Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N wrz 20, 2020 10:57 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
 Teksty Biblijne 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Teksty Biblijne
No proszę, Galileusz nie zadziałał, to teraz Bruno.

To posłuchajcie, myślę że Was zaskoczę:
1.
Nie wiemy ani czy Giordano Bruno faktycznie został skazany, ani też (jeżeli został…) czy wyrok wykonano. Brak jest sentencji wyroku, brak jakiegokolwiek śladu w dokumentach zarówno Watykanu, jak i ambasadorów innych krajów (w tym Wenecji, która była szczególnie zainteresowana ze względu na to, iż sprawa stamtąd właśnie została przejęta przez rzymską inkwizycję).

Jest to tym dziwniejsze, że cała rzecz miała dziać się w Rzymie, gdzie stosy były rzadkością – a więc wydarzenie musiałoby być sensacją (kiedy 19 lat później spalono w Tuluzie Lucilio Vaniniego, pojawiło się natychmiast szereg świadectw z epoki, np. relacja Gabriela Barthélemy'ego Grammonda, świadectwo Martina Marsenne’a i opis wydarzeń w Mercure de France).

Jedyna wzmianka pojawia się ponad dwadzieścia lat później, w prawdopodobnie luterańskim, antykatolickim tekście propagandowym „cytującym” relację nawróconego katolika, wydanym pod fałszywym nazwiskiem i podającym ewidentnie nieprawdziwe fakty. Całość „sprawy Bruno” opiera się na tej – mało przecież wiarygodnej – relacji.

Bibliofil włoski Haymius podawał zupełnie inną wersję wydarzeń odnoszących się do Giordano Bruno i głosił, że filozofa spalono jedynie symbolicznie, poprzez umieszczenie na stosie figury, która go przedstawiała. Faktycznie, taka forma była dość często stosowana przez Inkwizycję, niemniej jednak hipoteza Haymiusa jest równie trudna do zweryfikowania jak hipoteza śmierci Giordano.

2.
Zanim Giordano Bruno trafił przed sąd w Rzymie:
  • został oskarżony o herezję w Bergamo
  • kalwiniści wyrzucili go z Genewy za obrzucenie kalumniami tamtejszych notabli
  • usunięto go też z Sorbony i zmuszono do opuszczenia Paryża
  • w końcu wykluczono go z gminy luterańskiej, do której przystał.
Po powrocie do Włoch (Wenecja) zarabiał na życie wprowadzając szlachcica Giovanniego Mocenigo w tajniki nauk ezoterycznych. Jednak już kilka tygodni wystarczyło, by zwątpić w fachowość przybysza: „wziąłem go na utrzymanie w zamian za obietnicę nauki – zapłaciłem za to cennymi podarkami i pieniędzmi. Niestety, nie widać efektów; co więcej zaczynam wątpić czy można go nazwać porządnym człowiekiem” .
To właśnie Moceningo przekazał Giordano Bruno Inkwizycji, kiedy ten wybierał się w podróż do Frankfurtu.

3.
Giordano Bruno nie został oskarżony o głoszenie nauki heliocentrycznej. Generalnie zarzucano mu negowanie prawd wiary chrześcijańskiej – bo do tego w istocie sprowadza się doketyzm (był to zarzut dość ciężki, gdyż oskarżony był zakonnikiem) oraz za przeróżne rojenia o „żywej Ziemi” i kosmitach (które dziś określilibyśmy mianem ideologii New Age; Giordano uprawiał wróżbiarstwo, astrologię i temu podobne „nauki”).
Niekoniecznie musiały one być tak zupełnie nieszkodliwe – świeża była jeszcze pamięć o wyczynach np. hrabiego de Rais (XV–wieczny morderca -przynajmniej półtorej setki ofiar- i satanista. Lubował się w podrzynaniu gardeł młodym chłopcom i gwałceniu ich w trakcie konania. Próbował też stworzyć kamień filozoficzny z mózgu oraz krwi zabijanych dzieci) czy hrabiny Batory (żyła na przełomie XVI i XVII wieku. Wsławiła się kąpielami w krwi swoich ofiar -dla zachowania urody), dlatego podobne sprawy traktowano dość poważnie (choć wątpliwe by Giordano Bruno miał podobne upodobania – w jego wypadku były to raczej wytwory bujnej fantazji zakonnika, choć niektórzy biografowie twierdzą że chciał stanąć na czele nowej religii). Tak czy owak etykietka „naukowca prześladowanego za teorię Kopernika” zupełnie do Bruno nie pasuje…

Wszystko wskazuje na to, że Giordano nie został skazany (o ile w ogóle go skazano...) za głoszenie prawd naukowych, lecz tez o charakterze religijnym. W tamtych czasach teoria kopernikańska nie była jeszcze dowiedziona; Bruno usiłował znaleźć dla niej uzasadnienie pozanaukowe – w magii, religii egipskiej itd.
Dodatkowym czynnikiem oskarżenia było zaangażowanie Bruno w spisek polityczny przeciw władzy w Państwie Kościelnym.

Wt wrz 01, 2015 5:33 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Gregor, żebyś wiedział o czym mówisz, kiedy wydajesz sądy o nieomylności papieskiej...

Nie przypominam sobie, abym wydawał takie sądy na temat urzędu papieskiego. Z pewnością są tacy, którzy lubują się w takich akcjach. Ja do nich nie należę. Chodziło mi o to, że KK powołując się na Biblię usprawiedliwiał przemoc, czy popierał teorie naukowe (geocentryzm), chociaż to z Biblii nie wynikało. Szanuję wasze przekonania co do nieomylności papieża, choć się z nimi nie zgadzam. Każdy człowiek może być omylny również jeśli chodzi o sprawy wiary. Choć nasz duch jest odrodzony, to nadal grzeszna natura jest w nas obecna w naszym ciele i umyśle. Jeśli zaczerpniemy z niej, to wyciągniemy błędne wnioski i nauki. Cecha nieomylności jest przynależna tylko Bogu ( tak ja napisałeś). Nawet Ap. Piotr popełnił błąd w temacie prawdy, gdyż poddał się cielesności . Opisał to wyraźnie Ap Paweł w Gal. 2.11-12,14:11 A gdy przyszedł Kefas do Antiochii, przeciwstawiłem mu się otwarcie, bo też okazał się winnym.
12. Zanim bowiem przyszli niektórzy od Jakuba, jadał razem z poganami; a gdy przyszli, usunął się i odłączył z obawy przed tymi, którzy byli obrzezani. 14. Ale gdy spostrzegłem, że nie postępują zgodnie z prawdą ewangelii, powiedziałem do Kefasa wobec wszystkich: Jeśli ty, będąc Żydem, po pogańsku żyjesz, a nie po żydowsku, czemuż zmuszasz pogan żyć po żydowsku?

W rozmowie z Sahcimem chodziło mi tylko o to, że chrześcijaństwo nie zwalnia nas z krytycznego myślenia i rozważania tego co słyszymy w świetle Biblii. Bez względu na to jaki urząd wygłasza różne prawdy i nauki.Taką choćby postawę miała Maria, która przy różnych wydarzeniach, jak mówi Biblia, rozważała wszystko w sercu swoim. Osobiście bardzo bym chciał, aby wszyscy nauczyciele z różnych kościołów chrześcijańskich stosowali biblijna zasadę, którą podał Ap. Piotr w I Piotr. 4.11: Jeśli kto mówi, niech mówi jak Słowo Boże. Wtedy uniknęlibyśmy wielu nieporozumień.

Śr wrz 02, 2015 1:09 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Bóg to trzy Osoby, a jednak Bóg jest jeden.

Dzisiaj zrozumiałem to na sobie razem z inną osobą. Było nieziemsko dobrze, cudownie, wspaniale. Poznałem o co w tym wszystkim chodzi, to jest piękne, zachwycające. Przedsmak Nieba na ziemi, jestem Bogu wdzięczny za innych ludzi. Życzę tego każdemu. Coś wspaniałego.

Po takim przeżyciu jest się zupełnie innym człowiekiem. Warto kochać, naprawdę warto.

https://www.youtube.com/watch?v=-CmadmM5cOk

Śr wrz 02, 2015 3:44 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A przy okazji telepatia jest możliwa :D :D :D

Śr wrz 02, 2015 4:01 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A co odkryłeś nośnik informacji telepatycznej, czy co?

Nie żartuję, bo by coś twierdzić to trzeba mieć na to dowody.
A tu bez nich to wiemy że myślenie istnieje, a jego podobieństwo ,czy identyczność, zależy od tego że ludzie mają podobny zasób wiadomości.
Stąd nawet identyczne wnioski i działania.

Im więcej wkładu włożymy w poznanie jakiejś osoby, tak bywa z małżonkami, tym więcej mamy podobnych myśli i działań.
Oczywiście jeśli nie mamy siebie dość i nie robimy na odwrót tego co by uczyniła druga osoba.

Z natury człowiek chce mieć kogoś kto myśli podobnie, stąd szybko to myślenie u innych wykrywa, cieszy się, dlatego to jest przeżyciem niezwykłym dla tego kto to doznaje.
Wszak spełnia się jemu to czego oczekiwał, stąd wielka radość, bądź ulga, jeśli niepokoił się że nie znajdzie takiej osoby.

Na tym polega również wiara, także w Boga, taka jest wielka trwałość jej istnienia.
Że skupia ludzi podobnie myślących, stąd wysoka sprawdzalność ich oczekiwań.
I o to chodzi by była zgoda mało konfliktów, wiec ogólna szczęśliwość spełnienia,

Cel kierunek i działania schodzą się, w tym co oznaczają do siebie i to bez kolizji.
Nie można sobie czegoś lepszego znaleźć dla uspokojenia swej burzliwej natury, także do pobudzenia swej ospałości.

Mądrze to było przez lata badane opracowywane i głoszone.
Dobrze że zostało to opracowane i przedstawione, inaczej trzeba by było to dopiero teraz wymyślić.

Dobrze że mamy pomoc w takim zakresie, nie musimy łamać sobie głowy, z tematem który na dany moment przerasta każdego z nas. Doprowadzając nas nawet do szaleństwa , krańcowo nawet śmierci.

Nie rozumiejąc tych mechanizmów, możemy nazwać to w dowolnie zrozumiały sposób dla siebie, nawet nazywając to telepatią.
Jednak w nauczaniu, tego określenia nie ma i być nie może, bo potrzebny jest dowód.

Śr wrz 02, 2015 10:22 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
witoldm napisał(a):
A co odkryłeś nośnik informacji telepatycznej, czy co?

Tak :D

Tyle że nasi użytkownicy nie są w stanie nic z tych rzeczy zrobić, nic a nic, bo kluczem do używania jest przestrzeganie boskich przykazań. A oni często tylko udają, że przestrzegają. Inaczej sami by na to dawno wpadli.
witoldm napisał(a):
Nie rozumiejąc tych mechanizmów, możemy nazwać to w dowolnie zrozumiały sposób dla siebie, nawet nazywając to telepatią.
Jednak w nauczaniu, tego określenia nie ma i być nie może, bo potrzebny jest dowód.

Dowód na Boga też by się jakiś przydał. Masz jakikolwiek? A jeśli nie, to dlaczego w Niego wierzysz?

Śr wrz 02, 2015 10:57 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Bardzo prosty i oczywisty.

To na co patrzę, czuję, rozumiem już jest.

To co ja w to by to było wniosłem, jest mikro kropelką.

Więc to co spowodowało to, że wszystko jest takie jakie jest, jest spowodowane przez kogoś.

Nie przeszkadza mi tu określenie tego kogoś Bogiem, a ułatwia porządkowanie sobie w głowie nowych informacji.

Nie sięgam za każdym razem do opisu jak to wszystko przebiegało, a nie ma tego dokładnych opisów nawet, lecz kwituję uczynił to Bóg.

To wystarcza by opisywać to co się teraz dzieje, bez zbędnej pisaniny.
Inaczej to by nikt z nikim nigdy się nie dogadał, z powodu mnogości takiego opisu.

Czysty racjonalizm, jest u podłoża mojej wiary, w zdawało by się irracjonalnego Boga.
Nie ważne dla mnie jest wiele opisów, ważne natomiast jest to, co z tego teraz wynika,

Jeśli to rozumiem to wiem, jeśli tego nie rozumiem, to wierzę że tak jest.

Bo na zrozumienie wszystkiego do końca mnie nie stać, chcę sam żyć i czegoś dokonać, a nie tracić czas tylko na rozumienie.

Nie jestem samym tylko wielkim mózgiem, który ma za zadanie tylko myśleć.
Odkryłem trochę jeszcze innych narządów w sobie, które służą do zupełnie innych celów, aniżeli mózg.

Zadowala cię ta odpowiedź?

Śr wrz 02, 2015 11:31 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tak się zastanawiam, jak nasi użytkownicy chcą być zbawieni, jak Tam nie będą mieli w sobie dwóch zgodnych, różnych i kochających się osób, tylko całe miliony.

Chciałem tu kilku osobom pokazać coś pięknego i cudownego, ale nie ma tu takiej, która by się do używania tego nadawała. Brak wiary, miłości, mściwość, kult indywidualizmu, samouwielbienie, chęć kontrolowania innych, brak wybaczenia... Eh po prostu nie ma się z kim połączyć. I nie ma jak. To niewykonalne.

A to jest tak dziecinnie proste, wystarczy kochać i słuchać, a potem sprawić, żeby ktoś kochał i słuchał tu wystarczy się tą osobą stać, czy też czytać w myślach. Jak to zrobić? Opisałem w tym temacie.

viewtopic.php?p=1002560#p1002560

Po prostu "wpuszczamy" kogoś do nas.

W słowach jest zawarta osoba.

Potem trzeba trochę "pokrzyczeć" czy w inny sposób dać komuś znać, że jesteśmy w środku. Następnie wymazujemy, to co przeszkadza i zlewamy się w jedna osobę. To nie tyle polega na transmisji myśli, co uczuć. To jest rozkosz. Jak ktoś chce dowodów, to wystarczy to z kimś zrobić.

Jeśli ktoś zechce poświęcić własny indywidualizm, to może to zrobić jak najbardziej.

Oczywiście jak jakiś etap pominiemy, to wiadomo, że to się nie uda. Tylko ostrożnie, niektórzy reagują strachem i "wrzeszczą". W tym procesie jeśli coś was zrani, to zrani też tą drugą osobę i vice versa. Także partnerki i partnerów wybierajmy ostrożnie.

Pozdrawiam.

Śr wrz 02, 2015 12:01 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Tak się zastanawiam, jak nasi użytkownicy chcą być zbawieni, jak Tam nie będą mieli w sobie dwóch zgodnych, różnych i kochających się osób, tylko całe miliony.

Może tak jak na wzór Trójcy św. Pan Bóg połączy w duchowy sposób dwie osoby, które tu na ziemi wzajemnie za siebie znosiły cierpienia nawet się nie znając, bo ja wierzę że jednak Pan Bóg włożył w serce każdego pragnienie miłości a nie że sami mamy to z samych siebie. Myślę że Pan Bóg zawczasu wlał w serca każdego inny rodzaj miłości "rozrządził miłość" - z Pieśni nad Pieśniami, bo zatroszczył się o nasze zbawienie zanim my się narodziliśmy, tylko że tego teraz nie widzimy. Mnie osobiście nie podoba się wizja kochania całych milionów osób, więc trzeba iść za głębokim pragnieniem serca i wierzyć że w końcu Pan Bóg to pragnienie nam tam złożył i chce spełnić bo chodzi o nasze szczęście. Nie intryguje nikogo to, że już tu na ziemi jeden woli Pana Jezusa, innego ciągnie do Maryii, jeszcze inny jest zakochany w jakimś świętym, a inny ma pragnienie zbawiać całe miliony, nie pomijając tych których fascynuje sam Bóg Ojciec (dla przykładu św. Augustyn).

Śr wrz 02, 2015 12:38 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Św. Jan od Krzyża:
"Jeśli ktoś kocha i daje dary drugiemu, daje mu i kocha go według swego stanu i właściwości. Tak i twój Oblubieniec, o duszo, będąc w tobie, daje ci łaski według swojej godności: jest wszechmocny, więc obdarowuje cię dobrem i kocha cię z wszechmocą; jest mądry, więc odczuwasz, że świadczy ci dobrodziejstwa i kocha cię z mądrością; (s.760) jest nieskończenie dobry, więc czujesz, że kocha cię z dobrocią; jest święty, więc widzisz, że kocha cię i daje ci łaski z świętością; jest sprawiedliwy, więc kocha cię i obdarowuje sprawiedliwie; jest miłosierny, łaskawy i łagodny, więc czujesz Jego miłosierdzie, łaskawość, łagodność; jest również potężnym, wzniosłym i delikatnym bytem, odczuwasz zatem, że kocha cię z mocą, wzniosie i delikatnie; jest promienny i czysty, czujesz więc, że z największą czystością cię kocha; jest prawdziwy, więc naprawdę cię kocha; jest wspaniałomyślny, więc poznajesz, że kocha cię i obdarza łaskami z całą wspaniałomyślnością, dla twego dobra tylko, bez żadnego swego interesu; a ponieważ jest mocą największej pokory, z największą dobrocią i szacunkiem cię kocha i równa cię z sobą; a ukazując ci się radośnie na tych drogach (Mdr 6, 17) poznania Siebie, ze swym obliczem pełnym łask, mówi ci w tym zjednoczeniu ku najwyższej twej radości: jestem twoim i dla ciebie i podobam sobie w tym, że jestem tym, czym jestem, by móc być twoim i oddać się tobie!"

Śr wrz 02, 2015 12:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
lubczyk- dla wierzącego ma to cenny wydźwięk to co piszesz, bo chce on tego, więc odpowiada na takie treści pozytywnie, osiąga je.

hmhmm- pisze natomiast też o tym, że dla niewierzącego, bo jeśli ktoś myśli tylko tym co pojmuje i ma to dla niego sens, bądź jakiś pożytek.
To nie ma dostępu stan szczęśliwości opisywany w Biblii, szczęśliwości poprzez miłość. Dla wielu oznacza to stan brutalnej ofiary, bo nie stać ich na miłość tą piękną, przez ciebie opisywaną.

Do hmhmm
Nie ma nikt z nas pewnej sprawdzalnej recepty na miłość.
Za to sama zachęta że coś takiego istnieje jest już bezcennym drogowskazem, by do tego dążyć i osiągnąć.
Wszystko co najważniejsze już przekazałeś, tylko skąd u ciebie tyle zwątpienia, jeśli masz wiarę?

Ewangelia to głoszenie dobrej nowiny, nie patrzenie wstecz, ani na owoce.
Jeśli głosisz dobrą nowinę, to nic ci do tego, kto i kiedy z tego skorzysta.
Ty najważniejsze zrobiłeś, podzieliłeś się radością o tym co ciebie spotkało.

Reszta należy do tych co potrafią z tego uczynić dla siebie użytek, oraz wszystko to jest w rekach Boga, On tym pokieruje.

No chyba że chcesz powiedzieć, że to nie Bóg ci w tym dopomógł, a sam z siebie do tego doszedłeś.

A jeśli uczynił to Bóg, to uważasz że nie jest w stanie tego powtórzyć z innymi osobami?

Śr wrz 02, 2015 1:33 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Pragnę na koniec dodać, że bez wybaczenia, bez miłości, to wszystko co tu podałem jest bezwartościowe. Służyć może co w najlepszym wypadku jako "rozpałka do grilla".

Śr wrz 02, 2015 3:40 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Owszem tak miłość najważniejsza, bo pozwala na luz zaufania, na pełne zadowolenie z tego co nas spotyka, to daje rozkosz,, piszesz o tym.

Lecz nie tylko to należy do miłości, także to że nasze dawanie jest wyrazem miłości, daje to znowu radość dawania.
Normalnie ktoś wychowany w niedostatku, będzie się lękał dawania, by znów nie cierpieć niedostatku.
Tu zmienia to uczucie miłości, jako jedyny sposób na taki lęk.

No a z kolei bez dawania naszego, czy innych nam, nie ma ubogacania, czyli korzystania z rezerw na dany czas niezagospodarowanych.
A rezerwy są wprost manną z nieba, bo z niczego powstają rzeczy bez niepotrzebnego trudu, a tylko poprzez lepsze wykorzystanie tego co już jest.

Tak to miłość dając radość, daje jeszcze oprócz niej wymierne efekty poprawy naszego życia.
Jest więc o co w sobie walczyć, bo tam należy o nią walczyć.

Śr wrz 02, 2015 4:35 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ujmę to tak. Wyskakiwałem z różnymi rzeczami nie zawsze je sprawdzając.
Sprawa wygląda tak, że nie zawsze rozumiemy drugiego człowieka, dopóki nie wejdziemy w jego skórę i nie poczujemy tego co on. Proszę mnie dziś już nie wołać, to wszystko bywa męczące. Jeśli będę chciał, to sam zawołam. Ewentualną odmowę zrozumiem.

A kochane osoby na zawsze zostaną w sercu i w pamięci. Nie zawsze może kochane w sposób doskonały, ale zawsze kochane.

Śr wrz 02, 2015 6:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Barney napisał(a):
Gregor, żebyś wiedział o czym mówisz, kiedy wydajesz sądy o nieomylności papieskiej...

Nie przypominam sobie, abym wydawał takie sądy na temat urzędu papieskiego. Z pewnością są tacy, którzy lubują się w takich akcjach. Ja do nich nie należę. Chodziło mi o to, że KK powołując się na Biblię usprawiedliwiał przemoc, czy popierał teorie naukowe (geocentryzm), chociaż to z Biblii nie wynikało.
Protestantyzm robił to znacznie bardziej stanowczo i jakoś nie o tym mówisz, tylko o KK :)
Cytuj:
Szanuję wasze przekonania co do nieomylności papieża, choć się z nimi nie zgadzam. Każdy człowiek może być omylny również jeśli chodzi o sprawy wiary.
ROzumiem że nie wierzysz, jakoby taki np. Mateusz nieomylnie spisał Ewangelię? :o

hmhmm napisał(a):

Chciałem tu kilku osobom pokazać coś pięknego i cudownego, ale nie ma tu takiej, która by się do używania tego nadawała. Brak wiary, miłości, mściwość, kult indywidualizmu, samouwielbienie, chęć kontrolowania innych, brak wybaczenia... Eh po prostu nie ma się z kim połączyć.
W Twojej osądzającej wypowiedzi jest tyle pychy i zadufania dla swojej osoby, że aż się osadzają na ekranie jej śmierdzące kryształki :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Śr wrz 02, 2015 6:36 pm
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona