szyici w ich misteryjnej alawickiej odmianie, która ma nie wielki kontakt z kuzynami w Syrii czy Libanie. Misteryjne nurty takie jak szyicki Ahl-e Haqq przenikają się z alewizmem, szczególnie kurdyjskim. Alwici i bhektaszyci to ponad 20 milionów czynnie praktykujących w całej Turcji, najbardziej w jej środkowo-południowej części. Przypuszcza się, że około 10-12 milionów osób ukrywa swoje związki z alewitami z powodu obawy o utratę pracy czy represje ze strony oficjalnych władz państwowych.

Alewici są społecznością religijną i kulturową, mieszkającą głównie w Turcji. Ich postrzeganie islamu pozostaje pod dużym wpływem tengryzmu, starożytnej wiary turkickiej (jednego z nomadyjskich ludów euroazjatyckich). Alewizm uznaje się za odmianę islamu szyickiego, choć charakterystyczne dla niego wierzenia, tradycje i rytuały różnią się od tych spotykanych w innych ortodoksyjnych odłamach islamu. Prakatyki religijne odbywają się w domach zgromadzeń (cemevi), a nie w meczetach. W ceremoniach, których część stanowi muzyka i taniec, biorą udział zarówno mężczyźni, jak kobiety, i używany jest język narodowy zamiast arabskiego. Podstawowe postulaty wyznania alewickiego to: miłość i szacunek do wszystkich ludzi (ważną rzeczą nie jest religia, ale bycie istotą ludzką), tolerancja wobec innych religii i grup etnicznych (jeśli zranisz inną osobę, rytualne modlitwy, które odprawiłeś, zostaną uznane za bezwartościowe), szacunek dla ludzi pracy (największym aktem kultu religijnego jest praca), a także równość kobiet i mężczyzn (modlą się razem) oraz monogamia.

Najważniejsze grzechy z powodu których człowiek staje się wyrzutkiem, grzesznikiem i potępieńcem (düşkün) to: zabójstwo człowieka niewinego, cudzołóstwo czyli zdrada i niewierność, rozwód z własna żoną, kradzież, obmawianie czyli plotkarstwo. Pierwszą Bramą duchowości jest właśnie owa etyka, przestrzeganie uczciwego, moralnego stylu życia. Zaangażowanie w działalność Duchowego Braterstwa w którym osoba znajduje Duchowego Przewodnika (dede, rehber, pir, mürşit) uważane jest za drugą bramę duchowości prowadzącą ku Allah Bogu. Na duchowej drodze (yol) istnieją jeszcze dwie wyższe i trudniejsze bramy duchowości i doskonałości.

Podobnie jak syryjscy pobratymcy, Alewi obchodzą Newruz czyli święto nowego roku w dniu 21 marca czyli w przesilenie wiosenne. Popularne jest także majowe święto Khidra (po turecku: Hizir), tajemnego przewodnika, czasem utożsamiane w swej roli z żydowskim Eliaszem. Święto Khidra celebrowane jest w dniu 6 maja pod drzewem różanym. Część alewi poświęca specjalny trzydniowy post w lutym (Hızır Orucu) dla wsparcia Khidra i idei przewodnictwa duchowego w życiu. Powszechnie obchodzone jest święto Aszura jako wspomnienie męczeństwa Hazrat Ali, przy czym przed głównym świetem zachowuje się 12 dni postu. Sukcesja liderów przechodzi zwykle z ojca na syna w systemie rodzinnego dziedziczenia, a około 10 procent rodzin alewickich szczyci się bezpośrednim pochodzeniem z rodu Hazrat Ali! Nazywani są oni sercem (ocak) alewizmu,

Sunnizm a szczególnie wahabizm wedle alewitów nie jest prawdziwą wiarą muzułmanską ale aberracją umysłową, fundamentalistycznym odchyłem pełnym bigoterii, nienawiści do kobiet, nietolerancji i inkwizycji pseudoislamskiej. Wahabizm uznawany jest za narzędzie arabskich polityków służące do prymitywnej dominacji nad kulturą muzułmańską. Alewici starają się powstrzymać Turcję przed zalewem ekstremizmu wahabistyczno-sunnickiego, co nie jest łatwym zadaniem.

Alewici w Turcji są mniejszością religijną, która od dawana skarży się na to, że uczniowie w szkołach państwowych są zmuszani do brania udziału w lekcjach, na których dominuje sunnicka odmiana ekstremistycznego islamu, co ich zdaniem narusza ich prawa kulturowe i religijne. Rodzice alewiccy nie chcą, aby ich dzieci podlegały asymilacji sunnickiej w taki brutalny sposób. Edukacja religijna w szkołach podstawowych i średnich Turcji stała się obowiązkowa po zamachu stanu w 1980 roku. Społeczność alewicka wielokrotnie występowała na drogę prawną przeciwko tureckiemu państwu także do Europejskiego Sądu Praw Człowieka (European Court of Human Rights). Wreszcie w 2008 roku rząd Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (Adalet ve Kalkınma Partisi, AKP) podjął inicjatywę w celu rozwiązania tego problemu. Jednak minister Faruk Çelik wyraził 7 listopada opinię, że lekcje religii powinny pozostać obowiązkowe, a jedynie ich program mógłby zostać przedyskutowany.

W alewickim systemie wartości ludzie pracy cieszą się szczególnym szacunkiem, co też jest jednym z czynników wpływających na preferencje polityczne członków tej grupy wyznaniowej, która tradycyjnie popiera lewicowe ugrupowania. Tezę też potwierdza w prywatnej rozmowie dr Fulya Memişoǧlu z wydziału stosunków międzynarodowych Uniwersytetu Cukurova w Adanie, zajmująca się na codzień min. mniejszościami etnicznymi i religijnymi w Turcji. W Polsce niewiele wiadomo o tym odłamie islamu i poza garstką naukowców i pasjonatów, nikt tak naprawdę nic o nich nie wie. W rozmowach prywatnych z duchownymi przywódcami alewitów padają nazwy bractw i odłamów, które tworzą alewizm jako całość. Są to Mewlewici, Bektaszyci – czyli bractwa sufickie, które założone w Anatolii w XIII stuleciu, miały niebotyczny wpływ na wyznawców islamu w tym regionie, oraz nausajryci, właściwi alewici i dżaferyci, czyli największe i najbardziej rozpoznawalne grupy wyznawców. Do wymienionych nazw dede dorzucamy jeszcze szyitów (tur. Şii). Nad wszystkimi odłamami można zatem rozciągnąć parasol zwący się alewizmem, przy czym, według dostojnego tureckiego Murat Dede Hüseyin Özer, szyizm to odgałęzienie alewizmu a nie odwrotnie, jak się powszechnie uważa!

Konwertyta może przejść na bektaszyzm, po tym jak posiadł religijną wiedzę zaczerpniętą w domu derwiszów, zwanym dergah, szczególnie popularnym na Bałkanach, gdzie przechodzący na islam składali swoisty ryt wyznania - po turecku - ikrar cemi, zobowiązując się do przestrzegania zasad wiary, po uprzednim zapoznaniu się z nauką, głoszoną przez bractwo. Tutaj dede podkreśla, że nawracanie nie odbywało się ani siłą, ani masowo, jak miało to miejsce wśród Turków przyjmujących islam sunnicki, wypowiadających jedynie szahadę, bez jakiejkolwiek wiedzy na temat wiary i stających się automatycznie pełnoprawnymi muzułmanami. Stąd wyznawcy alewizmu uważają się za prawdziwych wyznawców islamu. Wyznawcy dzielą się na dwie grupy. Pierwsza to bel evladı, czyli dosłownie syn lędźwi- urodzony alewita. Druga natomiast, zwie się yol evladı – nawrócony,syn drogi, który przyjął naukę, a religijnego oświecenia dostąpił niejako na ścieżce poznania, pogłębiając swą wiedzę religijną.

_________________
"Racz, Panie, wynagrodzić życiem wiecznym wszystkim, którzy dobrze czynią ze względu na imię Twoje".


N maja 10, 2015 3:40 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 07, 2012 10:52 pm
Posty: 2431
Lokalizacja: Mojego motta nauczyłem się w Kościele Rzymsko-Katolickim
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Alewici
Lepton napisał(a):
Lepton Myślę że nie, kabała to szkoła judaizmu, natomiast Alawici jak i Alewici to ezoteryzm szyicki, którzy to stanowią główny nurt islamu.


w kabale pisze o duszach, które opuszczają się na ziemię,
a jak nie dadzą rady, to znowu muszą się opuszczać.
To jest podobne.
To znaczy z tego samego źródła, czyli od diabła.

Lepton napisał(a):
Turcja - alewici to około 20 milionów wyznawców


Największy sułtan turecki (ten który zdobył Konstantynopol) był bezwyznianiowcem,
wiemy to z pierwszej ręki, dokładnie od jego syna, który po nim został sułtanem.
Wiara Turków jest trochę inna. Gdyby sułtan skorzystał z propozycji Biskupa Rzymu,
to wszyscy łatwo zostaliby katolikami.
Syn sułtana (gdy zasiadł na tronie) powiedział,
że to było niemożliwe, bo jego ojciec nie wierzył ani w Islam, ani w Chrześcijaństwo,
ani w Stary Zakon.

Niemożliwa do realizacji była propozycja Biskupa Rzymu,
że jak sułtan przyjmie chrześcijaństwo,
to Biskup Rzymu koronuje go na cesarza bizancjum.

_________________
Wygląda na to, że jestem prymitywnym katolikiem.
Od Rz 10,09 do Rz 10,11. Od Dz 15,07 do Dz 15,31


N maja 10, 2015 4:23 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 07, 2012 10:52 pm
Posty: 2431
Lokalizacja: Mojego motta nauczyłem się w Kościele Rzymsko-Katolickim
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Alewici
@Lepton

Chciałem się zapytac,
czy ty jesteś Kapłanem, lub zakonnikiem,
bo mało ludzi wie o takich rzeczach,
o których piszesz.

_________________
Wygląda na to, że jestem prymitywnym katolikiem.
Od Rz 10,09 do Rz 10,11. Od Dz 15,07 do Dz 15,31


N maja 10, 2015 5:33 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 11, 2009 12:32 pm
Posty: 314
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Alewici
hen napisał(a):
@Lepton

Chciałem się zapytac,
czy ty jesteś Kapłanem, lub zakonnikiem,
bo mało ludzi wie o takich rzeczach,
o których piszesz.

Nie, jestem mężem i mam dziecko, oraz pracuje fizycznie jak większość szarych obywateli w naszym Państwie ;) Ja o tym nic nie wiedziałem do tej pory, dzięki autorce tego tematu trochę poznałem, poświęciłem kilka minut aby tu i tam wyszukać to i owo i się doinformować... myślę że ważne w naszym życiu także jest pogłębianie wiedzy, nie tylko tej praktyczniej czy naszej wiary, ale wszystkiego co nas otacza...

_________________
"Racz, Panie, wynagrodzić życiem wiecznym wszystkim, którzy dobrze czynią ze względu na imię Twoje".


N maja 10, 2015 5:53 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 17, 2011 11:52 pm
Posty: 235
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Alewici
Lepton

Myślałam ,że alewici i alawaci to to samo tylko nazwa inna :D :x

Też mnie wzięło przypadkiem i zaczęłam o tym czytać. Ten tekst, który wkleiłeś czytałam.
Skąd wiesz, że ten sułtan był bezwyznaniowcem? Jakieś linki?


Wt maja 12, 2015 10:27 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 07, 2012 10:52 pm
Posty: 2431
Lokalizacja: Mojego motta nauczyłem się w Kościele Rzymsko-Katolickim
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Alewici
Agniecha napisał(a):
Skąd wiesz, że ten sułtan był bezwyznaniowcem? Jakieś linki?

Franz Babinger „Z dziejów imperium Osmanów. Sułtan Mehmed Zdobywca i jego czasy”

_________________
Wygląda na to, że jestem prymitywnym katolikiem.
Od Rz 10,09 do Rz 10,11. Od Dz 15,07 do Dz 15,31


Śr maja 13, 2015 12:07 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL