Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr wrz 23, 2020 3:32 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6
 Ostatnie życzenie- pytanie do ateistów. 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ostatnie życzenie- pytanie do ateistów.
Stary Kiemlicz napisał(a):
Rafał Kozłowski napisał(a):
No i co z tą tolerancją?

Ahaha, a widzisz! :D Sam się złapałeś w "pułapkę" swojego pokręconego rozumowania :P

Nie zrozumiałeś przesłania, a wydawało mi się takie oczywiste.

I
-Biorąc do ręki świeżo wydrukowaną książkę w EMPiK-u, czy zakładam, że nie rozsypie mi się ona w rękach w proch? Nie, ja tego nie zakładam, ja to WIEM.
-Biorąc do ręki baaardzo stary manuskrypt (znalazłem na wakacjach w Egipcie :wink: ), czy zakładam, że nie rozsypie mi się on w rękach w proch? Tak, właśnie tak zakładam, skoro biorę go do ręki, ale tego NIE WIEM, tylko tak zakładam.

Rozmawiamy o życiu ludzkim, a nie o książkach, no chyba, że dla Ciebie nie ma to żadnego znaczenia?

II
Umierający poprosi mnie o podanie mu pewnej płynnej substancji. Twierdzi, że po jej wypiciu poczuje się lepiej. Ja jednak doskonale wiem, że to trucizna i jak ją wypije, to kaniec filma.
Czy mam pomóc temu człowiekowi, który nie podziela mojej wiary, że ta substancja jest trucizną (bo uważa inaczej), skoro "ja wiem ponad wszelką wątpliwość"?
PS. I kto tu pokracznie rozumuje?

Twój umysł racjonalizuje całą sytuację, aby mieć rację. To są urojenia.

I to mnie przeraża, tylko Ty, w swoim zaślepieniu, tego nie dostrzegasz. Twoje zachowania są niebezpieczne dla życia ludzkiego, dostrzeż to w końcu. Stawiasz się w roli Boga, decydując komu pomożesz, a komu nie. Nie jesteś od zbawiania świata, nawet w imię własnej religii.

Tra-la-la, o tym też już pisałem nie raz, lalla-la... :roll:

Chociaż to zrozumiałeś.
.
.
.

So wrz 26, 2015 7:07 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: religia niechrześcijańska
Odpowiedz z cytatem
II

Umierający poprosi mnie o podanie mu pewnej płynnej substancji. Twierdzi, że po jej wypiciu poczuje się lepiej. Ja jednak doskonale wiem, że to trucizna i jak ją wypije, to kaniec filma.

Czy mam pomóc temu człowiekowi, który nie podziela mojej wiary, że ta substancja jest trucizną (bo uważa inaczej), skoro "ja wiem ponad wszelką wątpliwość"?

PS. I kto tu pokracznie rozumuje?

Mylisz wiedzę z wiarą i dlatego takie pokraki rozumowe Ci wychodzą. Analogia kompletnie od czapy właśnie przez mieszanie wiary i wiedzy.

W poprawnej analogii powinna być nie żadna tam trucizna, o której doskonale wiesz, ale "magiczna woda", z punktu widzenia chemii - czyste H20, która teoretycznie ani nie pomoże ani nie zaszkodzi, a już obiektywnie rzecz biorąc właściwości uzdrawiających nie ma żadnych. Ale umierający wierzy w magiczną moc tej wody, w co z kolei Ty nie wierzysz, a co więcej, wierzysz dodatkowo, że wierzenie w magiczną moc wody jest szkodliwe dla życia po śmierci, w pewnej konkretnej wersji, w którą Ty głęboko wierzysz, a w którą nie wierzy umierający, bo on wierzy w taką, w której magiczna moc wody, w którą to moc wierzy, nie jest absolutnie szkodliwa. No i teraz pozostaje pytanie: czy Ty, jako osoba wierząca inaczej powinieneś postąpić zgodnie z wierzeniami umierającego czy z własnymi.
Rozumiesz?

So wrz 26, 2015 3:19 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem

Nareszcie mamy ze sobą coś wspólnego.

Rozmawiamy o życiu ludzkim, a nie o książkach, no chyba, że dla Ciebie nie ma to żadnego znaczenia?

Chociaż to zrozumiałeś.

?

So wrz 26, 2015 11:41 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
joannabw napisał(a):
Nie wiedziałam jak zatytułować i tak trochę niezdarnie wyszło.
Chodzi mi o taką sytuację:
dwóch ciężko rannych ludzi:
1)chrześcijanin
2) satanista
proszą Cie o
ad1) modlitwę nad nim
ad2) abyś zrobił/a mu na czole znak odwróconego pentagramu ew. odwróconego krzyża.
Czy spełniasz ich prośbę? I dlaczego?
Oczywiście obaj są już opatrzeni, obserwowani, czekają na fachową pomoc- tak dla ścisłości.

1. Jeśli pytanie trafi do chrześcijanina - będzie modlił się do Boga za obu.
2. Jeśli do satanisty - będzie nad obydwoma odprawiał czarne obrzędy.
3. Jeśli do ateisty to... jeśli jest oczytany (np. czytał Kanta lub nawet jeśli mama w dzieciństwie opowiadała mu bajki) chrześcijaninowi zrobi znak krzyża a sataniście pentagram na czole. W jego opinii obie rzeczy są abstrakcyjnie bezsensowne, ale będzie starał się pomóc psychicznie każdemu. Wyobrazi bowiem sobie siebie jako ciężko rannego i wtedy chciałby, aby napotkana osoba zrobiłaby to czego najbardziej pragnie w tej trudnej chwili.

N lis 15, 2015 2:14 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Piękna odpowiedź geologu.

A ja mam pytanie do teistów.

Czy macie może jakieś inne pytanie do ateistów? Dlaczego nie wierzymy? Co jeśli się mylimy? Czym się w życiu kierujemy?

N lis 15, 2015 10:30 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
chrysletY napisał(a):
Piękna odpowiedź geologu.

:mrgreen: Dzięki!
chrysletY napisał(a):
A ja mam pytanie do teistów.

Czy macie może jakieś inne pytanie do ateistów? Dlaczego nie wierzymy? Co jeśli się mylimy? Czym się w życiu kierujemy?

A na pytanie dlaczego ateiści nie wierzą, a wierzący tak, nie ma dobrej odpowiedzi. Mogę się mylić, ale już św Augustyn, obserwował wierazcych i niewierzących ludzi dookoła. O ile pamiętam (ale nie daję głowy), doszedł do wniosku, że wiara jest swego rodzaju darem Boga. Jednym Bóg po prostu to daje, a innym nie. Sądzę, że skoro jest wszechmocny, to ja nie mam z tym problemów. Gdyby chciał dać wiarę każdemu człowiekowi, zapewne by to zrobił. Ma zapewne ku temu swoje powody. Na pytanie dlaczego ateiści nie wierzą, ponoć też istnieje próba odpowiedzi fizjologicznej. Ponoć niektórzy ludzie produkują jakieś białko, a inni nie i okazuje się, że istnieje wyraźna korelacja - wierzący i niewierzący. Chyba jednak najważniejsza jest kwestia wychowania.
Pytanie drugie. Mając w pamięci powyższe, sam nie wiem, czego Bóg w takim razie będzie oczekiwał od ateistów. I jak ich potraktuje na Sądzie Ostatecznym. Tu też wierzę we wszechmoc Boga (nic go nie ogranicza i być sądzę, że nie ma dla niego problemu przyjąć ateistę do Nieba).

Pn lis 16, 2015 10:26 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6