Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt gru 01, 2020 9:06 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 168 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Następna strona
 Nieskończona kara za skończone przewinienie 
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nieskończona kara za skończone przewinienie
O, przepraszam, to nie ja przypisuję cytatom istotność Czwartej Hipostazy. :wink:

Nie licząc Orygenesa, od czasów św. Izaaka Syryjczyka i św. Grzegorza z Nyssy zagadnienie powszechnego zbawienia nurtowało wszystkich i nikt nie ośmielał się dawać jednoznacznej odpowiedzi co do pewnika zbawienia/potępienia. Nie jest herezją brak wiary w piekło, tylko w Niebo.

A potem przyszedł Luter i jego "co napisane, to tak jest", i zarżnął patrystykę.

Wt wrz 08, 2015 11:58 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Ponadto jak już nastanie Królestwo Boże na tej ziemi i nie bedzie już tutaj nieprzyjaciół Boga ani ludzi to może Król ogłosi amnestię albo poddani Go o to poproszą, ot zagwozdka :-D

Wt wrz 08, 2015 3:18 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Hej, i co z tym zdeterminowanym wyborem? Czy po śmierci można powiedzieć "ej, myliłem się"? A jeśli nie, to właściwie dlaczego?

Wt wrz 08, 2015 5:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Amnestia miałaby chęć, gdyby piekło nie polegało na tym, że to potępieńcy nie chcą być w Niebie. I to nawet już będąc w Piekle.
Gdy tracimy z oczu ten aspekt, wszystko, cała eschatologia, się pokazuje w fałszywym świetle.

Wt wrz 08, 2015 5:40 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A skąd wiadomo, że potępieńcy nie będą chcieli być w Niebie?

Wt wrz 08, 2015 6:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Bo gdyby chcieli, to by byli. Przecież nie Bóg im zabrania!

Wt wrz 08, 2015 7:14 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To kto w takim razie? I czy jeśli chcą, mogą zamienić piekło na niebo?
Czy żeby być w niebie wystarczy chcieć tam pójść po śmierci?

Wt wrz 08, 2015 10:45 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Katka napisał(a):
To kto w takim razie? I czy jeśli chcą, mogą zamienić piekło na niebo?
Czy żeby być w niebie wystarczy chcieć tam pójść po śmierci?
Dokładnie tak.

Wt wrz 08, 2015 10:48 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Czyli - jeśli piekło jest wyborem potępionych, to nie jest karą, prawda? Jeśli każdy po śmierci ujrzy chwałę Boga i MIMO TO woli piekło, to chcącemu nie dzieje się krzywda.

Poza tym - musi istnieć jakiś interesujący powód, dla którego potępieńcy nie chcą spędzić wieczności z Bogiem.

Wt wrz 08, 2015 11:03 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Albo wyboru dokonuje się za życia, poprzez sposób życia/bycia (królestwo jest tutaj). Oczywiście pojawia się problem wolności wyboru, która może być ograniczona różnymi uwarunkowaniami i być może można to skompensować dopiero po lub w chwilii śmierci. Jedno jest pewne - w tej kwesti wiadomo, że na pewno nic nie wiadomo :D

Aaa Katka idąc Twoim tokiem rozumowania.można dojść do wniosku, że dla niektórych piekłem byłoby "skazanie" na wieczność przebywania z Bogiem a to jednak brzmi absurdalnie 8O... chociaż :roll: pieķło byłoby puste a "urwisy" na oku.

Wt wrz 08, 2015 11:26 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Katka napisał(a):
Poza tym - musi istnieć jakiś interesujący powód, dla którego potępieńcy nie chcą spędzić wieczności z Bogiem.

Ocknęłam się z ciemności w tej samej chwili, w której skonałam. Widziałam siebie jakby przenikniętą przez jaskrawe światło. Stało się to na tym samym miejscu, gdzie leżało moje ciało. Jak w teatrze, gdy nagle wszystkie światła gasną na widowni, a podniesiona kurtyna odsłania przeraźliwą scenę – tak i ja ujrzałam prawdziwą scenę mego życia, jakby w zwierciadle dusza zobaczyła samą siebie: łaski odtrącane od wczesnej młodości aż do ostatniego NIE!” Czułam się jak morderca w chwili konfrontacji z Bogiem, którego odrzuciłam. Jedyna rzecz jaka mi pozostała to ucieczka. Jak Kain uciekł od Abla, tak samo moja dusza wyrwała się w trwodze z tego widowiska potworności.

(...)

My w piekle nie jemy, nie śpimy, nie chodzimy. Skuci łańcuchami wpatrujemy się w nasze zmarnowane życie z „płaczem i zgrzytaniem zębów”, pełni nienawiści i straszliwie umęczeni. Pijemy tutaj w piekle nienawiść jak wodę. Także jedni ku drugim. Ale Boga nienawidzimy ponad wszystko. Błogosławieni w Niebie kochają Go, ponieważ wpatrują się w niczym nieosłonięty blask Jego piękności, która daje im odczucie niewymownego szczęścia. My to wiemy i ta wiedza napełnia nas wściekłością. Ludzie żyjący na ziemi, znają Boga z Jego dzieł i Objawienia, mogą Go kochać, ale nie są do tego zmuszeni. Człowiek wierzący, który całym sercem kontempluje Chrystusa rozpiętego na krzyżu, pokocha Go. Ale ten, do którego Bóg zbliża się jako sędzia karzący, jako Mściciel, jako Sprawiedliwy, odepchnięty kiedyś i przybywający na kształt strasznej burzy, ten nienawidzi Go z całą furią złej woli. Nienawidzi Go na wieki, na mocy swej wolnej decyzji odwrócenia się od Boga, w której utwierdził swą duszę w chwili śmierci. Tej decyzji i teraz nie chce cofnąć i nie cofnie nigdy. Czy rozumiesz teraz dlaczego piekło trwa na wieki? Ponieważ nasza zatwardziałość w złem nigdy nie ustaje.

Wyznania duszy potępionej

Wt wrz 08, 2015 11:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Katka napisał(a):
Czyli - jeśli piekło jest wyborem potępionych, to nie jest karą, prawda? Jeśli każdy po śmierci ujrzy chwałę Boga i MIMO TO woli piekło, to chcącemu nie dzieje się krzywda.
W pewnym sensie masz rację. Tyle że potępieńcy nie są wcale szczęśliwi ze swego wyboru - ale wolą to. niż być z Bogiem.
Można to więc uznać za karę. Z tym że chyba najbardziej sami siebie karzą...

Cytuj:
Oczywiście. Tym powodem jest nienawiść.
Jeśli człowiek nie umiłuje dobra, to przebywanie z Nieskończonym Dobrem byłoby dla niego nieznośne.
Szerzej to opisałem tu http://www.analizy.biz/marek1962/pieklo.pdf

Wt wrz 08, 2015 11:54 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: religia niechrześcijańska
Odpowiedz z cytatem
No zaraz. Je zdecydowanie NIE NIENAWIDZĘ dobra. Ba, staram się je czynić, a nawet naśladować Jezusa. Niemniej nie wierzę w jego boskość. Ani w istnienie Jahwe. To, zdaje się, jest prosta droga do katolickiego piekła. Ale nie bardzo widzę tu zastosowanie Twojego, Barneyu, rozumowania o nienawiści do dobra. Ja nie cierpię zła, a nie dobra...a mimo to mam iść do piekła??

Śr wrz 09, 2015 11:20 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
WielkiMasakrator napisał(a):
Ja zdecydowanie NIE NIENAWIDZĘ dobra. Ba, staram się je czynić, a nawet naśladować Jezusa. Niemniej nie wierzę w jego boskość. Ani w istnienie Jahwe. To, zdaje się, jest prosta droga do katolickiego piekła.

Jeżeli Twoja niewiara jest świadomym odrzuceniem łaski Bożej, to masz rację. W przeciwnym razie - niekoniecznie i jest to sprawa między Tobą a Bogiem. Było to już wiele razy tutaj mówione.

Śr wrz 09, 2015 11:45 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: religia niechrześcijańska
Odpowiedz z cytatem
Solny napisał(a):
Jeżeli Twoja niewiara jest świadomym odrzuceniem łaski Bożej

A co to znaczy, bo nie rozumiem.
Moja niewiara jest świadoma, wynika nie z chęci zrobienia babci na złość, ale z przemyśleń i obserwacji. Niemniej nie mam pojęcia czy jest świadomym odrzuceniem łaski. Nie rozumiem tego terminu.

Czy Twoja niewiara w Latającego Potwora Spaghetti jest świadomym odrzuceniem łaski Potwornej?

Śr wrz 09, 2015 11:49 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 168 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Następna strona