Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So lis 28, 2020 7:52 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona
 Teksty Biblijne 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Teksty Biblijne
Jak uważacie? Co mi powiecie o poniższym tekście?

"Bo Ten, który powiedział: Nie cudzołóż, powiedział też: Nie zabijaj; jeśli więc nie cudzołożysz, ale zabijasz, stałeś się przestępcą Prawa. Tak mówcie i tak czyńcie, jak ci, którzy mają być sądzeni przez Prawo wolności."
Jk 2, 11-12

Czyli wychodzi na to, że jak nie cudzołożysz, to zabijasz. Z doświadczenia zorientowałem się, że najbardziej agresywni są ludzie samotni.

Jak nie zabijają innych słowem, to czynem, podstępem gaszą jak tlącą się świeczkę, urządzają masakry, ewentualnie zabijają samych siebie np przez papierosy, albo duszenie w sobie emocji, pragnień i "sympatii". Czyżby duma nie pozwoliła nam się przyznać do tego, co naprawdę lubimy i co kochamy?

W innym miejscu czytamy:
"Każdy, kto nienawidzi swojego brata, jest zabójcą, a jesteście świadomi, że żaden zabójca nie ma w sobie życia wiecznego, które by w nim trwało."
J 3, 15

Tutaj sensu nabiera zdanie:
"lekarz rzadko leczy tych, którzy go znają", rzadko który wierzący się przyzna przed samym sobą, że np: lubi grzeszyć...

Woli udawać, że nie lubi. Przecież poczucie winy nie dałoby mu żyć.

Chciałem tu podziękować bogdanowi, który rzucił mi nowe światło, na niektóre napisane teksty z Biblii.

Wt sie 11, 2015 4:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Teksty Biblijne
"W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami: «Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom"

Gdzie wychodzi na to, że aby zrozumieć Biblię trzeba myśleć jak prostak.
Otóż człowiek wykształcony będzie się zastanawiał nad znaczeniem słowa: słuchaj. Człowiek prosty powie coś w stylu: "He, hehe nie wiesz, co to znaczy słuchaj? No słuchaj mnie!" To jest bądź posłuszny, bądź posłuszna.

Czy też: "Do mrówki się udaj leniwcze!" Człowiek prosty pójdzie do mrówki, a jak ma koleżankę o ksywie mrówka, to pójdzie do niej :D
Zobaczy jak stoi w kuchni na taborecie, zmywa gary, przy okazji słucha starego walkmana i mówi: "Co mówiłeś?" "Możesz powtórzyć?"
Taka wiecie, mała bezbronna, a dużo może. Tylko nikt jej o to nie podejrzewa, wierzy bo ją widzi..

Z reguły tak się woła na niskie i dość pracowite dziewczyny ;)
Mrówka.

Człowiek wykształcony będzie się zastanawiał na całym sensem.

Myśli przez pół godziny: Co znaczy słowo mrówka?

Wt sie 11, 2015 4:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Można rozważać takie teksty.
Lecz w tym samym piśmie jest coś takiego- bądźcie prości, mówcie tak- tak, nie -nie.
Co oznacza że najlepiej jest być bezpośrednim, czytelnym dla innych.
I jeszcze pisze- a co ponad to, to od diabła pochodzi.
Czyli im coś bardzo skomplikowane, trudniej to zrozumieć, jest diabelskim zwodzeniem.

To jako uzupełnienie tematu.
Bo oczywiste jest że komunikacja słowna, ma być do szybkiej jasnej komunikacji, zrozumiałej dla najprostszych ludzi.
Co nie oznacza wcale że głupich, bo prostota to zrozumiałość dla innych.

A zrozumiałość to brak błędów, więc i konfliktów.
To życie na fali działań bez zahamowań, to z kolei mnogość owoców, obfitość efektów pracy, nikt wtedy nie kieruje się robieniem zapasów, bo jest mnóstwo osiągnięć na dany czas.

Uważam że celem takich opisów, jest uczynienie życia ludzi sprawnym w każdym momencie.
Nie obciążanie ich działań robieniem zapasów, zabezpieczeniami, które są zbędne jeśli wszystko funkcjonuje należycie, sprawnie.

Dotykają te opisy sposobu posługiwania się słowem.
Najpierw było słowo, a słowo było u Boga.

Śr sie 12, 2015 8:27 am
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Lecz w tym samym piśmie jest coś takiego- bądźcie prości, mówcie tak- tak, nie -nie.

Dlatego Biblia jest spisanym prawem boskim.

Cytuj:
Gdzie wychodzi na to, że aby zrozumieć Biblię trzeba myśleć jak prostak.
Otóż człowiek wykształcony będzie się zastanawiał nad znaczeniem słowa: słuchaj. Człowiek prosty powie coś w stylu: "He, hehe nie wiesz, co to znaczy słuchaj? No słuchaj mnie!" To jest bądź posłuszny, bądź posłuszna.

Czyli nie należy interpretować Biblii nadając jej fragmentom zupełnie inne znaczenie, lecz czytać ją tak jak została spisana - stosując się do bożych nakazów i przestrzegać Jego zakazów. Interpretacja zatem nie wszędzie jest wskazana, czy się zgodzisz?

Śr sie 12, 2015 10:10 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Prostaczek, to człowiek, który wyzbył się pychy, czyli skromny, ale także uczciwy, bogobojny, nieobłudny, pokładający nadzieję nie w sobie, ale w Panu.
Jako że taki stan jest trudnym do osiągnięcia (raczej to wyzwanie na każdy dzień), to potrzeba nam tego bycia prostaczkiem uczyć się nieustannie. Inaczej może zdarzyć się, że będzie nam bliżej do wykształconego, inteligentnego - prostaka.
Bardzo podoba mi się ta myśl Konfucjusza:
Szlachetny człowiek wymaga od siebie, prostak od innych.

Śr sie 12, 2015 10:12 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Czyli nie łatwo być prostaczkienlm. Wymaga to dyscypliny. Prostaczek w Biblii nie szuka sposobów w znaczeniu technik, które można przenieść w swoje życie by uczynić je łatwiejszym, przyjemniejszym. Prostaczek jednak czerpie z.Biblii wiedzę ogólną tak aby w konkretnych sytuacjach podjąć dobre decyzje, niekoniecznie łatwe ale słuszne w sensie próby odniesienia do Bożego słowa lub "własnego" sumienia.

Hmm czy prostaczek jest prostaczkiem czy zdyscyplinowanym osobnikiem szukającym innego niż powierzchowne znaczenia terminu własny interes :roll: Ty hmhmm nie medytuj nad pojęciem "mrówka", Ty medytuj nad "prostaczkiem" :D

Śr sie 12, 2015 10:37 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
chrysletY napisał(a):
Czyli nie należy interpretować Biblii nadając jej fragmentom zupełnie inne znaczenie, lecz czytać ją tak jak została spisana - stosując się do bożych nakazów i przestrzegać Jego zakazów. Interpretacja zatem nie wszędzie jest wskazana, czy się zgodzisz?

Na dzień dzisiejszy uważam, że albo widzi się co jest w Biblii albo nie.
Coś jest w tej książce... Coś czego nie ma nigdzie indziej. Żadna inna książka nie czytała mi w myślach.

Problem z interpretacją jest taki, że każdy ma swoją. Żeby zwrócić na to uwagę, to trzeba zaakceptować fakt, że jest się jednym z kilku miliardów ludzi. I każdy człowiek zobaczy w Biblii co innego i każdy będzie pewien, że to, co zobaczył i zinterpretował to w 100% prawda.

Ktoś zobaczy świętą księgę, słowo boże, ktoś inny teksty religijne, ktoś inny absurd. Dlaczego moja albo Twoja interpretacja ma być tą prawdziwą? I jak to stwierdzić?

Śr sie 19, 2015 10:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Krysia
Mnie się przytoczona myśl Konfucjusza wydaje naciągana... To tak jak jeden milioner radził biedakom, żeby zamiast kawy pili wodę, to zaoszczędzą na tym.
Dodam, że tego człowieka proszono o radę odnośnie bogacenia się. Ciężko uwierzyć, żeby bogacił się po to, żeby pić kranówkę.

domgo
Powiedzmy sobie szczerze: droga jest wąska jak krawężnik. Bóg musiał zostawić jakieś ułatwienia. Nie kłam, nie oszukuj, nie sprzeciwiaj się złu, nadstaw drugi policzek, miej tylko jedną żonę, bądź jej wierny aż po grób, wszystko wszystkim wybaczaj. Muszą istnieć ułatwienia, inaczej chrześcijanie by wyginęli. Zostali by zjedzeni żywcem. Ewentualnie mielibyśmy tylko chrześcijan emerytów albo obłudników.

Śr sie 19, 2015 10:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Znalazłem pewne przykłady, chodzi o nie zawsze świadome sugestie:

Bogaty młodzieniec z Biblii Tysiąclecia Mt 19, 16-22:

A oto zbliżył się do Niego pewien człowiek i zapytał: «Nauczycielu, co dobrego mam czynić, aby otrzymać życie wieczne?(chcę ubić interes)» Odpowiedział mu: «Dlaczego Mnie pytasz o dobro? Jeden tylko jest Dobry (nie jesteś dobry). A jeśli chcesz osiągnąć życie, zachowaj przykazania(nie zachowujesz przykazań)». Zapytał Go: «Które?(chce się targować, to był prawdopodobnie żyd i znał torę)» Jezus odpowiedział: «Oto te: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, czcij ojca i matkę oraz miłuj swego bliźniego, jak siebie samego!(ani słowa o bałwochwalstwie na przykład! Jezus wymienia przykazania, które ten człowiek łamał!)»Odrzekł Mu młodzieniec: «Przestrzegałem tego wszystkiego, (przestrzegałem, ale już nie przestrzegam)czego mi jeszcze brakuje?(daj mi czego chcę, spełniłem Twoje warunki)» Jezus mu odpowiedział: «Jeśli chcesz być doskonały(nie jesteś doskonały, choć takiego zgrywasz), idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!(czyli nie chcę, żebyś szedł za mną, więc postawię ci warunek, którego nie spełnisz)» Gdy młodzieniec usłyszał te słowa, odszedł zasmucony,(i o to Jezusowi chodziło) miał bowiem wiele posiadłości. (które zdobył zabijając, cudzołożąc, a da się tak, kłamiąc, wykorzystując rodziców i bliźnich i jeszcze chciał życie wieczne)

Inny przykład:

Trzej naśladowcy Jezusa, BT Łk 9, 57-62:

A gdy szli drogą, ktoś powiedział do Niego: «Pójdę za Tobą, dokądkolwiek się udasz!(chcę sobie z Tobą podróżować) » Jezus mu odpowiedział: «Lisy mają nory i ptaki powietrzne - gniazda, lecz Syn Człowieczy nie ma miejsca, gdzie by głowę mógł oprzeć(nie ma gdzie podróżować i koniec rozmowy)».
Do innego rzekł: «Pójdź za Mną!» Ten zaś odpowiedział: «Panie, pozwól mi najpierw pójść (pójdę i już nie wrócę)i pogrzebać mojego ojca!» Odparł mu: «Zostaw umarłym grzebanie ich umarłych, a ty idź i głoś królestwo Boże!»(twój ojciec jest potępiony>> nic już dla niego nie zrobisz )
Jeszcze inny rzekł: «Panie, chcę pójść za Tobą, ale pozwól mi najpierw pożegnać się z moimi w domu!(chcę iść, ale chcę zostać)» Jezus mu odpowiedział: «Ktokolwiek przykłada rękę do pługa, a wstecz się ogląda, nie nadaje się do królestwa Bożego»(wybieraj, wóz albo przewóz, twardo).

Śr sie 19, 2015 10:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
hmhmm,
Jeśli możesz, napisz więcej o tym jakie masz podejście do czytania i rozumienia tekstów biblijnych.

Cz sie 20, 2015 12:21 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
hmhmm napisał(a):
Powiedzmy sobie szczerze: droga jest wąska jak krawężnik. Bóg musiał zostawić jakieś ułatwienia. Nie kłam, nie oszukuj, nie sprzeciwiaj się złu, nadstaw drugi policzek, miej tylko jedną żonę, bądź jej wierny aż po grób, wszystko wszystkim wybaczaj. Muszą istnieć ułatwienia, inaczej chrześcijanie by wyginęli. Zostali by zjedzeni żywcem. Ewentualnie mielibyśmy tylko chrześcijan emerytów albo obłudników.

...Jesteś dzieckiem wszechświata, nie mniej niż gwiazdy i drzewa, masz prawo być tutaj i czy jest to dla ciebie jasne czy nie, nie wątp, że wszechświat jest taki jaki być powinien.

Tak więc bądź w pokoju z Bogiem, cokolwiek myślisz i czymkolwiek się zajmujesz i jakiekolwiek są twe pragnienia: w zgiełku ulicznym, zamęcie życia, zachowaj pokój ze swą duszą. Z całym swym zakłamaniem, znojem i rozwianymi marzeniami ciągle jeszcze ten świat jest piękny. Bądź uważny, staraj się być szczęśliwy.
:wink: - DESIDERATA

Cz sie 20, 2015 1:25 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Jeśli można wtrącić 3 gr. ;)
Uważam, że Biblię można czytać na dwa sposoby:1. autonomiczny - polegający na własnej interpretacji tekstów,2. lub na lekturze wspólnie z najlepszym wykładowcą Pisma - Duchem Św. Biblia to nie martwa litera, ale żywe słowo, którym Bóg dotyka naszego serca dając poznanie stosownie to tego, co możemy w danej chwili przyjąć. Ap. Paweł napisał jaki jest Boży cel studiowania Jego słowa - II Tym.3.17: Aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany. Dlatego uważam, że Biblię należy czytać nie przez filtr doktryn i dogmatów, ale z otwartym sercem na głos Ducha Św. Ostatecznie Bogu zależy na tym, aby Jego Słowo powodowało w nas przemianę, abyśmy stawali się coraz bardziej podobni do Jezusa. Dlatego w przypadku różnic w rozumieniu tekstu Biblii osobiście stosuję zasadę z Rzym.14.5: Jeden robi różnicę między dniem a dniem, drugi zaś każdy dzień ocenia jednakowo; niechaj każdy pozostanie przy swoim zdaniu. Aczkolwiek zawsze warto rozmawiać.

Cz sie 20, 2015 1:26 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Brandeisbluesky napisał(a):
hmhmm,
Jeśli możesz, napisz więcej o tym jakie masz podejście do czytania i rozumienia tekstów biblijnych.

Mogę. Po prostu pozwalam sobie na wszystko. Nie hamuję swoich myśli. Jeśli znajdę coś, co uważam za bzdurne, brutalne, niesłuszne, głupie czy idiotyczne, to nie ukrywam tego przed samym sobą. Jeśli mam wątpliwości również. Np odnośnie Chrystusa, najpierw się poświęcił, choć nikt Go o to nie prosił, narobił burdelu ludziom w głowach, a potem wymaga posłuszeństwa, wdzięczności i miłości niby jakim cudem? Okazało się, że ja tak robię.

Nie czytam komentarzy do tekstu. Staram się nie dopowiadać sobie czegoś, czego w Biblii nie ma. Przykładowo siódmy dzień w z księgi Rodzaju nigdy się nie skończył. Nie było wieczoru. Nic nie ma o tym, że wąż z tej księgi miał nogi i je stracił. Może miał skrzydła? Nie wiemy.

Patrzę co dany tekst sugeruje, szukam, jaki może być cel danych słów.

Skoro Bóg jest Bogiem to powinien za każdym jednym razem dostawać dokładnie to, czego chce. Hmm? Co to za Bóg, który by nie umiał tego zrobić?

Jak się przyjrzysz, to zauważysz, że Jezus tak drażnił faryzeuszy, że nic dziwnego, ze chcieli go zabić. Psuł im interesy, ośmieszał, drażnił, niszczył opinię. A z tymi wywracaniem stołów w świątyni, to przeszedł samego siebie. Nie wiem, czy kiedyś widziałaś, jak ktoś wywraca stół. Efekt jest piorunujący :D

Albo z imprezami u złodziei i prostytutek, ty wiesz co się dzieje na takich zabawach i co to za towarzystwo? :D I kim trzeba być, żeby to opanować? Po co Jezus tam chodził? Lubił ich widocznie :D Bo ja chodziłem po to, żeby się nawalić. Napisałem imprezy, bo spotkania z "rozrywkowymi" pannami i złodziejami szybko zamieniają się w libacje. Bez kielicha, to nawet nie chcą rozmawiać.

Albo zwrot "przyjdzie jak złodziej" jak kradłem, to wiedzieli że przyszedłem dopiero jak poszedłem :D

O ile to możliwe łączę ze sobą pojęcia przykładowo pierwszy grzech dokonał się na drzewie, na drzewie też umarł Chrystus.

Jak mnie coś nudzi, to mnie nudzi, jak drażni, to drażni, jak bawi, to bawi, jak dziwi to dziwi. Tak jak np madonna częstochowska, dla mnie jest brzydka i nikt mi nie wmówi, że jest ładna i że ma mi się podobać. Nie obchodzi mnie, że ktoś to czci. Daje tu pewien poglądowy obraz, nie polecam naśladować mnie pod względem mówienia wszystkiego co się myśli.

Jak coś mi nie pasuje, to nie dopowiadam sobie na siłę pozytywów czy grzecznych, społecznie akceptowanych myśli. Wiesz, bez myślenie: "Och, och, na pewno chodzi o coś innego". Nic z tych rzeczy. Na przykład pieśń nad pieśniami przypomina mi antyczny erotyk nic więcej.
"Ukochany mój przez otwór włożył rękę swą,
a serce me zadrżało z jego powodu."
Wiadomo gdzie ją włożył... Na pewno nie między skrzydło drzwi a futrynę.
Wydaje mi się, że tutaj ręka to dłoń, czy nawet same palce.

Albo:
"[Tyś] źródłem mego ogrodu, zdrojem wód żywych
spływających z Libanu."
Jakby oblubieniec z czegoś pił... Tak, tak.

Na temat samej Biblii też się nie hamuję, swego czasu zacząłem myśleć: "To wszystko wygląda jak tani bajer. Przychodzi jakiś facet, wszyscy za nim idą, chodzi po wodzie, uzdrawia wszystkich jak leci. Umiera, ożywa. A teraz nic takiego się nie dzieje. To co to ma być? Wygląda jak tani bajer. Kto w to uwierzy?" I ciągnę dalej rozważania, wnioski są bardzo interesujące...

Ogólnie to czytam jak ostatni prostak. Zero hamulców. Tekst powyżej ma tylko to zobrazować.

Poza tym kluczy do używania masz w samej Biblii pełno, publicznie nie będę o tym pisał, bo się zrobi ciężki bajzel.

Dodam tylko, że słowa mogą mieć kilka znaczeń. I inni ludzie mogą widzieć to, czego my nie dostrzegamy, jak z tym złodziejem...

Raz podałem jeden klucz, to mało nie umarłem, syf się taki zrobił, że daj spokój :D Mózg roz... walony :D
Warto było :D

Cz sie 20, 2015 1:37 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Słowa Jezusa były odpowiedzią na to, czego oczekiwali słuchacze, adresaci słów.
Więc często było tak, że ktoś coś chciał osiągnąć, np. zbawienie czy niebo.
Wtedy słowa Jezusa brzmiały, jeśli chcesz to, czy to, to spełnij to lub to.
To jest klucz do słów Jezusa.
Do jeszcze innych słów są inne klucze.

Chcę wykazać że sytuacja czy sposób zadawanych pytań, był wyznacznikiem dla Jezusa sposobu odpowiedzi.
Więc nie można tego nie brać pod uwagę i interpretować jako nakaz, zakaz, czy inna forma ponaglenia.
Nie można na konkretne pytanie odpowiadać w inny sposób, aniżeli chce pytający.
Bo taka inna odpowiedź mijała by się z celem.

Więc nie można w ogóle, ze słów odpowiedzi zapisanych w Biblii, Wyciągać wnioski typu zasad ogólnego zachowania, typu ewidentne zakazy czy nakazy, przepisy, prawo itp.
Te rzeczy muszą jednoznacznie być w wypowiedziach skierowane ogólnie do ludzi, jako wyznacznik zachowań bezwzględnie koniecznych, do istnienia ludzi.
Nie można ich mieszać z poprzednimi, które dotyczyły specjalnie wielkich osiągnięć, które nie są niezbędne do życia na ziemi.

Poza tym to nie ma obowiązku z Biblijnego zapisu, stosować bezwzględnie wszystkiego co tam jest napisane.
Jeśli się o tym nie pamięta, w Biblii są same sprzeczności.
To jest jak z przepisami drogowymi, stosuje się je takie które dotyczą danego miejsca, choć można i nie, z konsekwencjami.

Biblię należy znać, bo to ułatwia życie.
Jeśli się jej nie zna jest trudniej i to wszystko.

Wielu uczących biblii podchodzi do nauk tak, że jeśli widzi delikwenta którego uczyć ma Biblii, to sądzi że on chce zaczerpnąć całość w niej zawartą, by według tego żyć.
Nie ma tak że jak ktoś się coś uczy, to od razu chce się całości nauczyć i stosować to.

Może tak być lecz trudno to ocenić jako sensowne, bo nikt wszystkiego od razu nie pojął, a tym bardziej nie musi się do tego stosować, bo sytuacje mogą być inne, nie jednoznaczne.

Cała Biblia jako wspomożenie w ocenie, tego w czym mamy problem, jest jak najbardziej na miejscu.
Lecz jako przepisy prawa bezwzględne nie.

Te są z niej zaczerpnięte i dostosowane jako uniwersalne dla każdego, według potrzeb czasu.
Bo nie może prawo sięgać tak daleko jak wszystkie opisy w Biblii.
Było by to zamieszaniem nie mniejszym, jak rozumienie zapisów Biblii.
Prawo ma być jak najprostsze, by było oczywiste i zrozumiałe.

Oto kilka wskazówek na temat rozumienia Biblii jako klucz ogólny.
Bo w szczegółach można używać dodatkowych kluczy bardziej doprecyzowujących znaczenie danego zdania, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Cz sie 20, 2015 7:47 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Jeśli chcesz zrozumieć jakiś tekst w Biblii, to zwróć się do Autora . To on decyduje jaką prawdę Ci odsłonić. Jeśli Bóg daje Ci zrozumienie jakiegoś tekstu, to znajduje ono potwierdzenie w innych miejscach i fragmentach w Biblii. Słowo Boże jest spójne i Biblia sama siebie tłumaczy. Nie trzeba do tego jakichś technik, kluczy, wzorów. Wystarczy otworzyć Biblię zacząć czytać i zdać się na Ducha Św. To takie proste, że aż trudno w to uwierzyć? :)

Cz sie 20, 2015 11:04 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona