Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr kwi 01, 2020 10:47 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Dlaczego Bóg się objawił? 
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego Bóg się objawił?
ciach- trolling (merss)

Cz paź 08, 2015 6:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Irbisol napisał(a):
Dlaczego Bóg w ogóle się objawiał, zamiast pozostawić ludzi w nieświadomości i dopiero po śmierci ich oceniać?
Tak by było bardziej sprawiedliwie, bo wtedy oceniłby prawdziwą naturę danego człowieka, a nie jego czyny spowodowane tym, że się Boga boi.

Jak Bóg się objawił to ludzie się go zaczęli bać? :|

Śr paź 14, 2015 2:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Bóg objawił się jako Miłość - i pierwsi ludzie nie bali się Go, wręcz przeciwnie, żyli z Nim w relacji miłości. Dopiero grzech spowodował strach przed Bogiem, na szczęście Bóg ciągle się objawia jako Miłość, bo przecież się nie zmienił ani na jotę.

Śr paź 14, 2015 2:50 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Leszcz napisał(a):
Irbisol napisał(a):
Dlaczego Bóg w ogóle się objawiał, zamiast pozostawić ludzi w nieświadomości i dopiero po śmierci ich oceniać?
Tak by było bardziej sprawiedliwie, bo wtedy oceniłby prawdziwą naturę danego człowieka, a nie jego czyny spowodowane tym, że się Boga boi.

Jak Bóg się objawił to ludzie się go zaczęli bać? :|

"Kto się lęka, nie wydoskonalił się w Miłości"

Bóg brzydzi się każdego grzechu, ale nie znaczy się, że trzeba się Go bać, tylko bać się trzeba tego, że można siebie samego potępić przez grzeszne życie. Bóg jest Osobą, kocha nas bezgranicznie i pragnie naszego dobra, życia wiecznego w Niebie, ma jednak swoje zdanie i reguły, które obowiązują tych, którzy chcą z Nim 'zamieszkać' w Niebie. Proste, czytelne i możliwe do wykonania przykazania i życie w Duchu i Prawdzie.

Śr paź 14, 2015 11:52 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Przebrnąłem wątek. Tylko trzy strony. Mam parę dodatkowych myśli, które nie pojawiły się w wątku. Nie jestem teologiem..., ale z tego co wiem Bóg objawił się już w Księdze Rodzaju na pierwszych stronach. To oznacza, że objawienie Boga ma swój cel w stworzeniu Świata. A to może sugerować, że On sam sobie nie wyobrażał Swojej jako tylko biernego obserwatora, który sądzi nieświadomych istnienia Boga ludzi po ich śmierci. Bóg pojawia się od początku Księgi rodzaju i rozmawia z człowiekiem zaraz po jego stworzeniu. I dlatego sądzę, że tu można by odpowiedzieć: Bóg objawił się z tego samego powodu, dla którego stworzył wszechświat.

Ale DLACZEGO (!) Bóg stworzył wszechświat?

Czy mógłby go nie stwarzać? Nie przyniosłoby to przecież mu żadnej ujmy. Jest wszechmocny, lecz nie musiał tego robić. Boga nic nie ogranicza. Czemu On to zrobił? Czemu stworzył czas, czemu stworzył Ziemię, dlaczego stworzył człowieka? Mógł tego nie robić, pozbawiając nas możliwości pójścia do nieba/piekła. Na innym forum wyczytałem, że Bóg, jak "każdy" chciał mieć jakieś "dzieci". Kochające i oddane najlepiej. Pytanie, nie retoryczne, czy Bóg tworzył wszechświat, bo chciał mieć oddanych zwolenników i po to by mieć możliwość sądzić po śmierci człowieka? Tak na marginesie, czy miłość własną i pęd do władzy nie odziedziczyliśmy po Bogu, na obraz Którego jesteśmy stworzeni? Mam takie czasem myśli... nic nie poradzę, bo faktycznie mógł się nie objawiać - a objawił się jeszcze przed grzechem Adamowym.

Wt lis 17, 2015 1:01 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Irbisol napisał(a):
sahcim napisał(a):
Irbisol napisał(a):
Czyli wg ciebie człowiek bez bożej ingerencji jest prymitywnym mordercą i złodziejem?
Tak, człowiek przez którego nie objawia się miłość do drugiego człowieka(innych stworzeń) jest prymitywnym mordercą albo złodziejem...

Ja jakoś nie czuję w sobie szczególnej miłości do innych ludzi, a mimo to nie mam zamiaru ich mordować ani okradać. Jak wyjaśnić ten paradoks?
To, że nie "czujesz" w sobie szczególnej miłości do innych ludzi nie oznacza, że boża miłość w ogóle nie przejawia się przez ciebie(twoje czyny)...po "owocach" się poznaje :)

Wt lis 17, 2015 1:37 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Co do prawdy, nie retoryki masz -geolog rację.
Bóg ze swoją mocą wszechmocą, jest bo jest, co z tym zrobić teraz to oznaka myślenia przez Boga, którą mamy po nim.
Stworzył to co stworzył, to nie miało ani złej ani dobrej konotacji, było jak skład materiału.
Oczywiście zamysł w tym myślenie sprawia że Bóg nadaje temu początkowy kształt, o określonych parametrach, lecz i końcowy.
Taka jest neutralna cecha twórcy.

Tylko to co z tym dalej, jest już nie tak oczywiste dla świadomych tego ludzi.
Bo dla nieświadomych tego co dalej, więc raczej tylko ludzi, nie ma to znaczenia, będzie jak będzie.
Wolna wola sprawia że jedni wolą wiedzieć do czego zmierzają, sprzyjają temu wszelkie urazy bo oqraniczają one możliwości tych ludzi.
Inni nie chcą tracić czasu na to by wiedzieć, mają siły by podjąć każde wyzwanie.
Zarówno jedni jak i drudzy powinni wierzyć w swoje możliwości, nie iść za naśladowaniem nie swoich.

Myślę że głoszony sąd Boży więc raczej chodzi o sam wyrok, uwzględni to że jednych stać na taki a nie inny rodzaj działań, bo takie mają swe warunki.
Innych na inne, będzie to neutralne rozstrzygnięcie Boga.
Nie krzywdzące a uwalniające od nieświadomości, więc błędnych działań czynu nie uwarunkowanego umiejętnościami.
Tym samym pozostanie dla każdego z nas, już działanie na swoją miarę.
Po prostu zbawienie.
Teraz tego jeszcze do końca nie wiemy.

Więc objawienie Boga po to jest nam przekazywane, byśmy zbyt sobie nie wyobrażali już teraz, że wszystko nam się uda uczynić samemu.
Choć mamy do tego teoretyczne możliwości.
A dalej jak Bóg da.

Wt lis 17, 2015 10:49 am
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
witoldm napisał(a):
Bóg ze swoją mocą wszechmocą, jest bo jest, co z tym zrobić teraz to oznaka myślenia przez Boga, którą mamy po nim.

Dziękuję za odpowiedź, ale niektóre fragmenty pozostają dla mnie niejasne. Z argumentem "Jest bo jest", trudno dyskutować. Sądzę, że po tym jak Bóg się zachowuje w ważnych momentach na kartach Biblii, możemy przez to wyłuskać pewne cechy Jego charakteru...
witoldm napisał(a):
Stworzył to co stworzył, to nie miało ani złej ani dobrej konotacji, było jak skład materiału.

Tak bym to widział właśnie.
witoldm napisał(a):
Oczywiście zamysł w tym myślenie sprawia że Bóg nadaje temu początkowy kształt, o określonych parametrach, lecz i końcowy. Taka jest neutralna cecha twórcy.

Staram się zrozumieć słowo "neutralny" w Twoim wywodzie. Rozumiem, że stworzony świat nie był/jest ani dobry ani zły. Tak?
witoldm napisał(a):
Tylko to co z tym dalej, jest już nie tak oczywiste dla świadomych tego ludzi. Bo dla nieświadomych tego co dalej, więc raczej tylko ludzi, nie ma to znaczenia, będzie jak będzie.

Mógłbym prosić o jaśniejsze sformułowanie?
witoldm napisał(a):
Wolna wola sprawia że jedni wolą wiedzieć do czego zmierzają, sprzyjają temu wszelkie urazy bo oqraniczają one możliwości tych ludzi. Inni nie chcą tracić czasu na to by wiedzieć, mają siły by podjąć każde wyzwanie. Zarówno jedni jak i drudzy powinni wierzyć w swoje możliwości, nie iść za naśladowaniem nie swoich.

Jeśli rozumiem, to chciałeś powiedzieć, że z wiekiem człowiek nabywa doświadczenia i ma realizować się w swoim życiu tak jak potrafi?
witoldm napisał(a):
Myślę że głoszony sąd Boży więc raczej chodzi o sam wyrok, uwzględni to że jednych stać na taki a nie inny rodzaj działań, bo takie mają swe warunki. Innych na inne, będzie to neutralne rozstrzygnięcie Boga. Nie krzywdzące a uwalniające od nieświadomości, więc błędnych działań czynu nie uwarunkowanego umiejętnościami.

Hmmm. Rozumiem, że Bóg pozostaje neutralny podczas sądu ostatecznego. Ale osoba, która poszła do piekła będzie jakoś pokrzywdzona/skrzywdzona. Chyba.

Wt lis 17, 2015 12:57 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
geolog napisał(a):
Ale osoba, która poszła do piekła będzie jakoś pokrzywdzona/skrzywdzona. Chyba.

zależy jak to rozumiesz. Osoba która pójdzie do piekła - pójdzie tam z własnej i nie przymuszonej woli, dlatego że tak będzie chciała. Czy to krzywda? raczej konsekwencja
na końcu albo powiemy Bogu - 'bądź wola Twoja', albo Bóg powie nam 'bądź wola twoja'...

Wt lis 17, 2015 1:17 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Tek de Cart napisał(a):
geolog napisał(a):
Ale osoba, która poszła do piekła będzie jakoś pokrzywdzona/skrzywdzona. Chyba.

zależy jak to rozumiesz. Osoba która pójdzie do piekła - pójdzie tam z własnej i nie przymuszonej woli, dlatego że tak będzie chciała. Czy to krzywda? raczej konsekwencja
na końcu albo powiemy Bogu - 'bądź wola Twoja', albo Bóg powie nam 'bądź wola twoja'...

Rozumiem, ale na miejscu osądzanego zadałbym pytanie: "czemu Boże mnie stworzyłeś wiedząc, że pójdę do piekła?"
I, po drugie, mam wątpliwości, że ta osoba akurat "będzie chciała iść do piekła"...

Wt lis 17, 2015 1:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
geolog napisał(a):
Rozumiem, ale na miejscu osądzanego zadałbym pytanie: "czemu Boże mnie stworzyłeś wiedząc, że pójdę do piekła?"
I, po drugie, mam wątpliwości, że ta osoba akurat "będzie chciała iść do piekła"...

ale nie zada tego pytania - bo sam będzie chciał tam iść. nie będzie żadnego 'żalu' do Boga z tego tytułu że tam idzie - bo to będzie jego decyzja.
czy myślisz że szatan żałuje swojego buntu?

Wt lis 17, 2015 2:16 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
ale nie zada tego pytania - bo sam będzie chciał tam iść.

Moment, moment - ja na przykład nie czczę Jahwe i jestem biseksualny. Czyli spłonę w piekle, ale tego nie chcę, bo wolałbym tańczyć sobie z Jahwe w Niebie a nie cierpieć przez wieczność przez wyznawanie tego, co kocham.

Nawet gdyby istnienie Jahwe było prawdą, nie uważam by był to Bóg warty czci na podstawie jego opisu w Biblii. Więc mam przechlapane nie podwójnie, nie potrójnie lecz poczwórnie. No więc jak to tak?

Wt lis 17, 2015 2:24 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Tek de Cart napisał(a):
ale nie zada tego pytania - bo sam będzie chciał tam iść. nie będzie żadnego 'żalu' do Boga z tego tytułu że tam idzie - bo to będzie jego decyzja. czy myślisz że szatan żałuje swojego buntu?

Czyli znając objawienia ludzi uznanych przez Kościół katolicki za Świętych o piekle i o tym, że jest tam "baaaardzo niewesoło" taka sądzona osoba będzie ochoczo sama podążać do piekła? Już naczytałem się w innym wątku, że to nie Bóg potępia, a człowiek sam siebie. Ale z drugiej strony sam człowiek się nie zbawia, tylko Bóg. To kto jest tym Sędzią w końcu? Jest jeden czy więcej?
chrysletY napisał(a):
Nawet gdyby istnienie Jahwe było prawdą, nie uważam by był to Bóg warty czci na podstawie jego opisu w Biblii. Więc mam przechlapane nie podwójnie, nie potrójnie lecz poczwórnie. No więc jak to tak?

OK. Nie podoba Ci się Bóg. Nie każdemu musi. Podejście jednego ze średniowiecznych filozofów mniej więcej brzmiało "Bóg nie określił praw dlatego, że są dobre (to by oznaczało, że istnieje jakaś moralność nad Bogiem), prawa boże są dobre bo określił je Bóg". Gdyby Bóg chciał mógłby ustanowić inne prawa (może zupełnie przeciwne), lub inaczej działać. I wtedy to prawo byłoby "dobre". Widocznie Twoje rozumienie świata i wewnętrzna moralność mija się z rozumieniem i moralnością Boga. Nie wiem czy odpowiedziałem Ci na Twoją rozterkę, i nadal nie wiem czy masz przechlapane :wink:

Wt lis 17, 2015 3:23 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
geolog
Cytuj:
witoldm napisał(a):

Dziękuję za odpowiedź, ale niektóre fragmenty pozostają dla mnie niejasne. Z argumentem "Jest bo jest", trudno dyskutować. Sądzę, że po tym jak Bóg się zachowuje w ważnych momentach na kartach Biblii, możemy przez to wyłuskać pewne cechy Jego charakteru...

Z biblii możemy wyłuskać cechy charakteru Boga, dla nas istotne, dla naszej kondycji.
Niemniej Bóg jako twórca, stwórca nasz, jest jak każdy twórca, poza oceną swojego stworzonego choć myślącego człowieka.

Nasze oceny Boga będą intencyjne i takie są, nawet ta dyskusja o tym świadczy.
Tyle że to tak powinno być, nie ma w tym sprzeczności.
Była by jeśli byśmy Boga oceniali bądź oceniamy.

No a według naszych intencji to nawet Bóg może być zły i nic się nie dzieje.
Bo wychodzą na wierzch nasze intencje dokopania Bogu, a więc sami się odsłaniamy z tym że nie jest nam z sobą dobrze.
Chcąc się przed sobą bądź innymi wytłumaczyć, oskarżamy o zło Boga.
Jeśli radzimy sobie z sobą to nawet nie zabieramy głosu oskarżycielskiego.
To taki probierz, papierek lakmusowy, który mówi o człowieku, jego problemach, nawet wtedy gdy sami ukrywamy swoje problemy.

Bo istotne dla nas są nie oceny, lecz jak postąpić by było przynajmniej lepiej.
No ale musimy jakoś zakomunikować innym co z nami jest, zwłaszcza w wstydliwych dla nas sprawach, bo nagannych.
Ja o to do Stwórcy Boga nie mam pretensji.

Nawet o to jak g... pachnie i to intensywnie, bo jest to zdecydowanie radykalna wiadomość dla mnie i innych.
Wskazówki choćby też cierpienie, są wskazówkami, śmierć też, nie mają zabarwienia intencyjności, nie można za nie wydawać osądu.
Za to olewanie tychże wskazówek już jest moralnie naganne.

Takie są niuanse naszego postrzegania i takie są w potrzebie korekty.
Jeśli chcemy tym korektom podlegać, spełniamy jak należy to co do nas należy, jako obowiązek dla siebie samych.

Co do pozostałych zagadnień, to dobrze myślisz, czy -tec ci objaśnił.
Cytuj:
witoldm napisał(a):
Tylko to co z tym dalej, jest już nie tak oczywiste dla świadomych tego ludzi. Bo dla nieświadomych tego co dalej, więc raczej tylko ludzi, nie ma to znaczenia, będzie jak będzie.

Mógłbym prosić o jaśniejsze sformułowanie?

Nie jest jest oczywiste do końca co ze słabością człowieka począć.
Mając tego świadomość pouczyć, jak - nic nie mówić źle na tym wyjdzie, postraszyć może to uznać za groźbę.

Natomiast ludzie nieświadomi skłonności innych i ich samych do słabości, mają przynajmniej w tym temacie pseudo sielankę choć do czasu.

Wt lis 17, 2015 4:08 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
geolog
Cytuj:
Tek de Cart napisał(a):
ale nie zada tego pytania - bo sam będzie chciał tam iść. nie będzie żadnego 'żalu' do Boga z tego tytułu że tam idzie - bo to będzie jego decyzja. czy myślisz że szatan żałuje swojego buntu?

Czyli znając objawienia ludzi uznanych przez Kościół katolicki za Świętych o piekle i o tym, że jest tam "baaaardzo niewesoło" taka sądzona osoba będzie ochoczo sama podążać do piekła? Już naczytałem się w innym wątku, że to nie Bóg potępia, a człowiek sam siebie. Ale z drugiej strony sam człowiek się nie zbawia, tylko Bóg. To kto jest tym Sędzią w końcu? Jest jeden czy więcej?

Sęk w tym że Bóg powie nam prawdę, a my sami powiemy sobie, ale głupi byłem, sami się tak osądzimy, znając prawdę od Boga.
A że podjętych decyzji nie da się cofnąć, będziemy czuć się sami nie fajnie z powodu nich.
Co równa się mękom piekielnym, no bo nasza głupota jest dla nas bardzo męcząca.

Wt lis 17, 2015 4:24 pm
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona