Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So lis 16, 2019 4:52 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 401 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 23, 24, 25, 26, 27
 Dusza i ciało 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dusza i ciało
No - tak z grubsza rzecz biorąc - właśnie. Jeśli "nie wolno" szatkować człowieka, odejmować mu to czy tamto, to może coś dodać, ale coś radykalnie wyjaśniającego jego kondycję. Rdzeń, esencja, Boża iskra, jeśli jest to może przetrwać i śmierć, czemu nie. Świadomość? Zależy jaka, każdy z pewnością może sobie przypomnieć własną świadomość sprzed lat dla której był ważne to czy tamto, ale teraz, dla obecnej świadomości i to i tamto nie ma większego znaczenia, nie zajmuje uwagi. To może świadomość która przysposabia samą siebie do owej esencji i esencję sobie. Może, pomimo tego, że to dość mało-wymierne i równie dobrze można mówić o woli, specyficznej woli. Drzewo! :) Drzewo może różne zwierzęta i nie tylko obdarzyć cieniem, czasem owocami, albo może pacnąć złamanym konarem. Człowiek też może obdarzyć innych czymś dobrym lub złym, tyle, że podobnie jak drzewo bez udziału świadomości, czy woli, albo na swój specyficzny, ludzki sposób.

Pt mar 03, 2017 7:07 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
No właśnie dobrze powiedziane - merss, jeśli mówimy o duszy, to mówimy o czymś więcej co w nas jest.
Dusza powoduje w nas dążenie, do przekraczania wszystkiego co w sobie mamy.
Dopiero pojecie tego może nam wyjaśnić kim jesteśmy, czym jest nasza dusza, co ona w nas determinuje.
To klucz do poznania siebie, bo nie o to chodzi że ktoś nam to przekaże.
W tej materii to sam przekaz jak najbardziej prawidłowy to za mało.
Musi sam człowiek dojść do pojęcia tego z przekazem czy bez, nie ma to znaczenia, bo chodzi o uzmysłowienie sobie tego do końca.
W tym jest sedno poznania siebie (w zrozumieniu siebie).
Dopiero wtedy możemy powiedzieć poznałem siebie.

Pt mar 03, 2017 7:31 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Mamy jednak i w samej filozofii koncepcje redukcjonistyczne człowieka.

Uprzedmiotowienie pisane wcześniej to inaczej koncepcje redukcyjne, że np. sprowadza się człowieka do np. do jego emocji, religii, nauki, psychiki itd.

Cytuj:
. Podałam w poprzednim poście dwa klucze, które wpadły mi do głowy bez szperania.

Ten pierwszy wygląda mniej więcej tak...
1. Człowiek potrafi do pewnego stopnia widzieć siebie oczyma innych. I są nawet ludzie, którzy nie potrafią inaczej, jak tylko poprzez czyjeś normy i sposoby wartościowania. To spojrzenie ogarnia jedynie to, co zewnętrzne, co widzimy w świetle porównywania z innymi. W tej perspektywie nie widzimy swojego prawdziwego bycia (np jest sprytniejszy i bogatszy od innych).
2. Drugą instancją jest głębsze 'ja', 'jądro' które na pierwszy rzut oko przysłonięte bywa przez ego, to miejsce gdzie przebywa w nas Bóg, miejsce bożej immanencji (=bliskości).

Powyżej to są również przykłady dwóch koncepcji redukcji człowieka do tego co zewnętrzne lub do tego gdzie przebywa Bóg

Cytuj:
Jeśli chodzi o duchowość chrześcijańską - jest coś co otwiera się w doświadczeniu mistycznym: w człowieku jest jeszcze coś głębszego niż jego świadome ego. Można zejść do niego w medytacji człowieka pokornego i spojrzeć stamtąd na swoje ego. Tam doświadcza się najgłębiej tajemnicy człowieka, a mianowicie tego, ze człowiek jest stworzeniem, które przekracza samo siebie.

Redukcja jest rodzajem rozumowania indukcyjnego, którym każdy posługuje się na co dzień również w nauce, etyce, czy teologii. Rozumowanie takie prowadzi do nowych odkryć, czasami niezmiernie pożytecznych i inspirujących, ale na pewno nie są to prawdy objawione.

N mar 05, 2017 11:57 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dusza NIE jest czymś takim co to jest w ciele i jest do niego wkładem. Stąd pytanie "czy jesteś ciałem czy duszą" jest błędne w założeniu.

So lut 10, 2018 12:46 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Dusza NIE jest czymś takim co to jest w ciele i jest do niego wkładem.
Czyli jak umrzesz, i twoje ciało rozpadnie się w proch, to ciebie "nie będzie" ?
Jeśli moja dusza nie jest czym odrębnym od ciała, to o czym pisze Pismo ? Łk 21:19 bw "Przez wytrwałość swoją zyskacie dusze wasze."; Jk 1:21 bw "Przeto odrzućcie wszelki brud i nadmiar złości i przyjmijcie z łagodnością wszczepione w was Słowo, które może zbawić dusze wasze.".
Barney napisał(a):
Stąd pytanie "czy jesteś ciałem czy duszą" jest błędne w założeniu.
Otóż nie jest pytaniem błędnym w założeniu. Każdy człowiek jak żyję w ciele to jest i duszą i ciałem, jak ciało umiera to zostaje dusza.

So lut 10, 2018 10:12 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Dusza NIE jest czymś takim co to jest w ciele i jest do niego wkładem. Stąd pytanie "czy jesteś ciałem czy duszą" jest błędne w założeniu.

Jest raczej tak:
To ciało jest wkładem do duszy.
Powiedziałbym tak; 70% człowieka jest duszą a tylko 30% jest ciałem.
Musi być ponowne narodzenie człowieka gdyż, jaką ma możliwość zbawienie człowieka upośledzonego od urodzenia lub dziecko zmarłe przy porodzie lub podczas aborcji? A jak wiadomo każdy człowiek odziedziczył grzech, więc nie ma możliwości jego zmazania podczas krótkiego życia lub dłuższego, będąc w ogólnym nazewnictwie warzywem i całkowicie bezwolnym z powodu swej choroby.
Jest napisane w Biblii, że człowiek niczym nie góruje nad zwierzęciem, a może być też trawą rosnąca na polu.
Dlatego wszystko co żyje musi posiadać duszę i żyje pod daną postacią tyle ile trzeba, później znów jego dusza wchodzi w ciało człowieka by móc mieć szansę na zbawienie.

Ale jak wiecie z Apokalipsy Jana, tylko 144 000 tysiące zostaną zbawione, a jest to BARDZO, BARDZO, BARDZO mało w porównaniu do miliardów istnień ludzkich.
Jest to kropla w misce wody, dosłownie.

N lut 11, 2018 12:48 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tak to jest, jak się bierze sposób opisu pewnej rzeczywistości (w tym wypadku sposób zaczerpnięty z filozofii greckiej) za rzeczywistość. Potem wychodzą takie rozkoszne głupstwa jak wpis Wuja powyżej ;)

N lut 11, 2018 12:50 am
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
jedwab napisał(a):
[
Ale jak wiecie z Apokalipsy Jana, tylko 144 000 tysiące zostaną zbawione, a jest to BARDZO, BARDZO, BARDZO mało w porównaniu do miliardów istnień ludzkich.

Pomijając inne, to tu palnąłeś głupstwo.. podziel tę liczbę przez 1000 i spierwiastkuj, a następnie dowiedz się, co u starożytnych oznaczał wynik końcowy.. Ot - Jan pozostawił zagadkę matematyczną dla pokoleń.. ;-)

N lut 11, 2018 12:54 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
jedwab napisał(a):
[

Pomijając inne, to tu palnąłeś głupstwo.. podziel tę liczbę przez 1000 i spierwiastkuj, a następnie dowiedz się, co u starożytnych oznaczał wynik końcowy.. Ot - Jan pozostawił zagadkę matematyczną dla pokoleń.. ;-)

Właśnie podzieliłem i spierwiastkowalem według twojego zalecenia i wyszło... 12.
Ktoś coś tu palną ale to chyba nie ja hehehe.

N lut 11, 2018 1:05 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
To teraz dowiedz się, co w symbolice biblijnej oznacza liczba 12.. Jak się zaprzesz, to nawet znajdziesz na tym forum..

N lut 11, 2018 1:08 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Tak to jest, jak się bierze sposób opisu pewnej rzeczywistości (w tym wypadku sposób zaczerpnięty z filozofii greckiej) za rzeczywistość.
Tak to jest jak swój błąd próbuje się przykryć błędem rozmówcy. To nie filozofia grecka, to Pismo: 1Tes 5:23 bw "A sam Bóg pokoju niechaj was w zupełności poświęci, a cały duch wasz i dusza, i ciało niech będą zachowane bez nagany na przyjście Pana naszego, Jezusa Chrystusa."

N lut 11, 2018 9:29 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 401 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 23, 24, 25, 26, 27