Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt paź 27, 2020 6:15 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna strona
 Teksty Biblijne 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Teksty Biblijne
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Cytuj:
Gdyby było tak jak sugerujesz(tzn, że to Biblia sama siebie tłumaczy), to nie prosił byś jej Autora żeby dał ci zrozumienie poszczególnych tekstów wchodzących w skład jej zawartości...
.
Nie mam powodu, aby "ściemniać" w tym względzie. Duch Św. daje poznanie i zrozumienie w jakiejś kwestii, i jest ono poparte i spójne z innymi fragmentami - w tym znaczeniu Biblia sama siebie tłumaczy. Tak to działa w moim przypadku.

No ale to nie jest biblijna nauka. Apostoł Piotr przestrzegał, że Biblię opacznie rozumieją ludzie "mało utwierdzeni i niedouczeni", a nie tacy, którzy nie słuchają Ducha Świętego.

Pt sie 21, 2015 8:08 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
W Katolicyzmie też jest mowa o prowadzeniu poprzez Ducha Świętego, nawet są konkretne grupy religijne, kształcące swych uczestników w tym duchu, takie jak- Odnowa w Duchu Świętym.

Teraz pytanie, czy wszyscy dobrze rozumieją ten stan wpływu Ducha Świętego.
Bo od tego zależy czy mówimy o tym samym.
Jeśli chodzi o mnie, to mi kojarzy się tak.
Stoję przed poważnym wyborem, wiem że nie jest to dla mnie do podjęcia, bo nie potrafię.
Lecz też wiem że nikt inny tego za mnie nie podejmie.
lecz też wiem że jest Bóg.

Skoro tak to pytanie w myślach do Niego jak postąpić.
No i wtedy szukam zahaczenia, a raczej to samo się pojawia, w dowolny sposób.
Dzieje się coś zupełnie nie normalnego, bo zaczyna się to czego nie umiałem pojąć, układać w logiczną całość, bywa że poprzez czytanie Biblii.
I to rozjaśnienie umysłu, niespodziewane, acz oczekiwane, jest dla mnie dziełem, działaniem Ducha Świętego.
Że tak jest dowiaduję się później bo podjąłem właściwą decyzję, czy to zrozumienie okazało się trafnym.

Gdy jednak w tym poszukiwaniu uległem emocjom, zakłębiły mi się myśli, nie umiałem złapać równowagi by dalej trzeźwo myśleć.
Złapałem się jednej myśli nie analizując jej, bo kto w emocjach to potrafi?
Uznałem ją za prawdę, bo nie byłem w stanie innej z siebie wykrzesać.
To potem okazało się, że podjąłem niewłaściwą decyzję, bądź nieprawdziwie to rozumiałem.

Kościół tłumaczy taki stan, działaniem złego ducha, więc nie Świętego.
Są również przysłowia- co nagle to po diable.
Oznacza to niechciany destrukcyjny stan.

Sam Kościół rozeznaje taki stan działania Ducha Świętego, podczas zgromadzeń wiernych.
Gdzie wszyscy uczestnicy stanowiąc jedno w myślach, rozważane słowa rozumieją identycznie, a po czasie okazuje się to właściwym zrozumieniem.

Towarzyszy temu często szczególne poczucie właściwego zachowania, rodzaj szczęśliwości z tego, że się razem w tym samym czasie i miejscu wspólnie przebywa.
Takie błogie uspokojenie
A przed takim spotkaniem było zupełnie przeciwnie.

Trudno tego nie dostrzegać, bądź lekceważyć, bądź nie pragnąć jeszcze.
Może to pomoże znaleźć nam wspólny język w wyjaśnianiu trudnych, bądź oczywistych spraw, lecz zbyt prostych, byśmy je właściwie rozumieli, w danym momencie.

Pt sie 21, 2015 8:51 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
witoldm
Byłem ostatnio w swojej rodzimej parafii na uroczystości jubileuszowej nieznanych mi małżonków. Ksiądz mówił pięknym, łagodnym i wyraźnym tonem głosu, tak naprawdę jednak nie tyle słuchałem tego co mówi, co samego głosu rozglądając się po budynku i upajając się jego pięknem. Wiem tyle, że mówił o Maryi, jego głos był bardzo, bardzo spokojny.

Dla emocjonalnego człowieka jakim jestem było wręcz niemożliwe, żeby słuchać tego co kapłan ma do powiedzenia.

A w samym budynku... Białe płaskorzeźby, pomalowane złotą farbą kolumny. Zdobiony "ołtarz" z wyobrażeniem Trójcy na samym szczycie. Obrazy na ścianach z przedstawieniem Jana Apostoła, Maryi. Proste choć mieniące się barwami witraże.

Na zewnątrz kościoła mnóstwo zieleni, ławeczki, posąg Maryi w lazurowej szacie, dalej za kościołem ukryty pośród liści wierzby płaczącej szary posąg świętego Józefa.

Nieduża drewniana świątynia stoi jakby w centrum, pomiędzy ogrodem, starą dzwonnicą, a szarymi budynkami plebanii i kancelarii parafialnej.

Jeśli dodać do tego słoneczny, ciepły, wręcz upalny dzień i o dziwo chłodne powietrze wokół kościoła, oraz zimną wodę z kropielnicy na dłoni i czole...

Sama kropielnica to duża muszla, którą trzyma uskrzydlony, biały anioł z długimi włosami.

Wrażenia po wizycie w tej parafii są nieziemskie. I ta cisza wokół... O czym jednak mówił ksiądz? Przyznam szczerze nie mam zielonego pojęcia...

Pt sie 21, 2015 1:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
No właśnie potwierdzasz, że można mieć doznania typu wyciszenia, co dla ciebie akurat było cenne.
Samo słuchanie i to ze zrozumieniem, różnie bywa.
Ja też nie zawsze wiedziałem co było na mszy, lecz sama bytność już koiła.

Na zrozumienie, zwłaszcza dokładne kazań, nie zawsze starcza na mszy nam czasu.
No bo my chcemy po swojemu powoli dochodzić zrozumienia, a msza ma rygory czasowe, brutalna to prawda.

Więc lepsze zrozumienie ja uzyskiwałem uczestnicząc, w przy parafialnej grupie religijnej.
Jeśli się chce poznać lepiej Biblię, to takie grupy dużo pomogą, na swych spotkaniach, oczywiście bywa na nich Ksiądz.

No a ten rodzaj przebiegu mszy, głos Kapłana pomagają się wyciszyć i o to właśnie chodzi.
Byśmy mogli własną gwałtowność uspokoić, a wtedy i myśli stają się łatwymi do opanowania.
Wtedy dziwimy się swojej wcześniejszej gwałtowności, po co nam to było, to nam utrudniało życie.

Pt sie 21, 2015 8:13 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
witoldm
Głębia przyzywa głębię. Czego to nie zrobimy, żeby zdobyć perłę. Zrobimy z siebie lustro, a jak się jedna błyszczy, to się nie można opanować :D

A tutaj perełka biblijna:
"Jak się wam wydaje? Jeśli jakiś człowiek posiada sto owiec i zbłądzi jedna z nich, to czy nie zostawi w górach dziewięćdziesięciu dziewięciu i nie pójdzie szukać zbłąkanej? I jeśli uda mu się ją znaleźć, zapewniam was, że się z niej bardziej cieszy niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu tych, które nie zbłądziły.
Tak też nie jest wolą waszego Ojca, którym jest w niebiosach, aby zginął jeden z tych małych."

Z dedykacją dla Ciebie z jednego z apokryfu:
'Wolę Ciebie niż tych dziewięćdziesiąt dziewięć'"

Pt sie 21, 2015 9:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Piszesz tak jak byś w tym fragmencie wietrzył bezsens.
czyli że to nie licuje z naszą ludzka ekonomią.
Z ekonomią tak, dlatego nazywasz to perełką.
lecz doprawdy nie pojmuję, po co miałbym się tym fragmentem zajmować.
Jeśli mi coś w Biblii nie gra według mnie, to olewam ten temat.
No chyba że dotyka on moją, czy znajomego sprawę, a ja chce jakoś wesprzeć go w jego problemie.
Ale wtedy to jest jakaś sytuacja, która ma swój kształt, do czego można się odnieść.
A tak sam tekst Biblijny do niczego nie zobowiązuje, przynajmniej ten.
gdybać nad nim nie będę.

Pt sie 21, 2015 10:04 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
witoldm
Nie zawsze się udaje, nie zawsze wychodzi, nie zawsze jesteśmy tacy doskonali, jakby nam się wydawało. Czasami warto sobie darować.

Pt sie 21, 2015 10:14 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
No dobrze Gregor ale tak samo jak ty mówi i postępują tysiące innych chrześcijan rzekomo prowadzonych przez Ducha Świętego a mających protestanckie korzenie więc w końcu w której z tych wspólnot/denominacji(podaj nazwę) jest pełnia objawionej Prawdy...?

No cóż nie wiem czy w przypadku czytania Biblii ( zacytowana moja wypowiedź) "tysiące innych chrześcijan" postępują tak jak ja. Nie odpowiadam za innych tylko za siebie. W żadnym momencie nie stwierdziłem też, że dzięki temu mam pełnię objawionej Prawdy. To sekty twierdzą, że mają pełnię objawienia prawdy, a reszta jest w błędzie.
Natomiast ja wiem komu zaufałem i wiem, że czerpię z dobrego źródła, gdyż jak mówi Biblia w Ef.4.21: ...prawda jest w Jezusie

So sie 22, 2015 3:36 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
hmhmm napisał(a):
A tutaj perełka biblijna:
"Jak się wam wydaje? Jeśli jakiś człowiek posiada sto owiec i zbłądzi jedna z nich, to czy nie zostawi w górach dziewięćdziesięciu dziewięciu i nie pójdzie szukać zbłąkanej? I jeśli uda mu się ją znaleźć, zapewniam was, że się z niej bardziej cieszy niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu tych, które nie zbłądziły.
Tak też nie jest wolą waszego Ojca, którym jest w niebiosach, aby zginął jeden z tych małych."

Podchodzi do niego w wydarzeniach życiowych tak, by człowiek sam zrozumiał, że chce wydostać się z zarośli. Nie wyciąga jednak na siłę. Patrz- tryptyk z ojcem milosiernym, czy stosunek do 'złego łotra'. Zainteresowany musi chcieć szukać, szukać a nie udawać, że szuka. To udawanie/nawrócenie należy sprawdzić. Takie ma zalecenie chrześcijanin, tak bowiem postąpiono z Pawłem. Okazano mu najpierw brak zaufania, zasłużyl sobie na takie traktowanie.
Słodkie słowa nawrócenia/przeprosin mogą być bowiem wpisane w strategię wilka w owczej skórze. Należy to ustalić, o co tak naprawdę człowiekowi chodzi, na ile są szczere słowa przepraszania.

Jest więc radość nie tylko w niebie z nawrócenia człowieka, który był na dnie/miał życie pod stromą górę, bo wykonał ogromną pracę w kierunku zmiany myślenia. A za wielkie działania są i wielkie nagrody. To bowiem jest przekroczeniem natury i wejściem na drogę rozwoju duchowego, która jest przypisana tylko człowiekowi. Przez najtrudniejszy okres zostanie człowiek przeniesiony na ramionach Jezusa, jak się wzmocni zacznie maszerować sam.

So sie 22, 2015 6:44 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
To udawanie/nawrócenie należy sprawdzić.

Jak można sprawdzić, czy ktoś się nawrócił czy nie? To jest wewnętrzna postawa.

So sie 22, 2015 7:46 am
Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Przez najtrudniejszy okres zostanie człowiek przeniesiony na ramionach Jezusa, jak się wzmocni zacznie maszerować sam.

merss, co to znaczy że zacznie maszerować sam?
To znaczy, że nie będzie potrzebował już absolutnie nikogo?
Czy że nie będzie potrzebował religii z całą wielobarwną różnorodnością?
A może już nigdy, zupełnie nigdy człowiek nie będzie sam, bo On - Bóg zamieszkał na zawsze w jego ludzkim sercu...chorym, poranionym, niestałym, kochającym, tęskniącym, grzesznym.

Jak myślisz merss, czy Bóg bardziej kocha grzesznika?

A czy w realu nie jest tak, że gdy owca zbłąka sie w zarośle, to pasterz zostawia ją, by inne nie polazły za nią na manowce? Lepiej niech jedną wilk pożre niż całe stado.

Może gdy jest malutka i miłutka i żałośnie beczy to wzruszy serce pasterza i ten wróci po nią...ale to jedna wielka niewiadoma.
Jej los leży wyłacznie w ręku pasterza.

So sie 22, 2015 7:51 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
...to znaczy, że będzie potrafił korzystać we właściwy sposób z wolności, bo zniewolenia zostały rozbrojone. To znaczy maszerować samemu, być człowiekiem o sumieniu moralnym w nie przewrotnym.
Człowiek maszerujący sam słyszy cichy głos sumienia i różnicuje go z natrętnym głosem natury. Potrafi więc także korzystać z pomocy tych, którzy w rozwoju duchowym osiągnęli więcej.

So sie 22, 2015 8:01 am
Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Człowiek maszerujący sam słyszy cichy głos sumienia i różnicuje go z natrętnym głosem natury. Potrafi więc także korzystać z pomocy tych, którzy w rozwoju duchowym osiągnęli więcej.

Tak to prawda.

Z rekolekcji:
Bóg wybaczy zawsze.
Człowiek czasami.
Natura nigdy.

Skoro Bóg stworzył nas z taką a nie inną naturą to chyba miał w tym jakiś cel?

So sie 22, 2015 8:21 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Nie wiem czy chodzi o stworzenie określonej natury, czy też samousprawiedliwienie, że widocznie Bóg tak chciał. Rozliczeni zostaniemy z działań na rzecz przekraczania natury a nie deterministycznej wizji natury ludzkiej co cechuje raczej człowieka zniewolonego. Po co brać odpowiedzialność za siebie i iść w kierunku dojrzałości skoro można pozostać na etapie destrukcji? Taką mnie Boże stworzyłeś, takie mi dałeś otoczenie to ja umywam ręce. Jakbyś to lepiej zaplanował, byłabym inna.
Natura stanowi wyzwanie a nie usprawiedliwienie.

So sie 22, 2015 8:40 am
Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Natura stanowi wyzwanie

Zatem zawsze będziemy walczyć/upadać , bowiem każdego z nas osiem duchów zła dręczy nieustannie.
I taka jest nasza natura.

Skoro Bóg stworzył naszą naturę tak kruchą, to chyba miał w tym jakiś cel?

merss napisał(a):
Rozliczeni zostaniemy z działań na rzecz przekraczania natury

Może właśnie po to?

Czy Bóg nie dał nam natury by żyć z nią w zgodzie?
W końcu łaska buduje na naturze.
Zatem, czym jest natura?

So sie 22, 2015 8:49 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna strona