Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt gru 06, 2019 1:37 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 168 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona
 Nieskończona kara za skończone przewinienie 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nieskończona kara za skończone przewinienie
WielkiMasakrator napisał(a):
Powiem więcej. To religie uzurpują sobie prawo do bycia nie tylko wykładnią, ale przede wszystkim źródłem moralności, tymczasem, jak sądzę, jest zgoła odwrotnie. Pewne zasady moralne, niejako odkrywane przez ludzi zostały skodyfikowane w postaci sacrum, któremu to ludzie prości bali się sprzeciwić znacznie bardziej niż sądowemu profanum (wszak aparat policyjno-sądowniczy nie ma 100% wykrywalności, a "boski" jak najbardziej!). I bezsprzecznie spełniło to swoją rolę, a władcy dobrze to rozumieli i wykorzystywali jednocześnie obłaskawiając kapłanów. Nie znaczy jednak, że to religie są źródłem moralności, a najwyżej jej propagatorem. Źródłem jest sam człowiek, jego rozum i poczucie sprawiedliwości, które nota bene, zmieniają się w czasie, a religie za tym nadążają bądź nie.

no i proszę jaki piękny przykład 'ukierunkowania' ;) wyraźnie widać różnicę w 'założeniach wstępnych' (Bóg jest źródłem moralności vs człowiek jest źródłem moralności) - trudno więc spodziewac się porozumienia na dalszych etapach rozważań, skoro już na samym początku mamy drastyczną różnicę zdań.

Śr wrz 16, 2015 9:37 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Źródłem jest sam człowiek, jego rozum i poczucie sprawiedliwości, które nota bene, zmieniają się w czasie, a religie za tym nadążają bądź nie.

A to niby dlaczego człowiek ma być zródłem moralności. Jeden dzieli się z drugim tym co ma najlepszego, inny oddaje drugiemu to co mu niepotrzebne, jeszcze inny dybie na życie drugiej osoby. Takie działania nic, absolutnie nic nie mówią, że człowiek jest zródłem moralności jego rozum czy poczucie sprawiedliwości. To tylko taki żart i pobożne życzenie.

Śr wrz 16, 2015 10:36 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dlatego koncepcja "bożej iskry" stanowiąca rdzeń człowieka - względnie autonomicznej istoty - daje odpowiednią przestrzeń dla istnienia tych obserwowanych i spekulowanych fenomenów.

Śr wrz 16, 2015 11:10 am
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Jako że człowiek jest cząstką Boga (jego ciało częścią materialnej mocy Boga, a osoba/dusza cząstką samej istoty Boga), to Masakrator może miec więcej racji niż sądzą jego oponenci. Przecież jako cząstka Boga, człowiek ma wrodzone i wieczne poczucie i zrozumienie dobra i zła. W różnym stopniu u różnych ludzi oczywiście - od świętych do psychopatów.

Niejako więc wasze dwa stanowiska mogą być pozornie tylko sprzeczne. To Bóg jest źródłem moralności dla człowieka (samemu jej nie podlegając) i człowiek sam ją posiada, bo jest Bogiem (jako cząstka, tak jak kropla wody z oceanu jest oceanem).

Religia stara się, na ile może (różne religie mogą różnie) odzwierciadlać to poczucie moralności i je interpretować. Jednak nie wszystkie religie są czystymi odbiornikami i przekaźnikami. Wiecie, czynnik ludzki może powodować zniekształcenia i wypaczenia. W jednych religiach w większym stopniu dominują i nadają ton oraz interpretują święci, a w innych psychopaci i socjopaci.

Śr wrz 16, 2015 11:20 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jocker napisał(a):
Jako że człowiek jest cząstką Boga (jego ciało częścią materialnej mocy Boga, a osoba/dusza cząstką samej istoty Boga)

A kto takie bzdury twierdzi? :o

Śr wrz 16, 2015 5:50 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: religia niechrześcijańska
Odpowiedz z cytatem
Tek de Cart napisał(a):
no i proszę jaki piękny przykład 'ukierunkowania' ;) wyraźnie widać różnicę w 'założeniach wstępnych' (Bóg jest źródłem moralności vs człowiek jest źródłem moralności) - trudno więc spodziewac się porozumienia na dalszych etapach rozważań, skoro już na samym początku mamy drastyczną różnicę zdań.

Tylko że jedno założenie opiera się na doświadczeniu, obserwacji, a drugie?

Śr wrz 16, 2015 6:42 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Jocker napisał(a):
Jako że człowiek jest cząstką Boga (jego ciało częścią materialnej mocy Boga, a osoba/dusza cząstką samej istoty Boga)

Uzasadnij może najpierw, dlaczego to wg ciebie jest bzdura.

Śr wrz 16, 2015 7:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
WielkiMasakrator napisał(a):
Tylko że jedno założenie opiera się na doświadczeniu, obserwacji, a drugie?
Na obserwacji czego?

Śr wrz 16, 2015 8:04 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: religia niechrześcijańska
Odpowiedz z cytatem
Ooo. Ignor Ci się zepsuł, buhahaha. :P

Obserwacji ludzi (i innych zwierząt) i ich zachowań. Moralność ewoluowała przez tysiąclecia i nie jest wszędzie identyczna, choć pewne jej elementy, owszem. Gdyby to istota nadprzyrodzona dała ludziom moralność, to znaczyłoby że daje ją po trochu i nie wszystkim taką samą?

Śr wrz 16, 2015 8:19 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tek de Cart napisał(a):
inna nazwa tego samego. Człowieka przebywającego w wiecznej szczęśliwości można uznać za nagrodzonego, człowieka przebywającego w wiecznym stanie nieszczęścia można uznać za ukaranego.

Szczęśliwość zaś to takie działanie i wybory, jakie są zgodne z naszymi preferencjami. Dlaczego ateista wybierający wieczność bez Boga miałby być nieszczęśliwy?

Cytuj:
dlaczego miałoby słabo świadczyć o Bogu? On daje wolną wolę i to człowiek wybiera czy chce z nim być czy nie.

Aha, a na jakiej podstawie?

Cytuj:
dlatego nikt z ludzi nie jest w stanie tego ocenić...

I dlatego to jest bez znaczenia. Tym bardziej, jeśli to całe "potępienie" miałoby być tylko wyborem ateisty na wieczność bez bóstwa, które i tak dla niego nic nie znaczy.

Cytuj:
i tu jest największy 'rozjazd' założeń. Dla chrześcjan podstawą moralności jest to co Bóg powiedział. Dla nie-chrześcjan jest to inny zbiór zasad nie koniecznie pokrywający się. Aczkolwiek część zasad jest 'naturalna' jak wcześniej zauważone było, nie kradnij, nie zabijaj obowiązują w zasadzie w każdej kulturze (przynajmniej w wersji nie okradaj swoich, nie zabijaj swoich)

Powiedz to Spartanom, którzy stosowali postnatalną eugenikę. Albo tym plemionom indiańskim, które nie znają pojęcia prywatnej własności.

Cytuj:
Pismo mówi że poganie podążając uczciwie za swoimi dobrymi zasadami mogą odnaleźć Boga, ale też mówi że kto odrzuca łaskę potępiony będzie.

A ja próbuję wytłumaczyć, że obie opcje w przypadku niewyznawców religii chrześcijańskiej są "not applicable". Innowiercy nie odnajdą chrześcijańskiego Boga nawet podzielając sporą część etyki, a ateiści niczego nie odrzucają.

Cytuj:
a to już w zasadzie pytanie do Twojego (i innych ateistów) sumienia - czy robisz wszystko żeby sprawdzić hipotezę że Bóg istnieje i Jego objawienie w Jezusie jest dla Ciebie?

A jak można to sprawdzić?
Czy objawienie w Jezusie jest dla mnie? Nie, bo nie sprawdza się ani w moim porządku filozoficznym, ani praktyczno-życiowym. Mnie to wystarcza. Wcześniejsze próby życia po katolicku nie wypaliły i nie czułam się w nich autentycznie, jeśli wiesz, o co mi chodzi.

PS. Natomiast konkurs na nawrócenie Katki nieustająco otwarty ;)

Śr wrz 16, 2015 9:20 pm
Odpowiedz z cytatem
Na czym na razie stanęło?

Śr wrz 16, 2015 9:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Na tym, co mam wpisane w profilu ;)

Śr wrz 16, 2015 10:06 pm
Odpowiedz z cytatem
W mordę, nadal kobieta...! Dobrze, że nie zaczynałem... :wink:

Śr wrz 16, 2015 10:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Katka napisał(a):
Szczęśliwość zaś to takie działanie i wybory, jakie są zgodne z naszymi preferencjami. Dlaczego ateista wybierający wieczność bez Boga miałby być nieszczęśliwy?

dlatego ze jedynym szczęściem jest przebywanie z Bogiem, każde inne rozwiązanie jest wyborem nieszczęścia, bo ma się pełna świadomość co się odrzuca, i jednocześnie chce się tego (szczęścia, bo każdy tego chce) i odrzuca się je z powodu 'zatwardziałości serca'

Cytuj:
Cytuj:
i tu jest największy 'rozjazd' założeń. Dla chrześcijan podstawą moralności jest to co Bóg powiedział. Dla nie-chrześcjan jest to inny zbiór zasad nie koniecznie pokrywający się. Aczkolwiek część zasad jest 'naturalna' jak wcześniej zauważone było, nie kradnij, nie zabijaj obowiązują w zasadzie w każdej kulturze (przynajmniej w wersji nie okradaj swoich, nie zabijaj swoich)

Powiedz to Spartanom, którzy stosowali postnatalną eugenikę. Albo tym plemionom indiańskim, które nie znają pojęcia prywatnej własności.

czepiasz się ;) Spartanie zabicie swojego uważali za coś złego, tyle ze dzieci dla nich nie podpadały pod definicje człowieka
a wskazane plemiona indiańskie na 1000% uznają za coś złego jeśli obcoplemieniec czy biały zabierze im coś... jak choćby ziemie, zwierzynę, bron, kobietę itd

Cytuj:
A ja próbuję wytłumaczyć, że obie opcje w przypadku niewyznawców religii chrześcijańskiej są "not applicable". Innowiercy nie odnajdą chrześcijańskiego Boga nawet podzielając sporą część etyki, a ateiści niczego nie odrzucają.

to Twój pogląd, jak widać zdecydowanie różny od katolickiego
potrzeba szczęścia, pragnienie dobra i prawdy jest w każdym człowieku, bez względu czy określisz go chrześcijaninem, innowierca czy ateistą. A tylko Bóg jest w stanie tą potrzebę zaspokoić, bo On stworzył człowieka i wie co dokładnie jest człowiekowi potrzebne do pełni szczęścia. Inne drogi do osiągnięcia szczęścia siłą rzeczy są 'ułomne', więc w momencie poznania całej prawdy, każdy będzie miał świadomość, że tylko przebywanie z Bogiem daje szczęście, więc wybierając coś innego (wbrew swemu pragnieniu szczęścia!) będzie miał świadomość że tegoż szczęścia pełnego nie doświadczy - co oznacza stan nieszczęścia.

Cytuj:
Cytuj:
a to już w zasadzie pytanie do Twojego (i innych ateistów) sumienia - czy robisz wszystko żeby sprawdzić hipotezę że Bóg istnieje i Jego objawienie w Jezusie jest dla Ciebie?

A jak można to sprawdzić?
Czy objawienie w Jezusie jest dla mnie? Nie, bo nie sprawdza się ani w moim porządku filozoficznym, ani praktyczno-życiowym. Mnie to wystarcza. Wcześniejsze próby życia po katolicku nie wypaliły i nie czułam się w nich autentycznie, jeśli wiesz, o co mi chodzi.

a to już różnie, każdy człowiek jest inny przecież. Może wybierz się na pieszą pielgrzymkę do Częstochowy i w jej trakcie staraj się być 'ortodoksyjnie wierzącą'? a może wleź na szczyt góry i krzycz do Boga, choćby z pretensjami że nie dostałaś wiary? a może zacznij studiować Sumę Teologiczną św. Tomasza? ;) byleś to robiła szczerze i prawdziwie

Śr wrz 16, 2015 11:32 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Jocker napisał(a):

Uzasadnisz swoją opinię?

Cz wrz 17, 2015 10:05 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 168 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona