Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr paź 21, 2020 1:37 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona
 Teksty Biblijne 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Teksty Biblijne
Gregor napisał(a):
Jeśli chcesz zrozumieć jakiś tekst w Biblii, to zwróć się do Autora . To on decyduje jaką prawdę Ci odsłonić. Jeśli Bóg daje Ci zrozumienie jakiegoś tekstu, to znajduje ono potwierdzenie w innych miejscach i fragmentach w Biblii. Słowo Boże jest spójne i Biblia sama siebie tłumaczy. Nie trzeba do tego jakichś technik, kluczy, wzorów. Wystarczy otworzyć Biblię zacząć czytać i zdać się na Ducha Św. To takie proste, że aż trudno w to uwierzyć? :)
Gdyby tylko ta "recepta" nie była sprzeczna z samym Pismem...
Swoją drogą - jak to w takim razie jest, że różni protestanci czytający ten sam tekst powyższą metodą różnie go rozumieją?

Cz sie 20, 2015 11:36 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: religia niechrześcijańska
Odpowiedz z cytatem
Gregor:
Niestety takie proste to to nie jest... Choć fragmenty, owszem.
Ale tu mam pytanko: czy Ty, jako protestant, uznajesz ST jako obowiązujący czy też nie? Bo, o ile się orientuję, katolicy nie uznają zakazów i nakazów ze ST za obowiązujące - ale może tylko niektórych - nie wiem - poprawcie mnie jeśli się mylę.

Cz sie 20, 2015 11:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Małe sprostowanie. Może niezbyt fortunnie wybrałem identyfikację. Nie uważam się za protestanta w denominacyjnej kwestii, gdyż nie protestuję przeciwko niczemu. :) Jestem biblijnie wierzącym chrześcijaninem - tylko tyle. Co do uznawania ST, to uznaję go w zakresie opisanym w II Tym. 3.16-17: Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, Aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany. Co do zasad jakimi się kieruję, to wypływają one z Nowego Przymierza, które zawarł Pan Jezus. Wszystkie przepisy Starego Przymierza ( ok. 600) zawarte w ST streszczają się w dwóch: miłuj Boga i bliźniego jak siebie samego Rzym.13.10: Miłość bliźniemu złego nie wyrządza; wypełnieniem więc zakonu/Prawa/ jest miłość.

Pt sie 21, 2015 1:07 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Gdyby tylko ta "recepta" nie była sprzeczna z samym Pismem...
Swoją drogą - jak to w takim razie jest, że różni protestanci czytający ten sam tekst powyższą metodą różnie go rozumieją?

1.Nie widzę żadnej sprzeczności tej "recepty" z Pismem. Gdyż to Duch Św. wprowadza we wszelką prawdę.
2. Widocznie "różni protestanci" nie stosują jednak tej metody, bo czytają przez filtr własnych kościelnych teologii, lub są na różnym etapie poznania jak to przedstawił Ap. Paweł w Filip.3.15: Ilu nas tedy jest doskonałych, wszyscy tak myślmy; a jeśli o czymś inaczej myślicie, i to wam Bóg objawi. Z resztą trzeba by zapytać tych protestantów. To co napisałem jest moim sposobem czytanie Biblii. Każdy ma prawo do własnej "techniki".

Pt sie 21, 2015 1:20 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Gregor
W jaki sposób zwracasz się do Autora?
WielkiMasakrator
O jakich zasadach postępowania mówisz? Bo mamy różne. Inne są w Torze, inne w księgach prorockich, inne w psalmach inne w księgach dydaktycznych.
Które konkretnie masz na uwadze. Zasady dotyczące jakich sfer życia?

Pt sie 21, 2015 1:30 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Gregor W jaki sposób zwracasz się do Autora?

W bezpośredni sposób.

Pt sie 21, 2015 1:49 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Cytuj:
Gregor W jaki sposób zwracasz się do Autora?

W bezpośredni sposób.

To znaczy? Czy się modlisz, czy odwołujesz się do konkretnych zasad interpretacji zawartych w samej Biblii?

W jaki sposób uzyskujesz odpowiedź? Za pomocą własnych myśli, otwierasz Biblię w losowo wybranym miejscy, czy w jeszcze inny sposób?

Pt sie 21, 2015 1:58 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tak, zwracam się z prostą prośbą o zrozumienie, a wiem że gdy proszę Boga o chleb to nie da mi kamienia. Jeśli jakiś tekst zaczyna do mnie przemawiać w mocniejszy sposób lub nowy sposób ( choć czytałem go już wiele razy), to staram się znaleźć inne fragmenty w Biblii, które potwierdzą takie rozumienie danego tekstu, bo jak napisałem wcześniej Biblia sama siebie tłumaczy. Nie traktuję Biblii jak automatu na loterii - otwórz na chybił trafił. Mam nadzieję, że w miarę wyjaśniłem.

Pt sie 21, 2015 2:49 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Tak, zwracam się z prostą prośbą o zrozumienie, a wiem że gdy proszę Boga o chleb to nie da mi kamienia. Jeśli jakiś tekst zaczyna do mnie przemawiać w mocniejszy sposób lub nowy sposób ( choć czytałem go już wiele razy), to staram się znaleźć inne fragmenty w Biblii, które potwierdzą takie rozumienie danego tekstu, bo jak napisałem wcześniej Biblia sama siebie tłumaczy. Nie traktuję Biblii jak automatu na loterii - otwórz na chybił trafił. Mam nadzieję, że w miarę wyjaśniłem.

Wyjaśniłeś.

Pt sie 21, 2015 2:59 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Gdyby było tak jak sugerujesz(tzn, że to Biblia sama siebie tłumaczy), to nie prosił byś jej Autora żeby dał ci zrozumienie poszczególnych tekstów wchodzących w skład jej zawartości...

Pt sie 21, 2015 3:05 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Cytuj:
Gdyby było tak jak sugerujesz(tzn, że to Biblia sama siebie tłumaczy), to nie prosił byś jej Autora żeby dał ci zrozumienie poszczególnych tekstów wchodzących w skład jej zawartości...
.
Nie mam powodu, aby "ściemniać" w tym względzie. Duch Św. daje poznanie i zrozumienie w jakiejś kwestii, i jest ono poparte i spójne z innymi fragmentami - w tym znaczeniu Biblia sama siebie tłumaczy. Tak to działa w moim przypadku.

Pt sie 21, 2015 3:45 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Cytuj:
.
Nie mam powodu, aby "ściemniać" w tym względzie. Duch Św. daje poznanie i zrozumienie w jakiejś kwestii, i jest ono poparte i spójne z innymi fragmentami - w tym znaczeniu Biblia sama siebie tłumaczy. Tak to działa w moim przypadku.
Nie posądzam cię o ściemnianie Gregor, bo jawisz się jako człowiek prawy. Chodzi mi tylko o to, że gdyby było tak jak sugerujesz, iż by Biblia sama siebie tłumaczyła, to wystarczyła by tylko umiejętność czytania ze zrozumieniem w stopniu podstawowym(tzn dosłowne) żeby wszyscy czytający wyznawali to samo, a przecież wiesz, że jest wręcz przeciwnie....(patrz wielość wykluczających wzajemne rozumienie wspólnot protestanckich)

Pt sie 21, 2015 4:00 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dlatego bez prowadzenia Ducha Św. Biblia jest tylko księgą, która może być interpretowana na tysiące sposobów. Starałem się pokazać pewną sekwencję zdarzeń. Najpierw duchowe poznanie od Boga, a potem upewnienie i potwierdzenie w innych miejscach w Biblii. Tak to działa w moim przypadku od wielu lat.

Pt sie 21, 2015 4:17 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Dlatego bez prowadzenia Ducha Św. Biblia jest tylko księgą, która może być interpretowana na tysiące sposobów. Starałem się pokazać pewną sekwencję zdarzeń. Najpierw duchowe poznanie od Boga, a potem upewnienie i potwierdzenie w innych miejscach w Biblii. Tak to działa w moim przypadku od wielu lat.
No dobrze Gregor ale tak samo jak ty mówi i postępują tysiące innych chrześcijan rzekomo prowadzonych przez Ducha Świętego a mających protestanckie korzenie więc w końcu w której z tych wspólnot/denominacji(podaj nazwę) jest pełnia objawionej Prawdy...?

Pt sie 21, 2015 4:49 am
Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Jeśli chcesz zrozumieć jakiś tekst w Biblii, to zwróć się do Autora . To on decyduje jaką prawdę Ci odsłonić. Jeśli Bóg daje Ci zrozumienie jakiegoś tekstu, to znajduje ono potwierdzenie w innych miejscach i fragmentach w Biblii. Słowo Boże jest spójne i Biblia sama siebie tłumaczy. Nie trzeba do tego jakichś technik, kluczy, wzorów. Wystarczy otworzyć Biblię zacząć czytać i zdać się na Ducha Św. To takie proste, że aż trudno w to uwierzyć? :)

To prawda.
I nie potrzeba do tego nie wiadomo jakich tęgich głów.
Wstarczy cisza.

Miłego dnia :)

Pt sie 21, 2015 6:39 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona