Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 03, 2020 1:14 pm

Jak ustosunkować się do Orędzi Vassuli Ryden? 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Post Jak ustosunkować się do Orędzi Vassuli Ryden?
Co myślicie o mistyczce Vassuli Ryden. Czy jej wizje mogą być prawdziwe?
Oto link do jej orędzi:

http://www.voxdomini.com.pl/plmsg/plindex.html

Pt lip 24, 2015 10:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak ustosunkować się do Orędzi Vassuli Ryden?
klaudia30e napisał(a):
Co myślicie o mistyczce Vassuli Ryden.
Watykan sceptycznie o "objawieniach" Vassuli Ryden

Katolickie agencje upowszechniły ostatnio notę Kongregacji Nauki Wiary skierowaną do przewodniczących konferencji biskupich w sprawie rzekomych objawień prywatnych Vassuli Ryden. Jest to kolejny dokument wydany przez watykańską dykasterię w tej sprawie. Poprzedni opublikowano w 1995 r. w odpowiedzi na pytania duszpasterzy o miarodajną ocenę działalności prawosławnej mistyczki w środowiskach katolickich. Mowa była wówczas o niejasności języka, jakim mówiła ona o Osobach Trójcy Świętej, o przebijającym z jej pism duchu millenaryzmu, a także o stwarzaniu ekumenicznego nieładu w zakresie praktyk sakramentalnych.

Obecna nota nosi datę 25 stycznia 2007 r. i podtrzymuje negatywną opinię doktrynalną sprzed 12 lat. Informuje ponadto, że sama Vassula Ryden w dialogu z kongregacją wyjaśniła szereg wątpliwości m.in. co do natury swych przesłań, które wydają się być raczej osobistymi przemyśleniami, niż Bożym objawieniem. Stąd wskazane jest dokonanie ostrożnej oceny szczegółowej, mając na względzie danie wiernym konkretnych możliwości, gdy chodzi o czytanie jej pism – czytamy w nocie. Kongregacja Nauki Wiary odradza jednak wiernym udział w grupach modlitewnych organizowanych przez Vassulę Ryden, a w przypadku spotkań ekumenicznych poleca zastosowanie się do wskazań Kościoła.

http://storico.radiovaticana.va/pol/sto ... ryden.html

Ostatnio edytowano Pt lip 24, 2015 10:07 pm przez sahcim, łącznie edytowano 1 raz

Pt lip 24, 2015 10:05 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Oto stanowisko katolickie
Widzę ty poszukujesz jakiś sensacji

Pt lip 24, 2015 10:07 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Oto stanowisko katolickie
Widzę ty poszukujesz jakiś sensacji

Nie poszukuję sensacji, a jedynie kogo poszukuję to Boga. Badam różne źródła Boskiej obecności, różne Jego ślady.
Konto utworzyłam jedynie w celu naprowadzenia ludzi błądzących, by pomóc innym w wierze, w odnalezieniu Boga, ale też żeby sama się bardziej utwierdzić w wierzę dzięki świadectwom innych. Dlatego od czasu do czasu umieszczam posty. Jednak nie wiem czy to był dobry pomysł. Moje posty nie są tutaj mile widziane.
Jeśli moje wypowiadanie się tutaj przypomina wzbudzanie sensacji czy kontrowersji, to lepiej będzie jeśli moje konto zostanie usunięte.

Pt lip 24, 2015 11:57 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
klaudia30e napisał(a):
Nie poszukuję sensacji, a jedynie kogo poszukuję to Boga. Badam różne źródła Boskiej obecności, różne Jego ślady.
Jakoś mnie nie przekonałaś
klaudia30e napisał(a):
Konto utworzyłam jedynie w celu naprowadzenia ludzi błądzących, by pomóc innym w wierze, w odnalezieniu Boga, ale też żeby sama się bardziej utwierdzić w wierzę dzięki świadectwom innych. Dlatego od czasu do czasu umieszczam posty. Jednak nie wiem czy to był dobry pomysł. Moje posty nie są tutaj mile widziane.
I zapewne dlatego wypowiadasz się tylko w tematach fałszywych objawień i o dziwo zawsze bronisz fałszywych objawień a oskarżasz Kościół
klaudia30e napisał(a):
Jeśli moje wypowiadanie się tutaj przypomina wzbudzanie sensacji czy kontrowersji, to lepiej będzie jeśli moje konto zostanie usunięte.
Chodziło mi o to, że w zyciu duchowym szukasz sensacji a nie Boga.

So lip 25, 2015 12:08 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Na początek zapoznajmy się z podejściem katolickim do różnego rodzaju objawień:

"Kongregacja Nauki Wiary opublikowała na swej stronie internetowej normy postępowania w sprawie rozpoznawania domniemanych objawień i wizji.Są to oficjalne tłumaczenia na języki nowożytne (francuski, angielski, włoski, hiszpański i niemiecki) dokumentu zaaprobowanego przez Sługę Bożego, papieża Pawła VI 24 lutego 1978 r., a następnie opublikowanego w języku łacińskim.

Jak zaznacza we wprowadzeniu obecny prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. William Levada w chwili, kiedy ukazał się ten dokument uważano, że wystarczy jego tekst łaciński, tym bardziej, że jest on adresowany przede wszystkim do biskupów. Jednak w międzyczasie jego tłumaczenia ukazały się w różnych pracach, bez właściwej aprobaty Stolicy Apostolskiej. Ponadto kwestię tę poruszył w adhortacji posynodalnej „Verbum Domini”

Benedykt XVI. Ojciec Święty zalecił „pomaganie wiernym we właściwym rozróżnianiu słowa Bożego i objawień prywatnych, których rolą nie jest (...) «uzupełnianie» ostatecznego Objawienia Chrystusa, lecz pomaganie w pełniejszym przeżywaniu go w jakiejś epoce historycznej”.

Normy przedstawiają kryteria „pozytywne” i „negatywne”, które mają służyć określeniu wiarygodności zjawiska nadzwyczajnego. Ich zasadniczym celem jest obrona wiary ludu i unikanie upowszechniania się twierdzeń zaprzeczających nauce Kościoła czy wprost jej przeciwnych.

By zyskać pewność moralną odnośnie do domniemanego faktu konieczne jest rygorystyczne dochodzenie. Dotyczy ono badania równowagi psychicznej „wizjonera”, jego uczciwości, prawości życia, szczerości, łagodności wobec władzy kościelnej i zdolności powrotu do normalnego życia wiary. Muszą być między innymi wykluczone przypadki zbiorowej psychozy lub histerii.

Dla uznania nadprzyrodzonego charakteru objawienia nie wystarczają nawrócenia, pomimo, że mają swoje znaczenie „trwałe i obfite owoce duchowe”. Orędzie otrzymane przez wizjonerów musi być zgodne z bezbłędną doktryną. Powodem do nieufności może być na przykład wyraźne poszukiwanie korzyści związane z danym faktem czy też czyny złe moralnie, popełnione przez wizjonera czy jego zwolenników podczas domniemanego objawienia czy w związku z nim."
Źródło: http://gosc.pl/doc/1162338.Watykan-Publ ... en-i-wizji

Pozdrawiam

So lip 25, 2015 12:21 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
klaudia30e napisał(a):
Jakoś mnie nie przekonałaś
klaudia30e napisał(a):
I zapewne dlatego wypowiadasz się tylko w tematach fałszywych objawień i o dziwo zawsze bronisz fałszywych objawień a oskarżasz Kościół
klaudia30e napisał(a):
Chodziło mi o to, że w zyciu duchowym szukasz sensacji a nie Boga.

Co do objawień wypowiedziałam się dość wyczerpująco raz. Teraz po raz drugi, ale po raz drugi nie zawarłam własnej wypowiedzi a zadałam pytanie użytkownikom. Czyli nie zawsze wypowiadam się na temat "fałszywych objawień". Na forum mogę poruszać wiele innych tematów.

So lip 25, 2015 1:01 am