Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 02, 2020 12:08 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 97 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Czy brak pomocy jest grzechem 
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy brak pomocy jest grzechem
Jockey napisał(a):
Bóg zna przyszłość my nie.

Po czym wnosisz?

Pn paź 26, 2015 9:47 pm
Milczek
Milczek

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Zakładasz ze znasz wszystko lepiej od Boga.

Ooo Naprawdę ? 8O

Jockey napisał(a):
Nie możemy sie z Nim porównywać bo to jakby mrówka wykazywała brak logiki u człowieka.

Wydaje mi się że jeżeli mrówka wykazała prawidłowo błąd logiczny u człowieka, to zyskała by spore uznanie w ludzkim środowisku...

Wt paź 27, 2015 5:10 pm
Odpowiedz z cytatem
Jeżeli Blobel nie dowodziłby Sonderkommando 4a, pewnie nie wpadłby w alkoholizm i nie skończył na sznurze.

Wt paź 27, 2015 6:02 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Swablu napisał(a):
Jeśli wszystko co robi Bóg jest dobre i
Bóg nie ratuje wiszącego,
to nieratowanie wiszącego jest dobre.

Gdy to pisałem założyłem że waga działania nie zależy od pomiotu, wtedy było by to logiczne
oczywiście podmiot ma pośrednie znaczenie jeżeli od niego zależą skutki danego czynu ale w tej sytuacji
zarówno brak pomocy ze strony Boga jak i mojej daje taki sam efekt (śmierć delikwenta).
Cytuj:
Czy mam rozumieć, że jeśli człowiek i Bóg zrobili, a raczej nie zrobili tego samego, to tylko brak działania człowieka jest złem?
Jeśli tak to dlaczego?

po zadaniu tego pytania otrzymałem odpowiedź
Barney napisał(a):
człowiek działa, kierując się przesłankami ze swojego "pola poznania" - czyli doczesnego poznania w tym miejscu (przestrzeni) i jedynie przypuszczając, jaki będzie wpływ jego działań w przyszłości.
Co do Boga, działa on w znacznie szerszym (właściwie nieskończonym) "polu informacyjnym" i może kierować się dalekosiężnym spojrzeniem na skutki.

Ale skutki działań obu podmiotów są wciąż takie same niezależnie od tego czym się kto kierował.
Dlaczego więc inna jest waga czynów?

Wt paź 27, 2015 6:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Swablu napisał(a):
Ale skutki działań obu podmiotów są wciąż takie same niezależnie od tego czym się kto kierował.

ktoś może rozdać pieniądze żeby pomóc bliźnim, a inny żeby uzyskać darmowy czas telewizyjny - skutek (pomoc bliźnim) jest ten sam - ale waga czynów różna

Śr paź 28, 2015 12:26 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Tek de Cart napisał(a):
Swablu napisał(a):

ktoś może rozdać pieniądze żeby pomóc bliźnim, a inny żeby uzyskać darmowy czas telewizyjny - skutek (pomoc bliźnim) jest ten sam - ale waga czynów różna

Tzn intencje są różne ale waga czynu jako takiego wydaje mi się taka sama. Biedne osoby dostają pomoc niezależnie od intencji.
Czy jeśli ktoś próbując kogoś zabić uratuje go to czy to uratowanie człowieka staje się złym czynem?

Śr paź 28, 2015 7:21 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Planowanie zabicia jest grzechem myślnym. Należy to jednak różnicować z pokusą, która grzechem nie jest.
Natręctwa i bluźniercze myśli są/mogą być natomiast chorobą. To się leczy i nie rozpatruje w kategoriach grzechu, ale objawów choroby. Diagnozuje lekarz, ksiądz to uwzględnia.

Śr paź 28, 2015 7:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Planowanie zabicia jest grzechem myślnym. Należy to jednak różnicować z pokusą, która grzechem nie jest.
Natręctwa i bluźniercze myśli są/mogą być natomiast chorobą. To się leczy i nie rozpatruje w kategoriach grzechu, ale objawów choroby. Diagnozuje lekarz, ksiądz to uwzględnia.

Zasadniczo wysłał bym to to działu z żartami, żeby to chyba na poważnie nie było ?
Poplątanie z pomieszaniem.

Śr paź 28, 2015 7:33 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Nie rozumiesz, że diagnozowanie opiera się na wielu punktach widzenia i wykluczeniach. Kreatywna logika naszego bohatera jest też wskazówką, którą uwzględniam. Jeśli nie masz wiedzy z zakresu duchowości katolickiej, propedeutyki filozofii, psychologii i psychiatrii, po prostu nie rozumiesz tego o czym napisałam. A duma nie pozwoli Ci się do tego przyznać, więc głupotę ulokujesz po mojej stronie. :)

Śr paź 28, 2015 7:51 pm
Odpowiedz z cytatem
kiedyś art-33 napisał(a):
Zasadniczo wysłał bym to to działu z żartami, żeby to chyba na poważnie nie było ?
Poplątanie z pomieszaniem.

Ale merss ma rację...

Zaangażowane spekulowanie na temat doświadczeń granicznych, rozpatrywanych zero-jedynkowo ma znamiona neurotyczne.

Śr paź 28, 2015 7:57 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Planowanie zabicia jest grzechem myślnym.

Zgadzam się, ale czy to myśl jest zła czy działanie?
Przypuszczam że to pierwsze.

Śr paź 28, 2015 8:36 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Ja pisałam o planowaniu i rozpatruję to w kategoriach osoby zdrowej. Odsuwam sprawę zaburzeń neurotycznych, czy psychotycznych. Myśl nie jest zła, bo to mogą być emocje. Można to nawet wykrzyczeć, co zdarza się u osób, które nie radzą sobie z emocjami. Tak naprawdę nie chcą zabić. Jak minie fala emocji, przeproszą i po sprawie. Dopiero bowiem po ustaniu emocji wraca myślenie rozumowe. Emocje pochodzą z układu limbicznego, więc są nieświadome i grzechem nie są. Są moralnie obojętne.
I wówczas odrzuca wola tę myśl jako niedorzeczność.
Po to, by mogło dojść do grzechu musza być spełnione warunki popełnienia grzechu (wszystkie na raz). Myśl to za mało. Sama myśl nie jest ani dobra, ani zła, może pochodzić od nieświadomości. Może być podszeptem szatańskim, czy fantazją.
Myśl o zabójstwie powinna być odrzucona przez wolę. Jej przyzwolenie powoduje, że zaczyna się planować zabójstwo (na serio). Angażuje się wówczas rozum. Zamierza się zamiar zrealizować. To już jest działanie.

1. https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... lHNBZNyj1Q
2. https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... QiiEIVft3w

Śr paź 28, 2015 8:56 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Czyli jeśli nie ratując delikwenta nie mieliśmy złych intencji to czyn nie jest zły?

Pn lis 09, 2015 11:06 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Swablu napisał(a):
Czyli jeśli nie ratując delikwenta nie mieliśmy złych intencji to czyn nie jest zły?

Jak można nie mieć złych intencji nie ratując kogoś? to jest sprzeczne same w sobie chłopie. Nie mieć złych intencji to jest działanie takie, że się szuka/ realizuje dobro, a nie zło. A nie ratowanie czyjegoś życia = zło.
Chyba, że czegoś nie zrozumiałem z tego jak to napisałeś na forum.

Śr lis 11, 2015 9:54 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
paniczdomi napisał(a):
A nie ratowanie czyjegoś życia = zło.

Jeśli nie ratowanie czyjegoś życia to zło, a Bóg wielu żyć nie uratował, to Bóg czyni zło.

So lis 14, 2015 8:13 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 97 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona