Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz gru 12, 2019 6:17 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 189 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13
 Dlaczego nie wszyscy mają tyle samo łaski? 
Autor Wiadomość
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego nie wszyscy mają tyle samo łaski?
Dzięki za tego posta merss, wygląda na to, że myślimy podobnie. Problemem wielu ludzi jest właśnie niechęć do wzięcia odpowiedzialności za własne życie, co objawia się obwinianiem wszystkiego i wszystkich dookoła.

domgo napisał(a):
Ależ Ośle pieniądze szczęścia nie dają... dopóki ich się nie wyda na coś fajnego, czyli nie wystarczy mieć, trzeba jeszcze być w określony sposób

Pieniądze powinny być środkiem, a nie celem. Masz rację ;)

Cz paź 01, 2015 12:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
domgo napisał(a):
[Zaraz, zaraz jaką znowu "jedynie słuszną ideologię". Ideologii jest - biorąc pod uwagę długość i dynamikę życia ludzkiego - nieskończenie wiele. Poza tym kto stwierdził, że pomiędzy korelacją a przyczynowością istnieje 100% związek. Inaczej mówiąc możesz doświadczać, czy też poznawać wyznawców, lecz nie możesz wyciągać wniosków (przynajmniej o charakterze rozstrzygającym) na temat religii (pisał już Kopytny). Jeszcze inaczej mówiąc zamiast zmieniać religię bardziej konstruktywnie jest zmienić siebie (szczególnie biorąc pod religii czy ideologii).

Wszystko w życiu ma swoje dwie strony. Lust for life :)
A co mnie do tego co robią zakonnicy?

o_O a myślałem, że człowieka nie da się odgórnie zdyscyplinować (przynajmniej nie w sposób trwały i kompletny). Wydawało mnie się, że można jedynie... czy ja wiem, zainspirować, coś zaproponować, może tak czy inaczej przekonać. Mogłem iść na księdza i wszytko by było prostsze ww życiu rodzinnym :D
Istnieje taka możliwość... co stanowi nie małe wzmocnienie dla opisanego mechanizmu autodestrukcyjnego :wink:

Domgo,

Dokładnie- nieskończenie wiele i żadna z nich nie jest prawdziwa. Życie nie jest ideologią i wyobrażeniem jakie mamy o życiu.
na szczęście katolicy są lepsi niż ich Biblia.. Inaczej by mordowali własnych wrogów i krzyżowali własne dzieci dla opuszczenia win bliźnim.
jeżeli jesteś uwarunkowany i zainfekowany jakąkolwiek ideologią, to ta ' zmiana siebie" będzie tylko modyfikacją w stronę wyznawanej przez Ciebie wiary. Zostajesz wiec zmanipulowany

jeszcze jest trzecia strona- transcendencja dualizmu dwóch stron :)

zakonnicy to był przykład, jak religia zmienia zwykłą pychę w uduchowiona pychę, zwykła chciwość w jej spirytualny odpowiednik.
Dlaczego wiec księża krytykują ludzi, którzy chodzą w niedziele na zakupy ? Oni sami sprzedają towar, chcą zarobić, aby się utrzymać. Tylko w przeciwieństwie do sklepu towar księży jest niewidzialny- to puste obietnice i bajki na dobranoc. Ludzie jednak lubią kupować nawet duchy :)

racja, człowieka nie da się zdyscyplinować. Hitler tylko proponował i inspirował :D

wzmocnienie ? raczej jego zaprzeczenie.

Cz paź 01, 2015 2:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Jeżeli o mnie chodzi to już od jakiegoś czasu nie traktuję tej rozmowy poważnie Advaito. Przykro mi. Esencja życia, krzyżowanie własnych dzieci, hipokryzja, dyscyplinowanie człowieka w celu jego wykorzystania przez Hitlera i/lub kapłanów. Wrzuć na luz Advaito :wink:

Cz paź 01, 2015 3:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
ciach- to nie forum psychologiczne, ale religijne w wymogiem szanowania doktryny religijnej oraz praktykowanego kultu religijnego. Rozumiem Twe ograniczenia, ale wymagam akceptacji regulaminu, BAN z pkt II/7.1 i odpoczynek od forum na dwa tygodnie. (merss)

Cz paź 01, 2015 3:14 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Osioł kopytny napisał(a):

Osobiście jestem zdania, że w religiach wcale nie chodzi o rytuały, czy dogmaty, tylko o indywidualny kontakt z sacrum. Może też być tak, że część ludzi pragnie doświadczyć poczucia wspólnoty z innymi osobami, które wyznają podobne poglądy. Zgadzam się z tym, że zorganizowane religie do tej pory kultywowały ego, aby przetrwać. I nadal tak jest, tylko, że ta technika powoli przestaje działać. Skoro w katolickiej doktrynie pojawiła się idea, że nikogo nie można zmusić do wiary, to jest to duży krok naprzód, nie uważasz? Wiara powinna być dobrowolna.

Wyżej wkleiłem cytat Św. Jana od Krzyża, w którym taką postawę nazywa grzechem. Nie na tym polega prawidłowe wyznawanie religii. Religia służy tym, którzy potrzebują zasad, żeby nie zagubić się w życiu.
Jakiegoś celu i drogowskazu. To taka motywacja do pracy nad własnym charakterem.

LOL, niech jakiś katolik powie swojemu księdzu, ze właściwie chodzi mu tylko o poczucie wspólnoty, a dogmaty kościelne mu powiewają. a Rytuały ? Woli sobie pójść w tym czasie na kręgielnię ;)

gdyby chodziło tylko o indywidualny kontakt z sacrum to by Watykan splajtował, kto by bowiem potrzebował wtedy starych kawalerów w czerni ?

Dopiero teraz taka doktryna się pojawiła ??? No tak- trzeba się cieszyć, ze zajęło im tyle lat, aż doszli do takiej oczywistości.
Postęp będzie wtedy, kiedy zrezygnują z bajek o rogatym. Ale on jest im potrzebny- jest świetną postacią marketingowa , Devil sells :)

dla mnie jest inaczej, to filozofia moralna kształtuje charakter, a religia powinna być podróżą w głąb rzeczywistości poza tradycja, wiarą i wyobrażeniami Boga

Cz paź 01, 2015 3:45 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Advaita napisał(a):
Osioł kopytny napisał(a):

Osobiście jestem zdania, że w religiach wcale nie chodzi o rytuały, czy dogmaty, tylko o indywidualny kontakt z sacrum. Może też być tak, że część ludzi pragnie doświadczyć poczucia wspólnoty z innymi osobami, które wyznają podobne poglądy. Zgadzam się z tym, że zorganizowane religie do tej pory kultywowały ego, aby przetrwać. I nadal tak jest, tylko, że ta technika powoli przestaje działać. Skoro w katolickiej doktrynie pojawiła się idea, że nikogo nie można zmusić do wiary, to jest to duży krok naprzód, nie uważasz? Wiara powinna być dobrowolna.

Wyżej wkleiłem cytat Św. Jana od Krzyża, w którym taką postawę nazywa grzechem. Nie na tym polega prawidłowe wyznawanie religii. Religia służy tym, którzy potrzebują zasad, żeby nie zagubić się w życiu.
Jakiegoś celu i drogowskazu. To taka motywacja do pracy nad własnym charakterem.

LOL, niech jakiś katolik powie swojemu księdzu, ze właściwie chodzi mu tylko o poczucie wspólnoty, a dogmaty kościelne mu powiewają. a Rytuały ? Woli sobie pójść w tym czasie na kręgielnię ;)

gdyby chodziło tylko o indywidualny kontakt z sacrum to by Watykan splajtował, kto by bowiem potrzebował wtedy starych kawalerów w czerni ?

Dopiero teraz taka doktryna się pojawiła ??? No tak- trzeba się cieszyć, ze zajęło im tyle lat, aż doszli do takiej oczywistości.
Postęp będzie wtedy, kiedy zrezygnują z bajek o rogatym. Ale on jest im potrzebny- jest świetną postacią marketingowa , Devil sells :)

W rzeczywistości jest tak, że te dogmaty są dla części ludzi niezrozumiałe, ale mimo wszystko je akceptują. Prostym ludziom wystarczy wiara w Boga, a rytuały to część tradycji, która jest integralną częścią tej wiary. Są też tacy, którzy je doskonale rozumieją i przyjmują. Jeszcze inna grupa to osoby, które w ogóle się tym tematem nie interesują, a ich wiara wynika z obyczaju.

Zgodzę się z Tobą, że lepiej nie mówić księdzu takich rzeczy, ale to nie zmienia faktu, że ludzie, którzy wyznają wspólne wartości łatwiej potrafią się ze sobą porozumieć.

Wyobraź sobie teraz, że pewnego dnia Papież wychodzi na mównicę i ogłasza, że wszystko w co do tej pory wierzyli ludzie to kłamstwo. Jak myślisz, jaki skutek miałoby takie obwieszczenie?

Jak wytłumaczysz obecność zła na świecie wyrzucając Diabła za drzwi? ;)

Cytuj:
dla mnie jest inaczej, to filozofia moralna kształtuje charakter, a religia powinna być podróżą w głąb rzeczywistości poza tradycja, wiarą i wyobrażeniami Boga.

Owszem, ja się z Tobą zgadzam, ale pozwólmy tym, którzy myślą inaczej
mieć swoje własne zdanie na ten temat.

Cz paź 01, 2015 6:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
ciach- odp. na wycięty post (merss)

Cz paź 01, 2015 7:07 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Mylisz miłość emocjonalną z postawą. Postawa jest decyzją woli. Oznacza to (miłość), że chcę dobra dla człowieka, a nie, że muszę go lubić.

Pardon, ale "chcieć dobra dla człowieka" nie jest jeszcze miłością ani nawet blisko nie leży. Ja generalnie chcę dobra dla większości ludzi, ale to wcale nie znaczy, że ja tych wszystkich ludzi kocham.

Miłość nie jest wyłącznie postawą woli, bo nie da się kogoś odkochać czy pokochać na życzenie. Wiedzą o tym małżonkowie w kryzysie, wiedzą o tym matki w depresji poporodowej, wiedzą o tym skrzywdzone dzieci. Jeśli "chcieć dobra dla człowieka" nazwać miłością, to jak nazwać uczucia rodzica do dziecka? Męża do żony? Jakie jeszcze pojęcie nam zostaje? Skoro człowiek biorący ślub czuje miłość do wszystkich gości (bo generalnie chce ich dobra), to czym się różni to uczucie od uczucia do właśnie poślubianej małżonki? Czymkolwiek?

N paź 04, 2015 9:41 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Odpowiedzi udzieliłam tam, gdzie rozmawia się tym samym kodem językowym. Tam nie jest też offtopem. viewtopic.php?p=1008295#p1008295

N paź 04, 2015 2:56 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 189 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13