Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 05, 2020 12:32 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 111 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
 Nic...i wszechświat (wydzielony) 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Nic...i wszechświat (wydzielony)
Cytuj:
Ja nie muszę udowadniać ani sobie ani tobie, że Bóg się wziął z niczego, bo ja używając logicznego myślenia WIERZĘ w istnienie Pierwszej Przyczyny wszelkiego istnienia, którą nazywam Bogiem...
(tak jak i ty wierzysz, powtarzam wierzysz[bo nie udowadniasz], że zjawiska kwantowo-grawitacyjne nie mają przyczyny, tzn są pierwszą przyczyną istnienia wszystkiego we Wszechświecie...)

Dowód: http://infidels.org/library/modern/quen ... aused.html
Cytuj:
Skoro jest logika w myśleniu, że istnieje pierwsza przyczyna wszelkiego istnienia...(takie prawo wszystkiego...;) ) to nie ma nic do rzeczy twój problem rzekomego oddalania się pytania...

Taką przyczyną wszelkiego istnienia może być równie dobrze wielki wybuch, który nie musiał mieć przyczyny, tak samo jak zaistnienie Boga. Jeżeli twierdzisz, że wszystko musi mieć przyczynę (również powstanie wszechświata), to znaczy, że twierdzisz, że powstanie Boga też musi mieć przyczynę - jeżeli nie to sam sobie zaprzeczasz.

Pn cze 08, 2015 9:19 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Inne Bóstwa
Cytuj:
ps.
Skąd wiesz, że nie może być "od zawsze"?
Tylko "od zawsze" ma sens - bo z niczego nie mógłby powstać.

Wszystko ma swój początek... Chyba ? Nie potrafię tego pojąć, że wszechświat istniał od zawsze, bez żadnego początku. To niezgodne z logiką. Już istnienie Boga jest bardziej prawdopodobne.
Cytuj:
Skoro COŚ nie może się wziąć z niczego, to na czym opierasz swoją wiarę w to, że powstanie świata jest wyłącznie efektem zjawisk kwantowo-grawitacyjnych jeśli uznałeś jako logiczne moje zdanie, że przed powstaniem Wszechświata istniała jakaś przyczyna(prawo) jego powstania poza tym Wszechświatem, dzięki której on powstał...

Wskazałem tu tylko na to, że nie pojmuję tego. Z codziennych obserwacji wynika, że coś nigdy nie bierze się z niczego. Jednak jeżeli przed BB nie było nic, (nawet zakładając, że poza Bogiem - bo on istniał) to obecny wszechświat musiał wziąć się z niczego, nawet jeżeli Bóg go stworzył to również uczynił to z niczego.
A skąd wziął się Bóg ? Chyba też z niczego... Nic nie może istnieć od zawsze. Jeżeli tak jest to sam Bóg nie jest w stanie powiedzieć skąd się wziął, skoro nie miał początku. Tak więc nie jest wszechmocny.
Cytuj:
A czy ja tutaj dowodziłem, że teoria BB jest błędna...?

Nie. Jednak według mnie może być błędna, bo można tylko w nią wierzyć - nie jest pewnikiem. Jednak bardziej mnie przekonuje BB, niż istnienie Boga jako przyczyny powstania wszystkiego. Dlaczego ? Mamy wiele dowodów potwierdzających tą tezę. Jednak pewności nie mamy i mieć nigdy raczej nie będziemy. Jeżeli chodzi o Boga to nigdy go nie widziałem, nie odczuwałem, duchów też nie widziałem... Jak mogę opierać swoją wiarę jedynie na jakiejś książce, którą jest Biblia ? Równie dobrze mogę przeczytać Koran, Bajkę o smerfach lub inne wymyślone historie i też w nie wierzyć.
Cytuj:
Ja ci wkleję link do opracowania laureata nagrody Templetona, który opisuje zjawisko BB nie odrzucając wiary w Boga jako Pierwszą Przyczynę osobliwości istnienia...

Zgadzam się z tym, w końcu Bóg mógł wywołać BB. Jeżeli istnieje...
Cytuj:
Logicznie rzecz biorąc fakt iż na wszystkich kontynentach ludzie, którzy się nigdy wcześniej nie spotkali, wyznawali wiarę w istnienie jakiejś siły wyższej(Boga) dowodzi, że źródło ich wiary musi pochodzić spoza nich...

Ludzie od zawsze bali się śmierci, lęk ten mógł wywołać takie "zjawisko".
Koty i inne zwierzęta na całym świecie potrafią polować, o kurczę! Nawet jeść potrafią! I wiedzą jak rodzić potomków! Jak się nimi zajmować! A nie mają ze sobą kontaktu, jeżeli żyją na innych kontynentach... Na 100% ta wiedza pochodzi spoza nich :)
Cytuj:
Tą ewentualność wyklucza twój racjonalny umysł gdyż(jak stwierdziłeś) "Powiem tak: Jak dla mnie COŚ, nie może wziąć się z niczego" zatem twoja wiara jest o wiele bardziej irracjonalna niż moja...

Jak już mówiłem codzienne obserwacje prowadzą mnie do takiego wniosku. Jednak skoro kiedyś nie istniało NIC, a teraz istnieje COŚ, czyli my i cały wszechświat, to siłą rzeczy coś musi brać się z niczego. Nie potrafię tego pojąć, ale widocznie tak musi być. Dowodem na to jest nasze istnienie.

Wt cze 09, 2015 11:59 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
nesto napisał(a):
Luki123
Gdyby wszystko musiało mieć swój początek to nie byłoby niczego, bo nie miałoby się skąd wziąć.
Taki dowód poprzez negację.
Skoro coś jest, to znaczy, że to coś (lub coś co dało temu początek) było od zawsze.
Nie wiem czy to rozumiesz.

Wszystko musi mieć swój początek, całe nasze życie to ciąg przyczynowo-skutkowy. Nie ma skutku, bez przyczyny.
Twój pogląd jest daleki zarówno od naukowego, jak i religijnego. Cóż każdy ma prawo wierzyć w to co chce :)

Wt cze 09, 2015 5:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PS: Skoro w BB powstało wszystko: czas, przestrzeń, materia, nasze prawa fizyki. Znaczy to tyle, że wcześniej tego wszystkiego nie było, tak więc nie istniały też prawa fizyki, a jeżeli istniały to mogły znacząco różnić się od tych panujących w naszym wszechświecie. Może pozwalały one na spontaniczne pojawianie się różnorakich rzeczy ?

Wt cze 09, 2015 5:58 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
luki123 napisał(a):
PS: Skoro w BB powstało wszystko: czas, przestrzeń, materia, nasze prawa fizyki. Znaczy to tyle, że wcześniej tego wszystkiego nie było, tak więc nie istniały też prawa fizyki, a jeżeli istniały to mogły znacząco różnić się od tych panujących w naszym wszechświecie. Może pozwalały one na spontaniczne pojawianie się różnorakich rzeczy ?

Tylko jakim cudem z nieokreślonej nicości powstały ściśle określone byty czy idee np prawa fizyki albo materia?

Wt cze 09, 2015 6:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
luki123 napisał(a):
Wskazałem tu tylko na to, że nie pojmuję tego.
Działania zjawisk kwantowo-grawitacyjnych też nie pojmujesz i na tej podstawie wyciągasz sprzeczny z tym w co wierzysz wniosek iż z codziennych obserwacji wynika jakoby coś(tu Wszechświat) nigdy nie bierze się z niczego(tu zjawiska kwantowo-grawitacyjne)... :D
Cytuj:
Jednak jeżeli przed BB nie było nic, (nawet zakładając, że poza Bogiem - bo on istniał) to obecny wszechświat musiał wziąć się z niczego, nawet jeżeli Bóg go stworzył to również uczynił to z niczego.
No proszę...mimo iż piszesz, że to nie mieści ci się w głowie, to jednak zakładasz, że Wszechświat musiał wziąć się z niczego... :D
Wniosek z tego taki, że to iż czegoś nie pojmujemy wcale nie oznacza, że to nie istnieje, jeżeli efektem działania tego czegoś jest coś, co istnieje... :)
Cytuj:
A skąd wziął się Bóg ? Chyba też z niczego...
Bóg czyli pierwszą przyczyną istnienia wszystkiego nie bierze się z czegoś...Jego istnienie jest aksjomatem(zasadą istnienia)
Cytuj:
Nic nie może istnieć od zawsze. Jeżeli tak jest to sam Bóg nie jest w stanie powiedzieć skąd się wziął, skoro nie miał początku. Tak więc nie jest wszechmocny.
I znowu budujesz jakieś założenia na czymś, co nie mieści ci sie w głowie...
Cytuj:
Nie. Jednak według mnie może być błędna, bo można tylko w nią wierzyć - nie jest pewnikiem. Jednak bardziej mnie przekonuje BB, niż istnienie Boga jako przyczyny powstania wszystkiego. Dlaczego ? Mamy wiele dowodów potwierdzających tą tezę. Jednak pewności nie mamy i mieć nigdy raczej nie będziemy. Jeżeli chodzi o Boga to nigdy go nie widziałem, nie odczuwałem, duchów też nie widziałem... Jak mogę opierać swoją wiarę jedynie na jakiejś książce, którą jest Biblia ? Równie dobrze mogę przeczytać Koran, Bajkę o smerfach lub inne wymyślone historie i też w nie wierzyć.
Twoja wiara w BB tak samo opiera się tylko i wyłącznie na czyichś słowach z książki(internetu)...zatem jak możesz opierać swoją wiarę jedynie na jakiejś naukowej książce... :D
Cytuj:
Zgadzam się z tym, w końcu Bóg mógł wywołać BB. Jeżeli istnieje...
To logiczne założenie... :)
Cytuj:
Ludzie od zawsze bali się śmierci, lęk ten mógł wywołać takie "zjawisko".
Zwierzęta także boją się śmierci mimo tego nie wierzą...wniosek...na 100% nie ma Boga i dlatego są ateistami :D
Cytuj:
Jak już mówiłem codzienne obserwacje prowadzą mnie do takiego wniosku. Jednak skoro kiedyś nie istniało NIC, a teraz istnieje COŚ, czyli my i cały wszechświat, to siłą rzeczy coś musi brać się z niczego. Nie potrafię tego pojąć, ale widocznie tak musi być. Dowodem na to jest nasze istnienie.
Widzisz Luki...na łamach "The Times" sprzed paru lat można znaleźć stwierdzenie Stephen Hawking'a, że teorie wyjaśniające powstanie wszechświata nie powinny brać pod uwagę Boga. Tam też można przeczytać jego słowa, że dzięki takim prawom fizyki jak grawitacja, wszechświat mógł powstać i powstał z niczego...!! zatem grawitacja jest źródłem istnienia wszystkiego...znamy już zatem boga stworzyciela :D

Ps...Noblista z USA, E. Wignera zadał kiedys pytanie, z jakiego powodu matematyka jest tak skuteczna dla opisywania rzeczywistości?
Z jakiego powodu matematyczne teorie, które powstawały początkowo bez związku ze światem za oknem, potem okazały się w zdumiewający sposób skuteczne do opisywania realnego świata?
Można to samo pytanie sformułować tak: jaka jest tego przyczyna?
I byłaby to przyczyna nie związana z upływem czasu, gdyż przecież nie jest tak, że kilka sekund wcześniej „gdzieś jest” jakaś matematyczna reguła i wskutek jej oddziaływania „nieco później” prawa przyrody stają się jej posłuszne. Nie, one są jej posłuszne zawsze i wszędzie – czyli właśnie bez związku z czasem.
Siła grawitacji ściągająca w dół szklankę działa w zdumiewającej zgodzie z matematyczną regułą, za pomocą której opisali ją fizycy.
E. Wigner nazwał to „the unreasonable effectiveness of mathematics in the natural sciences”, a więc „niezrozumiałą skutecznością matematyki w naukach przyrodniczych”.
Czy słowa „niezrozumiała” nie można by oddać za pomocą wyrażenia: „taka, której przyczynę trudno wyjaśnić”?
Wtedy byłby to przykład przyczyny polegającej na czymś innym, niż rozwijające się według jakiegoś wzoru fizycznego następstwo w czasie. I dalej co jest np. przyczyną dziwnego faktu, że w na powierzchni falującego morza co kilkanaście metrów widać w wodzie wyraźny dołek głęboki czasem na kilka metrów? Przyczyną jest to, że zaraz obok powstało wyraźne wzniesienie, zwane grzbietem fali: skoro woda podniosła się w jednym miejscu, by utworzyć grzbiet fali, to w drugim miejscu nieco opadła. A co jest przyczyną, że powstał ten grzbiet pierwszej fali? To, że zaraz po nim powstał drugi głęboki dołek, z którego woda znalazła się właśnie w masie fali. I tak dalej, wraz z kolejnymi falami: drugą, trzecią, czwartą… i dołkami: drugim, trzecim, czwartym….
A jak jest Pierwsza Przyczyna tego zjawiska? Czy jest nią pierwsza fala? Nie, gdyż ona też domagałaby się wyjaśnienia, podobnie jak inne fale. A może w ogóle nie ma pierwszej fali, bo morze w tym miejscu nigdy nie jest spokojne i fale są „od zawsze”? Czy to by znaczyło, że nie mamy próbować wyjaśniać zjawiska fali na morzu?
Pierwszą przyczyną wszystkich fal, i pierwszej i drugiej i trzeciej, a nawet fal powstających „od zawsze” jest wiatr: a więc przyczyna zupełnie innego rodzaju, która już nie domaga się wyjaśnienia (to znaczy: wyjaśnienia tego samego rzędu, co fale). Co do fal, to wiatr jest ich „przyczyną ostateczną”, czyli mówiąc językiem teologów i filozofów: Pierwszą. A co do kosmosu? Oto jest pytanie !

Wt cze 09, 2015 7:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
hmhmm napisał(a):
luki123 napisał(a):

Tylko jakim cudem z nieokreślonej nicości powstały ściśle określone byty czy idee np prawa fizyki albo materia?

A jakim cudem, coś może nie mieć początku ?

Cytuj:
I dalej co jest np. przyczyną dziwnego faktu, że w na powierzchni falującego morza co kilkanaście metrów widać w wodzie wyraźny dołek głęboki czasem na kilka metrów? Przyczyną jest to, że zaraz obok powstało wyraźne wzniesienie, zwane grzbietem fali: skoro woda podniosła się w jednym miejscu, by utworzyć grzbiet fali, to w drugim miejscu nieco opadła. A co jest przyczyną, że powstał ten grzbiet pierwszej fali? To, że zaraz po nim powstał drugi głęboki dołek, z którego woda znalazła się właśnie w masie fali. I tak dalej, wraz z kolejnymi falami: drugą, trzecią, czwartą… i dołkami: drugim, trzecim, czwartym….
A jak jest Pierwsza Przyczyna tego zjawiska? Czy jest nią pierwsza fala? Nie, gdyż ona też domagałaby się wyjaśnienia, podobnie jak inne fale. A może w ogóle nie ma pierwszej fali, bo morze w tym miejscu nigdy nie jest spokojne i fale są „od zawsze”? Czy to by znaczyło, że nie mamy próbować wyjaśniać zjawiska fali na morzu?
Pierwszą przyczyną wszystkich fal, i pierwszej i drugiej i trzeciej, a nawet fal powstających „od zawsze” jest wiatr: a więc przyczyna zupełnie innego rodzaju, która już nie domaga się wyjaśnienia (to znaczy: wyjaśnienia tego samego rzędu, co fale). Co do fal, to wiatr jest ich „przyczyną ostateczną”, czyli mówiąc językiem teologów i filozofów: Pierwszą.

W tym przypadku wiatr też jest czymś spowodowany, nie jest czymś co po prostu istnieje. Czemu, więc istnienie wiatru nie domaga się wyjaśnienia ? Tak samo, czemu fakt zaistnienia Boga nie ma domagać się wyjaśnienia ? Twój przykład udowodnił, że wszystko ma przyczynę, tylko w pewnym momencie przestajesz sprawdzać, czego skutkiem była ta przyczyna :) Nie tędy droga...

Wt cze 09, 2015 9:07 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
luki123 napisał(a):
A jakim cudem, coś może nie mieć początku ?

Normalnie :D
Czas to nasz sposób postrzegania rzeczywistości. Po prostu kolejny wymiar jak długość, szerokość, wysokość. Materia porusza się w czasie "do przodu" antymateria zaś to materia, która przemieszcza się w czasie, tyle, że "wstecz". :|

W ogóle tak to wygląda, że materia znika i pojawia się ten proces zachodzi w czasie Plancka. Tak przynajmniej obecnie twierdzą naukowcy.

W wieczności wszystko jest teraz. Tam nie ma czasu. Tak, jak Ci wcześniej podałem figurę o kolumnie marszowej. Z wewnątrz widzisz to, co jest bezpośrednio przed Tobą i za Tobą, z góry widzisz wszystko, całą kolumnę.

Więc... Jak to możliwe, że z nieokreślonego nic powstaje ściśle określone coś?

Wt cze 09, 2015 9:23 pm
Odpowiedz z cytatem
@luki123
Świat w rozumieniu bezwzględnym (tj. zakładając, że wszystko jest tym światem) nie miał początku i nie będzie miał końca.
Nie ma innej możliwości.
Każde inne twierdzenie jest błędne logicznie.
Przykład - wyobraź sobie okrąg. Czy wskażesz jego początek? Albo czy wskażesz początek prostej? Istnieją, a nie mają początku.

@hmhmm - masz rację odnośnie czasu.

Wt cze 09, 2015 9:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Materia porusza się w czasie "do przodu" antymateria zaś to materia, która przemieszcza się w czasie, tyle, że "wstecz". :|

Cooooo ?! Wiesz czym jest antymateria ? Jeżeli znasz budowę atomu to ten rysunek będzie pomocny:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... ticles.svg
Antymaterię da się wytworzyć w nieznacznych ilościach już dzisiaj, i jakoś nikt nie zauważył, żeby cofała się w czasie... To zwykłe cząsteczki, tylko, że odwrotnie naładowane od "zwykłych".

Cytuj:
Świat w rozumieniu bezwzględnym (tj. zakładając, że wszystko jest tym światem) nie miał początku i nie będzie miał końca.

Będzie miał koniec. Wskazują na to obserwacje, które potwierdzają że wszechświat się rozszerza i to z coraz to większą prędkością. W pewnym momencie będzie rozszerzać się tak szybko, że wiązania atomowe nie będą potrafiły utrzymać atomów w całości i wszystko po prostu się rozleci...
Cytuj:
Przykład - wyobraź sobie okrąg. Czy wskażesz jego początek? Albo czy wskażesz początek prostej? Istnieją, a nie mają początku.

Nie mają początku, jednak początkiem ich istnienia było ich wymyślenie, a następnie narysowanie :) Rysując okrąg musimy gdzieś zacząć.

Wt cze 09, 2015 9:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
nesto napisał(a):
@luki123
Nie ma innej możliwości.
Każde inne twierdzenie jest błędne logicznie.

@hmhmm - masz rację odnośnie czasu.

Uważasz, że materia jest... Wieczna? Interesująca myśl. Rozszerz proszę.
Chętnie poczytam.

Wt cze 09, 2015 9:37 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
luki123 napisał(a):
Jeżeli znasz budowę atomu

Pokazałeś mi rysunek, który jest... Trochę zbyt uproszczony.
Może masz ochotę porozmawiać o orbitalach atomowych i hybrydyzacji?
hmm? :D
Obrazek

luki123 napisał(a):
Antymaterię da się wytworzyć w nieznacznych ilościach już dzisiaj, i jakoś nikt nie zauważył, żeby cofała się w czasie... To zwykłe cząsteczki, tylko, że odwrotnie naładowane od "zwykłych".

Cząsteczki, to molekuły składające się przynajmniej z dwóch atomów. Podaj proszę link, w którym to istnieje doniesienie, że naukowcy wytworzyli choćby antywodór cząsteczkowy. I co to znaczy odwrotnie naładowane? Bo z tego co mi wiadomo, to cząstki mogą być co najwyżej naładowane przeciwnie jeśli chodzi o ładunek elektryczny. Jak przykładowo proton i elektron. Ten ostatni jest nie tylko cząstką ale i falą. Co do pierwszego zwyczajnie nie pamiętam, przypuszczam, że również.

Jestem może trochę natrętny, bo już trzeci raz pytam:
Jak ściśle określony byt może powstać z nieokreślonego niebytu (nicości) i na jakiej zasadzie miałoby się to odbywać?

Wt cze 09, 2015 9:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
hmhmm napisał(a):
Cząsteczki, to molekuły składające się przynajmniej z dwóch atomów. Podaj proszę link, w którym to istnieje doniesienie, że naukowcy wytworzyli choćby antywodór cząsteczkowy. I co to znaczy odwrotnie naładowane? Bo z tego co mi wiadomo, to cząstki mogą być co najwyżej naładowane przeciwnie jeśli chodzi o ładunek elektryczny. Jak przykładowo proton i elektron. Ten ostatni jest nie tylko cząstką ale i falą. Co do pierwszego zwyczajnie nie pamiętam, przypuszczam, że również.

Chodziło mi właśnie o naładowanie przeciwne.
Link: http://pl.wikipedia.org/wiki/Antymateria
Cytuj:
Możliwe jest wytwarzanie śladowych ilości antymaterii poprzez zderzanie cząstek rozpędzonych w akceleratorach. W wyniku reakcji jądrowych mogą powstawać antycząstki. W ten sposób udało się otrzymać m.in. antyprotony, antyneutrony, pozytony (antyelektrony), atomy antywodoru i jądra antydeuteru, antytrytu i antyhelu.

Antycząstki powstają również w warunkach naturalnych. Przykładem może być kreacja par przez kwanty gamma z promieniowania kosmicznego oddziałujące z materią atmosfery.

Co do antywodoru cząsteczkowego, niby czemu takowy miałby cofać się w czasie, łamiąc przy tym prawa fizyki (zakładając, że nie istnieją wszechświaty równoległe), a sam atom antywodoru nie może tego zrobić?
hmhmm napisał(a):
Jestem może trochę natrętny, bo już trzeci raz pytam:
Jak ściśle określony byt może powstać z nieokreślonego niebytu (nicości) i na jakiej zasadzie miałoby się to odbywać?

Tak jak mówiłem wcześniej, może ten "niebyt" obowiązywały inne prawa fizyki ? Nie wiem jakie. Jest to tak samo prawdopodobne jak istnienie wszechświata od zawsze... Poza tym skoro wszechświat będzie miał swój koniec w ściśle określonym czasie, to czemu nie ma mieć początku ?

Wt cze 09, 2015 10:10 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
luki123 napisał(a):
Co do antywodoru cząsteczkowego, niby czemu takowy miałby cofać się w czasie, łamiąc przy tym prawa fizyki (zakładając, że nie istnieją wszechświaty równoległe), a sam atom antywodoru nie może tego zrobić?

Nie wiem, może ten sam antywodów w innym wszechświecie porusza się"do przodu" w czasie? To, co słyszałem o antymaterii nie jest moją opinią, aż tak to się na tym nie znam :D
luki123 napisał(a):
Tak jak mówiłem wcześniej, może ten "niebyt" obowiązywały inne prawa fizyki ?

Niebyt to jest nic, to nawet nie ma swojej definicji. Można by to zdefiniować jako brak czegokolwiek, ale wtedy mamy definicję, a to już jest coś. Byt, powiedzmy pojęciowy. Nicość/niebyt, to nie jest nawet pusta przestrzeń, bo pusta przestrzeń jest już czymś. Dlatego o niebycie mówimy, że go nie ma. Nie można o niczym powiedzieć, że jest, bo wtedy jest bytem, czymś/kimś.

Także nie mogły w niebycie obowiązywać jakiekolwiek prawa fizyki.
hahaha :D

Krauss twierdzi, że wszechświat powstał przez losowe fluktuacje w niebycie, co jednak fluktuowało, jeśli nie było nic?

Wt cze 09, 2015 10:27 pm
Odpowiedz z cytatem
luki123 napisał(a):
Będzie miał koniec. Wskazują na to obserwacje, które potwierdzają że wszechświat się rozszerza i to z coraz to większą prędkością. W pewnym momencie będzie rozszerzać się tak szybko, że wiązania atomowe nie będą potrafiły utrzymać atomów w całości i wszystko po prostu się rozleci...

Nie przyszło ci do głowy, że jeśli coś się rozlatuje, to części tego czegoś nadal istnieją?

Wt cze 09, 2015 10:34 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 111 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona