Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 05, 2020 12:20 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Prawdziwa kobieta, prawdziwy mężczyzna. 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Post Prawdziwa kobieta, prawdziwy mężczyzna.
Nietrudno jest zauważyć istnienie ról społecznych, wynikających z posiadanej płci. Określają one jaki powinien być prawdziwy mężczyzna i jaka powinna być prawdziwa kobieta. Stereotypowe postrzeganie którejś z płci jest zjawiskiem bardzo powszechnym. Polega ono na tym, że od mężczyzn oczekuje się zachowań typu A, a od kobiet zachowań typu B. Ponadto potępia się mężczyzn skłaniających się do zachowań typu B oraz kobiety skłaniające się do zachowań typu A (choć z moich obserwacji wynika, że "męskie kobiety" nie spotykają się z tak dużym brakiem akceptacji i wrogością jak "kobiecy mężczyźni"). Definicje prawdziwego mężczyzny i prawdziwej kobiety są różne, każdy ma inne, a im bardziej konserwatywne poglądy, tym wspomniane definicje wydają mi się być bardziej nielogiczne, bezpodstawne, krzywdzące i dyskryminujące.

Moje pytania:
1. Dlaczego do płci przywiązuje się tak dużą wagę?
2. Dlaczego płeć według niektórych w ogóle ma jakiekolwiek znaczenie w odniesieniu do wartości człowieka?
3. Dlaczego coś wypada lub nie wypada mężczyznom, a coś wypada lub nie wypada kobietom?
4. Dlaczego tak bardzo piętnuje się homo-, bi- lub rzadziej a- seksualizm?
5. Dlaczego mężczyźni tak często przedmiotowo traktują kobiety? I dlaczego pojęcie takie jak "gwałt na mężczyźnie" zdaje się prawie w ogóle nie istnieć?
6. (eksperyment myślowy) Proszę, wyobraź sobie, że poznajesz cudowną osobę, w której się zakochujesz, jednak nie wiesz jakiej jest płci. Wiesz na pewno, że kochasz tę osobę. Teraz wyobraź sobie, jeżeli jesteś heteroseksualnym mężczyzną, że ukochana osoba ukazuje się również mężczyzną, a jeśli jesteś hetereseksualną kobietą, wyobraź sobie proszę, że ukochana osoba jest kobietą. Co teraz? Rozczarowanie? Naprawdę wszystko sprowadza się tylko do organów rozrodczych? Przestaniesz kogoś kochać ze względu na to jakie ma organy płciowe?

Szczególnie interesują mnie stanowiska osób wierzących odnośnie wyżej zamieszczonych pytań oraz ogólny pogląd na kwestię stereotypów dotyczących płci i wynikającej z ich istnienia dyskryminacji obu płci. Proszę kulturalną dyskusję i logiczne uzasadnienie swojego stanowiska.

Zapraszm do dyskusji : )

Pt lip 24, 2015 2:47 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Prawdziwa kobieta, prawdziwy mężczyzna.
Cytuj:
6. (eksperyment myślowy) Proszę, wyobraź sobie, że poznajesz cudowną osobę, w której się zakochujesz, jednak nie wiesz jakiej jest płci. Wiesz na pewno, że kochasz tę osobę. Teraz wyobraź sobie, jeżeli jesteś heteroseksualnym mężczyzną, że ukochana osoba ukazuje się również mężczyzną, a jeśli jesteś hetereseksualną kobietą, wyobraź sobie proszę, że ukochana osoba jest kobietą. Co teraz? Rozczarowanie? Naprawdę wszystko sprowadza się tylko do organów rozrodczych? Przestaniesz kogoś kochać ze względu na to jakie ma organy płciowe?

Dla chrześcijanina taka miłosc (ponad płcią) to nie jest nic odkrywczego, ponieważ o takiej miłości (braterskiej, bez podtekstów seksualnych) nauczał Pan JEzus i takie dał nam przykazanie, żeby kochać każdego człowieka tak jak on ukochał każdego człowieka. Problem polega na tym, że dzisiejsi ludzie (także chrześcijanie) jak słyszą słowo miłość (dodam ze miłość to coś innego niż ZAKOCHANIE) to od razu myślą właśnie o seksualnej miłości... zapomnieliśmy chyba o tym, że miłość to nie uczucia - uczucia są zmienne i nie zależą od nas, a miłość zależy od nas.
Co byś sobie pomyślał, gdyby Ci powiedzmy jakiś kapłan powiedział, że Cię kocha? czy pierwsza myślą jaka by Ci sie nasunęła do głowy nie byłoby :"on jest gejem!"?

Pt lip 24, 2015 8:44 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wbrew być może opiniom wielu użytkowników tego forum, ale odkryłam ze zdziwieniem (dzięki MJ), że jest w życiu tak, jak pisze św Paweł - kobieta podlega pod mężczyznę i to bez dyskusyjnie. Jeśli ma choć odrobinę swobody, to tylko dzięki wspaniałomyślności swojego męża.

I także odkryłam (ale to już z autopsji), że mężczyzna ma "tylko" kobietą.
Chcę przez to powiedzieć, że jest tak, jak się stało w raju - mężczyzna dostał kobietę do pomocy. Jeśli kobieta nie spełnia swojej roli, to mężczyzny nic nie zadowoli - ani kontakt z dziećmi, ani z rodzicami, ani z przyjaciółmi (no z przyjaciółmi to się znajdą przy np kieliszku).

Cytuj:
Dlaczego do płci przywiązuje się tak dużą wagę?

Bo płeć określa zadania życiowe i jest to kierunek, który nadał Bóg.
Nie znaczy to, że mężczyzna nie może przekroczyć siebie. Dziś młodzi mężczyźni w swej mądrości korzystają ze swego ojcostwa, czym zaskarbują sobie łaski u żony i dzieci :)
Cytuj:
Dlaczego płeć według niektórych w ogóle ma jakiekolwiek znaczenie w odniesieniu do wartości człowieka?

Każdy człowiek w swoim zakresie możliwości pracuje na swój dorobek.
Cytuj:
Dlaczego coś wypada lub nie wypada mężczyznom, a coś wypada lub nie wypada kobietom?

Grzech nikomu nie wypada.
Cytuj:
Dlaczego tak bardzo piętnuje się homo-, bi- lub rzadziej a- seksualizm?

Bo życie to coś więcej niż seksualizm.
Cytuj:
Dlaczego mężczyźni tak często przedmiotowo traktują kobiety? I dlaczego pojęcie takie jak "gwałt na mężczyźnie" zdaje się prawie w ogóle nie istnieć?

Bo kobieta dla nich, to tylko ich własność.
Cytuj:
eksperyment myślowy)...

Jak kobieta będąca osobą otwartą, wesołą i bezpośrednią będzie taka w stosunku do innej kobiety, to znajdzie sobie psiapsiłkę.
A jak będzie taka do mężczyzny, to może pojawić się problem.
I na odwrót także :)

Pt lip 24, 2015 10:00 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
JolaSz napisał(a):
Wbrew być może opiniom wielu użytkowników tego forum, ale odkryłam ze zdziwieniem (dzięki MJ), że jest w życiu tak, jak pisze św Paweł - kobieta podlega pod mężczyznę i to bez dyskusyjnie. Jeśli ma choć odrobinę swobody, to tylko dzięki wspaniałomyślności swojego męża.

Chcę przez to powiedzieć, że jest tak, jak się stało w raju - mężczyzna dostał kobietę do pomocy. Jeśli kobieta nie spełnia swojej roli, to mężczyzny nic nie zadowoli - ani kontakt z dziećmi, ani z rodzicami, ani z przyjaciółmi (no z przyjaciółmi to się znajdą przy np kieliszku).

Całe szczęście, że nie masz żadnej możliwości, żeby swoje twierdzenia wymóc na innych.
Co do bezdyskusyjności - bezdyskusyjne jest to, że żadna kobieta i żaden mężczyzna nie powinien bezdyskusyjnie podlegać innemu człowiekowi, niezależnie od płci.

Pt lip 24, 2015 10:15 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Torri napisał(a):
JolaSz napisał(a):

Całe szczęście, że nie masz żadnej możliwości, żeby swoje twierdzenia wymóc na innych.
Co do bezdyskusyjności - bezdyskusyjne jest to, że żadna kobieta i żaden mężczyzna nie powinien bezdyskusyjnie podlegać innemu człowiekowi, niezależnie od płci.

A jakie jest Twoje zdanie w temacie?
Chętnie poczytam :)

Pt lip 24, 2015 12:26 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
JolaSz: ale po co przedstawiać Ci inną od Twojej wersję rzeczywistości? Przecież sama napisałaś, że to bezdyskusyjne.

Cieszę się jedynie, że nie jesteś w stanie nikomu tego narzucić. Chcesz, żyj sobie będąc podległą mężowi, czy tam komu chcesz. Mi to naprawdę nie przeszkadza, do momentu gdy mnie i rozszerzając - w ogóle nikogo - nie próbuje się do czegoś podobnego zmuszać czy też nam to narzucać.

Pt lip 24, 2015 2:23 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Chairon napisał(a):
Moje pytania...

... moje odpowiedzi:

1. Dlaczego do płci przywiązuje się tak dużą wagę?
Ponieważ często lubimy szufladkować i przypisywać wszystko do jakiejś kategorii. Nie wymaga to zbyt wiele myślenia i upraszcza rozumienie świata.

2. Dlaczego płeć według niektórych w ogóle ma jakiekolwiek znaczenie w odniesieniu do wartości człowieka?
Nie mam pojęcia. Myślę, że wiąże się to z "tradycyjnymi" rolami, które określają na przykład kto będzie lepszym pracownikiem w danym zawodzie.

3. Dlaczego coś wypada lub nie wypada mężczyznom, a coś wypada lub nie wypada kobietom?
Jak wyżej, chociaż ja osobiście czegoś takiego nie uznaję.

4. Dlaczego tak bardzo piętnuje się homo-, bi- lub rzadziej a- seksualizm?
Ponieważ ludzie boją się tego, czego nie rozumieją.

5. Dlaczego mężczyźni tak często przedmiotowo traktują kobiety? I dlaczego pojęcie takie jak "gwałt na mężczyźnie" zdaje się prawie w ogóle nie istnieć?
Zostali tego nauczeni przez rodzinę, środowisko, kulturę, etc.
Niestety, zdarza się że kobiety pozwalają się tak traktować, z tych samych przyczyn.

6. (eksperyment myślowy) Proszę, wyobraź sobie, że poznajesz cudowną osobę, w której się zakochujesz, jednak nie wiesz jakiej jest płci. Wiesz na pewno, że kochasz tę osobę. Teraz wyobraź sobie, jeżeli jesteś heteroseksualnym mężczyzną, że ukochana osoba ukazuje się również mężczyzną, a jeśli jesteś hetereseksualną kobietą, wyobraź sobie proszę, że ukochana osoba jest kobietą.
Na szczęście nie mam tego problemu. Zakochuję się w człowieku, nie w jego płci, wieku, wykształceniu, etc.

Pt lip 24, 2015 3:03 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
_as_ napisał(a):
Cytuj:
Dla chrześcijanina taka miłosc (ponad płcią) to nie jest nic odkrywczego, ponieważ o takiej miłości (braterskiej, bez podtekstów seksualnych) nauczał Pan JEzus i takie dał nam przykazanie, żeby kochać każdego człowieka tak jak on ukochał każdego człowieka. Problem polega na tym, że dzisiejsi ludzie (także chrześcijanie) jak słyszą słowo miłość (dodam ze miłość to coś innego niż ZAKOCHANIE) to od razu myślą właśnie o seksualnej miłości... zapomnieliśmy chyba o tym, że miłość to nie uczucia - uczucia są zmienne i nie zależą od nas, a miłość zależy od nas.
Co byś sobie pomyślał, gdyby Ci powiedzmy jakiś kapłan powiedział, że Cię kocha? czy pierwsza myślą jaka by Ci sie nasunęła do głowy nie byłoby :"on jest gejem!"?

Miłość to pragnienie spędzenia z kimś całego życia, uznawanie ze jego szczęście jest ważniejsze od wszystkiego innego, zdolność poświęcenia się dla niego... Miłość seksualna wynika z pragnienia zbliżenia się do kogoś, jest dopełnieniem miłości psychicznej, wiec dlaczego nie miałaby występować pomiędzy osobami tej samej płci? To o czym piszesz to przyjaźń, miłość to uczucie silniejsze od przyjazni. Można mieć wielu przyjaciół, ale kocha się tylko jednego człowieka, który staje się dla kogoś całym światem i najważniejszym, co posiada. Dlaczego miłość miałaby być uzależniona od płci? Co jest złego w zbliżeniu seksualnym pomiędzy osobami tej samej płci?

Pt lip 24, 2015 4:30 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
6. Masz na myśli jakiegoś pisarza, który używa pseudonimu wskazującego na odmienną płeć (np. Julia Hołyńska)? Uważam, że to głupota udawać przed kimś, że się jest odmiennej płci i wprowadzać kogoś w błąd. Sama jestem kobietą, osobą heteroseksualną, i taki eksperyment, jaki proponujesz całkowicie mi nie odpowiada. Ale jak ktoś chce, to nich się bawi :|

Pt lip 24, 2015 6:37 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Brandeisbluesky napisał(a):
6. Masz na myśli jakiegoś pisarza, który używa pseudonimu wskazującego na odmienną płeć (np. Julia Hołyńska)? Uważam, że to głupota udawać przed kimś, że się jest odmiennej płci i wprowadzać kogoś w błąd. Sama jestem kobietą, osobą heteroseksualną, i taki eksperyment, jaki proponujesz całkowicie mi nie odpowiada. Ale jak ktoś chce, to nich się bawi :|

Nie chodzi o przeprowadzenie tego eksperymentu w prawdziwym życiu. Chodzi o eksperyment MYŚLOWY, o WYOBRAŻENIE sobie takiej sytuacji. Nie chodzi o udawanie ani o używanie pseudonimu sugerującego inną płeć... Chodzi o to, żebyś wyobrazila sobie, że poznajesz wspaniałego mężczyznę, którego kochasz i z którym chciałabyś spędzić resztę życia. Po jakimś czasie przekonujesz się, że jest on kobietą (to sytuacja hipotetyczna, jestem świadomy tego, że raczej nieprawdopodobna). Czy zostawiasz osobę, która kochasz tylko dlatego, że ma organy płciowe inne niż te, których się spodziewałas?

Pt lip 24, 2015 8:41 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Normalny człowiek poczuje się oszukany, jeśli ktoś deklarował inną płeć niż posiada. Na oszustwie miłości budować się nie da. Do tego dowiedzenie się prawdy wywoła uczucie obrzydzenia. Zaporą jest więc biologia. Na oszustwie budować głębokie relacje? Mamy wówczas dwie patologiczne osobowości. Jedna oszukuje, druga zależna. Być może jest biseksualna.

Miłość buduje się na prawdzie. Bez niej staje się sentymentalizmem. Miłość bez prawdy staje się pustym słowem, które można dowolnie pojmować. Pada ona łupem emocji.
Kobieta i mężczyzna zostali stworzeni jako równi. Każde z nich jest całością samą w sobie i każde szuka komunii, aby osiągnąć pełnię życia na ziemi. Płciowość jest siłą, która pozwala czynić dar siebie w miłości dla drugiego. Płciowość uzdalnia do relacji. To widać nawet w rozmowach osób jedno- i różnopłciowych, nawet w necie.

Pt lip 24, 2015 8:48 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Chairon: czyli uważasz, że dzieci się nie kocha? ;)
Po pierwsze kochać można więcej niż jedną osobę - nawet jeśli mówimy o takim rodzaju miłości, o którym piszesz. Relacje są wtedy dość skomplikowane, ale możliwe (są nawet zdefiniowane takie relacje, poczytaj sobie o poliamorii).

Dwa - osobiście nie wyobrażam sobie zakochania w osobie, którą znam tylko z literek na ekranie - a w innym przypadku płeć będzie znana.
Można być kimś zafascynowanym, zauroczonym, można lubić tę osobę, ale miłość?
Nie wierzę w miłość od pierwszego wejrzenia, a Ty oczekujesz miłości powstałej na bazie korespondencji. Na dodatek dość ograniczonej, skoro nie poruszało się w niej spraw osobistych - w tych płeć wyszłaby chociażby przypadkiem. W moim przypadku taki eksperyment myślowy jest niemożliwy - niezależnie od płci tej osoby, bo wychodzimy z całkowicie abstrakcyjnych założeń.

Natomiast jeśli ktoś z premedytacją wprowadziłby mnie w błąd, to muszę się zgodzić z merss (a nie przychodzi mi to łatwo :P ) - skoro ta osoba oszukała nas w jednej sprawie, nawet zakładając, że nie jest to dla nas fundamentalne, to skąd możemy wiedzieć, czy przypadkiem nie w innych również? Na czymś takim nie zbudujesz miłości.

Pt lip 24, 2015 9:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Miłość buduje się na prawdzie. Bez niej staje się sentymentalizmem. Miłość bez prawdy staje się pustym słowem, które można dowolnie pojmować. Pada ona łupem emocji.

A co? Emocje są czymś złym, czy jak?

Pt lip 24, 2015 9:54 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Miłość jest postawą, nie emocjami.

Pt lip 24, 2015 10:06 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Miłość jest postawą, nie emocjami.

Tak, tak, na pewno.

Nie bądź robotem. Ulżyj sobie tu:

viewtopic.php?f=11&t=8391&start=3210

Dobrze Ci to idzie. Nie żałuj sobie, raz się żyje ;)

Pt lip 24, 2015 10:11 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona