Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N gru 08, 2019 6:48 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Której religii jestem bliższa ? W poszukiwaniu swojej religi 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Post Której religii jestem bliższa ? W poszukiwaniu swojej religi
<- w profilu dane nieaktualne. Nie identyfikuję się już jako katoliczka (nie wiem jak to zmienić).

A więc tak. Otóż wierzę w Boga. I na tym konkretne rzeczy się kończą. Wierzę, że istnieje jakaś siła/energia/coś czego nie potrafimy ogarnąć, co jest niepojęte ludzkiemu rozumowi. Bóg dla mnie nie mógł mieć Syna, nie jest dla mnie kimś osobowym. Jezus, Abraham,Mojżesz, Mahomet - uważam te osoby za ludzi wybranych przez coś co nazywamy Bogiem. Osób natchnionych tym niepojętym czymś. Wykluczam to, że ktokolwiek z nich był Synem Boga - nie uznaję tego. Ponadto nauki które wygłaszali uważam za chronologiczne "aktualizacje kodeksu moralnego. W związku z tym uważam, że najnowszą "wersję kodeksu moralnego" wydał Mahomet, gdyż historycznie on był ostatnią osobą, która była natchniona "boską energią".

Nie uznaję kultu świętych, kultu Maryji (dla mnie jest ona wyznacznikiem tego jak powinna zachowywać się kobieta - takie same zdanie mam o żonie Mahometa - Aishy), kultu świątyń, miejsc bo uważam że skoro Bóg jest ponad nami to jest wszędzie.

Bardzo, ale to bardzo ciągnie mnie do mistyki. Do mistycznych rytuałów. Lubię modlitwy jako pewien rodzaj medytacji, posty jako forma doskonalenia swojej pokory, ciekawe są dla mnie różne rytuały religii starożytnych.

Wg mnie mogłabym spokojnie przejść na islam zwłaszcza, że gdy słyszę muzykę muzułmańską oraz odgłosy z minaretów to czuję się zharmonizowana oraz spokojna. Nie mniej na dzień dzisiejszy wg mojego poziomu wiedzy uważam, że przejście na islam = ubranie się w burkę lub zakrywanie całego ciała....

Sama nie wiem - może ktoś mógłby mnie nakierować ? Katolicyzm w 100% odpada...

Pn sie 10, 2015 6:18 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Której religii jestem bliższa ? W poszukiwaniu swojej re
Skoro odpada katolicyzm to nie mamy o czym rozmawiac gdyz to jedyna prawdziwa religia :-D

Pn sie 10, 2015 6:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Autum, Ty nie pytasz o religię - a o coś w rodzaju metodyki życia. Mam wrażenie że zupełnie nie interesuje Cię rzeczywistość Boga, a jedynie dość przyziemne korzyści ("czuję się sharmonizowana" itd).
Czego od nas oczekujesz w tym wątku?

Pn sie 10, 2015 7:33 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
autumn napisał(a):
Otóż wierzę w Boga. I na tym konkretne rzeczy się kończą. Wierzę, że istnieje jakaś siła/energia/coś czego nie potrafimy ogarnąć, co jest niepojęte ludzkiemu rozumowi. Bóg dla mnie nie mógł mieć Syna, nie jest dla mnie kimś osobowym.
Czy ty jako dziecko swojego ojca możesz wyjaśnić tą logiczną sprzeczność w ostatnim zdaniu...

Pn sie 10, 2015 7:40 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
autumn

Odrzuć potrzebę zamykania się w jakiejś szufladce. Twojej duchowości nie jest w stanie dobrze opisać żadne słowo, więc po co szukać takiego? Potrafisz wytłumaczyć niewidomemu co czujesz oglądając piękny zachód słońca w egzotycznym kraju? Nie sądzę. Każda próba jedynie namiesza mu w głowie. Z tego samego powodu nie przypinaj etykiet do swojej duchowości. Skup się raczej na pogłębianiu jej. Na poznawaniu prawdy a nie jej nazywaniu.

skała
skała napisał(a):
Skoro odpada katolicyzm to nie mamy o czym rozmawiac gdyz to jedyna prawdziwa religia

A Słowacki wielkim poetą był! :-D

Pn sie 10, 2015 7:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Katolicyzm to idealna religia dla silnej, dominującej kobiety. Mamy w nim królową nieba. Mamy piękne piosenki, kwiaty, ceremonie, śluby, komunie, procesje gdzie można zobaczyć jak kto się ubrał. też mamy, śpiewa się tam o matce, królowej. Mamy tam Jezusa z długimi włosami... Józef jest na dalszym planie, taka można powiedzieć rodzina.

Księża mówią takim fajnym wyraźnym, podniosłym i jednocześnie miękkim tonem głosu. Ubrani są w piękne ornaty, komże i stuły. W kościele jest dyskretne oświetlenie, muzyka organowa, kwiaty, pachnące kadzidła, złote kielichy.

Mszą się można delektować, niczym maleńką filiżanką kawy pitą przez godzinę w doborowym towarzystwie. Dużo się mówi o cierpieniu, na przykład na drogach krzyżowych, rozważa się je, także jest to dla kobiet lekko i dyskretnie sadystycznych. Tak, że można powoli smakować odczuwany przez kogoś ból.

Jeśli wejść głębiej, to mamy całą masę interesujących wspólnot jak Odnowa w Duchu Świętym, neokatechumenat, jest dużo interesujących wyjazdów, gdzie można poznać interesujących ludzi, jest wspólne jedzenie ciasta, chodzenie po górach, rekolekcji o różnej tematyce. Czas jest zajęty trzeba przyznać w dość przyjemny sposób, a kazania potrafią wciągnąć niczym wir.
To już bardziej dla młodszych osób.

Katolicy posiadają kilku błyskotliwych i bardzo charyzmatycznych kapłanów.

Nawet nazwy sakramentaliów pasują do pań, choć już w podeszłym wieku: koronka, różaniec

Do tego dużo się tam mówi o czystości, w ogóle kazań słucha się bardzo przyjemnie, choć ich wartość praktyczna jako taka jest niewielka.

Islam z kolei to idealna religia dla kobiet nadmiernie uległych czy wręcz masochistek. Koran mówi, że kobieta jest istotą pustą i bezmyślną, jest na gorszych prawach, można ją bić i to jest tam normalne. Do tego w Islamie występuje poligamia.

Takie maksymalne udręczenie. Zakrywanie twarzy, dawanie mężowi prawa, żeby kobietę bił. Praktycznie kiedy tylko chce. Zależy oczywiście na kogo byś trafiła. Jak na bojownika ISIS, to rano mamy ślub, wieczorem rozwód i następny ślub z następnym bojownikiem kolejnego dnia. A jak się bojownicy skończą, a kobieta znudzi, to wtedy ewentualnie można ją wysłać na zamach samobójczy.

Jakby mężem był muzułmanin żyjący w dobrobycie, to z kolei nie w głowie by mu było wojowanie i agresywne praktyki.

W diasporze muzułmanie zachowują się dość grzecznie, potulnie wręcz w sposób niezwykle cywilizowany. Przynajmniej oficjalnie. Wielu muzułmanów prowadzi restauracje, sklepy, bary, więc wystarczy się często po prostu zatrudnić w jednym z ich firm, aby lepiej poznać tajniki Islamu.

Słuchając wypowiedzi różnych autorytetów muzłmańskich raczej nie byłem pod wrażeniem. Przed konwersją radzę się z nimi zapoznać. Tak samo jak z rytuałami.

Pisze o tym, żebyś sobie zdawała sprawę w co się pakujesz, zanim podejmiesz decyzję. Wejść jest łatwo, wyjść dużo gorzej. Religia wciąga jak ruchome piaski.

Pn sie 10, 2015 7:52 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Proponuje przeczytać napisane przez nią na forum posty. Wyłoni się przyczyna tego o czym napisała. Nie przyjęla też wyjaśnień, które otrzymała.
Wystarczy, by ją ktoś zbombardowal miłością i pójdzie w ogień za taką osobą. Wspanialy materiał na ofiarę sekty. Myśli uczuciami.
Wiem, że to drastyczny post. I tak nie dotrą do niej racjonalne argumenty, katolicyzm i katolików uczyniła winnym swego życia. Jak zwykle, mechanizmy obronne w roli scalających osobowość.

Pn sie 10, 2015 7:56 pm
Odpowiedz z cytatem
autumn napisał(a):

Uważam, że jesteś kandydatką do tzw. rodzimowierców tj. naszych własnych przedchrześcijańskich wierzeń i ich wyznawców.
Pełno tam rytuałów i mistycyzmu.
Bóg nie jest osobowy.
A wszystko miłe i sympatyczne.
Poszukaj w necie.

Pn sie 10, 2015 10:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
autumn napisał(a):

Zawsze możesz stworzyc własną religię (zlepek wszystkiego, co CI sie podoba)...

Wt sie 11, 2015 8:58 am
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
ciach- offiop (merss)

Wt sie 11, 2015 9:35 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
więc tak. Otóż wierzę w Boga. I na tym konkretne rzeczy się kończą. Wierzę, że istnieje jakaś siła/energia/coś czego nie potrafimy ogarnąć, co jest niepojęte ludzkiemu rozumowi

Dobrze, na pewno jest coś, czego nie możemy objąć rozumem. Być może istnieje jakaś energia, siła której na razie nie widzimy. Piękne myślenie.

...Dlaczego skaczesz od powyższego wniosku do "BÓG ISTNIEJE"? Jak definiujesz Boga? Jeśli tylko jako siłę, energię, to zgadzam się, bóg istnieje. Jest nim na przykład fizyka :D

Cytuj:
Bóg dla mnie nie mógł mieć Syna, nie jest dla mnie kimś osobowym.

Jeśli bóg nie jest dla ciebie kimś osobowym, to odpada dla ciebie większość religii tego świata. Twoja definicja słowa "bóg" robi się coraz mniej podobna teistom. I proszę cię, jeśli nie definiujesz boga nawet jako byt osobowy, to nie wypowiadaj się o nim/ich z wielkiej litery, bo popełniasz zwyczajny błąd.

Cytuj:
Bardzo, ale to bardzo ciągnie mnie do mistyki. Do mistycznych rytuałów. Lubię modlitwy jako pewien rodzaj medytacji, posty jako forma doskonalenia swojej pokory, ciekawe są dla mnie różne rytuały religii starożytnych.

Spróbuj jogi połączonej z jej wschodnią ideologią. Wszystko to, o czym piszesz, możesz doświadczać bez wiary w okrutnych bożków wymyślanych w epoce brązu, którzy nawet nie są autorscy. Np. ukochany bóg Jahwe pochodzi z panteonu Ugaryckiego, mitologii przed-żydowskiej... Miał tam brata, ojca i kochankę. Czy rozumiesz do czego zmierzam?
Wierz sobie w jakąś wyższą formę energii, tajemnicze siły... Ale nie szukaj religii, bo ty jesteś Poszukiwaczem. A religie to nie jest poszukiwanie, to jest zamknięcie się w bańce absurdu, którą dmucha Wiara, czyli wierzenie pozbawione poszlak bycia prawdziwym. Szukaj mistycyzmu, szukaj niesamowitości.

Ale nie polecam religii. A jeśli już, to w odróżnieniu od setek tysięcy chrześcijan - Poczytaj księgę, na której dana religia się opiera. [ciach
OSTRZEŻENIE
Reg. II/7.1

Ostatnio edytowano Wt sie 11, 2015 10:42 am przez merss, łącznie edytowano 1 raz

obraza uczuć religijnych

Wt sie 11, 2015 10:24 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
skała napisał(a):
Skoro odpada katolicyzm to nie mamy o czym rozmawiac gdyz to jedyna prawdziwa religia :-D

Potrafisz to uzasadnić? Podaj jakieś sensowne argumenty, to może autumn wybierze jednak katolicyzm.

Wt sie 11, 2015 11:37 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
chrysletY napisał(a):
Np. ukochany bóg Jahwe... Miał brata, ojca i kochankę. Czy rozumiesz do czego zmierzam?

Nie wiem, jak autumn, ale ja nie rozumiem. Uważasz, że Bóg nie może mieć/nie ma brata, ojca czy kochanki/ukochanej? Jeśli tak, to dlaczego?

Wt sie 11, 2015 11:42 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Pewnie, że ma argumenty. Boga można tylko poczuć, nie zobaczyć od poznania Boga jest wiara, nie dowody. On doświadczył Boga w życiu, pomógł mu przeżyć kiedy miał dwa lata i prawie zadławił się klockiem, on WIE, że Bóg istnieje. Ja też w młodości prawie z okna wyskoczyłem, tylko mi akurat pomógł Kryszna.

Wszyscy się mylą.

Wt sie 11, 2015 11:49 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Salmon napisał(a):
chrysletY napisał(a):
Np. ukochany bóg Jahwe... Miał brata, ojca i kochankę. Czy rozumiesz do czego zmierzam?

Nie wiem, jak autumn, ale ja nie rozumiem. Uważasz, że Bóg nie może mieć/nie ma brata, ojca czy kochanki/ukochanej? Jeśli tak, to dlaczego?

Nie, w tamtym fragmencie chciałem tylko pokazać skąd Jahwe pochodzi, że wszyscy bogowie mają swoje korzenie w starodawnych mitologiach;

BTW Atumn: Religia to czczenie nadnaturalnej istoty. Czczenie. Co na to powiesz?

Wt sie 11, 2015 11:53 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona