Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 03, 2020 12:58 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Egalitaryzm czy Elitaryzm? 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Egalitaryzm czy Elitaryzm?
Są to dwie różne koncepcje w podejściu do społeczeństwa. Która według was jest prawdziwa?

Czy w społeczeństwie powinno się dążyć do równości, czy też powinno się społeczeństwo ukierunkować zgodnie z poglądem, że niektórzy ludzie są bardziej wartościowi od innych z różnych względów?

Wt lip 21, 2015 10:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Egalitaryzm czy Elitaryzm?
Moja już nieżyjąca babcia mawiała "nie daj Boże z chama pana" ;)

Ja myślę że nadmierny elitaryzm jest błędem bo izoluje ludzi w różnych kręgach. Nie podoba mi się też sformułowanie o różnej wartości ludzi.
Jakkolwiek niektórzy najwyraźniej sami chcą swoją wartość zanizyc tym jak postępują...

Podoba mi się model szwedzki - równościowy- gdzie nawet każdy każdemu mówi 'ty' choć i tutaj istnieje ukryta hierarchicznosc i 'struktury'.

Elita intelektualna powinna istnieć i będzie istnieć tak jak grupy zawodowe z 'wyższej półki'. Ale nie powinno być to asumptem do kominów płacowych ani ostracyzmu społecznego.

Wt lip 21, 2015 11:02 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Karzeł.....
Kto to podejście do społeczeństwa ma mieć?
Jakiej prawdy szukasz?
Człowiek ma wpisane być może w genach, dążenie do wyrównania,czytaj zaspokojenia siebie, jednak z podglądaniem tego jak mają inni.
Nie da się tego usunąć, więc na pewno trzeba patrzeć i dążyć do wyrównań, równości.
Tak się też cały czas dzieje.
Pod jakim względem inni są wartościowszy o pozostałych?
Wartość to słowo o szerokim znaczeniu.
Cały czas jest tak, że jedni w czymś są wartościowszy od innych, bo lepiej coś opanowali od pozostałych.
Nikt tego normalnie nie kwestionuje.
A jak jest w potrzebie to wybiera najwartościowszą osobę, by ta jemu w czymś pomogła.
Jakich jeszcze klasyfikacji oczekujesz, oprócz już stosowanych i dlaczego?

Wt lip 21, 2015 11:16 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Cały czas jest tak, że jedni w czymś są wartościowszy od innych, bo lepiej coś opanowali od pozostałych.
Nikt tego normalnie nie kwestionuje.

Mylisz wiedzę z wartością, to że ktoś tam lepiej opanował np. informatykę, medycynę, inżynierię czy choćby mechanikę samochodową, to wcale przez to nie musi być bardziej wartościowym człowiekiem. Po prostu posiada większą wiedzę od kogoś innego.

Wt lip 21, 2015 11:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Doprawdy? Uważasz że wiedza nie nadaje wartości człowiekowi?
To o jakie wartości tobie z kolei chodzi?
Czy można wartość jednego rodzaju, stawiać ponad inne?
Toż to będzie jak groch z kapustą.
Ja uważam że wartości dla ludzi jest nieskończenie wiele.
Można więc wybrać to co komu odpowiada.
Oczywiście chodzi o wartości twórcze, nie destrukcyjne.
W Kościele mówimy o jedności, więc jednoczeniu.
A dzieleniem jest tworzenie grup wartościowych z jakichś względów.
Owszem, może np. szef, władca powiedzieć, mam wartościowych ludzi, którzy mi realizują to i to.
Ale to wszystko.
Jeśli będziemy mówić, jest wartościowa inteligencja, są wartościowi biznesmeni, ot tak ogólnie.
To tak jak byśmy mówili że wyróżniają się tylko ci, a pozostali są do niczego, co jest ewidentną nieprawdą.
Powstaje niepotrzebny zgrzyt.
Jeśli ktoś jest w czymś wartościowym, to bez mówienia o tym, on i inni wiedzą.
Po co więc chcecie wartościować ot tak.
Hołubić jednym, a poniżać jednocześnie innych.
Jeśli już wartościować, to za coś i tylko tych którzy na to zasługują.
Bo inteligencja jako ogólnik, nie oznacza że wśród takiego grona nie ma szui.
Po co kłamać ogólnie, byle statystycznie ładnie brzmiało?

Śr lip 22, 2015 12:07 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
KarzełReakcji napisał(a):
Są to dwie różne koncepcje w podejściu do społeczeństwa. Która według was jest prawdziwa?

Czy w społeczeństwie powinno się dążyć do równości, czy też powinno się społeczeństwo ukierunkować zgodnie z poglądem, że niektórzy ludzie są bardziej wartościowi od innych z różnych względów?

A moja śp mama mawiała: "kruk orła nie urodzi".
Ludzie są różni, więc muszą się tworzyć elity.
Są różne elity i każda doświadcza swojej odrębności.

Myślę, że najwięcej może mieć do powiedzenia elita, która kieruje się zasadą: "Pan mym pasterzem, nie brak mi niczego" (Ps23).

Śr lip 22, 2015 5:15 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Czyli jak rozumiem coś po środku. Z tym, że zauważyłem, że społeczeństwa mogą się konstytuować w oparciu o egalitaryzm, bądź elitaryzm, np. ośmielę się poczynić założenie, że Stany Zjednoczone raczej kierowały się elitaryzmem, a kraje Skandynawskie egalitaryzmem przy konstruowaniu modelu społeczeństwa. Który więc z tych modeli jest wam jakoś bliższy i dlaczego?

Śr lip 22, 2015 5:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
JolaSz napisał(a):
"kruk orła nie urodzi".

Może i nie urodzi, ale przelecieć się na nim może klik (tak mi się jakoś skojarzyło ;), chociaż tam na zdjęciu to chyba jest wrona (tu wspominam z całym szacunkiem pilota p. Tadeusza Wronę )). Myślę, że warto brać dobry przykład z innych i równać w górę.

Śr lip 22, 2015 7:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Myślę, że jakby orłowi podłożyć jajko kruka, to może by coś z tego wyszło (?), czyli przychodzi mi na myśl solidna praca u podstaw z obu stron.

Śr lip 22, 2015 10:59 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Brandeisbluesky napisał(a):
Myślę, że jakby orłowi podłożyć jajko kruka, to może by coś z tego wyszło (?), czyli przychodzi mi na myśl solidna praca u podstaw z obu stron.

Piękny ten obrazek.
Ale czy kruk uniósł by orła ? Raczej nie.
A więc nawiązując do przykładu, orzeł może i powinien pracować nad podrzuconym jajem kruka, ale to będzie tylko nauczanie pisklęcia i bycie jego mentorem - nic więcej. Obaj żyjąc, będą się wzajemnie rozwijać i orzeł stale będzie wyprzedzał kruka.
Dlatego nie można w społeczeństwie udawać, ze wszyscy są równi.
To, że biedacy (różnego rodzaju) powinni być wspierani, uczeni przez społeczeństwo, to jest jakieś takie oczywiste.
Ale to, ze elita ma obowiązek czynnego nauczania i wspomagania ubogich (różnego rodzaju), to jakoś do elity nie trafia.
Elita uważa, że wszystko co osiągnęła swoja pracą, różnym staraniem (a co jest prawdą) należy się tylko jej.

Natomiast jak się pojawia elita, która także i modlitwą dochodziła do swoich dóbr, to taka elita wie, że to co ma, to jest Łaską Boga i taka elita, nie zatrzyma otrzymanych Dóbr dla siebie.

Cz lip 23, 2015 9:53 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Uważasz że wiedza nie nadaje wartości człowiekowi?

Oczywiście, że nie. Wiedza jest jednym z czynników opisujących rzeczywistość. Takimi innymi czynnikami opisującymi rzeczywistość mogą być kogoś emocje, uczucia, doświadczenie, przeżycia itd.
Wiedza jest jednym z wielu elementów opisujących rzeczywistość a uwznioślanie jej, że nadaje wartość człowiekowi jest zwykłą „niby- wartością” tzn. zabobonem.

Cytuj:
To o jakie wartości tobie z kolei chodzi?
Czy można wartość jednego rodzaju, stawiać ponad inne?

Mamy mnóstwo kaznodziejów, czy tych którzy uzurpują sobie prawo do tego żeby stwierdzać, że oni wiedzą jakie wartości są naprawdę wartościami i co należy robić. Spytaj ich, a na pewno z wielką ochotą napiszą jakie to wartości należy uznawać za te najważniejsze.

Cz lip 23, 2015 1:35 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem

To dość trudne pytanie. Uważam, że ludzie są równi, nie są jednak tacy sami i rozwijają się w różnych kierunkach. Dlatego jestem przeciwna równaniu w dół, czy też podciąganiu w górę wszystkich, na tę samą modłę.
Popieram egalitaryzm połączony ze zwróceniem uwagi na indywidualność i oryginalność każdej jednostki.

Cz lip 23, 2015 1:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem

Dobre pytanie i dobry wątek.

Zdeklarowany elitaryzm ma wadę -naturalną tendencję do degeneracji.
Forsowny egalitaryzm ma wadę - naturalną zdolność osłabiania potencjału społeczeństwa.

Chyba odpowiedź z gatunku bezbarwnych : jestem tu centrystą - nie pozbawiać ludzi szans awansu jednak nie hamując naturalnego procesu kształtowania się elity ( uwaga : prawidłowo rozumianej elity)

Cz lip 23, 2015 2:05 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
To dość trudne pytanie. Uważam, że ludzie są równi, nie są jednak tacy sami i rozwijają się w różnych kierunkach. Dlatego jestem przeciwna równaniu w dół, czy też podciąganiu w górę wszystkich, na tę samą modłę.
Popieram egalitaryzm połączony ze zwróceniem uwagi na indywidualność i oryginalność każdej jednostki.

Tylko jeśli popiera się egalitaryzm, to jednocześnie uznaje się równość ludzi.
Natomiast popierając elitaryzm, jednocześnie uznaje się wolność ludzi.
Równość ludzi wyklucza ich wolność, i odwrotnie wolność ludzi wyklucza ich równość. Niemożiwym jest łączenie równości i wolności tzn. egalitaryzmu z elitaryzmem.

Cz lip 23, 2015 2:50 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Czy aby napewno równość wyklucza wolność? Jeśli nie uznaje kryteriów wiedzy, urody, zdolności do kategoryzowania ludzi na lepszych i gorszych to uwalniam ich od pewnego zniewolenia wyższości i niższości, np. od tego, że ktoś się uważa za lepszego i jest uznawany za lepszego bo jest sprytniejszy, inteligentniejszy czy ładniejszy.

Cz lip 23, 2015 11:48 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona